5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه اتاتورک

دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکیه، شرایط تحصیل و شهریه

دانشگاه آتاتورک ترکیه که در ارزروم واقع شده و در ژوئن ۱۹۵۷ تأسیس شد، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است. آتاتورک از متقاضیان داخلی و بین‌المللی دانشجو می‌پذیرد. سالانه حدود ۳۵ هزار دانشجو در آتاتورک تحصیل می‌کنند. دانشگاه آتاتورک یکی از زیباترین و بزرگترین دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد که در سایر کشور‌ها از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردار است.

این دانشگاه به دلیل داشتن سطح علمی و اعتبار بسیار بالا در وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران یکی از اولویت‌های متقاضیان ایرانی ثبت نام می‌باشد. در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

همچنین به شما پیشنهاد میکنیم  با مراجعه به سایت اعزام دانشجو که یکی از معتبر ترین سایت ها در این زمینه است اطلاعات خود را  در افزایش دهید پس با ما همراه باشید.

دانشگاه آتاتورک کجاست؟

دانشگاه آتاتورک ارزروم در استان ارزروم ترکیه قرار دارد. این شهر یکی از قطب‌های اقتصادی ترکیه است و نقش مهمی در صادرات و واردات کالا بین ترکیه و ایران دارد. جمعیت این شهر حدود ۴۲۳ هزار نفر است. از جمله این، ارزروم بیستمین شهر بزرگ ترکیه است.

دانشگاه آتاتورک ارزروم در غرب این شهر قرار دارد و از نظر مساحت بسیار بزرگ است. شهر ارزروم با ۳ شهر ایران (تبریز، ارومیه و اردبیل) قرارداد خواهرخواندگی دارد. همچنین بهتر است بدانید ارزروم یکی از سردترین شهر‌های ترکیه است.

https://goo.gl/maps/yVB8zBcu9ebqF8GY8

 

رتبه‌ بندی دانشگاه آتاتورک ترکیه

از آنجایی که شهر ارزروم به مرز ایران نزدیک است و رتبه دانشگاه آتاتورک بسیار بالاست، این دانشگاه یکی از انتخاب‌های برتر و مورد علاقه متقاضیان ایرانی است. هدف اصلی این دانشگاه ارائه بهترین آموزش و امکانات در سطح جهانی است.

شما می‌توانید از طریق آزمون SAT ترکی و آزمون YOS برای پذیرش در دانشگاه ارزروم اقدام کنید. رتبه‌بندی‌هایی که اخبار آمریکا هر ساله از برترین دانشگاه‌های جهان منتشر می‌کند به شرح زیر است:

رتبه آتاتورک: حدود ۱۰۰۰

رتبه در بین بهترین دانشگاه‌های آسیا: رتبه ۲۵۸

رتبه آتاتورک در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه: رتبه ۱۸

رتبه در بین دانشگاه‌های دولتی ترکیه: رتبه ۱۲

رتبه رشته پزشکی در ترکیه: رتبه ۸

رتبه رشته حقوق ترکیه: رتبه ۳۰

بهتر است بدانید که دانشجویان داخلی ترکیه رتبه دانشگاه آتاتورک را دوازدهمین اولویت خود برای ورود به دانشگاه بعد از کنکور سراسری می‌دانند.

شرایط تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک ترکیه از چندین سال قبل همواره یکی از اولویت‌های ایرانیان برای تحصیل بوده است. اطلاع از شرایط تحصیل در این دانشگاه می‌تواند راه شما را به آن بسیار آسان کند.

دانشگاه آتاتورک به ۴ روش آزمون YS، آزمون SAT، پذیرش بدون کنکور، بورسیه دانشجو می‌پذیر،. بیشترین درصد قبولی در این دانشگاه از طریق دو آزمون است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

شهریه دانشگاه آتاتورک

پزشکی (ترکی) ۲۸۰۰۰ لیر
معماری و هنر (ترکی) ۵۵۰۰ لیر
پزشکی (انگلیسی) ۲۸۰۰۰ لیر
فنی و مهندسی (ترکی) ۵۵۰۰ لیر
مامایی (ترکی)۴۲۰۰ لیر
دندانپزشکی (ترکی)۱۱۰۰۰ لیر
داروسازی (ترکی)۲۸۰۰۰ لیر
فیزیوتراپی (ترکی)۴۲۰۰ لیر
پرستاری (ترکی) ۴۲۰۰ لیر

 

 

آزمون YOS دانشگاه آتاتورک

سوالات آزمون YOS دانشگاه آتاتورک ترکیه بسیار متعادل و منطقی بوده و برای متقاضیان ایرانی زیاد سخت نیست. این آزمون فقط شامل سوالات ریاضی، هندسه و هوش می‌باشد و مانند برخی از دانشگاه‌های ترکیه سؤالات اضافی ندارد. آزمون YOS ۲۰۲۰ دانشگاه آتاتورک در ۶ سپتامبر ۲۰۱۹ پس از چندین تاخیر به دلیل وضعیت کرونا برگزار شد.

برای قبولی در ۳ رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه آتاتورک باید حداقل نمره ۹۰ را کسب کنید، همچنین این دانشگاه آزمون YOS سایر دانشگاه‌ها را با ضریب ۰. ۸ می‌پذیرد.

 

آزمون SAT دانشگاه آتاتورک

علاوه بر ایالات متحده، دانشگاه آتاتورک نیز نتایج آزمون SAT ایالات متحده را می‌پذیرد. حداقل نمره قبولی در رشته پزشکی این دانشگاه ۱۴۰۰ از ۱۶۰۰ در آزمون SAT می‌باشد. سوالات امتحان SAT از ریاضی، هندسه و زبان انگلیسی (خواندن و نوشتن) تشکیل شده است.

نمره قبولی دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک حداقل نمره را برای دانشجویان بین‌المللی تعیین کرده است. برای پذیرش در این دانشگاه می‌توانید در آزمون SAT یا آزمون YOS خود دانشگاه و آزمون YOS دانشگاه‌هایی که مورد تأیید آتاتورک هستند شرکت کنید.

اما دانشگاه برای هر یک از این امتحانات حداقل نمره تعیین کرده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از شرکت در آزمون سرفصل‌های کلاس YS استانبول را مطالعه نمایید.

حداقل نمره قبولی دانشگاه آتاتورک در آزمون تعیین شده برای پذیرش در رشته پزشکی و دندانپزشکی ۱۴۰۰ از ۱۶۰۰ است. حداقل نمره برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی ۹۰ است.

توجه داشته باشید که برای دانشگاه آتاتورک، نمره سایر دانشگاه‌ها با ضریب ۰. ۸ قابل قبول است. مثلاً اگر در دانشگاه استانبول نمره ۱۰۰ بگیرید برای آتاتورک یعنی در خود دانشگاه نمره ۸۰ گرفته‌اید و نمی‌توانید برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی اقدام کنید.

نتایج دانشگاه آتاتورک

این دانشگاه در سال ۲۰۲۰ آزمون YS خود را در ۲۷ آگوست معادل ۶ شهریور ۹۹ برگزار کرد که علت تاخیر در برگزاری آزمون YOS و اعلام نتایج دانشگاه آتاتورک به دلیل وضعیت کرونا بوده است. کسانی که نامشان در لیست قبولی است می‌توانند با مراجعه به دانشگاه ثبت نام خود را تایید کنند.

 

بورسیه دانشگاه آتاتورک

شما باید برای بورسیه تحصیلی فول فاند از طریق سازمان بورسیه ترکیه اقدام کنید. مهلت ثبت نام از پایان دی ماه تا ۱ اسفند می‌باشد، شما در سایت turkiye burslari ثبت نام کرده و رزومه خود را وارد کرده و دانشگاه آتاتورک را انتخاب کنید، پس از بررسی رزومه، حدود ۲-۳ ماه دیگر به بورسیه شما پاسخ داده می‌شود.

ظرفیت پذیرش دانشگاه آتاتورک ۲۰۲۱

آتاتورک هر ساله تعداد زیادی دانشجو می‌پذیرد که بخش کوچکی از آن‌ها به دانشجویان خارجی اختصاص می‌یابد. ظرفیت‌های دانشجویان خارجی دانشگاه آتاتورک برای آزمون YOS ۲۰۲۱ به شرح زیر اعلام شده است:

ظرفیت پذیرش در دانشگاه آتاتورک

دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک۲۵ نفر
پزشکی۲۵ نفر
پزشکی (انگلیسی)۲۵ نفر
داروخانه۳۰ نفر
پرستاری۲۰ نفر
پرستاری (انگلیسی)۲۰ نفر
دامپزشکی۲۶ نفر
مهندسی کامپیوتر۶۰ نفر
مهندسی کامپیوتر (انگلیسی)۱۵ نفر
مهندسی برق۶۵ نفر
مهندسی عمران۱۰۰ نفر
مهندسی مکانیک۶۵ نفر
ادبیات انگلیسی (انگلیسی)۸۰ نفر
اتاق عمل۲ نفر
هوش۲ نفر
پروتز دندان۲ نفر
دیالیز۲ نفر
فیزیوتراپی۲ نفر
شنوایی سنجی۲ نفر
ارتز و پروتز۲ نفر

 

دوره‌های آموزشی دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک ارزروم یکی از دانشگاه‌هایی است که در سال ۱۹۵۷ تأسیس شد، این دانشگاه حدود ۲۵۵۰ هیأت علمی دارد که متشکل از چندین استاد می‌باشد. این دانشگاه از نظر علمی هم سطح با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است. آتاتورک یک دانشگاه دولتی واقع در مرکز ارزروم است.

این دانشگاه مهمترین مرکز علمی شرق ترکیه است. آتاتورک دارای ۲۲ دانشکده است که هر کدام رشته‌های مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. همچنین ۳۰ واحد، مرکز تحقیقات علمی و کاربردی در دانشگاه وجود دارد. ۲ بیمارستان نیز برای دانشجویان علوم پزشکی راه‌اندازی شده است. همچنین می‌توانید با بورسیه تحصیلی در این دانشگاه تحصیل کنید.

بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰

دوره‌های دانشگاه آتاتورک ارزروم بسیار متفاوت و متنوع است. در این دانشگاه دوره‌های مختلفی در رشته‌های علوم پایه، هنر و گرافیک، شاسی زیستی و کشاورزی، دوره‌های آموزشی، مدیریت و زبان سایر ملل تدریس می‌شود. تعداد این رشته‌ها به بیش از ۷۰ رشته می‌رسد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

علوم پزشکی

پزشکی

دندانی

پرستاری

فارماکولوژی

دامپزشکی

مامایی

تغذیه و رژیم غذایی

رشته‌های مهندسی

معماری

مهندسی مواد

مهندسی شیمی

مهندسی معدن

مهندسی رایانه

برق و مهندسی برق

مهندسی صنایع

مدیریت سیستم و اطلاعات

مهندسی مکانیک

مهندسی مواد و متالورژی

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه آتاتورک

رشته دندانپزشکی دانشگاه آتاتورک را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌های تحصیلی برای متقاضیان ایرانی نامید. دندانپزشکی آتاتورک مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و دانشجویان می‌توانند پس از پایان دوره آموزشی ۵ ساله برای ادامه تحصیل یا کار به ایران بازگردند.

اما مهمترین مزیت دندانپزشکی آتاتورک را می‌توان شهریه پایین آن دانست که شهریه این رشته ۲۹۴۶ لیر می‌باشد. البته به این نکته توجه کنید که در این دانشگاه رشته دندانپزشکی فقط به زبان ترکی تدریس می‌شود.

دانشگاه اتاتورک

خوابگاه دانشگاه آتاتورک

خوابگاه دانشگاه آتاتورک ارزروم یکی از بهترین خوابگاه‌های ترکیه از نظر خدمات و امکانات رفاهی می‌باشد. این دانشگاه دارای امکانات فوق‌العاده‌ای مانند: سینما، بانک، سالن‌های ورزشی سرپوشیده و روباز برای انواع بازی‌های ورزشی، مسیر‌های پیاده روی متفاوت و زیبا، مسیر‌های دوچرخه سواری، درمانگاه و بیمارستان، چندین کافی شاپ و رستوران، مراکز خرید می‌باشد. و… در زمینی به مساحت ۶. ۵ میلیون مترمکعب ساخته شده است.

تنها جایی که از نظر اسکان دانشجویان مشکلی نداشته است خوابگاه دانشگاه آتاتورک است. این دانشگاه با ۴ خوابگاه با ظرفیت ۲۰۰ نفر توانسته پاسخگوی نیاز دانشجویان باشد. ۲ خوابگاه از این تعداد در محوطه دانشگاه قرار دارد.

کتابخانه دانشگاه آتاتورک

یکی دیگر از امکانات مهم و برتر این دانشگاه، کتابخانه مجهز آن است. کتابخانه پردیس آتاتورک عضو شبکه اطلاعات آنلاین آکادمی ملی است. این کتابخانه دارای نسخه‌های چاپی، نسخه‌های الکترونیکی، نسخه‌های خطی و کتاب‌های تاریخی است.

همچنین کتابخانه دانشگاه دارای قرائتخانه‌های عمومی و قرائتخانه‌های خصوصی است تا دانشجویان بتوانند در آن درس بخوانند و اهداف آموزشی خود را با سهولت بیشتری دنبال کنند.

یکی دیگر از امکانات مهم خدماتی و رفاهی که پردیس آتاتورک برای دانشجویان فراهم کرده است، شرکت در برنامه آزمایشی اراسموس است. این دانشگاه همراه با دانشگاه‌های اروپایی این پروژه را برگزار می‌کند. دانشجویان می‌توانند برای یک یا چند ترم به صورت می‌همان یا انتقالی در دانشگاه‌های دیگر تحصیل کنند.

حدود ۲۳۲۳ دانشجوی بین‌المللی در بخش‌های مختلف تحت این برنامه تحصیل می‌کنند. از این تعداد هزار و ۳۶۶ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۴۲۳ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۴۵۱ نفر در مقطع دکتری هستند.

به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در دانشگاه آتاتورک ارزروم می‌تواند یک تجربه دانشجویی عالی باشد. دانشجویان علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه عالی و پیشبرد اهداف تحصیلی خود می‌توانند زندگی شاد و مفرحی را در این شهر تجربه کنند.

داشتن مدرک دانشگاهی آتاتورک می‌تواند مسیر شغلی دانشجویان را در آینده مشخص کند. پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه می‌توانید وارد بازار کار شوید و آموخته‌های خود را به صورت عملی و حرفه‌ای به کار بگیرید و در عین حال درآمد خوبی نیز کسب کنید.

 

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

پس از اینکه داوطلب موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر شد، باید اقدامات لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی نیز انجام دهد. برای دریافت ویزای تحصیلی باید نامه پذیرش دریافتی از دانشگاه مورد نظر را ارائه دهید. برای دریافت ویزای تحصیلی، دانشجویان باید به سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کنند.

در این ۳۰ روز دانشجویان این فرصت را دارند که وارد ترکیه شده و اقدامات لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی انجام دهند. باید به این نکته مهم توجه کنید که برای گرفتن ویزا باید از سفارت ترکیه به صورت آنلاین وقت مصاحبه رزرو کنید. می‌توانید مدارک را به صورت آنلاین به سفارت ارسال کنید (سفارت ممکن است برخی از مدارک را به صورت اصلی از داوطلبان بخواهد.

در این صورت داوطلب باید اصل مدارک را از طریق پست ارسال کند یا شخصاً ارائه کند). سفارت پس از بررسی درخواست و مدارک شما، مصاحبه‌ای را تعیین می‌کند. لازم است داوطلبان در زمان مقرر به صورت حضوری در سفارت حاضر شوند.

ارزروم

همانطور که می‌دانید ارزروم یکی از شهر‌های تاریخی و فرهنگی ترکیه است. این شهر ۴۰۰۰ سال قدمت دارد. بنا‌های تاریخی و فرهنگی زیادی در این شهر ساخته شده است و هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان برای بازدید از مناطق فرهنگی و تاریخی و آثار باستانی به شهرستان ارزروم سفر می‌کنند. این شهر دارای طبیعت بسیار زیبا و جاذبه‌های طبیعی است.

طبیعت زیبای ارزروم گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. برای مثال کوه پالان دوکن در زمستان پوشیده از برف است. مسابقات دانشگاهی و بسیاری از ورزش‌های زمستانی نیز در این کوه برگزار می‌شود.

علاوه بر این می‌توان گفت ارزروم یکی از بهترین شهر‌های دانشجویی و مقاصد تحصیلی ترکیه است. زیرا هزینه زندگی در این شهر در مقایسه با سایر شهر‌های ترکیه و شهر‌های اروپایی بسیار کمتر و مقرون به صرفه است. می‌توان گفت هر دانشجو برای زندگی در شهری مانند ارزروم به ۳۰۰ تا ۶۵۰ دلار در ماه نیاز دارد.

البته باید اضافه کرد که هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی و محل زندگی دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال دانشجویان می‌توانند از امکانات رفاهی دانشگاه مانند خوابگاه یا خوابگاه دانشجویی بهره‌مند شوند و با هزینه کمتری محل اقامت و غذای خود را دریافت کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند به منظور کاهش هزینه‌های اجاره مسکن و قبوض انرژی، آپارتمان را به صورت مشترک اجاره کنند.

در حال حاضر شهریه دانشگاه‌های دولتی ترکیه افزایش یافته است. با این حال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه همچنان بسیار کمتر از دانشگاه‌های اروپایی است. شهریه هر ترم در دانشگاه بسته به رشته و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. به طور متوسط هزینه تخمینی شهریه دانشگاه در سال بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است.

 

سؤالات متداول

دانشگاه آتاتورک در کدام شهر ترکیه قرار دارد؟

این دانشگاه در ارزروم ترکیه قرار دارد

دانشگاه آتاتورک دولتی است یا خصوصی؟

دانشگاه آتاتورک یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه است.

آیا این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت است یا علوم؟

این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت است اما مورد تایید وزارت علوم نیست اما فردی که در این دانشگاه درس می‌خواند می‌تواند مطب باز کند و کار کند اما نمی‌تواند در دانشگاه تدریس کند و استاد دانشگاه شود.