5/5 - (1 امتیاز)

آزمون الفای ایتالیا

آزمون آلفا تست alpha test، شرایط ثبت نام،هزینه ها و مدارک لازم

ورود دانشجویان خارجی به یک کشور و تحصیل در دانشگاه‌ها مستلزم رعایت برخی مقررات و شرایط می‌باشد. این شرایط و مقررات در هر رشته تحصیلی، کشور مورد نظر و همچنین دانشگاهی که قصد پذیرش دارید متفاوت است و در همه جای دنیا یکسان نیست.

به عنوان مثال برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا که امروزه به عنوان یکی از کشور‌های برتر در زمینه تولید علم و آموزش دانشجو شناخته می‌شود، باید از آزمون ورودی تعیین شده نمره قبولی دریافت کنید.

یکی از این امتحاناتی که باید قبول شود، آزمون آلفا تست است. اگر شما نیز قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید، باید تمامی اطلاعات مربوط به آزمون آلفا تست را بدانید.با ما در سایت اعزام دانشجو همراه باشید تا آلفا تست ایتالیا را به شما معرفی کنیم.

اعزام دانشجو به ایتالیا

آشنایی با آزمون آلفا تست

همانطور که در بالا گفتیم ورود به دانشگاه‌های ایتالیا و اخذ پذیرش از آن‌ها مستلزم قبولی در آزمون ورودی و همچنین کسب نمره قبولی از آن می‌باشد.

این آزمون‌ها به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی انجام می‌شود و بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد، یکی از این آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا، آزمون آلفا تست نام دارد.

 

اما آیا می‌دانید چرا این آزمون طراحی شده است؟

در چه تاریخی برگزار می‌شود؟ مدت زمان آزمون و حداقل نمره قبولی چقدر است؟ دانشجویان ایرانی چگونه می‌توانند در آن شرکت کنند؟ برای ثبت نام در آزمون آلفا به کجا مراجعه کنم؟ و بسیاری سؤالات دیگر از این دست که باید از آن‌ها آگاه باشید. سایت اعزام دانشجو برای پاسخ دهی به تمامی سوالات این متن را تهیه کرده است، با ما همراه باشید تا آلفا تست ایتالیا را خدمت شما معرفی کنیم.

همچنین در صورت هرگونه مشکل یا سؤال مجدد در انتهای متن پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره‌ای سایت اعزام دانشجو در این زمینه بهره ببرید.

 

آزمون آلفا تست چیست؟

آزمون آلفا یکی از آزمون‌هایی است که دانشجویان داخلی و خارجی متقاضی تحصیل در ایتالیا و تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی و جراحی، دامپزشکی، علوم پرستاری، فیزیوتراپی و حرفه‌های بهداشتی، معماری، علوم کامپیوتر و مهندسی باید در آن شرکت کنند. حداقل نمره قبولی تعیین شده توسط دانشگاه را کسب کنید.

این آزمون برای اولین بار در سال ۱۳۶۶ در ایتالیا برای جذب دانشجوی خارجی برگزار شد و تا کنون دانشجویان خارجی و داخلی همچنان متقاضی هستند.

این آزمون در تمامی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا از شهرت بالایی برخوردار است و افرادی که آن را با نمره خوب بگذرانند مجوز حضور در دانشگاه‌های ایتالیا را دریافت کرده و نسبت به سایر دانشجویان شهریه کمتری پرداخت خواهند کرد.

 

آیا آزمون آلفا تست مفید است؟

آزمون آلفا تست یکی از آزمون‌های مهم برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا محسوب می‌شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و تحصیل در رشته تحصیلی مورد نظر خود باید در آن شرکت کنند.

این آزمون مختص دانشجویان خارجی نمی‌باشد و دانشجویان داخلی نیز ملزم به شرکت در آن و کسب نمره قبولی در آن برای شرکت در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا هستند.

قابل ذکر است که در این آزمون دانشجویان خارجی برای کسب نمره قبولی و اخذ پذیرش با یکدیگر و دانشجویان بومی رقابت می‌کنند و در نهایت دانشگاه‌ها بر اساس معیار‌های تعیین شده توسط وزارت آموزش ایتالیا از دانشجویان خارجی جذب می‌کنند.

اگر شما نیز قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا دارید باید در آزمون آلفا شرکت کنید. در صورت هرگونه مشکل در ثبت نام یا نیاز به مشاوره می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

صفر تا صد بورسیه IYT ایتالیا

تعداد سوالات و بخش‌های آزمون آلفا:

اين آزمون مانند بسیاری از آزمون‌های معتبر دانشگاهی از سطح متوسط ​​به بالا برخوردار است و نه آنقدر سخت است که افراد نتوانند به آن پاسخ دهند و نه آنقدر آسان که هرکس با کمترین آمادگی از پس سؤالات برآید.

با توجه به حساسیت رشته‌های پزشکی و مهندسی، سطح بالای این آزمون نیز موجه است و افرادی که اطلاعات دقیق و کاملی دارند و به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی آشنایی دارند می‌توانند به سوالات پاسخ دهند.

تست آلفا در برخی سال‌ها ۸۰ سؤال و گاهی ۶۰ سوال دارد و شما ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه برای پاسخگویی به سؤالات فرصت دارید، همچنین سؤالات چند گزینه‌ای هستند و شما باید از بین ۵ گزینه داده شده پاسخ صحیح را انتخاب کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور 

حداقل نمره قبولی در آزمون آلفا تست:

آزمون آلفا تست هم برای پذیرش دانشجویان بومی ایتالیایی و هم برای دانشجویان خارجی برگزار می‌شود، اما هر یک از این دسته‌ها در رقابت با یکدیگر نیستند و دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش با یکدیگر رقابت می‌کنند و دانشجویان داخلی نیز با یکدیگر رقابت می‌کنند.

حداقل نمره قبولی در آزمون آلفا نیز بر اساس منطقه مورد مطالعه انتخاب می‌شود. به عبارت دیگر حداقل نمره قبولی برای دانشجویان متقاضی از رشته اتحادیه اروپا ۲۰ از ۹۰ است که با سایر رشته‌ها متفاوت است.

اگر نمره قبولی نگرفتید باید ۱-۳ هفته در ایتالیا بمانید تا دانشگاه ظرفیت اضافی خود را اعلام کند و سپس اقدام به پذیرش کند. قابل ذکر است که این ظرفیت کم است و هر چه نمره شما بهتر باشد شانس بیشتری برای قبولی دارید.

دانشجویان ایرانی چگونه می‌توانند در آزمون آلفا شرکت کنند؟

دانشجویان خارجی از هر جای دنیا می‌توانند بدون محدودیت در این آزمون شرکت کنند. دانشجویان ایرانی متقاضی از این قاعده مستثنی نیستند و به راحتی می‌توانند در آزمون ثبت نام کنند.برای ثبت نام در آزمون آلفا باید به سایت رسمی و دولتی MIUR یا universitaly. it مراجعه کرده و مراحل مقرر را به طور کامل طی کنید.

البته قابل ذکر است که آزمون آلفا تست در ایران برگزار نمی‌شود و دانشجویان ایرانی متقاضی می‌توانند برای شرکت در آزمون به ایتالیا یا یکی از کشور‌های مذکور مراجعه کنند.

برخی تصور دارند که سؤالات این آزمون در برخی کشور‌ها آسان‌تر و در برخی دیگر سخت‌تر است و بر این اساس کشور خود را انتخاب می‌کنند، بهتر است بدانید که آزمون آلفا یک تست جهانی است و در تمام دنیا دارای یک سطح می‌باشد.

زمان اعلام نتایج نیز با هر دانشگاه متفاوت است و زمان دقیقی وجود ندارد. اما از زمان برگزاری آزمون ۳ هفته طول می‌کشد تا نتایج به طور کامل منتشر شود.

برای اطلاع از نتایج آزمون می‌توانید به سایت خود دانشگاه و یا به یکی از سایت‌های MIUR و  https://www.universitaly.it/ مراجعه کنید.

 

آزمون آلفا تست در کدام کشور‌ها برگزار می‌شود؟

آزمون آلفا یکی از معتبرترین آزمون‌های ایتالیایی در دنیاست و علاوه بر ایتالیا در ۲۰ کشور مختلف دنیا نیز برگزار می‌شود. متأسفانه این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند برای شرکت در آن به نزدیک‌ترین کشور یا به ایتالیا رفته و در آنجا امتحان بدهند.

در صورتی که شما نیز قصد شرکت در آزمون آلفا تست را دارید اما نمی‌دانید چگونه شرکت کنید یا کدام کشور برای شرکت شما مناسب‌تر است، پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره معتبر سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

۲۰ کشوری که آزمون آلفا در آن‌ها برگزار می‌شود عبارتند از:

 1. برزیل
 2. کانادا
 3. قبرس
 4. چین
 5. فرانسه
 6. آلمان
 7. سوئیس
 8. اسپانیا
 9. یونان
 10. هنگ کنگ
 11. هندوستان
 12. اسرائیل
 13. ایتالیا
 14. پاکستان
 15. لهستان
 16. بوقلمون
 17. آفریقای جنوبی
 18. امارات متحده عربی
 19. انگلستان
 20. آمریکا

قوانین شرکت در آزمون آلفا تست:

تست آلفا یک آزمون کاغذی است و کامپیوتری برای شرکت در آزمون وجود ندارد به همین دلیل قوانین و مقررات خاصی برای ممتحنین وضع شده است.

برخی از این قوانین و شرایط شرکت در آزمون آلفا عبارتند از:

 

 1. همراه داشتن هایلایتر، لاک کانسیلر و مداد رنگی ممنوع است.
 2. همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 3. کپی پاسپورت اصلاً پذیرفته نمی‌شود.
 4. درب حوزه امتحانی بعد از زمان مقرر بسته می‌شود و پس از آن حق ورود به حوزه امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی مسترد نخواهد شد.
 5. در طول امتحان مجاز به صحبت با فرد کناری نیستید.
 6. همراه داشتن فرهنگ لغت، وسایل الکترونیکی و کپی ممنوع اکیداً ممنوع است و در صورت مشاهده با دوربین مدار بسته از جلسه امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 7. همراه داشتن ساعت، غذا و استعمال دخانیات اکیدا ممنوع است.
 8. گرفتن برگه امتحانی فقط در صورت هماهنگی مجاز می‌باشد.
 9. خروج از محل برگزاری آزمون بدون هماهنگی تخلف محسوب می‌شود.

 

نتایج آزمایش فقط به شخص تحویل داده می‌شود و عواقب به اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی با دیگران بر عهده خود فرد است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آزمون آلفا به سایت اعزام دانشجو مراجعه کنید.

 

اعتراض به نتیجه آزمون آلفا تست:

آزمون آلفا مانند هر آزمون دیگری امکان اعتراض به نمره را دارد که دانش‌آموزان در صورت اعتراض به نمره خود فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل به نمره خود اعتراض می‌کنند. پس از دریافت فرم، دانشگاه مربوطه آن را بررسی خواهد کرد.

در صورت تایید اعتراض شما، هزینه پرداخت شده عودت داده می‌شود و در غیر این صورت، وجه را پس نمی‌دهند.

نکته‌ای که در مورد اعتراض به نتایج آزمون آلفا وجود دارد، این است که چون این آزمون توسط هر دانشگاهی طراحی و برگزار می‌شود، زمان اعتراض به آن مانند روز آزمون می‌تواند متفاوت و یکسان نباشد، اما معمولاً بین ۱ تا ۳ یک هفته زمان اعتراض برای متقاضیان در نظر گرفته شده است.

 

مدت اعتبار آزمون ALPHA TEST چقدر است؟

مدت اعتبار آزمون آلفا تست ایتالیا تنها ۲ سال است و افرادی که موفق به کسب نمره قبولی از آن شده‌اند، تنها می‌توانند در سال تحصیلی آینده برای پذیرش اقدام کنند. از دلایلی که ۲ سال برای مدت اعتبار آزمون آلفا تست انتخاب شده است که عبارتند از:

 1. علم و فناوری در حال پیشرفت هستند و اطلاعات ۲ سال پیش با امروز قابل مقایسه نبودند و اعتبار چندانی ندارند.
 2. درجه سختی آزمون هر سال تغییر می‌کند و پذیرش داوطلبان باید عادلانه انجام شود.

ازمون الفای ایتالیا

شرایط ثبت نام در ALPHA TEST ایتالیا چیست؟

آزمون آلفا تست نیز مانند هر کنکوری شرایط ثبت نام دانش‌آموزان را مشخص می‌کند تا افراد از همان لحظه بتوانند ثبت نام کنند. برخی از شرایطی که برای شرکت در آزمون آلفا باید داشته باشید عبارتند از:

 

 • دوره دبیرستان را در کشور مقصد با موفقیت گذرانده باشد.
 • ۱۸ سال یا بیشتر باشد.
 • به زبان ایتالیایی و انگلیسی مسلط باشد.
 • هزینه ثبت نام را در زمان ثبت نام پرداخت کرده‌اید.
 • پاسپورت معتبر داشته باشید.

دقت داشته باشید که حتی اگر یکی از شرایط ذکر شده برای شما صدق نکند، نمی‌توانید در آزمون آلفا شرکت کنید. ضمناً این آزمون مختص متقاضیان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد. البته ممکن است، در زمان ورود و بررسی اطلاعات شما توسط دانشگاه، برخی از این معیار‌ها تغییر کند و خود دانشگاه شرایط دیگری را اعمال کند. برای اطلاع از این شرایط باید به صورت مرتب سایت دانشگاه مراجعه کنید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم در صورت هرگونه مشکل از مشاوره سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

آزمون SAT چیست؟

آزمون آلفا تست در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

برای ورود به تمامی دانشگاه‌های ایتالیا باید در آزمون آلفا شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنید. ثبت نام این آزمون هر ساله در تیرماه آغاز می‌شود و شهریور ماه همزمان با برگزاری آزمون می‌باشد.

همانطور که می‌بینید آزمون آلفا مانند آیلتس و تافل زمان زیادی برای آماده‌سازی ندارد و اگر قصد پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا را دارید باید از همین الان آمادگی خود را شروع کنید.

اگر قصد دارید در چندین دانشگاه در این آزمون شرکت کنید تا شانس بالایی برای قبولی داشته باشید، جای نگرانی نیست. زیرا زمان امتحانات هر دانشگاه تداخلی با سایر دانشگاه‌ها ندارد و می‌توانید با خیال راحت در آزمون‌ها شرکت کنید. این آزمون مهلت تمدید ثبت نام ندارد و باید در اسرع وقت اطلاعات خود را ثبت کنید.

 

هزینه ثبت نام ALPHA TEST چقدر است؟

هزینه ثبت نام آلفا تست ایتالیا با توجه به خدمات و امکاناتی که در حوزه امتحانی در اختیار شما قرار می‌گیرد می‌تواند تغییر کند. اما در کل برای شرکت در آزمون آلفا باید چیزی در حدود ۱۲۰ یورو (به غیر از هزینه سفر و آمادگی و… ) پرداخت کنید.

به پایان مقاله معرفی کامل آلفا تست ایتالیا رسیدیم. در این مقاله هر آنچه که باید در مورد تست آلفا بدانید را معرفی کرده‌ایم. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد ورود به دانشگاه‌های ایتالیا و این آزمون می‌توانید در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان مجرب سایت اعزام دانشجو شما را راهنمایی کنند.

امروزه ایتالیا به یکی از کشور‌های برتر در زمینه تحصیل دانشجو تبدیل شده است و به دلیل سطح علمی بسیار بالا و امکانات متنوع و خوبی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، هر ساله متقاضیان زیادی از سراسر جهان دارد. به شرط داشتن اطلاعات دقیق و کافی از فرصت‌ها و شرایط این نوع مهاجرت به راحتی می‌توانید برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام کنید.

برای به دست آوردن این اطلاعات و هر آنچه که باید در مورد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و سایر کشور‌های اروپایی و آمریکایی بدانید، می‌توانید به راحتی همین حالا با مشاوران سایت اعزام دانشجو تماس بگیرید تا شرایط تحصیلی و رزومه خود را به دقت بررسی کنند و از اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی تا آخرین مرحله اقامت در کشور شما را همراه شما باشند.

سوالات متداول

آیا آزمون مورد نظر ALPHA مفید است؟

این آزمون یکی از آزمون های مهم برای ورود به دانشگاه های ایتالیا محسوب می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها و تحصیل در رشته تحصیلی مورد نظر خود باید در آن شرکت کنند. این آزمون مختص دانشجویان خارجی نمی باشد و دانشجویان داخلی نیز ملزم به شرکت در آن و کسب نمره قبولی می باشند.

تعداد سوالات و بخش های آزمون ALPHA TEST چقدر است؟

تست آلفا در برخی سال ها 80 سوال و گاهی 60 سوال دارد و شما 100 تا 120 دقیقه برای پاسخگویی به سوالات فرصت دارید. سوالات چند گزینه ای هستند و شما باید از بین 5 گزینه داده شده پاسخ صحیح را انتخاب کنید.

حداقل نمره قبولی در آزمون ALPHA چقدر است؟

این آزمون هم برای پذیرش دانشجویان بومی ایتالیایی و هم برای دانشجویان خارجی برگزار می شود اما هر یک از این دسته ها در رقابت با یکدیگر نیستند و دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش با یکدیگر رقابت می کنند و دانشجویان داخلی نیز با یکدیگر رقابت می کنند.
حداقل نمره قبولی در آزمون آلفا نیز بر اساس منطقه مورد مطالعه انتخاب می شود. به عبارت دیگر حداقل نمره قبولی برای دانشجویان متقاضی از رشته اتحادیه اروپا 20 از 90 است که با سایر رشته ها متفاوت است.