5/5 - (1 امتیاز)

شرایط مهاجرت داروسازان به کانادا مدارک و مجوزهای لازم

مهاجرت داروسازان به کانادا

مهاجرت داروسازان به کانادا 2023 ( هزینه ها و شرایط )

مهاجرت داروسازان به کانادا: مهاجرت به کانادا برای افرادی که از رشته های علوم پزشکی فارغ­التحصیل شده­اند و قصد کار در این کشور را دارند بسیار دشوار است، ولی داروسازان از این شرایط مستثنی هستند. مهاجرت داروسازان برای کار به کانادا شرایط ساده تری دارد. طبق انتشار نشریه فرهنگستان علوم پزشکی ایران در سال 2020، 27 درصد داروسازان ایرانی به کانادا مهاجرت می­کنند.

مهاجرت داروسازان به کانادا با برنامه اکسپرس انتری کانادا و برنامه نامزد استانی کانادا از روش­های پرکاربرد و نتیجه بخش به شمار می آیند. برای کار یا تحصیل در کانادا لازم به معادل سازی مدرک دانشگاهی است و همچنین مجوز داروساز باید مورد تایید کانادا باشد. با تایید مجوز فرد مهاجر می­تواند اقدام به تاسیس داروخانه شخصی خود کند.

در این مقاله از موسسه اعزام دانشجو به مهاجرت داروسازان به کانادا پرداختیم و کلیه مراحل مهاجرت همراه با معادل سازی مدرک تحصیلی و آزمون­ های مورد نیاز برای دریافت مجوز داروساز با تایید کانادا را بیان کردیم. برای اطلاع از کلیه شرایط مهاجرت داروساز به کانادا با ما همراه باشید.

داروسازان در کانادا

رشته داروسازی از شاخه­های علوم پزشکی و کادر درمان محسوب می­شود. رشته داروسازی در لیست نیازمندی­های مشاغل مهاجرت کادر درمان بسیاری از کشورها به چشم می­خورد.

در کانادا سازمان National Association of Pharmacy Regulatory Authorities یا به اختصار NAPRA وظیفه تنظیم مقررات مربوط به داروسازان را برعهده دارد. صدور مجوزهای شغل داروسازی در کانادا بر عهده ارگان NAPRA قرار دارد.

در نظر داشته باشید صدور مجوز شغل داروسازی در کانادا نسبت‌به قوانین هر ایالت متفاوت است. کسانی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق شغل داروسازی را دارند باید قبل‌از اقدام به تقاضا مجوز اطلاعات کافی در مورد روند ثبت‌ نامی در استان و یا ایالت مورد نظری که می‌خواهند در آن مشغول به کار شوند کسب کنند.

موسسه اعزام دانشجو می‌تواند شما را با تمامی شرایط صدور مجوز شغلی برای داروسازان در هر ایالت و اعزام دانشجو به کانادا راهنمایی کند.

روش‌های موجود مهاجرت داروسازان به کانادا

یکی از راحت‌ترین روش‌های مهاجرت داروسازان ایرانی به کانادا از طریق ادامه تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه‌های کانادا است.

کسانی که قصد دارند بعد از فارغ‌التحصیلی و برای انجام کار به کانادا مهاجرت کنند باید در ابتدا معادل‌سازی مدرک دانشگاهی خود را پیش بگیرند برای معادل‌سازی مدرک آزمون‌هایی از فرد متقاضی گرفته می‌شود در قسمت‌های بعدی مقاله به آزمون‌های مورد نیاز برای معادل‌سازی مدرک اشاره خواهیم کرد.

راه دیگری که متقاضی به‌عنوان داروساز می‌خواهد به کانادا مهاجرت کند، می‌تواند برای برنامه اکسپرس انتری کانادا یا برنامه نامزد استانی کانادا اقدام کند در این دو برنامه‌ها طبق یک سیستم امتیاز بندی براساس شرایط سن، تحصیلات، سابقه کار و … فرد متقاضی این امکان را از جانب دولت کانادا دریافت می‌کند، که با اقامت دائم با هدف جذب نیروی کار متخصص در یکی از ایالت‌های کانادا، مهاجرت کنند و مشغول به کار شود.

امتیاز بندی برنامه‌های مهاجرت نیروی متخصص کانادا در دو مرحله صورت می‌گیرد. در مرحله اول فرد متقاضی باید از مجموعه 100 امتیاز حداقل 67 امتیاز را با توجه به شرایط سن تحصیلات سطح زبان و… کسب کند.

سه مورد از مهم‌ترین برنامه‌های اکسپرس انتری و برنامه نامزد استانی برای مهاجرت داروسازان به کانادا برنامه اکسپرس انترنی، برنامه نامزد استانی ایالت مانیتوبا و برنامه نامزد استانی ایالت بریتیش کلمبیا است.

شرایط مهاجرت داروسازان به کانادا

مهاجرت به کانادا به‌عنوان یک داروساز نیازمند تحصیلات دانشگاهی است. برای مهاجرت باید مدرک دانشگاهی شما توسط استان مورد تقاضای خود برای مهاجرت ارزیابی شود. اما اگر از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل شده باشید مدرک دانشگاهی شما مستقیماً پذیرفته خواهد شد.

طبق ماهیت برنامه‌های اکسپرس انتری و نامزدهای استانی کانادا شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به‌عنوان داروساز به کانادا و فعالیت در این زمینه به شرح زیر است.

 •       داشتن تحصیلات دانشگاهی در رشته داروسازی
 •       حداقل دو سال سابقه کاری در حوزه داروسازی
 •       گذراندن آزمون بورد ملی داروسازی کانادا
 •       گذراندن دوره یک‌ساله کارآموزی
 •       تسلط کافی به زبان انگلیسی یا فرانسه
 •       عنوان‌های شغلی داروسازان در کانادا

مشاغل داروسازی در کانادا

رشته داروسازی در طبقه‌بندی مشاغل کانادا 3131 NOC را دارا است طبق این طبقه‌بندی حرفه و شغل‌های دیگری که با رشته داروسازی مرتبط هستند وجود دارد. در قسمت بعدی مقاله به مشاغل داروسازی با 3131 NOC در کانادا اشاره می‌کنیم.

 •       داروسازی بالینی
 •       سرپرست بخش
 •       داروسازی بیمارستان
 •       داروساز تولیدی
 •       داروساز تولیدی بیمارستان
 •       داروساز صنعتی
 •       داروساز
 •       داروساز ثبت‌شده ایالتی
 •       داروساز اجتماعی
 •       داروساز مؤسسه بهداشت
 •       درمان داروساز بیمارستان
 •       داروساز کارآموز
 •       مشاوره داروساز
 •       داروساز خرده‌فروش
 •       داروشناس
 •       کارآموز داروسازی

معادل‌سازی مدرک داروسازی در کانادا

 1. ایجاد پروفایل در سایت PEBC
 2. ایجاد ID NUMBER در سامانه PHARMACY GATEWAY CANADA
 3. آپلود مدرک و ریزنمرات تایید شده
 4. پرداخت هزینه ارزیابی
 5. دریافت نتیجه بعد از 8 هفته

رشته داروسازی در کانادا طبق قوانین هر ایالت مجزا نظارت می‌شود افرادی که قصد دارند برای مهاجرت از طریق روش اکسپرس انتری با مدرک دانشگاهی خود اقدام کنند باید از طریق Educational credential assessment (ECA) اعتبارنامه مدرک خود را تحصیلی دریافت کنند و به اکسپرس انتری ارائه دهند.

ارزیابی مدرک دانشگاهی توسط بورد امتحانات داروسازی کانادا Pharmacy Examining Board of Canada  یا به‌اختصار PEBC صادر می‌شود.  با انتخاب گزارش ECA در پورتال با استفاده Pharmacists Gateway Canada  ارزیابی مدارک دانشگاهی متقاضی برای ارگان PEBC انجام می­شود.

برای این ارزیابی حداقل مدرک کارشناسی 4 ساله داروسازی به همراه ریز نمرات تایید شده سفارت نیاز است. در صورت تکمیل بودن مدارک همگی روی سامانه بارگذاری می­شوند، در بازه زمانی 8 هفته مدارک شما مورد ارزیابی قرار می­گیرد و نتیجه اعلام می­شود.

نتیجه این ارزیابی هم جهت گزارش ECA شرکت در برنامه اکسپرس انتری و همچنین جهت شرکت در آزمون­های دریافت مجوز داروساز در کانادا که از طرف PEBC برگزار می­شود کاربرد دارد.

مراحل معادل‌سازی مدارک و دریافت مجوز داروساز در کانادا

مراحل معادل‌سازی مدارک و دریافت مجوز داروساز در کانادا به‌ این صورت است، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه، ارائه حداقل مدرک لیسانس داروسازی، تایید مدارک توسط PEBC و صدور اعتبارنامه، شرکت و قبولی در آزمون بورد ملی کانادا، گذراندن دوره کارآموزی به مدت یک ‌سال در مؤسسات مورد تأیید دولت کانادا و دریافت مجوز راه‌اندازی داروخانه متناسب با استان و ایالت موردنظر برای فعالیت متقاضی

مجوزهای لازم برای کار به‌عنوان داروساز در کانادا

جهت داشتن مجوز فعالیت به‌عنوان داروساز باید امتحانات ارگان PEBC با نمره قبولی گذرانده شود. ارگان PEBC در دو مرحله آزمون‌های خود را برگزار می‌کند. افرادی که قصد دارند به‌عنوان نیروی کار داروساز دارای مجوز تایید شده در کانادا مشغول به کار شوند، باید از این دو آزمون با موفقیت عبور کنند.

 •       آزمون ارزیابی داروساز
 •       آزمون صلاحیت داروساز

چگونگی آزمون ارزیابی

آزمون ارزیابی در یک روز مشخص‌شده در مدت‌زمان چهار ساعت و پانزده دقیقه به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود هر متقاضی سه بار و در شرایط خاص چهار بار فرصت شرکت در این آزمون را دارد.

در این آزمون از مواد امتحانی علوم زیست‌شناسی پزشکی، علوم دارویی، داروسازی و چندین عنوان دیگر ارائه می‌شود. ارگان PEBC جهت آماده‌سازی این آزمون و اطلاع‌رسانی از منابع امتحانی بخش Preparing for the Examination را مشخص کرده ‌است.

چگونگی آزمون صلاحیت داروساز

آزمون صلاحیت داروساز در دو مرحله صورت می‌گیرد مرحله اول به‌صورت آنلاین و چند گزینه‌ای و مرحله دوم به‌صورت امتحان بالینی کلینیکال برگزار می‌شود.

همان‌طور که گفته شد آزمون صلاحیت داروساز در دو مرحله صورت می‌گیرد مرحله اول بخش MCQ   این بخش به‌صورت سؤالات چند گزینه‌ای که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود.

مرحله دوم بخش OSCE  این بخش شبیه‌سازی داروسازی در موقعیت‌ها و برآورد وضعیت بیمار از جانب داروساز را می‌سنجد.

در آزمون صلاحیت داروساز فرد متقاضی سه سال فرصت دارد بعد از بخش MCQ بخش OSCE با موفقیت بگذراند و البته اگر داوطلب در بخش OSCE آزمون صلاحیت داروسازی رد شود باید دوباره بخش MCQ   را بگذراند.

پس‌از موفقیت در این آزمون فرد متقاضی جهت فعالیت در حوزه داروسازی در کانادا باید دوره کارآموزی را با توجه به استان مدنظر خود بگذراند.

شرایط تاسیس داروخانه‌دار کانادا

همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد، مسئولیت تنظیم استانداردها و قوانین مربوط به حرفه داروسازی در کانادا را ارگان NAPRA برعهده دارد. تعیین استانداردها در کانادا به‌صورت فدرالی است، یعنی هر ایالت با در نظر گرفتن شرایط خاص خود قوانین و استانداردهایی را تعیین می‌کند.

برای تاسیس داروخانه در کانادا باید یک داروساز تأیید شده از طرف PEBC باشید، در غیر این صورت امکان تاسیس داروخانه را ندارید جهت تاسیس داروخانه باید از طریق ارگان‌های تنظیم و مقررات هر ایالت درخواست کنید.

مراکز استاندارد داروسازی استان‌های کانادا در لیست زیر بیان شده است:

مراکز استاندارد داروسازی در کانادا

 •       استان‌ آلبرتا  Alberta College of Pharmacy
 •       استان بریتیش کلمبیا  College of Pharmacists of British Columbia
 •       استان مانیتوبا  College of Pharmacists of Manitoba
 •       استان نیوبرانزویک  New Brunswick College of Pharmacists
 •       استان نیوفاندلند  Newfoundland and Labrador Pharmacy Board
 •       ایالت بخش‌های شمال غربی  Northwest Territories Regulatory Authority
 •       ایالت نوا اسکوشیا   Nova Scotia College of Pharmacists
 •       ایالت انتاریو  Ontario College of Pharmacists
 •       استان کبک  Ordre des pharmaciens du Québec
 •       استان پرنس ادوارد  Prince Edward Island College of Pharmacy
 •       استان ساسکاچوان  Saskatchewan College of Pharmacy Professionals
 •       استان یوکان  Yukon Regulatory Authority

درآمد داروسازان در کانادا

درآمد داروسازان در کانادا همان‌طور که در قسمت بالای مقاله اشاره‌ شده بود، رشته داروسازی در طبقه‌بندی مشاغل کانادا 3131 NOC را دارا است.

طبق این طبقه‌بندی حرفه و شغل‌های دیگری که با رشته داروسازی مرتبط هستند وجود دارد؛ به‌همین دلیل درآمد داروسازان در کانادا نسبت‌به حوزه فعالیت آن‌ها در انواع مشاغل داروسازی و استانی که در آن فعالیت می‌کنند متفاوت است.

متوسط درآمد یک داروساز در استان‌های مختلف کانادا حداقل 112/54 دلار کانادا تا 300/144 دلار کانادا در سال می‌باشد.

اقامت دائم کانادا برای داروسازان

با توجه به شرایط مهاجرتی داروسازان که در کانادا وجود دارد، فرد مهاجر با اقامت دائم وارد کانادا می‌شود و در صورت رعایت قوانین و پرداخت منظم مالیات می‌تواند، پس‌از چند سال درخواست تابعیت شهروندی خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهد.

اگر قصد دارید به‌عنوان یک داروساز به کشور کانادا مهاجرت کنید می‌توانید از تجربیات موسسه اعزام دانشجو بهره‌مند شوید. موسسه اعزام دانشجو با داشتن چندین سال سابقه کار می‌تواند تمام اطلاعات و شرایط لازم برای اخذ مجوز بابت فعالیت به‌عنوان داروساز و تمامی فرآیند اقامت در هر استان و ایالت مدنظر، شما را همراهی کند.

کلام آخر

در این مقاله به مهاجرت داروسازان به کانادا پرداختیم. افرادی که تصمیم به مهاجرت به عنوان داروساز به کانادا را دارند، اگر قصد دارند بعد از ادامه تحصیل در رشته داروسازی به فعالیت در این حوزه بپردازند نیاز به معادل سازی مدرک تحصیلی خود ندارند،

ولی اگر در یک کشور دیگر فارغ­التحصیل شده­اند و میخواهند وارد بازار کار کانادا به سمت داروساز فعالیت کنند باید مدرک تحصیلی خود را طبق شرایط دولت کانادا معادل سازی کنند و مجوز فعالیت دریافت کنند تا در استان مورد نظر خود به فعالیت در حوزه داروسازی بپردازند.

متقاضیان برای اخذ مجوز و معادل سازی مدرک تحصیلی می توانند با کارشناسان موسسه اعزام دانشجو در ارتباط باشند. تا بتوانند تمامی فرایند مهاجرت و فعالیت در کانادا را به نحو احسنت پیش ببرند.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت داروسازان به کانادا

شرایط مهاجرت داروسازان به کانادا چگونه است؟

کسی که قصد مهاجرت به‌عنوان داروساز به کانادا را دارد باید حداقل تحصیلات چهار ساله لیسانس داروسازی و حداقل دو سال سابقه کار جهت اقدام مهاجرت داروسازان به کانادا را داشته باشد.

آیا یک مهاجر می‌تواند در کانادا داروخانه تاسیس کند؟

بله، داروسازان تایید شده از طرف دولت کانادا امکان تاسیس داروخانه را دارند.