4/5 - (2 امتیاز)

اقامت آلمان از طریق تولد

مهاجرت به آلمان از طریق تولد،اخذ تابعیت آلمان با تولد فرزند

مهاجرت به آلمان از طریق تولد و شرایط اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق تولد در این مقاله توسط سایت اعزام دانشجو مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفته است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بتوانید به تمامی پاسخ‌های مورد نظر خود دست پیدا کنید. همچنین در صورت هرگونه مشکل و سوال می‌توانید از مشاوره سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

 

آشنایی با مهاجرت به آلمان از طریق تولد

آلمان به عنوان یکی از کشور‌های اتحادیه اروپا، یکی از مقاصد محبوب برای مهاجران خارجی است. از دلایل این محبوبیت می‌توان به اقتصاد با ثبات و قوی و امنیت بالای این کشور اشاره کرد. برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت و پاسپورت این کشور راه‌های مختلفی وجود دارد که تولد در آلمان یکی از این راه‌ها می‌باشد. پس از مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات لازم در مورد روش مهاجرتی تولد به آلمان می‌توانید با استفاده از مشاوره رایگان تلفنی موسسه و سایت اعزام دانشجو در مورد شرایط و روش مهاجرت خود تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشته باشید.

تولد در آلمان و شرایط عمومی اخذ اقامت از طریق تولد

آلمان یکی از اعضای اتحادیه اروپا و با حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت، پس از روسیه دومین کشور پرجمعیت این قاره است. این کشور از شمال با دانمارک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند و از شرق با لهستان و جمهوری چک همسایه است.

زبان رسمی این کشور آلمانی است و به عنوان یک جمهوری پارلمانی فدرال اداره می‌شود. در سال‌های اخیر افراد زیادی به روش‌های مختلف از جمله کار در آلمان از طریق انواع ویزای کار آلمان، تحصیل در این کشور و سرمایه گذاری به آلمان مهاجرت کرده‌اند و آلمان همه ساله پذیرای مهاجران و دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل در آلمان است.

برای بررسی شرایط تولد در آلمان خوب است بدانید که به طور کلی سیستم خاک و خون دو قانون کلی حاکم بر شرایط تابعیت از طریق تولد می‌باشد. قاعده خاک به معنای اخذ تابعیت کشوری از طریق تولد در آن کشور است و حکم خون، اعطای تابعیت از والدین به فرزندان است.

در آلمان به طور کلی قاعده خون حاکم است اما در برخی موارد حکم خاک نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. به این ترتیب فرزند متولد شده از پدر یا مادر آلمانی تابعیت این کشور را دریافت می‌کند. اما اگر والدین کودکی که در این کشور متولد شده‌اند ناشناس یا بدون تابعیت باشند، تابعیت آلمان نیز به او اعطا می‌شود.

همچنین کودکانی که پس از ۱ ژانویه ۲۰۰۰ از والدین غیر آلمانی متولد می‌شوند، در صورتی تابعیت آلمان را دریافت می‌کنند که حداقل یکی از والدین آن‌ها شرایط زیر را داشته باشد.

برای مثال باید در ۲۱ سال اول زندگی خود حداقل ۸ سال در آلمان اقامت داشته باشد. حداقل شش سال را در یکی از مدارس آلمان گذرانده باشد و از مدرسه‌ای در آلمان فارغ التحصیل شود. همچنین باید به‌جز دریافت اقامت حداقل هشت سال در آلمان زندگی کرده باشد.

تولد در آلمان و پاسپورت آلمانی

پاسپورت آلمان یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان است، به طوری که بر اساس آخرین رتبه‌بندی سال ۲۰۱۹، پاسپورت این کشور به همراه پاسپورت‌های لوکزامبورگ، فنلاند و اسپانیا پس از گذرنامه امارات در رتبه دوم قرار دارد.

همچنین به دارندگان این پاسپورت امکان سفر به ۱۶۸ کشور جهان از جمله کشور‌های اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا و… را بدون نیاز به اخذ ویزا می‌دهد. بنابراین تولد در آلمان به عنوان یکی از روش‌های اخذ تابعیت می‌تواند امکان داشتن این پاسپورت قدرتمند را برای افراد فراهم کند. در صورتی که شما نیز قصد مهاجرت به آلمان از طریق تولد را دارید می‌توانید از موسسه و سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

تولد در آلمان و بررسی اقامت و تابعیت برای والدین

خوب است بدانید که به طور کلی تولد در آلمان منجر به اخذ تابعیت برای والدین کودک نخواهد شد و افراد برای اخذ تابعیت این کشور باید شرایط زیر را داشته باشند.

 

 •  حداقل ۸ سال در آلمان زندگی کرده باشد. (در برخی موارد این مدت ممکن است کمتر باشد).
 • تعهد فعلی و گذشته خود را به نظام پارلمانی دموکراتیک آزاد که بر اساس قانون اساسی آلمان حمایت شده است، تأیید کند یا در حال حاضر به چنین اصولی پایبند باشد و افکار قبلی را که با این اصول در تعارض است کنار بگذارد.
 • باید شهروند یکی از کشور‌های اتحادیه اروپا یا سوئیس باشد، درست است که نمی‌تواند دارای مجوز رفت و آمد آزاد یا شهروند این کشور‌ها نیست اما می‌تواند اقامت دائم یا کارت آبی اروپایی را دریافت کند.
 •  این توانایی را باید داشته‌باشد که بدون کمک از خود حمایت کند.
 •  سابقه کیفری نباید داشته باشد.
 • تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشد.
 • با نظام حقوقی و شرایط اجتماعی و زندگی در جمهوری فدرال آلمان آشنا شود.
 •  در آزمون شهروندی قبول شده باشد.

 

فردی که این شرایط را داشته باشد می‌تواند همزمان برای همسرش درخواست تابعیت کند و نیازی به اقامت ۸ ساله همسرش در آلمان نیست.

 

تولد در آلمان و تابعیت مضاعف در آلمان

تابعیت مضاعف زمانی است که افراد با داشتن یک تابعیت دیگر، تابعیت جدیدی دریافت می‌کنند. این امر مستلزم حمایت سیاسی کشور‌هایی است که یک فرد شهروند آنهاست.

همچنین با توجه به قوانین کشور‌های مختلف ممکن است فردی با مشکلات مربوط به خدمت سربازی، پرداخت مالیات و… مواجه شود، آلمان عموماً قانون تابعیت مضاعف را نمی‌پذیرد مگر اینکه فرد تابعیت یکی از کشور‌های اتحادیه اروپا یا سوئیس را داشته باشد. در غیر این صورت معمولاً افراد برای اخذ تابعیت آلمان باید تابعیت قبلی خود را لغو کنند.

 

قابل ذکر است که کشور آلمان نیز تابعیت مضاعف فرزندانی را می‌پذیرد. برای مثال زمانی که یکی از والدین فرزند آلمانی نیست، می‌تواند در هنگام تولد در آلمان تابعیت مادر غیر آلمانی خود را به دلیل قانون خون به تابعیت آلمانی تبدیل کند. این موضوع همچنین در مورد فرزندان والدین آلمانی که به دلیل محل تولد و خاکشان دارای تابعیت مضاعف هستند نیز صادق است.

 

تولد در آلمان و آثار قانونی آن

در آلمان قوانین و شرایط خوبی برای تولد در این کشور وجود دارد. این قوانین از مادران باردار شاغل در برابر خطرات محیط کار محافظت می‌کند و از اخراج آن‌ها در دوران بارداری جلوگیری می‌کند.

همچنین کار در شش هفته آخر بارداری برای فرد اجباری نیست و به مادران اجازه می‌دهد تا حدود هشت هفته پس از زایمان مرخصی بگیرند. قابل ذکر است که برای جلوگیری از خسارات مالی مادران در این مدت، سند حمایت از مادران شاغل را شامل قوانین حمایتی مختلف وضع کرده است.

 

همچنین در میان قوانین حمایتی مربوط به تولد در آلمان، کمک هزینه‌ای برای حمایت مالی از خانواده‌هایی وجود دارد که قصد دارند ساعات کاری خود را کاهش دهند یا برای مدتی ترک کنند تا فرزند خود را بزرگ کنند. به طور کلی، استفاده از این کمک هزینه برای کودکانی که در آلمان زندگی می‌کنند و یکی از والدین آن‌ها شاغل است (یا در گذشته شاغل بوده است) امکان‌پذیر است.

 

شرایط زیر برای دریافت این کمک هزینه الزامی است.

 • در ماه‌هایی که کمک هزینه دریافت می‌کنید نباید بیش از ۳۰ ساعت در هفته کار کنید
 • کودک را شخصاً بزرگ کنید و از او مراقبت کنید.
 • در یک مرکز نگهداری از کودکان زندگی کنید.
 • اقامت و خانه در آلمان داشته باشید.

همانطور که گفته شد برای حمایت از فرزندآوری و تربیت صحیح آن‌ها مزایای مختلفی در این کشور در نظر گرفته شده است که جذابیت و تمایل به اقامت در این کشور را در بین افرادی که قصد مهاجرت دارند افزایش داده است.

معمولاً تا سن ۱۸ سالگی برای فرزندانتان مزایا و خدمات مختلفی دریافت خواهید کرد و بعد از این سن قوانین حمایتی متفاوتی در شرایط خاص وجود دارد. در صورتی که شما نیز تمایل به مهاجرت به آلمان از طریق تولد و استفاده از این مزایا را دارید، می‌توانید از مشاوره سایت اعزام دانشجو استفاده کنید.

 

شناسنامه کودک در آلمان

باید بدانید که در آلمان، برخلاف بسیاری از کشور‌ها، بیمارستان‌ها بلافاصله پس از تولد از شما نام نوزاد را می‌پرسند. در آلمان، بیمارستان‌ها تعداد زیادی آزمایش بر روی نوزادان انجام می‌دهند تا نقایص یا ناهنجاری‌ها را تشخیص دهند.

به طور کلی، پس از بچه‌دار شدن در آلمان، مادران تا ۵ روز پس از تولد در بیمارستان بستری می‌شوند. قبل از رفتن به خانه، باید گواهی تولد (Geburtsmeldung) بگیرید تا بتوانید فرزند خود را در آلمان ثبت نام کنید. همچنین شما می‌توانید این سند را از دفتر اداری آلمان در بیمارستان دریافت کنید.

 

مرخصی زایمان در آلمان

آلمان مشتاق تشویق والدین به داشتن فرزند به عنوان راهی برای مقابله با کمبود جمعیت است. والدینی که برای بزرگ کردن فرزند خود دست از کار می‌کشند، ۶۷ درصد از درآمد خالص خود (تا ۱۸۰۰ یورو در ماه) را دریافت می‌کنند. والدین نیز حق قانونی ترک کار را دارند. در این زمان والدین می‌توانند ماهانه از دولت کمک مالی دریافت کنند

 

تولد در آلمان و ویزای توریستی آلمان

قبل از هر تصمیمی برای مهاجرت بهتر است یک دید کلی از وضعیت و شرایط کشور مورد نظر داشته باشیم، بنابراین قبل از تصمیم‌گیری نهایی، سفر به آن کشور کمک زیادی به ما خواهد کرد. برای این منظور می‌توانیم از ویزای توریستی استفاده کنیم و مدتی را در آنجا سپری کنیم.

آلمان یکی از کشور‌های حوزه شینگن است، بنابراین با ویزای توریستی این کشور می‌توانید به سایر کشور‌های حوزه شینگن سفر کنید و در یک دوره شش ماهه به مدت ۹۰ روز در هر یک از این کشور‌ها اقامت داشته باشید.

برخی افراد با اخذ ویزای توریستی و به دنیا آوردن فرزند خود در کشور مورد نظر، اقامت و تابعیت فرزند خود را دریافت می‌کنند، اما باید در نظر داشت که این امر برای کشور‌هایی که بر اساس قانون خاک و خاک عمل می‌کنند امکان‌پذیر است.

به نوزادانی که در آن کشور متولد می‌شوند بدون توجه به ملیت والدینشان تابعیت کشورشان اعطا می‌شود. همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، قانون کلی حاکم بر تولد در آلمان، قانون خون است و با استفاده از ویزای توریستی و به دنیا آوردن نوزاد خود در این کشور، امکان درخواست اقامت و تابعیت وجود نخواهد داشت. به همین دلیل سعی کنید قبل از مهاجرت به آلمان از طریق تولد از سایت اعزام دانشجو اقامت دریافت کنید.

البته گردشگران و کسانی که در آلمان اقامت دارند می‌توانند فرزند خود را در این کشور به دنیا آورند و از خدمات بهداشتی بسیار حرفه‌ای آن بهره‌مند شوند. اما باید اطمینان حاصل کنند که بیمه مسافرتی بین‌المللی دارند تا متحمل هزینه‌های سنگین بیمارستانی نشوند.

اگر شما یک بازدید‌کننده غیر اروپایی موقت هستید، در صورتی که کشور شما با آلمان قرارداد متقابل داشته باشد، می‌توانید خدمات پزشکی درخواست کنید، در غیر این صورت باید یک بیمه درمانی خصوصی یا بیمه مسافرتی داشته باشید.

 

شرایط عمومی اقامت آلمان از طریق تولد فرزند

روش‌های مهاجرت به آلمان به چند نوع تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد است. برای عمل از طریق این روش باید یک سری شرایط را سپری کنید. در صورت داشتن این شرایط می‌توانید برای تابعیت این کشور اقدام کنید. طبق یک تعریف کلی می‌توانید از طریق قانون خون یا خاک برای اقامت و تابعیت یک کشور خارجی اقدام کنید. آلمان یکی از این کشورهاست.

تابعیت بر اساس قانون کشور به این معنی است که شما در آن کشور متولد شده‌اید و تابعیت دریافت می‌کنید. تابعیت بر اساس قانون خون یا Jus Sanguinis به این معنی است که اگر تنها یک والدین آلمانی دارید، می‌توانید تابعیت آلمان را دریافت کنید، صرف نظر از اینکه در آلمان متولد شده‌اید یا خیر. والدین باید قبل از اینکه فرزندشان یک ساله شود به سفارت آلمان رفته و برای شهروندی خود اقدام کنند.

اقامت آلمان از طریق تولد

تحصیل تابعیت دوگانه در آلمان

آلمان فقط به شهروندان اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد که تابعیت دوگانه داشته باشند. طبق قانون فعلی آلمان در مورد شهروندی، افرادی که شرایط شهروندی آلمان را دارند باید تابعیت قبلی خود را ترک کنند و فقط نامزد‌های تابعیت آلمان که با تابعیت مضاعف متولد شده‌اند، یعنی از یک والدین آلمانی و یکی از والدین غیر آلمانی هستند یا شهروندان اتحادیه اروپا یا سوئیس می‌توانند تابعیت مضاعف داشته باشند.

جدای از این، اگر شهروند کشوری هستید که به شهروندانش اجازه انصراف از تابعیت خود را نمی‌دهد، افراد مجاز هستند در صورت انصراف از تابعیت قبلی خود با مشکلاتی مانند از دست دادن دارایی، پرداخت جریمه‌های کلان یا از دست دادن شهروندی خود را حفظ کنند.

همچنین توجه داشته باشید که افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند نیز ممکن است قبل از درخواست شهروندی آلمان باید مدت زمان کوتاه‌تری منتظر بمانند، زیرا دولت جدید نیز در نظر دارد پس از پنج سال اقامت آن‌ها را قادر سازد.

درخواست شهروندی در این کشور تا پیش از این، برای اینکه یک خارجی برای درخواست شهروندی آلمان اقدام کند، باید حداقل هشت سال با مجوز اقامت دائم در این کشور زندگی می‌کرد. این مدت زمانی می‌تواند به هفت سال کاهش یابد که فرد خارجی دوره ادغام زبان آلمانی را در یک کالج محلی که در آلمانی به آن Volkshochsschule می‌گویند، تکمیل کند. در صورتی که شما نیز قصد مهاجرت به آلمان از طریق تولد را دارید، می‌توانید با سایت اعزام دانشجو همکاری داشته باشید.

 

سوالات و پاسخ‌های متداول در مورد اقامت در آلمان از طریق تولد

آلمان برای تولد از چه قانونی پیروی می‌کند؟

تولد در آلمان از قانون خون و در موارد استثنایی از قانون خاک پیروی می‌کند.

نوزاد در چه صورت اقامت یا تابعیت آلمان را می‌گیرد؟

فرزند متولد شده در آلمان در صورتی شهروند آلمان محسوب می‌شود که در زمان تولد مادر، حداقل یکی از والدین دارای تابعیت آلمانی باشد یا حداقل هشت سال به طور قانونی در آلمان اقامت داشته باشد و دارای مجوز اقامت دائم باشد.

قانون تابعیت مضاعف در آلمان چیست؟

آلمان فقط به شهروندان اتحادیه اروپا و سوئیس اجازه تابعیت مضاعف را می‌دهد. در قانون آلمان تعریف شده است که افراد برای اخذ تابعیت این کشور باید تابعیت قبلی خود را ترک کنند.

آیا می‌توان از طریق ویزای توریستی برای فرزندان متولد آلمان و والدین آن‌ها برای اقامت آلمان اقدام کرد؟

خیر از این طریق امکان اخذ اقامت وجود ندارد.