5/5 - (3 امتیاز)

دانشگاه تکنولوژی ازمیر

انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه، شرایط ورود و هزینه های پذیرش

در این مقاله شما را با انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه  و روش‌ها و شرایط پذیرش از دانشگاه صنعتی ازمیر آشنا می‌کنیم.

همچنین برای اطلاع از کیفیت آموزشی این دانشگاه رتبه بندی دانشگاه صنعتی ازمیر نیز در این مقاله توسط سایت رسمی اعزام دانشجو آورده شده است. شهریه دانشگاه صنعتی ازمیر چقدر است؟ دانشگاه‌های دولتی ترکیه کدامند؟ آیا موسسه فناوری ازمیر دولتی است؟ با مطالعه این مقاله پاسخ این سوالات و سوال‌های  دیگر در مورد دانشگاه فنی ازمیر ترکیه را خواهید یافت.

سال تاسیس این دانشگاه 1992 می‌باشد، دانشگاه ازمیر یک موسسه آموزش عالی دولتی است که در مناطق روستایی کلانشهر ازمیر واقع شده است (جمعیت 1000000 تا 5000000 نفر).

این مقاله یک مقاله مفید در مورد موسسه فناوری ازمیر دارد که به معرفی این دانشگاه می‌پردازد. برای دریافت اطلاعات کاملتر و مشاوره در این زمینه می‌توانید با تماس با  سایت رسمی اعزام دانشجو اطلاعات لازم در این زمینه را به صورت رایگان دریافت کنید.

 

درباره انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

این دانشگاه که معمولاً دانشگاه فناوری ازمیر، İYTE نامیده می‌شود، یک موسسه تحقیقاتی دولتی است که در شهر ازمیر، ترکیه فعالیت می‌کند.

پردیس دانشگاه، واقع در سواحل باشکوه دریای اژه، خارج از ازمیر، شامل دو حمام رومی باستان، آبشارها، باغ‌های زیتون و تاکستان‌ها است. سازمان‌های دانشجویی آن از باشگاه طراحی گرفته تا انجمن فوتبال و فیزیکی آمریکا را شامل می‌شود. İYTE بر مواردی مانند مهندسی و علوم طبیعی تاکید دارد و به راحتی می‌توان گفت که این تنها موسسه در ترکیه است که بر تحقیقات علمی تمرکز دارد.

نام انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه در اکثر رتبه بندی‌ها در لیست برترین دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد. IYTE دوره‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به دریافت مدارک تحصیلی عالی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در چندین رشته و رشته تحصیلی می‌شود.

این موسسه که دارای رزومه 28 ساله می‌باشد، پذیرش و گزینش دانشجو را با توجه به کنکور، نمرات سال‌های گذشته و سوابق تحصیلی قرار داده است. IYTE همچنین تسهیلات و خدمات موثری را برای دانشجویان ارائه می‌دهد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کتابخانه‌های فعال
 • استفاده از امکانات و سالن‌های ورزشی
 • شرایط تحصیل در خارج از کشور
 • سایر خدمات مانند خدمات اداری
 • رسانه آموزش در تمام بخش‌های İYTE انگلیسی است.

دانشگاه صنعتی ازمیر متشکل از 16 بخش دانشگاهی است که در آن سه دانشکده سازمان یافته بیشترین فعالیت را دارند. این گروه‌ها عمدتاً مسئول برنامه‌های کارشناسی هستند. علاوه بر این، یک گروه زبان‌های خارجی و یک گروه دوره‌های عمومی فرهنگی وجود دارد.

آدرس دانشگاه انستیتو تکنولوژی ازمیر

https://goo.gl/maps/RQ4E2jRYmA5a8GtH7

 

پردیس‌های انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

پردیس دانشگاه فنی ازمیر در سال 1999 از مرکز شهر به شهر ساحلی اورلا ازمیر منتقل شد. این پردیس بیش از 8600 هکتار وسعت دارد که در حال حاضر 32 هکتار آن به آموزش و پژوهش اختصاص دارد. این پردیس دارای تمامی امکانات پیشرفته مورد نیاز دانشجویان می‌باشد.

در پردیس دانشگاه فنی ازمیر خدمات بهداشتی و مشاوره‌ای به دانشجویان و کارکنان دانشگاه ارائه می‌شود. گروه بهداشت این دانشگاه دارای یک پزشک، یک دندانپزشک، سه پرستار، یک متخصص آزمایشگاه، یک تکنسین اورژانس و یک روانشناس می‌باشد.

خدمات این مرکز بهداشتی درمانی به صورت رایگان به دانشجویان و کارکنان این دانشگاه ارائه می‌شود. در مرکز پزشکی دانشگاه فنی ازمیر اقدامات اولیه اورژانس انجام می‌شود و در صورت نیاز بیمار با آمبولانس به نزدیکترین بیمارستان منتقل می‌شود.

از دیگر امکانات می‌توانیم به امکانات ورزشی نیز اشاره کرد، همچنین پردیس این دانشگاه دارای سالن‌های مختلف ورزشی از جمله سالن بدنسازی با ظرفیت 2000 نفر، سالن بدنسازی، استودیو رقص، مینی گلف، زمین تنیس، بسکتبال و بسکتبال، والیبال و … می‌باشد.

در حال حاضر بیش از 55 انجمن دانشجویی در IZTECH وجود دارد، این انجمن‌ها نقش بسیار مهمی در حمایت و تحرک اجتماعی و فرهنگی دانش‌آموزان دارند. دانش‌آموزان می‌توانند در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی شرکت کنند و اوقات فراغت خود را در این انجمن‌ها بگذرانند.

در محوطه دانشگاه فنی ازمیر یک سالن غذاخوری با ظرفیت 5000 نفر وجود دارد که خدمات تغذیه‌ای و غذای سالم رایگان را به دانشجویان و کارکنان دانشگاه ازمیر ارائه می‌دهد. همچنین در محوطه این دانشگاه رستوران‌ها و کافه تریا های مختلفی وجود دارد که انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

از دیگر امکانات موجود در پردیس این دانشگاه می‌توان به کتابخانه بزرگ و مجهز، پارکینگ، فروشگاه، اینترنت، نگهبانی 24 ساعته، خوابگاه و … اشاره کرد.

 

رتبه بندی انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

رتبه بندی‌ها همیشه نشان دهنده سطح تحصیلات و کیفیت آموزشی هر موسسه است که برخی از آنها نشان دهنده رتبه دانشگاه در بین دانشگاه‌های همان کشور و برخی دیگر نشان دهنده رتبه و امتیاز جهانی دانشگاه مورد نظر است.

از نظر رتبه بندی و بررسی دانشگاهی، دانشگاه صنعتی ازمیر در بهترین رتبه بندی دانشگاه‌های جهان توسط US News and New Year World Report در رتبه 557 قرار گرفته است. همچنین در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان توسط Times Higher Education در سال جدید، موسسه فناوری ازمیر در رتبه 1001 قرار گرفته است.

ساختار علمی دانشگاه فنی ازمیر از 3 دانشکده و یک موسسه تشکیل شده است، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در 18 رشته در مقطع کارشناسی، 27 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 19 رشته در مقطع دکتری در مؤسسه انجام می‌شود.

6 رشته کارشناسی ارشد و 3 رشته دکتری در رشته‌های بین رشته‌ای است. در تمامی رشته‌های این دانشگاه در مجموع حدود 6400 دانشجو مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد تقریباً 5000 نفر در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

 

دانشکده‌های انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه به شرح زیر است:

 

 • دانشکده علوم
 • دانشکده فنی
 • دانشکده معماری

 

 

شرایط پذیرش انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

مدارک و شرایط مورد نیاز برای پذیرش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان بومی این است که باید در آزمون ورودی این دانشگاه نمره مورد نظر را کسب کنند و دانشجویان بین‌المللی باید در آزمون‌های ALES نمره مناسبی کسب کنند و یا Take the GRE مسلط باشند.

به زبان انگلیسی و دارای مدرک تافل. در برخی شرایط ممکن است بتوانید مدرک زبان انگلیسی آیلتس را به دانشگاه ارسال کنید تا سطح زبان انگلیسی خود را به جای مدرک زبان تافل نشان دهید.

آخرین مهلت ثبت نام انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

همانطور که می‌دانید برای گذراندن مراحل تحصیل در کشوری دیگر اطلاع از تاریخ‌های دقیق درخواست و ثبت نام بسیار ضروری و مهم است. آخرین مهلت ثبت نام در دانشگاه فنی ازمیر برای دانشجویان جدیدالورود در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از 15 تا 21 فوریه می‌باشد.

22 الی 26 بهمن ماه آخرین مهلت اضافه و حذف رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد. با توجه به متغیر بودن برخی از تاریخ‌های مورد نیاز برای تحصیل و پذیرش در این دانشگاه، می‌توانید اطلاعات بیشتر را از سایت رسمی اعزام دانشجو دریافت کنید.

 

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه تکنولوژی ازمیر ترکیه

زبان تدریس در دانشگاه صنعتی ازمیر انگلیسی است. کلیه دانشجویانی که در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس ادامه تحصیل می‌دهند باید دانش زبان خارجی در سطح علمی داشته باشند، گروه زبان‌های خارجی برای رفع این نیاز تاسیس شد.

همچنین زبان تحصیل در این دانشگاه 100% انگلیسی است، متقاضیانی که پذیرفته می‌شوند باید گواهی دهند که حداقل یکی از شرایط معافیت زبان خارجی را دارند یا برای شروع برنامه‌های خود، آزمون سطح زبان انگلیسی دانشکده زبان‌های خارجی IZTECH را قبول می‌کنند یا اینکه در 2 سال گذشته در یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی تافل و IBT که به منظور سنجش حداقل سطح زبان انگلیسی برای دانش‌آموزان برای تحصیلات عالی در کشورهایی که زبان انگلیسی زبان مادری آنهاست، نمره مطلوب را کسب کرده باشند.

 

رشته‌های تحصیلی در موسسه فناوری ازمیر

دانشگاه تکنولوژی ازمیر ترکیه یکی از بهترین دانشگاه‌ها است که تمرکز ویژه‌ای بر تحقیقات علمی دارد. از حوزه‌های تحقیقاتی می‌توانیم به ژنتیک جانوری، بیوشیمی، بیوانفورماتیک، بیوتکنولوژی، زیست شناسی، زیست شناسی سلولی، زیست شناسی تکوینی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی، ژنتیک گیاهان و زیست شناسی ساختاری اشاره داشته باشیم.

همچنین رشته‌های تحصیلی آن عبارتند از:

 •       مهندسی (مهندسی عمران، شیمی، کامپیوتر، برق، غذا و مکانیک)
 •       علوم (شیمی، ریاضی، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک، فیزیک)
 •       معماری (شامل مرمت معماری، برنامه‌ریزی شهری و منطقه ای)
 •       طراحی صنعتی)

 

قابل ذکر است که تمامی دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

دانشگاه تکنولوژی ازمیر

شهریه انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

هزینه و شهریه تحصیل در دانشگاه صنعتی ازمیر ممکن است با توجه به سطح مدرک دانشجو، تابعیت دانشجو، محل سکونت وی و سایر معیارها متفاوت باشد.

شما عزیزان می‌توانید برای دسترسی بهتر و دقیق تر به این هزینه‌ها با این دانشگاه در ارتباط باشید. به طور کلی، دانشجویان بین‌المللی باید بین 0 تا 750 یورو برای مدرک لیسانس و بین 750 تا 1800 یورو برای مقطع کارشناسی ارشد پرداخت کنند.

 

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

واحد کمک‌های اجتماعی و همبستگی موسسه فناوری ازمیر (SOYAD) تحت عنوان بورسیه برای انجام فعالیت‌هایی از مانند ایجاد پل ارتباطی بین دانشجویان و نیکوکاران دانشگاه که پاسخگوی نیازهای مختلف دانشجویان از قبیل بورسیه، کمک غذایی، البسه امدادی، ساماندهی انواع حمایت‌ها از جمله نگهداری و حمایت از دانشجویان و کارکنان دانشگاه، با جمع‌آوری اجناس، کتاب و پوشاک قابل استفاده توسط خیرین برای دستیابی به دانشجویان و پرسنل نیازمند بنا به خواست نهادها سازمان‌هایی که بورسیه می‌دهند، سهمیه‌هایی را برای دانشجویان داخلی سازماندهی می‌کنند و بورسیه‌ها را توزیع می‌کنند.

 

امکانات موسسه فناوری ازمیر

همانطور که گفته شد پردیس اصلی این دانشگاه در سواحل دریای اژه خارج از شهر ازمیر قرار دارد و چشم اندازهای بکر و دیدنی از این منطقه را برای دانشجویان فراهم می‌کند. این پردیس حدود 6000 هکتار وسعت دارد.

تمامی امکانات علمی و آموزشی موسسه فناوری ازمیر در این پردیس قرار دارد. در ادامه با آنها آشنا شوید:

 •       خدمات پزشکی: خدمات بهداشتی و مشاوره‌ای در محوطه دانشگاه ارائه می‌شود. بخش بهداشت شامل یک پزشک، یک دندانپزشک، سه پرستار، یک متخصص آزمایشگاه، یک تکنسین اورژانس و یک روانشناس است. دانشجویان و کارکنان دانشگاه در صورت نیاز می‌توانند به مرکز درمانی مراجعه و معاینات پزشکی اعم از خدمات دندانپزشکی و روانشناختی را به صورت رایگان دریافت کنند. در مرکز پزشکی انستیتو فناوری ازمیر ابتدا اقدامات اورژانسی انجام می‌شود و در صورت نیاز بیمار با آمبولانس به نزدیکترین بیمارستان منتقل می‌شود.
 •       امکانات ورزشی: شامل سالن بدنسازی با ظرفیت 2000 تماشاگر، سالن بدنسازی و استودیو رقص می‌باشد. علاوه بر این امکاناتی مانند مینی گلف، تنیس، بسکتبال و فوتبال در فضای باز این دانشگاه موجود است. کارمندان و دانشجویان می‌توانند به صورت رایگان از این امکانات استفاده کنند.
 •   خدمات فرهنگی و اجتماعی: در حال حاضر 58 انجمن دانشجویی در موسسه فناوری ازمیر وجود دارد. این انجمن‌ها نقش بسیار مهمی در حمایت و تحرک اجتماعی و فرهنگی دانش‌آموزان دارند. می‌توانند اوقات فراغت خود را با فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بگذرانند و برای ورود به جامعه آماده شوند.
 •       خدمات تغذیه: غذای سالم و رایگان در سالن غذاخوری 5000 نفری دانشگاه به کارکنان و دانشجویان موسسه فناوری ازمیر ارائه می‌شود. همچنین غذاها و نوشیدنی‌های سالم و ارزان در رستوران‌ها و سفره خانه‌های این دانشگاه ارائه می‌شود.

 

تحصیل در دانشگاه فنی ازمیر ترکیه

انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه یکی از معتبرترین و شناخته شده‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است، این دانشگاه هر ساله مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان می‌باشد.

دانشگاه فنی ازمیر از بدو تاسیس سعی در فراهم آوردن بهترین امکانات آموزشی و رفاهی برای دانشجویان داشته است تا تحصیل و تجربه زندگی لذت بخش و پرباری را برای دانشجویان فراهم کند. دانشگاه فنی ازمیر مناسب‌ترین گزینه برای دانشجویانی است که علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های فنی در یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه هستند.

با تحصیل در این دانشگاه تجربه‌ای فراموش نشدنی از زندگی دانشجویی را رقم بزنید. امیدواریم با ارائه این مقاله گام بلندی در جهت موفقیت شما در تحصیل در ترکیه توسط سایت رسمی اعزام دانشجو برداشته باشیم.

پرسش و پاسخ در مورد انستیتو تکنولوژی ازمیر ترکیه

زبان تدریس در دانشگاه صنعتی ازمیر چیست؟

در این موسسه زبان آموزشی انگلیسی است.

پردیس‌های دانشجویی IYTE شامل چه خدماتی هستند؟

گروه‌های ورزشی، باشگاه‌های کوهنوردی و طبیعت، باشگاه‌های دوچرخه سواری، باشگاه‌های هوانوردی، باشگاه‌های قایقرانی، تئاتر، سینما، خدمات مسکن، خدمات بهداشتی، خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات و غیره وجود دارد.

 دانشکده‌های موسسه فناوری ازمیر را نام ببرید؟

دانشکده علوم، دانشکده مهندسی، دانشکده معماری

رتبه جهانی دانشگاه صنعتی ازمیر چقدر است؟

این دانشگاه در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در سال جدید میلادی در US News and World Report در رتبه ۵۵۷ قرار دارد.