post

 

شرایط خرید ملک در کانادا

شرایط خرید ملک در کانادا، شرایط و قیمت خانه در کانادا

کشور کانادا همواره به عنوان یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی جهان شناخته شده است. یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور، خرید خانه در کانادا بوده و می­باشد. البته دولت کانادا همواره برنامه‌های حمایتی مختلفی را در جهت پشتیبانی از سرمایه‌گذاری مهاجران در نظر گرفته است.

از طرفی دولت این کشور با اعطای وام برای خرید خانه در کانادا، خرید ملک در این کشور و سرمایه‌گذاری در این حوزه را سهل و آسان کرده است. البته این نکته را هم باید در نظر بگیرید که، خرید ملک در کانادا جزو راه­های سودآور سرمایه‌گذاری در کانادا نمی­باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد شرایط خرید ملک در کانادا با یکدیگر گفت‌وگو کنیم.

آشنایی با کشور کانادا

کانادا کشوری می­باشد که از نظر جغرافیایی در شمال آمریکا قرار گرفته است. همچنین کشور کانادا از سه طرف با آب‌های اقیانوس آرام، اقیانوس اطلس و قطب شمال احاطه شده و این آب­ها دور تا دور کانادا را فرا گرفته­اند.

با وجود اینکه کانادا یکی از بزرگ‌ترین کشور‌های جهان به شمار می رود، اما میزان تراکم جمعیت در این کشور بسیار کم بوده و بسیاری از مناطق آن به ‌دلیل نزدیکی به قطب، غیر قابل سکونت هستند.

همچنین کشور کانادا بزرگ‌ترین مرز زمینی جهان را با آمریکا دارد که این همسایگی باعث پیشرفت اقتصادی کشور کانادا نیز شده است. انتخاب کانادا در سال ۲۰۲۱ به عنوان دهمین اقتصاد قدرتمند جهان هم گواهی بر این موضوع می­باشد.

نرخ بیکاری در کشور کانادا بسیار پایین بوده و با وجود رکود اقتصادی جهانی که به‌ دلیل همه‌گیری کرونا شکل گرفته است، نرخ بیکاری این کشور در سال گذشته، تنها ۷/۸ درصد گزارش شده است.

نکته دیگر این است که، کشور کانادا همواره به عنوان یکی از ده کشور برتر برای زندگی بوده که دلیل آن بالا بودن شاخص استاندارد زندگی در کانادا می­باشد. از طرف دیگر، برنامه‌های دولت و کشور کانادا به شکل پیوسته در جهت حمایت از مهاجران بوده است. همچنین نظام آموزشی در کشور کانادا نیز به عنوان یکی از بهترین نظام‌های آموزشی در جهان شناخته شده است.

در مجموع می توان اینگونه عنوان کرد که کشور کانادا برای کار و تحصیل گزینه‌­ی فوقالعاده مطلوبی محسوب می­شود. همچنین امکان خرید ملک برای افراد خارجی با وام این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد تا به جای هزینه کردن برای اجاره مسکن در کانادا، از شرایط استفاده کرده و اقدام به خرید ملک در کانادا کنید.

بررسی شرایط خرید ملک در کانادا

شاید امکان خرید ملک در کانادا، شما را هم هیجان زده کرده باشد؛ اما باید توجه داشته باشید که خرید خانه اقدامی منطقی و معقول برای همه افراد نخواهد بود. برای خرید خانه باید این موضوع را در نظر داشته باشید که طبق اعلام شرکت وام مسکن و مسکن کانادا(CMHC)، هزینه‌های ماهانه مربوط به مسکن شما هیچ وقت نباید بیش از ۳۵% کل درآمد ناخالص شما در یک ماه باشد.

به عبارت ساده تر هزینه‌های ماهانه مسکن که شامل هزینه مربوط به بازپرداخت وام­ها و قبض های مختلف (برق، آب و گاز) و غیره می­باشد، برای خرید ملک در کانادا نباید بیش از 35 درصد درآمد ناخالص شما باشد.

همچنین باید توجه کنید که مجموع بدهی‌های ماهانه شما بیشتر از ۴۲% کل درآمد ناخالص شما نباشد. هزینه‌های مربوط به بازپرداخت وام مسکن و سایر وام‌ها و بدهی‌های شما شامل این بدهی‌ها می­باشد.

شرایط زیر برای خرید ملک در کانادا کافی است:

 • داشتن سین نامبر معتبر
 • سن بالای 18 سال برای متقاضی

برای خرید ملک در کانادا باید مالیات پرداخت کنید. در برخی شرایط امکان دارد که شما برای خرید اولین ملک خود در کانادا از پرداخت مالیات معاف شوید. همچنین اگر ملک نوسازی را خریداری می‌کنید، باید هزینه مالیات مربوط به ملک نوساز را نیز پرداخت کنید. به این ترتیب با خرید ملک در کانادا، در مدت اقامت خود در کانادا به جای پرداخت هزینه اجاره خانه، وام ملک خریداری شده را پرداخت خواهید کرد.

در صورتی که شما قصد خرید ملک در کانادا را دارید، بهتر است که از همان ابتدای ورود به این کشور چنین اقدامی نکنید. شما می‌توانید بعد از سه تا پنج سال سکونت در کشور کانادا، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

پس از دریافت اقامت دائم کانادا، وام بیشتری هم دریافت خواهید کرد و مالیات کمتری هم از شما اخذ می­شود. همچنین با محله‌های مختلف شهر مورد نظر هم به اندازه کافی آشنا می‌شوید.

برای خرید خانه در کانادا بهتر است که از کمک یک وکیل و دفتر اسناد رسمی کانادا یا نوتر بهره مند شوید. آن‌ها به حفظ منافع مالی شما کمک خواهند کرد و به این ترتیب احتمال ضرر شما کمتر می­شود.

همچنین این کار، باعث اطمینان از فروش ملک به شکل قانونی و جلوگیری از کلاهبرداری افراد سودجو خواهد شد. همچنین موسسه اعزام دانشجو نیز می­تواند راهنمایی‌های لازم را قبل از مهاجرت به کانادا به شما ارائه دهد.

اخذ اقامت کانادا با خرید ملک

خرید ملک در کانادا، همیشه منجر به اخذ اقامت دائم کانادا نمی‌شود. در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری به منظور دریافت اقامت کانادا را داشته باشید، بهتر است به گزینه‌هایی به غیر از خرید خانه در کانادا فکر کنید.

چرا که با خرید خانه در کانادا و اجاره دادن آن باید مالیات بیشتری پرداخت کنید؛ در حالی که شما می‌توانید با حضور ۷۳۰ روز در یک بازه ۵ ساله در کشور کانادا و زندگی در این کشور، اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

هر آنچه که باید در مورد وام خرید ملک در کانادا بدانید!

کشور کانادا در راستای ساده کردن روند خرید ملک توسط شهروندان خود و به منظور افزایش قدرت خرید آن‌ها، برای خرید خانه در کانادا وام هایی را در نظر گرفته است.

این وام برای شهروندان این کشور و افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند، تا ۹۰ درصد قیمت کل ملک را شامل می­شود و برای افرادی که مقیم کانادا نباشند تا ۶۵ درصد قیمت ملک می­باشد. اعطای وام خرید خانه در کانادا برای افراد غیر مقیم ، تنها توسط بانک‌های داخل کانادا قابل پرداخت است.

برای اینکه بتوانید تا ۶۵ درصد قیمت کل ملک را به عنوان وام مسکن دریافت کنید، باید اعتبار خودتان را بالا ببرید. برای بالا بردن اعتبار خود هم باید به عنوان فرد خوش ‌حسابی شناخته شوید.

به منظور بالا بردن اعتبار خود در بانک‌های کانادا، می‌توانید از کردیت کارت استفاده کنید. به این ترتیب می­توانید هزینه‌های جاری خود را با کردیت کارت پرداخت کرده و در انتهای هر ماه بدهی‌های خود به بانک را تسویه کنید.

همچنین برای خرید خانه در کانادا به پس‌انداز حداقلی هم احتیاج خواهید داشت. علاوه بر آن باید آمادگی پرداخت سایر هزینه‌های جانبی خرید ملک خود را هم داشته باشید.

بررسی هزینه خرید ملک در کانادا

در اولین قدم برای خرید ملک در کانادا، باید از هزینه‌های پیش رویتان اطلاع دقیقی داشته باشید. از طرفی، امکان دریافت وام از بانک‌ها و موسسه‌های وام‌دهنده برای خرید خانه در کانادا، به شما اجازه خواهد داد تا قدرت خرید خود را بالا ببرید.

همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که برای خرید خانه با وام، شما باید مبلغ پایه‌ای را به عنوان پس‌انداز داشته باشید.

مبلغ حداقلی پس انداز به منظور خرید ملک در کانادا، برای افراد غیر مقیم این کشور حداقل تا ۳۵ درصد هزینه کل ملک را تشکیل می­دهد و برای افراد مقیم کانادا هم حداقل ۱۰ درصد قیمت ملک است. قیمت خرید آپارتمان در کانادا به ‌طور متوسط حدود ۵۷۰۰ دلار کانادا به ازای هر متر مربع می­باشد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که قیمت خرید خانه در شهر‌های مختلف کانادا متفاوت می­باشد. به منظور آشنایی بیشتر متقاضیان خرید ملک در کانادا با قیمت خانه در شهرهای مختلف کانادا، متوسط قیمت آپارتمان را مقایسه کرده ایم.

تمامی قیمت‌های ذکر شده در این لیست، به صورت متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در داخل هر شهر می­باشد.

 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر تورنتو، 10500 دلار کانادا می­باشد.
 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر اتاوا، 5000 دلار کانادا می­باشد.
 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر کبک، 2900 دلار کانادا می­باشد.
 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر مونترال، 6400 دلار کانادا می­باشد.
 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر وینی پگ، 2500 دلار کانادا می­باشد.
 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر ونکوور، 11600 دلار کانادا می­باشد.
 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر ساسکاچوان، 2600 دلار کانادا می­باشد.
 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر کلگری، 3800 دلار کانادا می­باشد.
 •       متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در شهر ادمونتون، 3600 دلار کانادا می­باشد.

 

مالیات خانه­ های نوساز در کانادا

در صورتی که قصد خرید خانه‌های نوساز را داشته باشید، باید مالیات مربوط به خرید خانه‌های نوساز یعنی GST HST  را پرداخت کنید. برخی از فروشندگان خانه در کانادا، HST را در قیمت فروش خود لحاظ می‌کنند، این در حالی است که برخی دیگر اینگونه نیستند.

اگر فروشنده ملک هزینه مربوط به نوسازی را به قیمت کل ملک اضافه نکرده باشد، شما باید از قبل و در روز بسته شدن، این هزینه را پرداخت کنید. احتمالا برای شما هم سوال باشد که روز بسته شدن چیست؟ و چه اهمیتی در خرید ملک دارد؟ برای پاسخ به این سوال می توان اینگونه عنوان کرد که در زمان خرید خانه، باید هزینه‌هایی به غیر از مقدار وام گرفته شده پرداخت کنید، که به آن­ها هزینه بسته شدن (closing costs)  می‌گویند.

معمولا هزینه بسته شدن (closing costs) بین 1.5 تا ۴ درصد از قیمت خانه خواهد بود. همچنین باید این نکته را هم خاطرنشان کنیم که شما، به عنوان خریدار معمولاً این هزینه را تا قبل از اتمام فروش یا “closes” باید پرداخت کرده باشید.

هزینه‌های قانونی مربوط به بسته شدن، معمولاً بین ۴۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار کانادا می­باشد و به نرخ وکیل یا دفتر اسناد رسمی که مراجعه می‌کنید، بستگی خواهد داشت.

بررسی هزینه‌های بسته شدن خرید ملک در کانادا:

هزینه های بسته شدن خرید ملک در کانادا

سایر هزینه‌های مربوط به بسته‌شدن ممکن است موارد زیر باشند:

 • تعدیل سود که مربوط به فاصله بین تاریخ خرید ملک و اولین پرداخت وام مسکن شما می­باشد
 • گواهی هزینه محل برای واحدهای مشترک
 • عوارض شهری یا شهرداری که ممکن است برای خانه‌های جدید اعمال شود
 • حق بیمه پیش‌فرض وام مسکن که در صورت پرداخت پیش پرداخت به جای آن به وام مسکن افزوده می­شود
 • مالیات فروش استانی بر حق بیمه پیش‌فرض وام مسکن  که در برخی استان‌ها قابل اعمال می­باشد

بیمه ملک در کانادا

برای دریافت وام مسکن، داشتن بیمه مسکن یکی از شروط اصلی می­باشد. با بیمه کردن خانه می‌توانید از خانه و اسباب خود محافظت کنید. پوشش بیمه به‌ طور معمول شامل مواردی مثل سرقت، گم شدن یا آسیب دیدن داخل و خارج خانه شما خواهد بود.

پرداخت هزینه ثبت ملک در کانادا

قبل از اینکه فرآیند فروش به پایان برسد، باید هزینه‌ای برای ثبت ملک خود پرداخت کنید. به این ترتیب ملک خود را به نام خودتان، ثبت خواهید کرد.این هزینه با اسم های مختلفی مثل مالیات واگذاری زمین، هزینه ثبت سند، تعرفه یا مالیات نقل و انتقال املاک هم شناخته می‌شود.

هزینه ثبت ملک، درصدی از قیمت خرید خانه خواهد بود. به‌ عنوان مثال، در صورتی که مالیات نقل و انتقال زمین شما ۱/۵% باشد و ارزش ملک شما ۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا ارزیابی شده باشد، شما باید ۴۵۰۰ دلار را به عنوان هزینه ثبت ملک خود پرداخت کنید.

هزینه تعدیل ملک

گاهی اوقات ممکن است که فروشنده­ای که از او خانه‌ای را خریداری می­کنید، حق تعدیل داشته باشد. به زبان ساده تر، فروشنده مالیات بر املاک را قبل از تاریخ بسته شدن خرید، پرداخت کرده است.

در چنین شرایطی، فروشنده در تاریخ بسته شدن، هزینه تعدیل را دریافت خواهد کرد و شما باید مبلغ اعتباری مشخص شده ای را بپردازید، تا بتوانید پولی که قبلاً توسط فروشنده پرداخت شده است را پوشش دهید.

بررسی سایر هزینه های خرید ملک در کانادا

سایر هزینه‌هایی که احتمال دارد در روند خرید خانه با آن­ها روبه‌رو شوید موارد زیر هستند:

هزینه مربوط به ارزیابی ملک: ممکن است که وام‌دهندگان به ‌عنوان بخشی از فرایند اعطای وام مسکن به متقاضیان خود، درخواست ارزیابی مسکن را به آن­ها ارائه کنند.

در این شرایط، یک ارزیاب حرفه‌ای در مورد ارزش واقعی خانه‌ای که قصد خریداری کردن آن را دارید، نظر خواهد داد. معمولاً هزینه ارزیابی ملک بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار کانادا می­باشد.

هزینه بررسی و بازرسی خانه: این هزینه مربوط به بازرسی بصری و جامع از ساختار کلی خانه، سیستم‌ها، لوله کشی و اجزای اصلی می­باشد که از جمله آ­ن­ها می­توانیم به سیستم‌های برقی و لوله‌کشی، پی ساختمان و سقف خانه اشاره کرد.

هزینه‌های جابجایی: قبل از اینکه اسباب‌کشی کنید، ممکن است مجبور باشید که هزینه‌های مختلفی از جمله هزینه‌های جابجایی، هزینه‌های انبار، در بعضی از مواقع هزینه املاک و مستغلات برای فروش خانه شما و هدایت نامه را هم پرداخت کنید.

هدایت نامه چیست؟

پس از اسباب‌کشی و جابه‌جایی این امکان وجود دارد که بلافاصله با هزینه‌های دیگری هم روبه‌رو شوید، از جمله این هزینه ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هزینه‌های مربوط به اتصال به سیستم گاز و آب و برق
 • خرید مبلمان و لوازم اولیه مورد نیاز برای خانه
 • رنگ ‌آمیزی و نظافت خانه
 • آزمایش‌های مربوط به آب در منزل
 • در برخی از خانه­ها آزمایش‌های تانک ذخیره فاضلاب یا آب

 

استفاده از مشاور املاک در خرید ملک

کمک گرفتن از یک مشاور املاک برای خرید خانه در کانادا کاملا اختیاری است. یک مشاور املاک معمولاً خانه‌ها را بررسی کرده و در مورد قیمت خرید آن مذاکره می‌کند. همچنین وظیفه ثبت مدارک و فرم‌ها را هم بر عهده دارد. معمولا هزینه مشاور املاک ۱۰ الی ۱۵ درصد قیمت کل ملک می­باشد.

بررسی مزایا و معایب خرید ملک در کانادا

معایب خرید ملک در کانادا

همانطور که قبل‌تر هم اشاره داشتیم، با خرید ملک در کانادا شما نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. همچنین سرمایه‌گذاری در املاک کانادا با وجود نرخ مالیات، مقرون‌ به‌ صرفه نخواهد بود.

البته کشور کانادا از سرمایه‌گذاری مهاجران و افراد خارجی در این کشور حمایت می‌کند ولی دولت کانادا، از سرمایه‌گذاری­های غیرفعال حمایت نمی‌کند.

ممکن است شما هم ملکی را به قصد اجاره دادن خریداری کنید؛ ولی باید توجه داشته باشید که هر سال باید درآمد حاصل از اجاره ملک خود را، در زمان پرداخت مالیات اعلام کنید. علاوه بر آن، در صورت اجاره دادن ملک خود، مالیاتی هم با توجه به هزینه اجاره به شما به عنوان مالک تحمیل خواهد شد.

به همین دلیل اگر قصد سرمایه‌گذاری در کانادا را داشته باشید، بهتر است که روش‌های دیگری را برای سرمایه‌ گذاری در کانادا انتخاب کنید.

برای مثال می­توانید از طریق ثبت شرکت و یا استارت‌آپ در این کشور، راحت‌تر اقدام به اخذ اقامت کانادا کنید.

جمع بندی

در این مقاله هر آنچه که باید در مورد خرید ملک در کانادا بدانید را به طور کامل توضیح دادیم. توجه داشته باشید که اگر قصد شما از خرید خانه در این کشور، دریافت اقامت دائم است، بهتر است که به دنبال راه‌های دیگری برای این منظور باشید؛ چرا که با این کار اقامت دائم به شما داده نمی­شود. این در حالی است که با ثبت یک شرکت یا استارت‌آپ، اخذ اقامت کانادا بسیار ساده تر خواهد بود.

سوالات متداول در زمینه خرید خانه در کانادا

آیا می­توان با خرید ملک در کانادا، شانس دریافت ویزای کانادا را افزایش داد؟

بله – با خرید ملک در کانادا می­توانید شانس خود را برای دریافت ویزای مولتی کانادا بیشتر کنید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که خرید ملک در کانادا، نمی­تواند منجر به دریافت اقامت این کشور شود.

قیمت خرید ملک در کانادا چقدر است؟

همانطور که در این مقاله اشاره داشتیم، قیمت ملک در هر شهر کانادا، متفاوت است. به طور متوسط قیمت ذکر شده برای خرید آپارتمان در کانادا، 5700 دلار به ازای هر متر مربع می‌باشد.