5/5 - (1 امتیاز)

زبان ایتالیا

آزمون چیلز CILS‌، ثبت نام شرایط و هزینه ها

آزمون CILS یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی برای سنجش مهارت‌های زبان ایتالیایی است. CILS در واقع مخفف Certificazione di Italiano come Lingua Straniera است.

این آزمون از سال ۱۳۹۴ به عنوان آزمون رسمی سطح B۱ و B۲ مدرسه ایتالیایی تهران معرفی شد و جایگزین آزمون سطح B۱ و B۲ استرن که پیش از این تنها معیار سنجش مهارت‌های زبانی متقاضیان مهاجرت به ایتالیا بود.

البته آزمون چیلز تنها آزمون مورد تایید سفارت ایتالیا نیست و متقاضیان می‌توانند در سایر آزمون‌های معتبر سطح زبان ایتالیایی که در ایران یا خارج از کشور برگزار می‌شود ثبت نام کرده و در آن شرکت کنند و در نهایت مدارک آن‌ها دارای اعتبار بین‌المللی و مورد تأیید می‌باشد.

سایت اعزام دانشجو در ادامه این مقاله قصد دارد شما را با آزمون چیلز به صورت کامل آشنا کند. پس از مطالعه این مقاله، می‌توانید سؤالات خود را در این زمینه از مشاوران سایت اعزام دانشجو بپرسید.

 

مرجع برگزاری آزمون چیلز CILS

آزمون چیلز توسط مرکز آزمون CILS دانشگاه (Università per Stranieri di Siena) ایتالیا در سطوح مختلف از A۱ تا C۲ بر اساس چارچوب استاندارد سطح‌بندی زبان‌های خارجی اتحادیه اروپا طراحی شده است و در نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود.

سوالات هر آزمون به صورت بسته‌بندی شده به مراکز آزمون سراسری جهان ارسال می‌شود و پس از پایان آزمون پاسخنامه و فایل‌های صوتی جهت تصحیح و اعلام نتایج به این دانشگاه عودت داده می‌شود. در صورتی که شما نیز قصد شرکت در این آزمون را داشته باشید، می‌توانید از طریق سایت اعزام دانشجو درخواست خود را ثبت کنید.

قابل ذکر است که CILS یک آزمون بین‌المللی معتبر ایتالیایی است. مرکز آزمون CILS عضو EALTA (انجمن آزمون زبان اروپا) و ALTE (انجمن آزمون زبان اتحادیه اروپا) است.

همچنین در سال ۲۰۰۴ آزمون CILS گواهینامه کیفی مهمی به نام برچسب زبان اروپایی دریافت کرد که به مهم‌ترین و خلاقانه‌ترین پروژه‌ها در زمینه آموزش زبان اعطا می‌شود.

صفر تا صد بهترین رشته های تحصیل در ایتالیا

سطوح مختلف آزمون CILS

از آنجایی که سطح آزمون چیلز A۱ و A۲ در سطح مبتدی است، بنابراین سطح‌بندی اصلی این آزمون به چهار سطح زیر تقسیم می‌شود:

 

۱) سطح CILS UNO

اولین سطح و معادل B۱ است، شامل یک آزمون ۳ ساعته است، که سطح زبان‌آموز را در استفاده از زبان ایتالیایی ارزیابی می‌کند.

برای آشنایی با انواع سوالاتی که ممکن است در آزمون B۲ مشاهده کنید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

۲) سطح CILS DUE

سطح دوم و معادل B۲ است که شامل آزمون ۴ ساعته می‌باشد. این مدرک معمولاً برای پذیرش تحصیل به زبان ایتالیایی مورد نیاز است.

برای آشنایی با انواع سوالاتی که ممکن است در آزمون B۲ مشاهده کنید، می‌توانید از مشاوران سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

 

۳) سطح CILS TRE

سطح سوم آزمون CILS که از درجه سختی بالایی برخوردار است، معادل C۱ می‌باشد و نیاز به توانایی زبان ایتالیایی پیشرفته دارد. آزمون این سطح ۵ ساعت طول می‌کشد.

 

۴) سطح CILS QUATTRO

سطح چهارم که بالاترین سطح آموزش زبان ایتالیایی است معادل C۲ است و حدود ۵. ۵ ساعت زمان می‌برد. افرادی که موفق به دریافت این سطح از گواهینامه می‌شوند، از نظر مهارت زبان ایتالیایی با یک زبان مادری ایتالیایی تفاوتی نخواهند داشت. برای دریافت کامل‌ترین نمره در این آزمون از سایت اعزام دانشجو دیدن کنید.

 

تاریخ امتحانات CILS

طبق اطلاعات سایت رسمی آزمون CILS، آزمون سطح B۲ CelLs (سطح مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی زبان ایتالیایی) هر سال سه بار در ماه های‌آوریل (آوریل-مه)، ژوئن و دسامبر در مراکز رسمی آزمون چیلز در جهان برگزار می‌شود.

بسیاری از افراد این سؤال را دارند که چرا تعداد برگزاری این آزمون در طول سال کم است؟ خوب مسلماً آزمون چیلز یک آزمون رسمی می‌باشد و امتحانات سطح پایین بیشتر در طول سال برگزار می‌شود، به همین دلیل این آزمون تنها سه بار در طول سال برگزار خواهد شد.

اما در زمان برگزاری آزمون چیلز در کشور ایران تفاوت‌هایی وجود دارد. در سال‌های اخیر مرکز آزمون ایران (مدرسه ایتالیایی تهران) معمولاً در پایان آذر ماه فقط یک آزمون برگزار می‌کند و آزمون جبرانی نیز در اسفندماه برای افرادی که موفق به قبولی در آزمون آذرماه نشده‌اند برگزار می‌شود.

قابل ذکر است که در سپتامبر ۲۰۱۸، برای اولین بار در چنین زمانی از سال، آزمون سطح B۲ CILS برگزار شد که تمامی متقاضیان توانستند در آن ثبت نام کنند. اگر شما نیز قصد ثبت نام در آزمون چیلز را دارید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه بهره ببرید.

تحصیل پزشکی در ترکیه هزینه ها، شرایط و مراحل

چه کسانی می‌توانند در آزمون چیلز CILS شرکت کنند؟

بسیاری از افراد تصور دارند که شرکت در آزمون چیلز برای افراد به خصوصی است. در صورتی که همه افرادی که به نوعی با زبان ایتالیایی سروکار دارند، از جمله زبان‌آموزان ایتالیایی، افرادی که مشغول به تحصیل و کار ایتالیایی هستند، افرادی که قصد دریافت اقامت طولانی مدت در ایتالیا را دارند، یا هرکسی که به هر دلیلی می‌خواهد می‌خواهد زبان ایتالیایی را بیاموزد، توانایی شرکت در این آزمون را خواهد داشت.

همچنین افرادی که دارای مدرک بین‌المللی شناخته شده برای زبان ایتالیایی هستند، در اولویت آزمون CILS قرار خواهند گرفت.

قابل ذکر است که ثبت نام و شرکت در آزمون CILS محدود به زبان‌آموزان یک مرکز آموزشی خاص نمی‌باشد و هر داوطلبی که به هر نحوی زبان ایتالیایی را فرا گرفته باشد، می‌تواند با پرداخت مبلغ تعیین شده ثبت نام و در این آزمون شرکت کند.

 

محدودیت سنی امتحان CILS:

برخلاف باور بسیاری از افراد محدودیت سنی خاصی برای آزمون چیلز وجود ندارد و جوانان و بزرگسالان می‌توانند در هر یک از آزمون‌های سطح A۱ تا C۲ CILS ثبت نام و شرکت کنند.

اما برای کودکانی که در سال‌های دبستان هستند، آزمون‌های اصلی CILS به دلیل سختی بسیار زیاد سؤالات مناسب نیستند.

به همین دلیل فرم‌های ویژه‌ای از آزمون‌های CILS به نام CILS Adolescenti برای گروه‌های سنی کودکان و نوجوانان در سطوح A۱ تا B۱ برنامه‌ریزی شده است.

 

مهارت‌های اندازه‌گیری شده در آزمون CILS:

آزمون چیلز به طور کلی دارای پنج بخش است و در هر بخش، یکی از مهارت‌های زبان ایتالیایی متقاضیان سنجیده می‌شود. هر یک از این پنج بخش با روش خاصی برای سطوح مختلف نمره‌گذاری و طراحی شده‌اند، به همین دلیل شما باید سعی کنید که در تمامی سطح‌ها تسلط کامل را داشته باشید. همچنین در صورتی که در چگونگی فراگیری یا ثبت نام آزمون با مشکل مواجه هستید، سایت اعزام دانشجو همراه شما خواهد بود.

 

آزمون CILS مجدد :

داوطلبانی که در تمامی مهارت‌های آزمون حداقل نمره قبولی را کسب نکنند گواهینامه‌ای دریافت خواهند کرد که مجوز شرکت مجدد در آزمون می‌باشد.

داوطلب می‌تواند ظرف ۱۸ ماه از زمان آزمون اصلی در آزمون جبرانی مهارت‌های مردودی شرکت کند و با کسب نمره کافی در این مهارت‌ها موفق به دریافت گواهینامه CILS می‌شود.

بنابراین افرادی که نتوانند در نوبت آذر یا خرداد در برخی از مهارت‌های آزمون نمره قبولی کسب کنند، می‌توانند در آزمون‌های جبرانی اسفند و شهریور شرکت کنند.

قابل ذکر است که در آزمون مجدد فقط مهارت‌هایی که داوطلب موفق به کسب آن نشده است باید مجدد مورد بررسی قرار گیرد و برای مهارت‌های گذرانده شده نیازی به آزمون مجدد نیست.

 

نحوه تصحیح و ارزیابی امتحان چیلز

ارزیابی کلیه آزمون‌ها تحت کنترل مستقیم مرکز CILS می‌باشد. حتی قسمت‌های شفاهی تست‌ها ضبط می‌شود و برای نمره‌گذاری به مرکز مادر CILS ارسال می‌شود.

این فرآیند بی‌طرفی ارزیابی را برای داوطلبان تضمین می‌کند. به این ترتیب همه در معرض یک ارزیابی همگن و معتبر قرار می‌گیرند.

روش ارزیابی آزمون نیز توسط ارزیابان خبره (که به طور مستمر آموزش دیده‌اند) مدیریت می‌شود. از آنجایی که نمی‌توان پاسخ‌های بخش شفاهی را همیشه به یک امتیاز ارزیابی کرد، ارزیابان آزمون چیلز در ارتباط دائمی با یکدیگر هستند و روش‌ها و چارچوب‌های ارزیابی را با یکدیگر به بحث می‌گذارند.

چگونه در آزمون چیلز CILS موفق شویم؟

برای موفقیت در آزمون CILS باید بدانید که هر سطح از این آزمون چه مهارت‌هایی را به چالش می‌کشد تا بتوانید آن‌ها را تقویت کرده و نمره قبولی کسب کنید.

سطوح A۱ و A۲ که سطح مبتدی و پایه در نظر گرفته می‌شوند، شامل ۵ مهارت است، که متقاضیان را به چالش می‌کشد. این آزمون دارای میانگین ۶۰ نمره در سطوح A۱ و A۲ می‌باشد.

همچنین سطوح بالاتر مانند B۱، B۲ و… نیز شامل ۵ مهارت می‌شود، اما به آن‌ها ۱۰۰ امتیاز اختصاص می‌یابد و باید بتوانید حداکثر امتیاز مورد نیاز را کسب کنید.

در نهایت در آزمون CILS حداقل نمره لازم برای اخذ مدرک ۵۵ درصد کل نمره ذکر شده در بالا می‌باشد. در این صورت در سطوح A۱ و A۲ و در سطح B۱ و بالاتر از هر مهارت شما باید ۱۱ امتیاز برای گذراندن موفقیت‌آمیز این آزمون دریافت کنید.

نتایج آزمون CILS معمولاً ظرف ۳ ماه پس از آزمون اعلام می‌شود. برای مشاهده نتیجه آزمون خود می‌توانید به وب سایت online.unistrasi.it/riscils.asp مراجعه کرده و با پر کردن فیلد‌های تعیین شده امتیاز خود را مشاهده کنید. در صورتی که در ثبت نام یا دریافت نمره خود با مشکل مواجه هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

همچنین همانطور که گفته شد اگر در آزمون با نمره قبولی مردود شوید، گواهینامه‌ای (مشابه کارنامه) دریافت خواهید کرد که نشان می‌دهد کدام مهارت‌ها را قبول کرده‌اید و کدام را شکست داده‌اید. سپس به شما اجازه داده می‌شود، که دوباره در آزمون CILS شرکت کنید.

 

مدرک چیلز CILS برای چه کسانی مناسب است ؟

همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، CILS یک آزمون معتبر زبان ایتالیایی است، که مورد تایید مراکز مختلفی مانند موسسات آموزشی اروپایی، سیستم آموزشی ایتالیا، وزارت امور خارجه ایتالیا، وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر قرار گرفته است.

اگر قصد تحصیل زبان ایتالیایی در دانشگاه‌ها و مدارس را دارید، باید در این آزمون شرکت کنید. همچنین افرادی که قصد اخذ اقامت و تابعیت ایتالیا را دارند، شرکت در این آزمون برای آن‌ها اجباری خواهد بود.

حداقل سطح تعیین شده برای تحصیل با این مدرک زبان CILS Due-B۲ و حداقل سطح مورد نیاز برای اخذ تابعیت CILS UNO-B۱ cittadinanza می‌باشد.

در صورتی که شما نیز قصد دریافت اقامت ایتالیا، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و… را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم با دریافت کمک و مشاوره از سایت اعزام دانشجو راه یک شبه را صد ساله طی کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور 

زبان ایتالیا

هزینه ثبت نام آزمون چیلز CILS

هزینه خاصی تحت عنوان هزینه ثبت نام آزمون CILS مشخص نشده است و مراکز برگزار‌کننده این آزمون حق تعیین شهریه را دارند.در کشور ما ایران تنها یک شعبه برای برگزاری این آزمون تعیین شده است، مرکز آموزش ایتالیایی تهران میزبان و برگزار‌کننده این آزمون در ایران می‌باشد.

اما اگر درخواست اطلاع از هزینه تقریبی شرکت در این آزمون را داشته باشید، باید بدانید که هزینه ثبت نام برای هر سطح متفاوت است و بین ۵۰ تا ۱۶۰ یورو متغیر است. شما با دریافت مشاوره از سایت اعزام دانشجو می‌توانید در هزینه‌های مورد نظر صرفه‌جویی کنید.

 

منابع آزمون چیلز CILS

برای موفقیت در آزمون CILS و دریافت ویزای ایتالیا، باید مهارت‌های کافی در زبان ایتالیایی کسب کنید. به همین دلیل، هر کتاب و روش آموزشی که بتواند مهارت زبان ایتالیایی شما را تا سطح B۱/B۲ تقویت کند، به عنوان «منبع» برای آزمون چیلز محسوب می‌شود.

در حال حاضر، منابع اصلی آزمون ویلز در واقع سری جدید کتاب اسپرسو (Nuovo Espresso) هستند. همچنین برای سطح B۲ باید به تمام ۴ جلد اول سری جدید کتاب اسپرسو تسلط داشته باشید. در صورتی که نسبت به این کتاب‌ها آگاهی ندارید، مشاوران سایت اعزام دانشجو در تمامی راه کنار شما خواهد بود.

همچنین برای یادگیری زبان ایتالیایی با کیفیت بالا می‌توانید در دوره‌های آموزش حضوری زبان ایتالیایی و یا دوره‌های آنلاین آموزش زبان ایتالیایی موسسه‌های معتبر نیز شرکت کنید.