5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول، شرایط ورود و هزینه های پذیرش

در اینجا قصد داریم به معرفی دانشگاه فنی استانبول (به انگلیسی Istanbul Technical University) و بررسی علمی شرایط تحصیل در این دانشگاه بپردازیم.

شرایط پذیرش در دانشگاه فنی استانبول چیست؟ آدرس سایت دانشگاه فنی استانبول چیست؟ رتبه دانشگاه فنی استانبول چگونه است؟ رشته‌های دانشگاه فنی استانبول کدامند؟

آیا امکان اخذ بورسیه دانشگاه فنی استانبول برای دانشجویان ایرانی وجود دارد؟ در مقاله زیر به این موارد و سوالات دیگر پاسخ داده‌ایم همچنین به شما پیشنهاد می دهیم با مراجعه به سایت اعزام دانشجو اطلاعات خود را در این زمینه اعزام دانشجو به سایر کشور ها افزایش دهید.

دانشگاه فنی استانبول یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فنی در جهان است و به عنوان اولین دانشگاه فنی ترکیه با تحصیلات مهندسی و معماری شناخته می‌شود. در این مقاله سعی شده است اطلاعات لازم برای انتخاب یا عدم انتخاب دانشگاه فنی استانبول در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

با مطالعه این مقاله دیدی کلی از دانشگاه فنی استانبول خواهید داشت و همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت اعزام دانشجو اطلاعات بیشتری کسب کنید

تمرکز اصلی دانشگاه فنی استانبول بر روی توسعه و تحقیق است. در دانشگاه فنی استانبول با استفاده از برنامه‌های تبادل دانشجوی بین‌المللی مانند برنامه اراسموس در این دانشگاه این امکان را خواهید داشت که به عنوان مهمان در دانشگاه‌های برتر دنیا مانند دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کنید. دانشجویان اروپایی که به دنبال بهترین دانشگاه فنی برای ادامه تحصیل هستند، دانشگاه فنی استانبول را نیز در انتخاب خود قرار می‌دهند.

نام این دانشگاه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و همچنین توانسته رتبه اول را در بین دانشگاه‌های ترکیه در رشته‌های فنی و مهندسی کسب کند.

زبان‌های آموزشی دانشگاه فنی استانبول انگلیسی و ترکی است. به طور کلی اکثر مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی و مقاطع کارشناسی به زبان ترکی و انگلیسی تدریس می‌شود.

درباره دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول (ITU) به عنوان سومین موسسه آموزش عالی جهان که به طور خاص به آموزش مهندسی در ترکیه اختصاص دارد، سابقه طولانی و برجسته‌ای دارد که به سال ۱۷۷۳ باز می‌گردد.

ITU توسط سلطان مصطفی سوم به عنوان مدرسه مهندسی نیروی دریایی امپراتوری تاسیس شد و در ابتدا به این دانشکده اختصاص داش .

آموزش کشتی سازان و نقشه کشان. در سال ۱۷۹۵، دامنه مدرسه برای آموزش نیرو‌های فنی نظامی برای نوسازی ارتش عثمانی گسترش یافت. در سال ۱۸۴۵، عملکرد مهندسی مدرسه با افزودن برنامه‌ای که به آموزش معماران اختصاص داده شده بود، بیشتر گسترش یافت.

دامنه و نام این دانشکده در سال ۱۸۸۳ تغییر یافت و پس از آن مجدداً تغییر یافت و در سال ۱۹۰۹ این دانشکده به یک دانشکده مهندسی عمومی تبدیل شد که هدف آن تربیت مهندسان عمران بود که بتوانند زیرساخت‌های در حال توسعه کشور را مدیریت کنند. برای ارائه توسعه، در سال ۱۹۲۸، این موسسه به طور رسمی به عنوان یک دانشگاه مهندسی که هم مهندسی و هم معماری تدریس می‌کرد، شناخته شد.

در سال ۱۹۴۴ نام این موسسه به دانشگاه فنی استانبول تغییر یافت و در سال ۱۹۴۶ این مؤسسه به دانشگاهی خودمختار با دانشکده‌های معماری، عمران، مکانیک و برق تبدیل شد.

 

رتبه‌ بندی دانشگاه فنی استانبول و دانشکده‌های آن

رتبه دانشگاه فنی استانبول در بهترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط US News and World Report در سال جاری ۴۸۶ است، همچنین در رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان توسط دانشگاه شانگ‌های جیائوتونگ، دانشگاه فنی استانبول رتبه ۶۰۱ را به خود اختصاص داده است،

لازم به ذکر است که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS توسط TopUniversities در رتبه ۷۵۱ و در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی توسط Times Higher Education امسال رتبه ۸۰۱ را کسب کرده است.

آدرس دانشگاه فنی استانبول

https://goo.gl/maps/1CUaYsxQ2P35zJDQA

دانشکده‌های دانشگاه فنی استانبول

تحصیل در مقطع کارشناسی در İTÜ توسط ۱۳ دانشکده و ۱ هنرستان، ۳۷ بخش در ۵ دانشگاه مختلف ارائه می‌شود و با ۹۹ برنامه کارشناسی به آموزش عالی کمک می‌کند که ۱۳ مورد از آن‌ها برنامه‌های درجه دو (DDP) هستند.

دانشکده کامپیوتر و انفورماتیک

دانشکده دریانوردی

دانشکده برق و الکترونیک

دانشکده علوم و ادبیات

دانشکده معماری و علوم دریایی

دانشکده مهندسی عمران

دانشکده مدیریت

دانشکده مهندسی شیمی متالورژی

دانشکده معادن

دانشکده مهندسی مکانیک

دانشکده معماری

دانشکده فناوری و طراحی نساجی

دانشکده هوانوردی و فضانوردی

 

شرایط پذیرش در دانشگاه فنی استانبول به شرح زیر است:

ریز نمرات کلیه برنامه‌های لیسانس و فوق لیسانس از داوطلب فارغ التحصیل / در حال حاضر فارغ التحصیل یا مدرک نتیجه IELTS یا GRE، سند نتیجه آزمون مهارت زبان انگلیسی، بیانیه‌ای از هدف تحصیل در این دانشگاه (این شامل انتظارات داوطلب و زمینه‌هایی است که در آن وجود دارد. می‌خواهید در آن کار کنید)، دو توصیه نامه مورد نیاز است.

دانشجویان خارجی که پذیرش دریافت کرده‌اند باید در زمان ثبت نام مدارک زیر را ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز باید در روز‌های ثبت نام به صورت حضوری به اداره ثبت نام دانشگاه تحویل داده شود. توضیح بیشتر مبنی بر اینکه تحویل از طریق پست یا رسانه الکترونیکی پذیرفته نمی‌شود.

ویزای دانشجویی و اجازه اقامت

کپی اصل دیپلم (و معادل دیپلم از YÖK [شورای آموزش عالی] برای دانشگاه‌های خارجی)

نسخه اصلی گزارش کارشناسی

نسخه اصلی کارنامه تحصیلات تکمیلی دانشجوی دکتری

نسخه اصلی نتیجه ALES/GRE

نسخه اصلی نتیجه آزمون مهارت زبان انگلیسی

رسید پرداخت شهریه

کارت گروه خونی

کپی اصل نتایج دبیرستان

کپی اصل گواهی پایان دوره دبیرستان

دانش‌آموزان باید حداقل ۶ سال تحصیلات متوسطه را گذرانده باشند و در آزمون‌های بین‌المللی لیسانس مانند SAT، IGCSE، WAEC/NECO و غیره از کشور خود پذیرفته شده باشند.

نتایج آزمون زبان ترکی یا انگلیسی (اختیاری)

گذرنامه بین‌المللی

عکس پاسپورت

 

آخرین مهلت ثبت نام در دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول هر ساله برای ترم‌های پاییز و بهار که به ترتیب در ماه‌های آگوست/سپتامبر و ژانویه/فوریه شروع می‌شود، دانشجو می‌پذیرد.

تاریخ‌ها و مهلت‌های مهم

# گرایش دانش‌آموزی در سه ماهه دوم بهار مشخص می‌شود.

# پذیرش، سه ماهه بهار

تاریخ‌های دوره

دوره برداشت

۲۱ ژانویه – ۲۲ ژانویه

کلاس‌های جلسه آنلاین

۱۱ ژانویه – ۲۸ فوریه

کلاس‌های جلسه دوم بصورت آنلاین

۱ مارس – ۲۵‌آوریل

دانشجویان بین‌المللی جدید

۸ مارس

متقاضیان انتقال SEVIS

۱۲‌آوریل

متقاضیان داخلی و متقاضیان دانشگاه آزاد

۲۶‌آوریل

آخرین روز برای به تعویق انداختن پذیرش

۰۷ مه

دادخواست فارغ التحصیلی

۲۴ ژانویه

مهلت حذف و اضافه

۲۴ ژانویه

مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه فنی استانبول الزامی است در زیر مدارک و نمرات پذیرفته شده برای آزمون اطلاعات دانش‌آموز به زبان انگلیسی آمده است.

زیرا در دانشگاه فنی استانبول اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی و برخی دروس به زبان ترکی تدریس می‌شوند. در صورتی که دانش‌آموزان هیچ یک از گواهینامه‌های زبان را نداشته باشند، باید آزمون زبان انگلیسی را که توسط دانشگاه برگزار می‌شود، پشت سر بگذارند.

نمره کل تافل ۷۵

TOMER B۱ Lvl برای برنامه‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شود.

انگلیسی B۲

ترکی B۱

 

هزینه و شهریه دانشگاه فنی استانبول

در این بخش، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی به شما ارائه می‌شود:

شهریه دانشگاه فنی استانبول

لیسانس زبان انگلیسی، هزینه یک سال تحصیل۴۵۰-۱۵۰۰ دلار
لیسانس ترکی هزینه یک سال تحصیل۲۴۰-۷۵۰ دلار
کارشناسی ارشد زبان انگلیسی، هزینه یک سال تحصیل۶۰۰-۹۰۰ دلار
فوق لیسانس ترکی هزینه یکسال تحصیل۳۰۰-۶۰۰ دلار

 

دانشگاه فنی استانبول

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه فنی استانبول

در دانشگاه فنی استانبول، مرکز تحقیقات کاربردی برای هوش مصنوعی و علوم داده (ITU) (ITU AI و DeepMind) برای اعلام بورسیه‌های DeepMind هیجان‌زده هستند. این بورسیه‌ها به دانشجویان دختر فارغ التحصیل در ITU متخصص در هوش مصنوعی ارائه می‌شود.

 

الزامات برنامه و مزایای بورس تحصیلی به شرح زیر است:

متقاضیان باید در ترکیه اقامت داشته باشند.

این بورسیه برای دانشجویانی است که در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد پذیرفته شده‌اند.

مزایای بورسیه تحصیلی:

مدت زمان: این بورسیه برای ۴ ترم برای کارشناسی ارشد و ۸ ترم برای دکترا ارائه می‌شود.

کمک هزینه: کمک هزینه ماهیانه ۱۰۰۰ دلار است.

تجهیزات: این بورسیه یکبار کمک هزینه ۱۵۰۰ دلاری را ارائه می‌دهد.

سفر: این بورسیه کمک هزینه سفر سالانه ۲۲۵۰ دلار را ارائه می‌دهد.

بوئینگ و دانشگاه فنی استانبول همچنین در حال راه‌اندازی یک برنامه بورسیه برای دانشجویان و دانشگاهیان، برنامه‌های جدید کمک مالی برای حمایت از صنعت هوافضا و هوانوردی ترکیه هستند. بورسیه بوئینگ به دو دانشجوی کارشناسی و دو دانشجوی کارشناسی ارشد با مهارت‌های فنی سطح بالا و علاقه شدید به هوانوردی اعطا می‌شود.

این کمک هزینه همچنین به دو نفر از اعضای هیئت علمی دپارتمان هوانوردی دانشگاه فنی استانبول اعطا می‌شود.

هدف ایجاد برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی هوانوردی با تمرکز بر حمل و نقل هوایی، مواد و سازه‌ها، کنترل و استقلال و سیستم‌های هواپیما و سپس بهبود چنین برنامه‌هایی است.

لازم به ذکر است که کمک هزینه‌های هیئت علمی باید از فعالیت‌های تحقیقاتی و مشاوره‌ای در میان سایر دانشکده‌های مرتبط با برنامه‌های هواپیما و نمایندگان صنعت حمایت کند.

 

پردیس‌های دانشجویی دانشگاه فنی استانبول و امکانات آن‌ها

ITU یک دانشگاه دولتی است. این دانشگاه شامل پنج پردیس است که در مهم‌ترین مناطق استانبول واقع شده‌اند. در میان پنج پردیس ITU، پردیس اصلی Maslak، در Sarıyer، یک پردیس حومه شهر با مساحت ۲. ۶۴ کیلومتر مربع است.

بخش دانشگاه، استخر، استادیوم به همراه اکثر دانشکده‌ها، سالن‌های اقامت دانشجویی و کتابخانه مرکزی ITU در آنجا قرار دارد. یکی دیگر از پردیس‌های حومه ITU پردیس توزلا (که یک منطقه اسکله است) است. این پردیس برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشکده دریانوردی است.

خدمات مسکن

شش خانه خصوصی وجود دارد که توسط پرسنل ITÜ استفاده می‌شود. دو خانه جداگانه برای پرسنل در پردیس مرکزی Ayazaga واقع شده است.

خانه‌های آیازاگا دارای ظرفیت ۳۰۴ آپارتمان خانوادگی و ۱۲۵ آپارتمان استودیویی است که توسط محققان جوان مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا خانه‌های وادی ظرفیت ۳۴ آپارتمان را دارد.

وقتی صحبت از سایر خانه‌های ITÜ می‌شود، (۲۶ آپارتمان) در بشیکتاش آکاتلار، (۳ آپارتمان) در باکرکوی فلوریا، (۸ آپارتمان) در‌امیرگان و (۱ تخت) در ماچکا وجود دارد.

خدمات کتابخانه

ITÜ دارای یک کتابخانه مرکزی (کتابخانه مصطفی اینان) و ۶ کتابخانه دیگر در مکان‌های مختلف است. سایر کتابخانه‌ها عبارتند از:

کتابخانه معماری – پردیس تاسکیسلا – دانشکده معماری

_کتابخانه مدیریت – پردیس ماچکا – دانشکده مدیریت

کتابخانه زبان‌های خارجی – پردیس ماچکا

پردیس‌های دانشگاه فنی استانبول

این دانشگاه دارای ۵ پردیس است که در نقاط مهم شهر استانبول پراکنده شده‌اند. پردیس مسلک پردیس اصلی این دانشگاه است که در حاشیه شهر واقع شده و مساحتی در حدود ۲. ۶۴ کیلومتر مربع دارد. در این پردیس امکاناتی مانند خوابگاه دانشجویی، استخر، استادیوم، کتابخانه مرکزی و… وجود دارد.

 

یکی دیگر از این پردیس‌های این دانشگاه پردیس توزلا در حومه شهر است که در اختیار دانشجویان و اساتید دانشکده دریانوردی قرار دارد، این پردیس در منطقه کشتی‌سازی در منطقه توزلا استانبول واقع شده است.

سه پردیس دیگر در نزدیکی یکدیگر قرار دارند،برای اطلاع از دانشگاه‌های ترکیه و نحوه ثبت نام می‌توانید با مراجعه به سایت اعزام دانشجو اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید

 

سوالات متداول در مورد دانشگاه فنی استانبول

دانشکده‌های دانشگاه فنی استانبول کدامند؟

اکثر دانشکده‌های این دانشگاه در رشته فنی مانند کامپیوتر، برق، هوانوردی و… هستند.

زبان تدریس در دانشگاه فنی استانبول چیست؟

برای تحصیل در این دانشگاه متقاضیان باید به زبان انگلیسی یا ترکی مسلط باشند.

رتبه جهانی دانشگاه فنی استانبول چگونه است؟

دانشگاه فنی استانبول در رتبه ۴۸۶ قرار دارد.

آیا دانشگاه فنی استانبول بورسیه تحصیلی دارد؟

این دانشگاه شامل بورسیه‌های ویژه می‌باشد.