5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا ترکیه، شرایط پذیرش و شهریه ها

آیا قصد تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه را دارید، اما نمی‌دانید چگونه باید اقدام کنید و شرایط تحصیل در این دانشگاه چیست؟ سایت اعزام دانشجو به عنوان بزرگترین سایت مهاجرتی در سال ۲۰۲۲ تمامی نکات و شرایط تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه را به صورت کامل برای شما عزیزان بیان کرده است، با ما همراه باشید.

آشنایی با دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارا یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه است و تلاش دارد تا کیفیت‌های فکری، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این کشور را به صورت گسترده ارتقا دهد. تعهد دیرینه دانشگاه آنکارا به ایده‌ها و اصول انقلابی آتاتورک رهبر ترکیه، بر ماموریت و چشم‌انداز دانشگاه آنکارا برای تقویت جامعه به روش‌های معنادار و پایدار تأکید می‌کند.

این دانشگاه متعهد به ارائه آموزش عالی به همه دانشجویان خود و حتی دانشجوهای  و به غنی‌سازی زندگی مردم در کشور و جهان اختصاص دارد.

آدرس دانشگاه آنکارا ترکیه

https://g.page/ankarauni?share

 

هدف از تاسیس دانشگاه آنکارا

مشارکت در تحولات علوم و فناوری‌های نوین، پیگیری این تحولات روزانه و انعکاس آن در آموزش عالی، زندگی اجتماعی، اداری، پویایی توسعه و فرآیندهای ارائه خدمات و محصولات کشور به منظور حمایت از تلاش‌های توسعه سریع و پایدار است.

همچنین کشور ترکیه ضمن توجه کامل به سعادت انسان و همچنین طبیعت و محیط زیست، ارائه درس‌های موثر برای دانش‌آموزان در هر سنی که مهمترین آنها جوانان است، فعالیت خود را ادامه می‌دهند، همچنین دانشگاه آنکارا ترکیه از هر کشور و نژاد دیگری نیز به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده می‌کند.

 

کیفیت و جذابیت بالای آنکارا برای زندگی :

آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ بعد از استانبول بوده و پردیس اصلی دانشگاه آنکارا نیز در نزدیکی مرکز شهر آنکارا قرار دارد؛ البته این را هم باید اضافه کرد که دانشگاه آنکارا در یک مکان متمرکز نیست و پردیس‌های دیگری در محله‌های مختلف دارد.

به عنوان مثال، برخی رشته‌ها در پردیس‌های واقع در محله‌های تندوغان، ابن سینا، جابجایی و دیش کاپی ارائه می‌شود. همچنین چندین واحد دیگر دانشگاه آنکارا در شهرهای چنکری و کاستامونو قرار دارند، این دانشگاه دارای 14 دانشکده، 8 مدرسه عالی و چندین موسسه تحقیقاتی در داخل شهر می‌باشد.

قابل ذکر است که آنکارا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه است و هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان برای دیدن آثار تاریخی و فرهنگی به این شهر سفر می‌کنند و به عنوان یک کشور جذاب برای زندگی دانشجویی شناخته می‌شود، همچنین دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل از اماکن فرهنگی و مذهبی و همچنین موزه‌های آنکارا دیدن کنند.

آنکارا یکی از شهرهای بزرگ ترکیه محسوب می‌شود و می‌توان گفت شهری پر جنب و جوش و پر از فعالیت و سرزندگی است، در این شهر تبادلات فرهنگی و اقتصادی زیادی با کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد.

شهر آنکارا سیستم حمل و نقل بسیار مدرنی دارد و دانش‌آموزان می‌توانند به راحتی با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر تردد کنند؛ همچنین زندگی شبانه در آنکارا جریان دارد و اکثر مراکز این شهر به صورت 24 ساعته فعال هستند.

در صورتی که شما نیز علاقه‌مند به زندگی در آنکارا هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه کمک دریافت کنید.

 

شرایط تحصیل در دانشگاه آنکارا چگونه است؟

آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه آنکارا هستند باید در آزمون دانشگاه یوس شرکت کرده و در این آزمون نمره قبولی کسب کنند‌ این آزمون برای سنجش و ارزیابی دانشجویان بین‌المللی نه تنها در دانشگاه آنکارا ترکیه بلکه در تمامی دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود.

همچنین دانشجویان می‌توانند در سایر آزمون‌های معادل مانند آزمون‌های SAT، ACT، BA ABITURE نمره قبولی خود را ارائه کرده و مدرک موفقیت خود را در یکی از این آزمون‌ها برای ورود به دانشگاه ارسال کنند، دانشگاه آنکارا به منظور حمایت از دانشجویان مستعد در برخی موارد داوطلبانی را می‌پذیرد که تحصیلات قبلی خود را با نمرات عالی به پایان رسانده باشند.

داوطلبانی که در آزمون SAT شرکت می‌کنند باید در کل آزمون حداقل 1100 امتیاز و در آزمون ریاضی حداقل 650 امتیاز کسب کنند. همچنین تقاضیانی که در آزمون ABITURE شرکت کرده‌اند باید بین 1 تا 4 نمره بگیرند.

برای ورود به دانشگاه آنکارا باید در آزمون YOS نمره قبولی کسب کنید، برای مثال دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه آنکارا باید حداقل 50 امتیاز در آزمون مهارت‌های یادگیری پایه YOS کسب کنند، قابل ذکر است که حداقل امتیاز مورد نیاز در آزمون ACT 24 می‌باشد و در صورت شرکت در آزمون حتما شما باید به تاریخ انقضای گواهینامه توجه نمایید تا هیچگونه مشکلی برای پذیرش در دانشگاه آنکارا ترکیه ایجاد نشود.

برای ارسال درخواست پذیرش در دانشگاه آنکارا، داوطلبان باید به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنند؛ فرم درخواست پذیرش آنلاین در سایت رسمی دانشگاه موجود است. قابل ذکر است که دانشجویان فرم پذیرش تحصیلی را با دقت پر کرده و اطلاعات خود را به صورت دقیق و صحیح وارد کنند تا در آینده برای ثبت نام با مشکل مواجه نشوند.

البته شما در صورت هرگونه مشکل می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک دریافت کنید.

 

مدارک پذیرش در دانشگاه آنکارا ترکیه

برای اطلاع از مدارک لازم جهت ارائه درخواست پذیرش در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر، باید به سایت رسمی دانشگاه مراجعه و مدارک لازم را به طور دقیق بررسی کنید.

ممکن است دانشگاه برای پذیرش شما در رشته یا دوره تحصیلی خاص مدارک مختلفی را درخواست کند، به همین دلیل سایت اعزام دانشجو قادر به ارائه مدارک دقیق برای ورود به دانشگاه آنکارا ترکیه نیست.

پس از بررسی و مطالعه دقیق مدارک مورد نیاز، باید نسبت به تهیه و ارسال مدارک به صورت صحیح و کامل اقدام نمایید، لازم به ذکر است که تهیه کلیه مدارک تضمینی برای پذیرش شما در دانشگاه نمی‌باشد؛ زیرا دانشگاه پس از بررسی مدارک و سوابق تحصیلی شما طبق مصوبه شورای دانشگاه درخواست شما را می‌پذیرد یا رد می‌کند.

قابل ذکر است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی هر ساله تحصیل خود را در دانشگاه آنکارا ادامه می‌دهند، بنابراین داوطلبانی که سوابق تحصیلی بهتری داشته باشند و امتیاز بیشتری کسب کنند می‌توانند وارد دانشگاه ‌شوند.

 

مدارک کلی برای پذیرش تمامی زشته‌های تحصیلی

  •  گواهی تحصیلات قبلی (گواهی تحصیلات قبلی باید به صورت رسمی به ترکی ترجمه شود).
  •  ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی (کارنامه مقطع تحصیلی قبلی نیز باید به صورت رسمی به ترکی ترجمه شود).
  •  داوطلبان باید حداقل 2 از 4 معدل را در مقطع تحصیلی قبلی کسب کرده باشند.
  •  رزومه تحصیلی (رزومه تحصیلی شامل سوابق تحصیلی شما و همچنین موفقیت‌هایی است که در مسابقات و آزمون‌های مختلف علمی کسب کرده‌اید؛ هرچه رزومه تحصیلی شما غنی‌تر باشد، شانس شما برای قبولی در دانشگاه افزایش می‌یابد).
  •  توصیه نامه (توصیه نامه توسط اساتید ارسال می‌شود. به یاد داشته باشید که برای ورود به برخی دروس و مقاطع تحصیلی ممکن است به بیش از یک توصیه نامه نیاز داشته باشید).
  •  نمرات آزمون زبان انگلیسی (داوطلبان باید نمرات مورد قبول دانشگاه را در آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی مانند آزمون‌های آیلتس، تافل یا GRE کسب کرده باشند. داوطلبان باید به تاریخ اعتبار آزمون خود نیز توجه کنند، زیرا همانطور که می‌دانید اعتبار آزمون اکثر آزمون‌های بین‌المللی انگلیسی 2 ساله است).
  •  نتایج آزمون‌های مورد نیاز مانند SAT، YOS و … باید به دانشگاه ارسال شود.
  •  عکس صفحه گذرنامه (داوطلبان باید اطلاعات کارت شناسایی و عکس صفحات درخواستی گذرنامه را در سایت دانشگاه بارگذاری کنند).

 

نکات پذیرش دانشگاه آنکارا ترکیه :

آن دسته از کاندیداهایی که تابعیت دوگانه دارند باید مدارک مربوط به ملیت اول خود را ارائه دهند، داوطلبان باید کشور خود را به درستی انتخاب کنند.

همچنین سهمیه ده درصدی برای کشورها در ارزیابی اعمال می‌شود و در صورت انتخاب کشور اشتباه، ثبت نام نامزدها لغو خواهد شد.

دانشگاه می‌تواند پس از بررسی مدارک و سوابق تحصیلی داوطلبان را به مصاحبه حضوری دعوت کند، در این صورت داوطلبان باید در تاریخ تعیین شده حتما در مصاحبه حضور یابند.

همچنین در صورت هرگونه مشکل شما می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک دریافت کنید.

 

شهریه دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشکده زبان، تاریخ و جغرافیا۹۰۰-۶۰۰ یورو
دانشکده داروسازی (زبان انگلیسی)4200 یورو
دانشکده داروسازی (زبان ترکی)2800 یورو
دانشکده علوم900 _ 1350 یورو
دانشکده هنرهای زیبا1000 یورو
دانشکده علوم آموزشی1200 یورو
دانشکده پزشکی به انگلیسی4950 یورو
دانشکده پزشکی به زبان ترکی3300 یورو
دانشکده مهندسی1500 تا 2250 یورو
دانشکده پرستاری1000 یورو
دانشکده علوم سلامتی900 یورو
انشکده ارتباطات900 یورو

 

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

پس از موفقیت‌آمیز بودن پذیرش از دانشگاه مورد نظر، داوطلبان باید برای اخذ ویزای تحصیلی نیز اقدامات لازم را انجام دهند، برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه نامه پذیرش دریافتی از دانشگاه مورد نظر به سفارت الزامی است.

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی باید به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کنند، در این مرحله ویزای موقت 30 روزه برای دانشجویان صادر می‌شود و در این مدت دانشجویان فرصت ورود به ترکیه و انجام اقدامات لازم برای اخذ ویزای اقامت تحصیلی خود را دارند.

باید به این نکته مهم توجه کنید که برای دریافت ویزا باید وقت مصاحبه را بصورت آنلاین از سفارت ترکیه رزرو کنید، شما می‌توانید مدارک خود را به صورت آنلاین به سفارت ارسال کنید. (سفارت ممکن است چند اصل مدارک را از داوطلبان درخواست کند. در این صورت داوطلب باید اصل مدارک درخواستی را از طریق پست ارسال کند یا به صورت حضوری ارائه کند).

سفارت پس از بررسی درخواست و مدارک شما، مصاحبه‌ای را تعیین می‌کند‌، لازم است داوطلبان در زمان مقرر به صورت حضوری در سفارت حاضر شوند؛ در صورت وجود سوال در هر مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی می‌توانید مشاوره سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

برنامه‌های تحصیلی مورد نظر در دانشگاه آنکارا ترکیه

این دانشگاه 40 رشته تحصیلی فنی و حرفه‌ای، 120 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و 110 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد یعنی کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

با توجه به کیفیت آموزشی دانشگاه آنکارا، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه هستند، همچنین لازم به ذکر است که بیش از 3000 دانشجوی این دانشگاه دانشجوی بین‌المللی هستند.

 

دانشکده‌های دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشکده‌های این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های دیگر داخلی کشور ترکیه یا دانشگاه‌های خارجی ایالات متحده گستردگی علمی بیشتری دارد، از این دانشکده‌ها می‌توانیم به دانشکده پزشکی، دندانپزشکی،  داروسازی، آموزش بهداشت، دامپزشکی، علوم سیاسی، حقوق، علوم، فنی و مهندسی، ارتباطات،علوم تربیتی، دانشکده تاریخ، زبان و جغرافیا، الهیات، کشاورزی، علوم ورزشی و تربیت بدنی،علمی کاربردی و دانشکده هنرهای زیبا اشاره داشته باشیم.

 

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا از نظر ارائه رشته‌ها و شاخه‌های مختلف از تنوع بالایی برخوردار است و بسیاری از دانشجویان می‌توانند رشته مورد علاقه خود را تا مقطع دکترا در این دانشگاه ادامه دهند.

این دانشگاه از نظر کیفیت آموزشی از رتبه بالایی برخوردار است و اساتید مجرد و با تحصیلات عالی برای تدریس در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند.

در واقع این دانشگاه فضای آکادمیک و علمی را برای آموزش و پرورش دانشجویان ممتاز و خلاق فراهم می‌کند. بر اساس رتبه بندی QS برترین دانشگاه‌های جهان در سال 2019، این دانشگاه در بین 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارد؛ همچنین باید گفت که این دانشگاه از نظر کیفیت آموزشی و علمی و ارائه خدمات عالی به دانشجویان هفتمین دانشگاه برتر ترکیه می‌باشد.

از رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه می‌توانیم به رشته‌هایی همچون  ریاضی، شیمی، زیست شناسی، داروسازی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی پزشکی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی انرژی و مواد، لوله کشی و آبزی پروری، دامپزشکی، پزشکی و دندانپزشکی، تربیت بدنی.، علوم بهداشتی و ورزشی، شیمی تجزیه، شیمی دارویی، زبان و ادبیات انگلیسی، فرهنگ و ادبیات آمریکایی، زبان و ادبیات ایتالیایی،

روسی، اسپانیایی، آلمانی، فرانسه، زبان و ادبیات ژاپنی، زبان ترکی، چینی (چینی و ترکی)، یونانی (یونانی و ترکی)، لاتین (لاتین و ترکی)، ارمنی (ارمنی و ترکی)، کره‌ای و ترکی، لهستانی (لهستانی و ترکی)، بلغاری (بلغاری و ترکی) عربی (عربی و ترکی)، هندی (هندی و ترکی)،  مجارستانی (مجارستانی و ترکی)، زبان فارسی (فارسی و ترکی)، سومری (سومری و ترکی)، اردو (اردو و ترکی) و… اشاره داشته باشیم

 

آموزش از راه دور دانشگاه آنکارا

مرکز آموزش از راه دور دانشگاه آنکارا طیف کاملی از فرصت‌های آموزش از راه دور را از طریق برنامه‌های انعطاف‌پذیر، برنامه‌های آموزش از راه دور ارائه می‌دهد.

این آموزش از راه دور دانشگاه آنکارا همگی با هدف ارائه آموزش موثر و با کیفیت به فراگیران مادام‌العمر، ارائه مدرک کاردانی در عدالت، گردشگری و مدیریت هتل، بانک و بیمه، برنامه نویسی کامپیوتر، سوابق پزشکی و منشی می‌پردازد.

برنامه‌های آموزش از راه دور امکان دسترسی به مطالب درسی و کلاس‌های دانشگاه را در صورت نداشتن زمان کافی برای حضور در کلاس یا مسافت و دلایل دیگر فراهم می‌کند.

کسانی که به هر دلیلی نمی‌توانند در دوره‌های مستلزم حضور فیزیکی در سایت شرکت کنند، می‌توانند از ساختار برنامه‌ریزی آموزش از راه دور بهره‌مند شوند.

در صورت علاقه به استفاده از آموزش از راه دور می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

امکانات دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه آنکارا ترکیه از نظر وسعت خود دانشگاه شگفت انگیز است، دانشجویان به منبع عظیمی از کتاب‌های مختلف، باشگاه‌های فوق العاده، سالن‌های غذاخوری، سالن‌های ورزشی، خوابگاه‌های دانشجویی، ساختمان‌های فرهنگی، استخرها و غیره دسترسی دارند که برای رفاه حال دانش‌آموزان ساخته شده تا دانش‌آموزان بتوانند با خیال راحت درس بخوانند.

نکته مهم دیگر این است که دانشگاه آنکارا بین دانشجویان داخلی و خارجی تفاوتی قائل نیست و امکانات، فضاهای اقامتی و خوابگاه‌های زیادی را برای دانشجویان ایجاد کرده است و بیش از 180 باشگاه و مرکز ورزشی در این دانشگاه وجود دارد.

دانشگاه آنکارا

ساختار مرکز آموزشی بر چه اساسی است؟

همانطور که می‌دانید طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی، ورزشی و اجتماعی در دسترس دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آنکارا است، این دانشگاه به دانشجویان محیطی حمایتی و غنی پر از فرصت‌هایی برای پیشرفت شخصی ارائه می‌دهد.

دانشگاه آنکارا فعالیت‌های هنری و فرهنگی مختلفی مانند نمایش‌های تئاتر، گروه‌های کر و دوره‌های آلات موسیقی را برگزار می‌کند، همچنین گروه‌ها و انجمن‌های دانشجویی زیادی وجود دارند که می‌توانند فعالیت‌هایی مانند کنسرت‌ها، نمایشگاه‌ها، نمایش‌ها و کنفرانس‌ها را در طول سال تحصیلی سازماندهی کرده و به موفقیت در هنر برسند.

علاوه بر اینها، جشنواره بهار که هر ساله در ماه می ‌برگزار می‌شود، همه کارکنان و دانشجویان دانشگاه را گرد هم می‌آورد که باعث شده دانشجویان فرصتی برای آشنایی بیشتر با اساتید و مدیران خود داشته باشند.

 

خوابگاه‌های دانشگاه آنکارا ترکیه :

تعدادی از مراکز و امکانات دانشگاه آنکارا در مناطق مختلف ترکیه مانند وجود دارد، خوابگاه این دانشگاه با شش خوابگاه در مرکز شهر، یکی در Kalsik و دیگری در Beypazarı، برای دانشجویان مسکن فراهم می‌کند.

خوابگاه دانشجویی وهبی کوچ اصلی‌ترین خوابگاه دانشجویی است که میزبان حدود 200 دانشجو بوده است؛ البته قابل ذکر است که که اکثر ساکنان این خوابگاه با توجه به پیشرفت تحصیلی انتخاب می‌شوند.

 

مزایای تحصیل در دانشگاه آنکارا

باید گفت که آنکارا یک شهر اداری و تجاری است که یکی از بهترین مزیت‌های تحصیل در دانشگاه آنکارا ترکیه شناخته می‌شود، بنابراین تحصیل در آنکارا این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند که پس از فارغ التحصیلی شغل مناسبی پیدا کنند.

علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل نیز به صورت پاره وقت کار کنند تا بخشی از هزینه‌ها و مخارج خود را پوشش دهند.

کار در حین تحصیل علاوه بر کمک به تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی، تجربه کاری و موفقیت بیشتری را در آینده به شما می‌دهد. البته لازم به ذکر است در صورت استخدام در مشاغل رسمی و قانونی، سقف ساعات کار دانشجویان در حال تحصیل توسط دانشگاه تعیین و به کارفرما ارائه می‌شود.

 

بورسیه‌های دانشگاه آنکارا ترکیه

آنکارا از سال 2004 به عضویت برنامه اراسموس درآمده است و تبادلات زیادی با دانشگاه‌های عضو این برنامه دارد، همچنین این دانشگاه عضو برنامه‌های IAU، EUA و UNICA می‌باشد.

این دانشگاه بورسیه‌های مختلفی را به دانشجویان واجد شرایط خود ارائه می‌دهد، برای مثال طبق اطلاعات سایت اعزام دانشجو می‌توان گفت دانشگاه آنکارا به 500 دانشجو که با موفقیت وارد دانشگاه شده‌اند بورسیه می‌دهد.

همچنین برخی از دانشکده‌های این دانشگاه بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال، دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و حقوق با تایید کمیته کمک دانشکده به دانشجویان واجد شرایط خاصی بورسیه خواهند داد و علاوه بر این، به منظور حمایت از استعدادهای درخشان، برخی از دانشکده‌ها ممکن است کمک هزینه‌ها و پاداش‌هایی را برای دانشجویان شایستگی به تصویب کمیسیون در نظر بگیرند.

 

کتابخانه دانشگاه آنکارا

این دانشگاه دارای کتابخانه بزرگ و مجهزی است و دانشجویان با عضویت در کتابخانه دانشگاه می‌توانند به راحتی به کتاب‌ها و منابع زیادی دسترسی داشته باشند.

لازم به ذکر است کتابخانه این دانشگاه دارای 15 هزار نسخه خطی و یک میلیون جلد کتاب می‌باشد و سالن‌های مطالعه نیز محیط‌های آرام و مناسبی را برای مطالعه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد.

همچنین دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها دارای مرکز انفورماتیک هستند و دانشجویان می‌توانند از رایانه و اینترنت دانشگاه برای تبادل اطلاعات و انجام تحقیقات خود استفاده کنند.

 

مراکز درمانی دانشگاه آنکارا

مرکز بهداشت دانشگاه نیز در پردیس جبجی قرار دارد و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به این مرکز خدمات بهداشتی و درمانی دریافت کنند.

ضمناً در هر مجتمع دانشگاهی یک پزشک وجود دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند از خدمات مشاوره دانشگاه یا سایت‌های مهاجرتی بهره‌مند شوند، مرکز اعزام دانشجو مشاوره دانشجویی و خدمات مشاوره تحصیلی و فردی به دانشجویان ارائه می‌دهد و از آنها حمایت می‌کند.

اخذ اقامت دائم ترکیه پس از فارغ التحصیلی امکان پذیر است؟

ترکیه از سال 2016 با تغییر قوانین این امکان را برای دانشجویان خارجی پس از تحصیل فراهم کرده است. دو اصلاحیه مهم به شرح زیر است:

  •       دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به طور قانونی مجاز به کار دانشجویی یا کار همزمان با تحصیل در ترکیه هستند.
  •       دانشجویان خارجی پس از اخذ مدرک در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند ویزای خود را حداکثر به مدت یک سال تمدید کنند تا در این مدت کار پیدا کنند.

لازم به ذکر است که هر فردی که بخواهد به صورت قانونی در ترکیه کار کند نیاز به اخذ مجوز کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه دارد.

 

چگونه پس از تحصیل در ترکیه کار پیدا کنیم؟

برای یافتن شغل می‌توانید در اینترنت به جستجوی شغل بپردازید، همچنین باید یک رزومه بسیار قوی مرتبط با تخصص، تجربه کاری و تحصیلات خود را به طور کامل ارائه دهید.

در ترکیه شرکت‌های بین‌المللی زیادی وجود دارند که به روسی، آلمانی، انگلیسی یا ایتالیایی صحبت می‌کنند و دانشجویانی که به زبان‌های خارجی مسلط هستند شانس بیشتری برای یافتن شغل مناسب خواهند داشت.

همچنین آنکارا شهری است که مراکز اداری و تجاری زیادی در آن فعال هستند. به همین دلیل امکان یافتن شغلی با درآمد خوب در این شهر وجود دارد و فارغ التحصیلان شانس زیادی برای کار در آنکارا خواهند داشت.

قابل ذکر است از آنجایی که آنکارا پایتخت ترکیه است و سفارتخانه‌های بسیاری از کشورها در این شهر قرار دارند، امکان کار در سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و سازمان‌های غیردولتی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. اما رقابت برای ورود به این مشاغل سخت است.

در ترکیه عطش زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. بنابراین، یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که زبان انگلیسی را در مدارس یا به صورت خصوصی آموزش دهید؛ البته برای این منظور باید مدرک معتبر زبان انگلیسی داشته باشید.

همچنین برخی از شرکت‌های بین‌المللی یا سازمان‌های مطبوعاتی که برای برخی از شعبه‌های خود در سراسر ترکیه به روزنامه نگار، سردبیر و سردبیر نیاز دارند، فرصت‌های شغلی برای فارغ التحصیلان خارجی فراهم می‌کنند.

 

سوالات متداول درباره دانشگاه آنکارا ترکیه :

خدمات و امکانات دانشگاه آنکارا ترکیه چیست؟

دانشگاه آنکارا خدمات و امکانات زیادی را به دانشجویان ارائه می‌دهد، به عنوان مثال دانشجویان می‌توانند از خوابگاه‌های دانشجویی که دارای اتاق‌های ارزان و مقرون به صرفه هستند به عنوان اقامتگاه استفاده کنند.دانشجویان می‌توانند از خدمات پزشکی و بهداشتی که در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی دانشگاه ارائه می‌کنند، بهره‌مند شوند. همچنین دانشگاه خدمات دیگر مانند باشگاه‌های ورزشی، استخر، زمین بسکتبال، فوتبال، والیبال و … را برای دانشجویان فراهم کرده است.

هزینه تحصیل در دانشگاه آنکارا چقدر است ؟

به طور کلی باید گفت که هزینه تحصیل در هر دانشگاهی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف ارائه شده در دانشگاه آنکارا نیز با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه معادل 13500 لیر ترکیه در سال می‌باشد. این مبلغ برای تحصیل در رشته دندانپزشکی حدود 11500 لیر ترکیه، تحصیل در رشته داروسازی حدود 10500 لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده حقوق حدود 8000 لیر ترکیه، تحصیل در دانشکده مهندسی حدود 7000 لیر ترکیه است.