5/5 - (2 امتیاز)
پذیرش در ترکیه

اپلای ترکیه سریع ترین شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ، مدارک و هزینه ها

ترکیه از کشور های همسایه شمال شرقی کشور ایران است. که مورد استقبال دانشجویان برای اپلای به ترکیه قرار گرفته است. این کشور با رشدی که در دهه های اخیر داشته است توجه بسیاری را برای مهاجرت به خود جلب کرده است.

این کشور از جمله کشور هایی است که سالانه بیشترین تعداد مهاجر را خصوصا از کشور های همسایه به خود اختصاص داده است.

 دلیل این مهاجرت به خوبی روشن است زیرا ترکیه یکی از کشور هایی است که شهروندان آن در این کشور در رفاه و امنیت زندگی می کنند.

بی شک این مسئله دلیل مهمی برای مهاجرت بسیاری از افراد به این کشور می باشد.

با بررسی های صورت گرفته در یک سال اخیر مشخص شده است که ترکیه از محبوب ترین کشور ها برای مهاجرت در بین مردم است. این کشور با ارائه مزایای عالی برای شهروندان شرایط مناسبی را برای زندگی در این کشور فراهم کرده است.

ترکیه از معدود کشور هایی است که می توان به راحتی و با هزینه ارزان به آن سفر کرد. اگر می خواهید به عنوان مسافر و توریست به این کشور زیبا و خوش آب و هوا سفر کنید نیازی به گرفتن ویزا نخواهید داشت .

 می توانید به مدت ۳ ماه در این کشور بمانید اما اگر هدف شما ادامه تحصیل و یا زندگی در این کشور است نیاز دارید ویزای مربوط به فعالیت خود را از این کشور اخذ کنید.

شرایط مناسب و وسوسه انگیز تحصیل در ترکیه سبب شده است که تعداد زیادی دانشجو از اقصی نقاط دنیا در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل باشند. برخی از این دانشجویان از طریق اپلای به ترکیه تحصیل می کنند.

اگر شما هم به فکر ادامه تحصیل و اپلای به ترکیه هستید سایت اعزام دانشجو با کارشناسان مجرب و وکلای مهاجرتی برتر برای تجربه یک مهاجرت عالی و بدون دغدغه در سریع ترین زمان ممکن در کنار شما خواهد بود.

مطالعه این مطلب را از دست ندهید تا اطلاعات کافی در زمینه اپلای و اعزام دانشجو به ترکیه و همچنین شرایط آن را در اختیار شما قرار دهیم.

چرا اپلای به ترکیه؟

اپلای به ترکیه به مراتب بسیار بهتر و مناسب تر از دیگر کشور های خارجی است. این کشور دارای برترین دانشگاه ها در سطح علمی بین المللی و هم سو با دانشگاه های برتر دنیا در کشور های اروپایی و آمریکا می باشد.

این دانشگاه ها موظف هستند که سالانه تعداد ۴۵۰۰ دانشجو را به صورت بین المللی از کشور های دیگر پذیرش کنند.

 برای پذیرش دانشجویان خارجی سازمان OSYM که وظیفه انتخاب و جایگزینی دانشجویان را به عهده دارد به صورت یک بار در سال آزمونی برای انتخاب دانشجویان خارجی برگزار می کند.

این آزمون YOS نام دارد و افرادی که در این آزمون نمره قبولی را کسب کنند می توانند در دانشگاه مد نظر خود در این کشور تحصیل کنند. یکی از مهم ترین دلایل انتخاب دانشگاه های ترکیه توسط دانشجویان خارجی اعتباری است که مدرک تحصیلی این دانشگاه در کشور های دیگر دارد و مختص به کشور ترکیه نمی باشد.

یعنی دانشجویان با مدرک تحصیلی که از دانشگاه های ترکیه کسب می کنند می توانند به کشور خود بازگشته و از این مدرک برای اشتغال استفاده کنند و حتی برای این دانشجویان امکان اخذ انتقالی بعد از گذراندن یک ترم تحصیلی به کشور های دیگر وجود دارد.

دیگر شرایط مناسب تحصیلی در ترکیه شامل استفاده دانشجویان از امکانات تحصیلی با کیفیت بالا، هزینه های کم و بصرفه تحصیل، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و زبان های دیگر مانند ترکی، فرانسوی و آلمانی برای راحتی دانشجویان و بسته به رشته تحصیلی و درخواست آن ها خواهد بود.

با دلایلی که ذکر کردیم می توان از کشور ترکیه به عنوان یکی از بهترین کشور ها جهت اپلای و تحصیل نام برد.

مراحل اپلای به ترکیه

برای اپلای به کشور ترکیه باید مراحلی را طی کنید. اگر تصمیم شما برای اپلای به ترکیه قطعی است هر چه سریع تر به تکمیل فرایند پذیرش در دانشگاه های این کشور اقدام کنید.

در ابتدا لازم است که دانشگاه مورد نظر خود و رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن دارید را مشخص کنید و در مرحله دوم لازم است که زبان تحصیلی خود را در این دانشگاه انتخاب کنید.

اگر با زبان ترکی استانبولی آشنایی دارید توصیه ما به شما تحصیل به این زبان است در غیر این صورت می توانید تحصیل خود را به زبان انگلیسی و یا دیگر زبان های خارجی که در دانشگاه مورد نظر شما وجود دارد ادامه دهید.

بعد از انتخاب زبان لازم است مقطع تحصیلی خود را انتخاب کنید. بعد از اینکه جواب قطعی این سوالات را پیدا کردید با سرچ سایت دانشگاه مورد نظر می توانید تمامی شرایط اخذ پذیرش و اپلای و مدارک مورد نیاز را مطالعه کنید.

بعد از جمع آوری مدارک لازم اقدام به ثبت نام و درخواست پذیرش از دانشگاه مد نظر خود کنید. بعد از ثبت درخواست شما دانشگاه مقصد به بررسی شرایط شما خواهد پرداخت.

در صورتی که تمامی گزینه های انتخابی این دانشگاه را دارا باشید به شما ایمیلی ارسال و در آن از شما درخواست ارسال مدارک به این دانشگاه خواهد شد. مدارک مورد نیاز این دانشگاه ها را در ادامه مقاله شرح داده ایم.

مدارک مورد نیاز اپلای

شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه بسته به مقطع تحصیلی انتخابی شما با هم متفاوت است. در زیر مدارک مورد نیاز برای هر مقطع عنوان شده است.

مدارک مورد نیاز اپلای به ترکیه در مقطع کارشناسی :

شرایط اپلای ترکیه در مقاطع بالاتر

هر چند که شرایط پذیرش در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است و لازم است حتما شرایط مربوط به دانشگاه خود را بررسی کنید اما در این جا شرایط پذیرش به طور کلی را به شما خواهیم گفت

هزینه اپلای ترکیه

در دانشگاه های ترکیه در ابتدای درخواست پذیرش دانشجویان باید مبلغی را به این دانشگاه ها جهت پردازش اطلاعات پرداخت کنند.

این مبلغ دیگر به دانشجو باز گردانده نخواهد شد یعنی چه در صورت پذیرش و چه درصورت عدم پذیرش دانشجو. مبالغی که دانشجویان موظف به پرداخت آن برای پردازش اطلاعات هستند در هر دانشگاهی متفاوت است.

به عنوان مثال مبلغ قابل پرداخت برای دانشگاه سابانچی ترکیه ۳۰ دلار است. در صورت پذیرش و در حین ثبت نام مبلغی نیز به عنوان ضمانت ثبت نام و تحصیل از دانشجو دریافت خواهد شد که این مبلغ نیز در همه دانشگاه ها یکسان نیست.

لازم به ذکر است که این مبلغ از شهریه ترم یک کسر خواهد گردید. این مبلغ بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار متغیر است. معمولا از دانشجویان رشته های دیگر ۱۰۰۰ دلار و از دانشجویان پزشکی مبلغ بالاتر و نزدیک به ۵۰۰۰ دلار دریافت می شود.

بهترین دانشگاه ها برای اپلای

در ترکیه تعداد زیادی دانشگاه در طول چندین سال گذشته ساخته شده است. تحصیل در هر کدام از این دانشگاه ها بستگی به شرایط، رزومه و هزینه ای دارد که امکان آن برای دانشجو فراهم باشد.

برخی از افراد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را ترجیح می دهند. این دانشگاه ها هزینه بیشتری از متقاضیان دریافت خواهند کرد.

برخی نیز تحصیل در دانشگاه های دولتی را انتخاب می کنند. اگر شما تصمیم به اپلای به ترکیه را دارید و تصمیم دارید بعد از اتمام تحصیلات خود به ایران باز گردید لازم است دانشگاه هایی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید که مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم در ایران باشند تا بعد از فارغ تحصیلی و برگشت به ایران به راحتی بتوانید کار کنید.

هر کدام از دانشگاه های ترکیه حتی برترین دانشگاه های آن که در سطح بین المللی شهرت دارند و مدرک این دانشگاه ها در همه دنیا شناخته شده و معتبر می باشد نیز علاوه بر مزایای بسیار از معایبی نیز برخوردار هستند.

برای اطلاعات بیشتر سایت اعزام دانشجو را جستجو کنید و از خدمات این سایت استفاده کنید.

سوالات متداول

چگونه اپلای ترکیه را برای پذیرش تحصیلی دریافت کنیم؟

برای دریافت اپلای ترکیه در ابتدا شما باید رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه شرایط آن را مانند نمرات و الزامات ورودی همراه با مدارک و اسناد فراهم کنید. پس از انجام تمامی موارد شما مورد تایید قرار گرفته و با پرداخت هزینه می‌توانید اپلای ترکیه را دریافت کنید.

آیا برای دریافت اپلای ترکیه توسط افرادی که تابعیت ایران را دارند، محدودیت انتخاب دانشگاه وجود دارد؟

خیر. کشور ترکیه پذیرنده تمامی دانشجویان ایرانی در ۹۰ درصد دانشگاه‌های خصوصی و دولتی خود است. به همین دلیل شما در انتخاب دانشگاه هیچ گونه محدودیتی نخواهید داشت و به راحتی می‌توانید با ارائه مدارک مورد نظر در دانشگاه‌‌های دولتی و خصوصی برتر این کشور به تحصیل بپردازید.

هزینه تحصیل در کشور ترکیه چه میزان است؟

بسیاری از افراد برای دریافت اپلای ترکیه سوالات مکرری درباره میزان هزینه تحصیل دارند. مسلماً هزینه تحصیل در ترکیه ثابت نبوده و برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی با جزئیات بسیار ریز مانند امکانات، مدارک، تحصیل به زبان انگلیسی و... می‌تواند متفاوت باشد.

آیا دانشگاه‌های کشور ترکیه برای تحصیل ایرانی‌ها و مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

بله. ۹۰٪ دانشگاه‌های کشور ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران قرار گرفته و شما به راحتی با تحصیل در این دانشگاه می‌توانید به کار در کشور ایران پس از تحصیل بپردازید. همچنین می‌توانید لیست این دانشگاه‌ها را در سایت رسمی اعزام دانشجو مشاهده کنید.