5/5 - (1 امتیاز)

راهنمای خرید ملک در روسیه

خرید ملک در روسیه، شرایط خرید و اقامت با خرید ملک راهنمای کامل

صفر تا صد خرید ملک در روسیه، راهنمای کامل،کشور مهاجر پذیر روسیه یکی از کشور های پرطرفدار برای ادامه زندگی و مهاجرت در بین مردم دیگر کشور ها، خصوصا ایرانیان است. برای مهاجرت به این کشور زیبا راه های زیادی وجود دارد. برخی از افراد مهاجرت از طریق تحصیل و یا شغل را ترجیح داده و به دنبال اپلای و یا پیشنهاد کاری در این کشور هستند.

هر چند که این دو روش و دیگر روش های مهاجرت می تواند روش خوبی برای زندگی و اشتغال در این کشور باشد اما اگر به دنبال یک راهی مطمئن تر، بدون صرف وقت و دردسر های اخذ ویزا و اقامت هستید ما خرید ملک در کشور روسیه را به شما پیشنهاد می کنیم.

در برخی از کشور ها از جمله کشور ترکیه و روسیه مهاجرت از طریق خرید ملک و یا املاکی با ارزش مشخص امکان پذیر خواهد بود. در این مقاله به بررسی جوانب این نوع مهاجرت و به دنبال آن اخذ اقامت دائم روسیه از این طریق می پردازیم. برای پاسخ به سوالات پیش آمده درباره خرید ملک در این کشور مطلب حاضر را تا انتها با دقت مطالعه کنید.

بهترین زمان مناسب برای خرید ملک در روسیه

کشور روسیه به جهت تحمیل تحریم ها در طی سال های اخیر، روند اقتصادی متزلزلی را طی کرده است. ارزش پولی این کشور افت زیادی در طول چند سال گذشته داشته است که مهمترین دلیل این رکود جنگ با کشور اوکراین و اختلافات دولت روسیه با برخی از کشور ها از نظر سیاسی و اقتصادی است.

ارزش پایین پول در این کشور سبب پایین آمدن روند های صعودی در زمینه های مختلف اقتصادی، خصوصا قیمت املاک شده است. به همین جهت مناسب ترین زمان ممکن برای خرید ملک و ایجاد یک سرمایه گذاری پر سود در این کشور همین اکنون است.

با توجه به تحلیل هایی که درباره اقتصاد کشور روسیه صورت گرفته است پیش بینی می شود که این رکود موقتی بوده و در طی سال های نزدیک شرایط اقتصادی روسیه روند صعودی خود را پیش خواهد گرفت.

شرایط خرید ملک در کشور روسیه

درست است که دولت روسیه امکان اخذ اقامت و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک را برای اتباع خارجی در کشور خود فراهم کرده است اما برای این کار محدودیت هایی نیز در نظر گرفته است. این محدودیت ها برای افراد بومی و شهروندان روسیه وجود نداشته و فقط شامل حضور و فعالیت افراد مهاجر در این کشور می باشد.

مناطق ممنوعه برای فروش ملک به مهاجرین روسیه

افراد خارجی در روسیه به راحتی نمی توانند در هر نقطه از این کشور صاحب ملک شوند و در برخی از نقاط این کشور فروش ملک به مهاجرین ممنوع می باشد. این نقاط و مناطق شامل:

 • چنانچه ملک در محدوده یکی از ذخایر ملی این کشور باشد( املاکی که در نزدیکی مناطق جنگلی، رودخانه ای و … باشند)
 • املاک قرار گرفته در محدوده های بندری
 • فروش املاکی مانند زمین های کشاورزی به اتباع خارجی در روسیه ممنوع است.
 • املاکی که در مناطق مربوط به تاسیسات دفاعی روسیه قرار گرفته اند.
 • خرید املاک نزدیک به مناطق مرزی کشور روسیه برای مهاجرین امکان پذیر نخواهد بود.

 

 مراحل کلی خرید ملک در روسیه

 • در ابتدای خرید ملک لازم است به جهت جلوگیری از کلاهبرداری های صورت گرفته در این زمینه شخص خریدار برای خرید و بازدید از ملک به کشور روسیه سفر کند. هر چند که خرید ملک از راه دور و به وسیله وکلا و مشاورین خرید ملک نیز امکان پذیر است اما بهتر است شخص خارجی متقاضی خرید ملک، برای خرید مطمئن، مطابق میل و سلیقه خود، شخصا به این کشور سفر کند.
 • چنانچه فرد خارجی متقاضی خرید ملک، بتواند ملک مورد نظر خود را در روسیه پیدا کند لازم است ابتدا با فروشنده ملک قراردادی به طور موقت بسته و در این قرارداد تمامی شرایط مد نظر خود، در ارتباط با صحت معامله را بیان کند. این قرارداد تا زمانی که خریدار بررسی های لازم در مورد قانونی بودن ملک و فروش آن را انجام داده و تا پیش از اخذ قرارداد اصلی معتبر خواهد بود.
 • پس از انجام بررسی وضعیت ملک و پرداخت وجه به صاحب ملک، قرارداد رسمی میان طرفین عقد خواهد شد. این قرار داد به صورت کتبی می باشد
 • امضای قرارداد رسمی و انجام امور مربوط به واگذاری ملک به خریدار
 • برای واگذاری ملک به فرد خارجی قراردادی تحت عنوان قرارداد پذیرش بین طرفین شکل خواهد گرفت. این قرارداد به طور رسمی بوده و در آن شرایط انتقال ملک و خرید آن در شرایط مورد قبول ذکر خواهد شد.
 • در مرحله آخر شخصی که ملک را خریداری کرده است باید برای ثبت سند ملک خریداری شده به نام خود اقدام کند و شخص فروشنده نیز باید برای لغو ملک به نام خود به دفاتر مربوطه مراجعه کند.

برای ثبت سند ملک خریداری شده، فرد خارجی لازم است مراحل زیر را طی کند:

 • درخواستی مبنی بر فروش ملک و خرید آن توسط دو طرف معامله امضا شود.
 • تحویل مدارک شناسی به همراه ترجمه این مدارک
 • ارائه قرارداد فروش
 • موافقت نامه جهت پذیرش
 • مدارک مربوط به شخصی که در ملک مورد نظر زندگی می کند.

سوالات متداول

قوانین خرید ملک در روسیه چیست؟

طبق قوانین روسیه، شهروندان خارجی معمولاً مجاز به خرید ملک در روسیه هستند، اما در برخی موارد محدودیت های قانونی وجود دارد.
برای اینکه بتوانید در روسیه ملک بخرید، باید اجازه اقامت در روسیه داشته باشید. لازم به ذکر است که اتباع خارجی اجازه خرید ملک در نقاط مرزی را نخواهند داشت.

مزیت سرمایه گذاری در روسیه چیست؟

روسیه یکی از کشورهایی است که در چند سال اخیر رشد اقتصادی زیادی داشته است. به همین دلیل افراد زیادی قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند. سیستم مالیاتی که در این کشور وجود دارد بسیار عالی است و درآمد بالایی از این طریق به دست می آید.
اگر در این کشور سرمایه گذاری کنید، می توانید پاسپورت 5 ساله یا 10 ساله بگیرید. اخذ این پاسپورت مزایای زیادی دارد که در گذرنامه ایرانی نمی توانید از آن بهره مند شوید.

گران ترین شهرهای روسیه برای خرید ملک کدامند؟

سن پترزبورگ به عنوان پرهزینه‌ ترین و گران‌ترین شهر روسیه شناخته می‌شود.

آیا با خرید ملک در روسیه می توان تابعیت این کشور را گرفت؟

سه سال پس از خرید ملک در روسیه، می توانید با رعایت شرایط مقرر برای تابعیت این کشور اقدام کنید.