5/5 - (1 امتیاز)

آزمون تولک

آزمون TOLC، شرایط و انواع آزمون های تولک

ایتالیا هر ساله میزبان تعداد زیادی دانشجو از سراسر جهان است و با توجه به موقعیت مکانی این کشور و حضور برترین دانشگاه‌های اروپا و جهان، در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گرفته است.

متقاضیان زیادی هستند که قصد دارند تحصیلات عالی خود را در دانشگاه‌های معتبر اروپایی آغاز کنند، اما با توجه به روش‌های مختلف پذیرش در هر رشته و مقطع تحصیلی، روند اخذ پذیرش سختی‌ها و دانش خاصی را که در آزمون TOLC سنجیده می‌شود، می‌طلبد.

در این مقاله که توسط سایت اعزام دانشجو تهیه شده است، می‌توانید اطلاعات کامل و جامعی در مورد سری آزمون‌های TOLC به دست‌آورید، همچنین در صورت هرگونه مشکل می‌توانید از کمک مشاوران سایت اعزام دانشجو برای مهاجرت تحصیلی راحت‌تر به ایتالیا بهره ببرید.

 

آشنایی با آزمون TOLC

با توجه به افزایش تعداد دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در ایتالیا به خصوص مقطع کارشناسی، این کشور نمی‌تواند تمامی دانشجویان را پذیرش کند و به همین دلیل با برگزاری این آزمون در زبان انگلیسی دانشجو‌های برتر را شناسایی خواهد کرد.

قابل ذکر است که نه تنها دانشگاه‌های برتر ایتالیا بلکه تمامی دانشگاه‌های ایتالیا با کمک آزمون‌های تولک سطح علمی و آمادگی متقاضیان را برای هر ورودی در هر رشته بررسی می‌کنند و سپس بر اساس ظرفیت‌های مورد نیاز متقاضیان را بپذیرد.

البته قابل ذکر است که هر رشته و حتی هر دانشگاه نسبت به نتایج آزمون تولک شرایط پذیرش متفاوتی دارد، به همین دلیل در اینجا لیست دقیق و کاملی از دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که از طریق آزمون‌های سطح سری TOLC دانشجو می‌پذیرند را گردآوری کرده‌ایم و انواع آزمون‌های تولک را توضیح داده‌ایم، شما می‌توانید با مطالعه این مقاله با توجه به رشته مورد نظر برای مقطع کارشناسی اطلاعات جامعی کسب کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور 

انواع آزمون‌های TOLC چیست؟

آزمون‌های تولک به آن دسته از آزمون‌هایی گفته می‌شود که هر دانشگاه با توجه به نیاز یا افزایش سطح علمی متقاضیان برای ورود به مقطع کارشناسی در ایتالیا از آن استفاده می‌کند.

انواع این آزمون‌ها بر اساس استاندارد‌های آموزشی طراحی شده‌اند و تست‌های نسبتاً آسانی در زمینه تحصیلی خود هستند. همچنین سرفصل‌های آزمون‌ها از دروس ابتدایی و دبیرستان می‌باشد که متقاضیان عزیز می‌توانند با مطالعه سرفصل‌های هر آزمون که در این مقاله ذکر شده است با آمادگی کامل شرکت کرده و شانس قبولی خود را در رشته مورد نظر افزایش دهند.

قابل ذکر است که برخی از افراد تصور دارند آزمون تولک با آزمون کنکور در کشور ایران برابری دارد، در صورتی که سطح علمی آزمون تولک بسیار آسانتر از کنکور می‌باشد.

 

انواع آزمون‌های TOLC:

 • اقتصاد و علوم اجتماعی و آمار (TOLC-E)
 • رشته مهندسی (TOLC-I)
 • رشته داروسازی (TOLC-F)
 • اقتصاد و علوم اجتماعی و آمار (TOLC-E)

 

در حال حاضر دانشگاه‌های زیر با آزمون TOLC-E در رشته‌های ذکر شده دانشجو می‌پذیرند.

 1.  دانشگاه‌های بولونیا در زمینه تجارت و اقتصاد
 2.  دانشگاه Ca\’ Foscari ونیز در زمینه‌های مدیریت دیجیتال، مدیریت بازرگانی و اقتصاد و تجارت
 3. دانشگاه لوئیجی وانویتلی در تجزیه و تحلیل داده‌ها
 4. دانشگاه مسینا در زمینه‌های اقتصاد، بانکداری و مالی، اقتصاد بازرگانی و مدیریت بازرگانی
 5. دانشگاه میلان در زمینه سیاست بین‌الملل، حقوق و اقتصاد
 6. دانشگاه پیزا در مدیریت برای تجارت و اقتصاد
 7. دانشگاه تورین در رشته‌های مدیریت و بازرگانی (تجارت و مدیریت و اقتصاد بازرگانی) و اقتصاد و مدیریت اطلاعات و ارتباطات شرکتی مدیریت اطلاعات و ارتباطات شرکتی

 

ساختار آزمون TOLC-E:

 1. بخش منطق تعداد سوال ۱۳ _ زمان پاسخگویی ۳۰ دقیقه
 2. بخش درک مطلب تعداد سوال ۱۰ _زمان پاسخگویی ۳۰ دقیقه
 3. بخش ریاضی تعداد سوال ۱۳_ زمان پاسخگویی ۳۰ دقیقه
 4. در مجموع ۳۶ سؤال در ۹۰ دقیقه

موضوعات آزمون اقتصاد و علوم اجتماعی و آمار:

استدلال و منطق و درک:

این قسمت از سؤالات به بررسی مهارت‌های خواندن، درک مطلب، تصمیم‌گیری و تفکر متقاضی می‌پردازد. بنابراین متقاضی نیاز به آمادگی خاصی ندارد، یعنی شما نمی‌توانید از قبل مطالعات خاصی برای این بخش از آزمون داشته باشید و تنها راه آمادگی برای آن آشنایی با سؤالات آزمون در سال‌های قبل می‌باشد.

ریاضیات:

خواص و عملیات روی اعداد (اعداد صحیح، اعداد گویا، اعداد حقیقی)، قدر مطلق، چند جمله‌ای‌ها (عملیات، فاکتور سازی)، معادلات جبری و نابرابری‌های درجه اول و دوم یا تقلیل‌پذیر، ریشه‌های مربع، توان و لگاریتم، محاسبات با لگاریتم معادلات و نابرابری‌های گویا کسری، غیر منطقی، لگاریتمی و نمایی، ریاضیات نمادین حل عملی سیستم‌های خطی ساده مختصات کارتزین، معادلات خطوط و مکان‌های ساده (دایره، بیضی، سهمی، هذلولی)، نمودار‌های توابع ابتدایی و…. مطالبی هستند که شما برای شرکت در آزمون TOLC باید صددرصد به آن‌ها مسلط باشید. مطمئن باشید در صورتی که شما در این قسمت‌ها توانایی و تسلط بالا داشته باشید، موفقیت برای شما خواهد بود.

 

ارزیابی آزمون اقتصاد و علوم اجتماعی و آمار

آزمون TOLCE یک آزمون انفرادی است، سوالات هر داوطلب با داوطلب دیگر متفاوت می‌باشد و همچنین سؤالات به صورت خودکار و تصادفی توسط کامپیوتر انتخاب می‌شوند. اما این نکته وجود دارد که تمامی سوالات تست‌ها به همین صورت طراحی شده‌اند، بنابراین تست‌ها از نظر سختی و سهولت برابر هستند.

نتیجه آزمون هر فرد با توجه به تعداد پاسخ‌های صحیح و غلط و سوالات بدون پاسخ مشخص می‌شود و نمره کل هر فرد با توجه به امتیازات زیر به دست می‌آید:

 

۱ امتیاز برای هر پاسخ صحیح

۰ برای تست‌های بدون جواب

۰. ۲۵. نمره منفی متناسب با جواب‌های اشتباه

 

هر دانشگاه ممکن است حداقل نمره مشخصی را برای آزمون TOLC-E در نظر بگیرد که البته هر سال تغییر می‌کند.

لذا متقاضیان عزیز توجه داشته باشند که در صورت عدم کسب حداقل نمره تعیین شده از سوی دانشگاه مجدداً آزمون را تکرار نموده و در فرصت‌های بعدی با دقت بیشتری نسبت به بالا بردن نمرات خود اقدام نمایند.

هر فرد مجاز است چندین بار در این آزمون شرکت کند اما آخرین نمره کسب شده ملاک ارزیابی فرد در دانشگاه مورد نظر می‌باشد.

تحصیل داروسازی در کشور روسیه، شرایط و هزینه ها

بازه زمانی آزمون اقتصاد و علوم اجتماعی:

هر آزمون TOLC ممکن است تاریخ و چارچوب زمانی خاصی را برای پذیرش متقاضیان به عنوان معیار ارزیابی تعیین کند. اما به صورت کلی آزمون TOLC-E هر سال در زمان‌های مختلف از ژانویه تا نوامبر برگزار می‌شود.

 

نحوه برگزاری آزمون TOLC:

هزینه آزمون برای هر دانشجو ۳۰ یورو مطابق با شرایط بارگذاری آنلاین یا حضوری است، در صورت هرگونه مشکل یا نیازمندی به مشاوره برای آزمون TOLC می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

آزمون مهندسی (TOLC-I):

این آزمون مربوط به رشته‌های مهندسی می‌باشد که عبارتند از: مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی هوا و فضا، مهندسی انرژی و…..

دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که با آزمون تولک دانشجوی مهندسی می‌پذیرند عبارتند از:

۱- دانشگاه ساپینزا رم، دانشکده علوم کامپیوتر کاربردی و هوش مصنوعی

۲- رشته‌های دانشگاه کافوسکاری ونیز (Ca \’Foscari):

 • انفورماتیک
 • علوم محیطی
 • علم و فناوری برای میراث فرهنگی
 • شیمی و فناوری‌های پایدار
 • مهندسی فیزیک

 

۳-دانشگاه لوئیجی وانویتلی:

 • ریاضیات
 • فیزیک

 

۴-دانشگاه مسینا:

 • مهندسی الکترونیک و کامپیوتر
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مدیریت
 • مهندسی عمران

 

ساختار آزمون مهندسی _ TOLC-I

بخش استدلال و منطق _ تعداد سوال ۱۰ _ زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه

بخش ریاضی تعداد سوال ۲۰ _زمان پاسخگویی ۵۰ دقیقه

بخش علوم پایه (شیمی)_ تعداد سؤال ۱۰_ زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه

بخش درک مطلب تعداد سوال ۱۰_ زمان پاسخگویی ۲۰ دقیقه

مجموعه ۵۰ سوال در ۱۱۰ دقیقه

معرفی بهترین رشته های مهندسی برای تحصیل در خارج

عنوان آزمون TOLC مهندسی:

منطق و درک مطلب:

به جای تعیین میزان تسلط متقاضیان در دروس دبیرستان، سوالات منطقی و درک مطلب مشخص و تست می‌شود، قابل ذکر است که این بخش در تمامی آزمون‌های TOLC وجود دارد. همچنین شما نمی‌توانید برای این قسمت آمادگی قبل داشته باشید، زیرا استعداد‌های متقاضیان نیازی به آماده‌سازی اولیه خاصی ندارند.

سر فصل‌های بخش ریاضیات:

۱- حساب و جبر:

خواص و عملیات اعداد (اعداد صحیح، گویا، حقیقی). مقدار مطلق، لگاریتم و توان. محاسبه شفاهی چند جمله‌ای‌ها، معادلات جبری و نامساوی درجه یک و دو، سیستم‌های معادلات درجه یک، معادلات و نابرابری‌ها، منطق با کسری و رادیکال. هندسه مقاطع و زوایا، اندازه و ویژگی‌های خطوط و صفحات، مکان‌های هندسی قابل توجه مشخصات، اشکال هندسی مسطح اصلی (مثلث، محیط، دایره، چند ضلعی منظم و غیره)، طول و مساحت مطالبی هستند که شما باید صددرصد به آن‌ها در زمینه ریاضی تسلط داشته باشید تا موفق شوید. در صورتی که در چگونگی فراگیری صددرصد این دروس با مشکل مواجه هستید از مشاوره سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

۲_ هندسه تحلیلی و توابع عددی:

شما قصد شرکت در آزمون مهندسی دارید به همین دلیل باید نسبت به سرفصل‌های هندسه در ریاضی مانند مختصات کارتزین، مفهوم عملکرد، معادلات خطوط و مکان‌های هندسی ساده (دایره، بیضی، سهمی و غیره). نمودار‌ها، ویژگی‌های توابع ابتدایی (قدرت‌ها، لگاریتم‌ها، توان‌ها و غیره). محاسبات با استفاده از لگاریتم معادلات و نابرابری‌های لگاریتمی و نمایی و… آشنایی کامل داشته باشید. پاسخگویی به این بخش می‌توانند جابجا‌کننده رتبه آزمون شما باشد.

 

۳- مثلثات:

نمودار‌ها و خواص توابع سینوس، کسینوس و مماس، فرمول‌های مثلثاتی اصلی (جمع، تفریق، ضرب، تقسیم). معادلات، مثلثات و نامساوی و روابط بین عناصر مثلثی بخش اصلی مثلثات در آزمون TOLC است.

 

۴– آمار:

آگاهی از مفاهیم اساسی آمار (جایگزینی، ترکیب، میانگین، واریانس و فراوانی) و همچنین مفاهیم اساسی تفسیر نمودار‌های فرکانس برای شما در آزمون مهندسی واجب است.

 

۵- مکانیک:

آیا میدانستید که برای شرکت در آزمون TOLC بخشی با نام مکانیک در قیمت ریاضی وجود دارد.؟ شما برای پاسخگویی به این بخش و دریافت نمره مناسب در آزمون TOLC باید با دانش مقادیر اسکالر، مفهوم اندازه‌گیری، کمیت فیزیکی و سیستم واحد‌های اندازه‌گیری، تعریف ارزش‌های فیزیکی اساسی مانند (جابجایی، سرعت، شتاب، جرم، حرکت، نیرو، وزن، کار و قدرت) به صورت کامل آشنا باشید. در صورت هرگونه مشکل در فراگیری سرفصل‌های آزمون مهندسی می‌توانید با مشاوران سایت اعزام دانشجو در ارتباط باشید.

تحصیل پزشکی در ترکیه هزینه ها، شرایط و مراحل

سرفصل‌های بخش علوم پایه(شیمی)

 

۱- شیمی و ساختار ماده:

اگر شما قصد قبولی در آزمون مهندسی را دارید، باید نسبت به دانش کیفی در مورد ساختار اتم‌ها و مولکول ها و همچنین مفاهیم اساسی شناخته شده در مورد ترکیبات اتمی و جدول تناوبی عناصر آشنایی کامل را داشته باشید.

علاوه بر این، تمایز بین ترکیبات تشکیل شده توسط یون‌ها و ترکیبات متشکل از مولکول‌ها و آگاهی از خواص فیزیکی آن‌ها برگ برنده شما در آزمون مهندسی (TOLC-I) است.

 

۲- نماد‌شناسی شیمیایی:

آشنایی با نماد‌شناسی شیمیایی و معنای فرمول‌ها و معادلات شیمیایی موضوعات اصلی این سرفصل می‌باشد.

 

۳- استوکیومتری:

مفهوم مول به همراه کاربرد‌های آن و توانایی انجام محاسبات ساده استوکیومتری باید شناخته شود.

 

زمان آزمون مهندسی (TOLC-I):

این آزمون هر ساله در سه جلسه برگزار می‌شود.

 • ۱۱ مه تا ۵ ژوئن (۲۱ مه تا ۱۵ ژوئن)
 • ۱ ژوئیه تا ۱۰ ژوئیه (۱۰ ژوئن تا ۱۹ ژوئیه)
 • ۱۱ سپتامبر، ۲۵ آگوست

در صورتی که به ثبت نام و شروع مطالعه برای این آزمون علاقه‌مند هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

رشته داروسازی

اهمیت سلامت و مشاغل مرتبط با سلامت انسان بر هیچکس پوشیده نیست. با توجه به گسترش بیماری‌ها و اپیدمی و تلاش انسان برای دستیابی به سلاحی مطمئن و ابزاری مناسب برای مقابله با بیماری‌های مختلف که هر ساله تعداد زیادی قربانی می‌گیرد، نیازی که هر کشور به دانشجو در زمینه سلامت دارد بیش از پیش احساس می‌شود.

بنابراین تحصیل در رشته داروسازی مورد توجه تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل و ورود به دنیاست. همچنین موقعیت‌های شغلی بی‌شمار و درآمد خوب پس از فارغ التحصیلی در رشته داروسازی، این رشته را به یکی از سه رشته برتر در رشته علوم پزشکی تمامی کشور‌ها تبدیل کرده است.

داروسازان می‌توانند در محیط‌های مختلف از جمله کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کار کنند.

آزمون تولک

آزمون رشته داروسازی (TOLC-F)

ایتالیا با توجه به موقعیت علمی و حضور برترین دانشگاه‌های اروپا و جهان، مقصد تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی می‌باشد.

با توجه به هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل و همچنین رتبه علمی و ظرفیت بالای دانشگاه‌های ایتالیا علاوه بر پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا در رشته داروسازی برای دانشجویان غیر اروپایی، ایتالیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل می‌باشد.

در حال حاضر داروسازی به زبان انگلیسی در ایتالیا فقط در دانشگاه تورورگاتا رم و بولونیا ارائه می‌شود. هر دو دانشگاه جزء برترین و معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا و اروپا هستند.

متقاضیان برای ورود به رشته داروسازی در ایتالیا باید با سایر متقاضیان در آزمون رشته داروسازی (TOLC-F) رقابت بپردازند.

در ادامه این مقاله که توسط سایت اعزام دانشجو گردآوری شده است، اطلاعاتی در زمینه آزمون TOLC برای رشته داروسازی در اختیار خواهید داشت.

 

دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که با آزمون TOLC-F دانشجو می‌پذیرند عبارتند از:

 1. دانشگاه Tor Vergata رم، دانشکده داروسازی
 2. رشته داروسازی دانشگاه بولونیا
 3. رشته داروسازی دانشگاه مسینا

 

ساختار آزمون داروسازی در ایتالیا (TOLC-F):

 • زیست‌شناسی، ۱۵ سؤال، ۲۰ دقیقه
 • شیمی، ۱۵ سؤال، ۲۰ دقیقه
 • ریاضی، ۷ سؤال، ۱۲ دقیقه
 • فیزیک، ۷ سؤال، ۱۲ دقیقه
 • استدلال و منطق، ۶ سؤال، ۸ دقیقه
 • مجموعه ۵۰ سوال ۷۲ دقیقه

 

نحوه نمره دهی در این آزمون

 • هر پاسخ صحیح ۱ امتیاز
 • هر پاسخ اشتباه ۲۵. امتیاز منفی
 • بدون پاسخ ۰ امتیاز

سوالات متداول

آزمون TOLC چه زمانی انجام می شود؟

آزمون TOLC-E هر سال در زمان های مختلف از ژانویه تا نوامبر برگزار می شود. هر دادگاه ممکن است تاریخ و چارچوب زمانی خاصی را برای پذیرش متقاضیان به عنوان معیار ارزیابی تعیین کند.

آزمون TOLC چگونه برگزار می شود؟

این آزمون به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار می شود.

سرفصل های آزمون TOLC داروسازی (TOLC-F) چیست؟

1- ترکیب شیمیایی موجودات زنده
عناصر بیولوژیکی خواص آب، ماکرومول‌های مورد علاقه بیولوژیکی. ساختار مولکول‌ها، انواع سلول‌های چربی و…
2- عناصر تنوع زیستی
تنوع و سطح سازماندهی موجودات زنده. قلمروها و پادشاهی های موجودات زنده. باکتری ها، پروتیستا، قارچ ها، گیاهان و…
3- زیست شناسی سلولی
سازماندهی سلولی، ویژگی های مورفو-عملکردی سلول های پروکاریوتی و یوکاریوتی، اجزای اصلی سلولی: غشای سلولی، دیواره های سلولی و غیره.