5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه کاتب چلبی

دانشگاه کاتب چلبی ازمیر ترکیه، شهریه و هزینه ها

بسیاری از دانشجویان ایرانی به دنبال مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه هستند، تصور دارند که دریافت پذیرش در دانشگاه کاتب چلبی ترکیه بسیار سخت است و امکان آن را نخواهند داشت.

در صورتی که اگر شما طبق قوانین و شرایط دانشگاه کاتب چلبی مدارک خود را تهیه کرده و عمل کنید، به راحتی می‌توانید در این دانشگاه پذیرش گرفته و به تحصیل در رشته‌های مختلف و مورد علاقه خود بپردازید.

در این راه سایت رسمی اعزام دانشجو یکی از بزرگترین موسسه‌های موجود برای مهاجرت تحصیلی است که می‌تواند با مشاوره و کمک متخصص‌های خود شما را همراه کند.

همچنین در ادامه این مطلب توضیحاتی درباره تحصیل در دانشگاه کاتب چلبی ترکیه ارائه کرده‌ایم که شما با مطالعه آنها می‌توانید تصمیم بگیرید که تحصیل در این دانشگاه طبق نیاز‌ها و علاقه شما هست یا خیر با ما همراه باشید.

https://goo.gl/maps/gTsUbDLr7Eh9dqAM6

دانشگاه کاتب چلبی ترکیه:

دانشگاه کاتب چلبی ترکیه یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه می‌باشد که بسیاری از دانشجویان ایرانی برای دریافت پذیرش و اپلای آن با هم رقابت کرده و آرزوی تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی طبق تایید وزارت بهداشت ایران را دارند.

دانشگاه کاتب چلبی به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ های شهر ازمیر هدف ایجاد یک جامعه متحد از سراسر دنیا با طرز فکر و نگرش‌های متفاوت در کنار یکدیگر برای ایجاد اسطوره‌ های جهانی در هر رشته همانند پزشکی و پیراپزشکی را دارد.

به همین دلیل این دانشگاه شعار تاسیس خود را صدای تفکر‌های متفاوت در سراسر جهان انتخاب کرد و باعث شد که از آغاز راه اندازی و تاسیس خود از سراسر جهان دانشجوهایی را به عنوان مهاجر‌های تحصیلی جذب کرده و قطب قوی در حوزه بهداشتی و علوم پایه باشد.

البته قابل ذکر است که این دانشگاه فعالیت بسیار قوی علاوه بر علوم پایه در علوم انسانی اجتماعی و اسلامی نیز دارد که شما می‌توانید با بالاترین سطح کیفیت آموزش به تحصیل در زبان‌های مختلف این علم‌ها بپردازید.

همچنین قابل ذکر است که دانشگاه کاتب چلبی ترکیه فرصت‌های مطالعاتی خود را حتی برای افرادی که هزینه کافی در زمینه تحصیل و مهاجرت تحصیلی ندارند همراه با بورسیه تحصیلی عالی ارائه کرده است شما با همکاری با سایت رسمی اعزام دانشجو می‌توانید از این فرصت‌ها استفاده کرده و در کمترین زمان ممکن موفق به دریافت اپلای دانشگاه کاتب چلبی ترکیه باشید.

اطلاعات رسمی دانشگاه کاتب چلبی:

نام رسمی این دانشگاه کاتب چلبی ازمیر و تاسیس شده در شهر ازمیر در کشور ترکیه می‌باشد که چشم‌انداز علمی خود را صدایی برای طرز فکر‌های متفاوت معرفی کرده و در سال ۲۰۱۰ شروع به فعالیت کرد.

تعداد دانشکده‌ های این دانشگاه ۱۳ عدد و تعداد کالج‌ها ۳، تعداد مدارس یک و تعداد موسسه‌ها دو عدد می‌باشد که توانسته‌ اند بیشتر از ۸۰۰ نفر هیئت علمی و کارمند را برای تدریس در زبان تحصیلی ترکی و انگلیسی به فعالیت بگیرند.

 هم اکنون تعداد دانشجویان این دانشگاه ۱۲۴۳۷ دانشجو و ۳۶۹ دانشجویی بین‌ المللی که تعداد بالایی از آنها از کشور ایران هستند، جذب کرده است.

آدرس دانشگاه کاتب چلبی:

 

موقعیت دانشگاه کاتب چلبی:

زمانی که صحبت از مهاجرت تحصیلی به ترکیه می‌شود بیشتر افراد قصد مهاجرت تحصیلی به شهر استانبول و آنکارا دارند زیرا استانبول بزرگترین شهر ترکیه و آنکارا پایتخت آن می‌باشد

اما ازمیر یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین شهر‌های کشور ترکیه بوده که می‌توان آن را در کنار شهرایی مانند استانبول و آنکارا معرفی کرد.

آدرس دقیق موقعیت دانشگاه کاتب چلبی در ترکیه در شمال شهر ازمیر و در منطقه جیغلی است که حدود یک ساعت با دانشگاه‌های دیگر فاصله دارد.

 

رتبه و رنکینگ دانشگاه کاتب چلبی :

همانطور که گفته شد دانشگاه چلبی از معتبرترین دانشگاه‌های جهانی است و به همین دلیل توانسته جایگاه خود را در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر تمامی جهان حفظ کند و در گذر زمان با پیشرفت و گسترش روبرو شود،

این دانشگاه هر سال موقعیت بهتری در بین برنامه‌های اراسموس، مولانا و فارابی برای انتقال دانشجویان بین‌ المللی که می‌تواند مسیر زندگی آنها را متحول کند پیدا کرده و در حال حاضر دارای رتبه ۲۰۱ تا ۳۰۰ دانشگاه‌های بین‌المللی است.

 

شرایط پذیرش دانشگاه کاتب چلبی چیست؟

بسیاری از افراد تصور دارند که پذیرش دانشگاه کاتب چلبی بسیار سخت است در صورتیکه دانشگاه کاتب چلبی از دانشجویان مهاجر استقبال عالی دارد و شما به راحتی می‌توانید از طریق آزمون‌های ورودی مختلف مانند آزمون یوس و آزمون اس ای تی با دریافت نمره مورد تایید این دانشگاه به راحتی و به صورت آنلاین به این دانشگاه درخواست پذیرش کنید.

دقت داشته باشید که برای تایید پذیرش شما باید درخواست پذیرش را به صورت دقیق پر کرده و تمامی مدارک تحصیلی قبلی مانند دیپلم برای کارشناسی، دیپلم و کارشناسی برای کارشناسی ارشد، دیپلم و کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دکترا به صورت ترجمه شده و تایید شده توسط سفارت کشور ترکیه در ایران وزارت آموزش ترکیه به دانشگاه ارائه دهید؛ اگر مدارک شما به زبان ترکی استانبولی ترجمه نشده باشند درخواست شما رد خواهد شد.

همچنین قابل ذکر است که شما برای تایید پذیرش در دانشگاه کاتب چلبی باید به ارائه ریز نمرات و ترجمه آنها به زبان ترکی استانبولی به صورت معتبر همراه با مهر دفترخانه رسمی یعنی مهره نوتر به دانشگاه بپردازید؛ معدل کل ریز نمرات شما در تمامی سال‌های تحصیلی برای رشته پزشکی و دندانپزشکی باید بالای ۱۸ و برای رشته‌های دیگر مانند علوم انسانی اجتماعی و اسلامی باید بالای ۱۵ باشد.

البته قابل ذکر است که از مدارک مورد نیاز دیگر برای تایید پذیرش می‌توانیم به پاسپورت معتبر معادل‌سازی مدارک سه سال دیپلم تعدادی عکس پرسنلی و قبولی در آزمون یوس یا اس ای تی اشاره داشته باشیم.

در صورتی که شما قادر به تهیه مدارک مورد نیاز و دقیق برای انجام پذیرش دانشگاه کاتب چلبی نیستید پیشنهاد می‌کنیم از کمک و مشاوره متخصص‌های سایت رسمی اعزام دانشجو بهره ببرید.

شهریه دانشگاه کاتب چلبی:

برخلاف باور دانشجویان ایرانی دانشگاه کاتب چلبی به عنوان یک دانشگاه دولتی شناخته شده و شما نیاز به پرداخت هزینه بسیار زیاد برای تحصیل در آن نخواهید داشت. شهریه این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌ های دیگر کشور ترکیه بسیار مناسب است اما شما برای تحصیل در آن باید به زبان ترکی استانبولی تسلط داشته باشید.

زیرا تدریس بیشتر رشته‌ها به زبان ترکی استانبولی است که در پایین آمدن شهریه تاثیر مستقیمی دارد.

نکته بسیار مهم درباره شهریه این دانشگاه امکانات بالای آن است که باید بیشتر دانشگاه‌های اروپایی هم تراز و برابر بوده اما هزینه برای استفاده دریافت نمی‌کنند. با توجه به میزان شهریه می‌توان گفت که دریافت پذیرش در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه کاتب چلبی به عنوان یک فرصت عالی برای علاقمندان ایرانی به رشته پزشکی می‌باشد.

زیرا قبول شدن در دانشگاه‌های پزشکی ایران مخصوصاً دانشگاه‌ های دولتی بسیار سخت بوده و دانشجویان از شانس پایینی برخوردار هستند اما دانشگاه کاتب چلبی با کمترین شهریه ممکن بهترین رشته‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند.

شهریه دانشگاه کاتب چلبی (2022)

دندانپزشکی۲۳۲۱۸ لیر
رشته علوم انسانی۱۴۲۰ لیر و تدریس به زبان ترکی
رشته‌های مهندسی۱۹۳۰ لیر
داروسازی۱۴۸۰۰ لیر و تدریس به زبان ترکی
رشته‌های دانشگاه اقتصاد و علوم و مدیریتی۱۵۶۵ لیر
روانشناسی۲۸۴۰ لیر
تاریخ۱۴۲۰ لیر
علوم سلامت۳۴۰۸ لیر
پزشکی۲۳۶۰۰ لیر
فیزیوتراپی۳۵۰۰ لیر
مراقبت‌های ویژه۱۵۰۰ لیر و تدریس به زبان ترکی
رشته الهیات اسلامی۱۴۲۰ لیر
سلامت دهان۲۵۰۰ لیر
ادبیات ترکی۱۴۲۰ لیر

 

تا اینجا برای شما تعدادی از رشته‌های دانشگاه کاتب چلبی ترکیه را به صورت کامل توضیح دادیم، اما قابل ذکر است که اگر شما در پرداخت این مقدار شهریه با مشکل مالی روبرو هستید، به راحتی می‌توانید از بورسیه‌ها و فاندهای دولتی بعد از یک سال تحصیلی به صورت کامل با پرداخت شهریه از ۳۰ درصد تا ۱۰۰ درصد با توجه به معدل دانشگاهی خود استفاده کنید.

همچنین شما در صورت هرگونه مشکل می‌توانید از مشاوره و کمک سایت رسمی اعزام دانشجو بهره ببرید.

دانشگاه کاتب چلبی

رشته‌های دانشگاه کاتب چلبی:

همانطور که در قسمت شهریه اشاره کردیم شما متوجه تعداد رشته‌های بالای دانشگاه کاتب چلبی شده‌اید؛ اما قابل ذکر است که این دانشگاه در ابتدا در زمینه بهداشت و علوم پایه فعالیت داشت و با گذر زمان رشته‌های دیگری به تجربه تحصیلی آن اضافه شد. هم اکنون دانشگاه کاتب چلبی دارای ۱۳ دانشکده در رشته‌های مختلف پزشکی، داروسازی، مهندسی، علوم بهداشتی، گردشگری و… است.

با توجه به تعداد دانشکده‌های بالای این دانشگاه شما در صورت دریافت پذیرش در دانشگاه ازمیر کاتب چلبی می‌توانید در رشته‌هایی همچون پزشکی، داروسازی، علوم جنگل داری، دندانپزشکی، علوم اداری و اقتصادی، علوم انسانی و اجتماعی، معماری و مهندسی، علوم بهداشت، علوم اسلامی، شیلات، ارتوپدی، جراحی فک و دندان، طراحی عصبی، قلب و عروق، بیهوشی، جراحی عمومی، بیوشیمی، آمار زیستی، مهندسی معماری، میکروبیولوژی، چشم پزشکی، آسیب شناسی، مهندسی پزشکی، مهندسی معماری، مهندسی مواد، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی نفت و گاز و… با کمترین هزینه ممکن و بالاترین امکانات تحصیل کنید.

امکانات دانشگاه کاتب چلبی:

همانطور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هر دانشگاه امکانات آن است که تعیین می‌کند دانشگاه مورد نظر در بین دانشگاه‌های بین‌المللی در چه رتبه‌ ای قرار بگیرد؛ با توجه به این موضوع می‌توان گفت که دانشگاه کاتب چلبی به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ های ترکیه با امکانات زیادی برای دانشجویان به صورت مدرن همراه با ملاک‌ های بسیار عالی از نظر امکانات رفاهی و آموزشی و تسهیلات است که شما می‌توانید با کمترین هزینه ممکن از آنها استفاده کنید.

همچنین قابل ذکر است که دانشگاه کاتب چلبی علاوه بر دانشکده‌های مجهز خود در تمامی رشته‌های موجود در جهان از مدارس و موسسه‌های مختلفی به عنوان مرکز تحصیلی در مقاطع مختلف برخوردار است.

این موضوع باعث می‌شود شما بتوانید از کمترین مقطع تحصیلی تا بالاترین مقطع تحصیلی را در شهر ازمیر با کمترین هزینه و اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه بگذرانید.

از امکانات برتر دانشگاه کاتب چلبی می‌توانیم به بانک، سالن‌های غذاخوری بسیار مدرن، فروشگاه‌ها آزمایشگاه‌ها، بیمارستان، کتابخانه‌های غنی از کتاب‌های برتر جهان در رشته‌های مختلف، آتلیه‌های هنری، سالن‌های کنفرانس، سالن‌های ورزشی متعدد، پارک‌های مختص به دانشجویان، آمفی تئاتر، گالری‌ها، انجمن‌های دانشجویی، درمانگاه مختص دانشجویان اشاره داشته باشیم. این امکانات باعث شده‌اند دانشگاه کاتب چلبی در شهر ازمیر به عنوان محبوب‌ترین دانشگاه در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی شناخته شود.

 

رشته دندانپزشکی در دانشگاه کاتب چلبی ازمیر:

همانطور که تا به اینجای متن گفته شد تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه کاتب چلبی یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی برای دانشجویان مهاجر می‌باشد.

مدت زمان تحصیل ایران ۴ ساله بوده و زبان آموزشی آن ترکی استانبولی و زبان انگلیسی است؛ البته می‌توان گفت که به دلیل تخصصی بودن این رشته درصد بالایی از واحدهای شما به زبان انگلیسی و به صورت حرفه‌ای تدریس می‌شود.

به همین دلیل دانشگاه کاتب چلبی برای دانشجویان مهاجر کلاس‌های زبان انگلیسی نیز برگزار می‌کند که شما به راحتی می‌توانید با استفاده از آنها نسبت به زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید؛ همچنین این کلاس‌ها به شما تسلط به منابع خارجی و به روز پزشکان سراسر جهان و فناوری سطح ملی و بین‌ المللی برای تحصیل در رشته پزشکی را معرفی می‌کنند.

قابل ذکر است که دانشگاه کاتب چلبی تمامی سیستم آموزشی و برنامه درسی خود را طبق سیستم‌های امتحانی جدید و قوانین اتحادیه اروپا تنظیم کرده است. به همین دلیل شما با تحصیل در این دانشگاه می‌توانید با برنامه‌های آموزشی مطابق با کشور اروپایی آشنا شده و به راحتی به انتقال در دانشگاه های اروپایی برسید.

در صورتی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی و حتی رشته‌های پیراپزشکی کشور ترکیه را دارید به راحتی می‌توانید با استفاده از مشاوره و کمک متخصص‌های سایت رسمی اعزام دانشجو پذیرش دانشگاه کاتب چلبی را در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه دریافت کنید.

 

هزینه زندگی در شهر ازمیر:

همانطور که می‌دانید هزینه زندگی در شهر استانبول بسیار زیاد است، اما دانشجویانی که شهر ازمیر و دانشگاه کاتب چلبی را برای مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می‌کنند از هزینه تحصیلی کمتری برخوردار خواهند بود.

البته قابل ذکر است که متوسط هزینه‌های زندگی یک دانشجو در دانشگاه کاتب چلبی متناسب با نوع زندگی و سبک عادت‌های او می‌تواند بسیار بالا یا حتی بسیار پایین باشد. اما به صورت میانگین هزینه را می‌توانیم چیزی حدود ۲۹۳ تا ۵۷۲ دلار در هر ماه معرفی کنیم.

 

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه کاتب چلبی:

در دانشگاه کاتب چلبی هم برای دختران و هم برای آقایان خوابگاه‌ های مخصوص و دولتی در داخل پردیس‌ های دانشگاه وجود دارد. البته می‌توان گفت که خوابگاه خانم‌ ها در داخل پردیس مرکزی دانشگاه و خوابگاه آقایان در فاصله ۵۰۰ متری با پردیس مرکزی است اما برای اقامت در آنها از دانشجویان هزینه‌ای دریافت نخواهد شد.

 

سوالات متداول درباره دانشگاه کاتب چلبی:

آیا دانشگاه کاتب چلبی ازمیر مورد تایید وزارت علوم ایران است؟

در رشته‌های علوم پزشکی و علوم بهداشتی این سوالی که از بزرگ‌ترین سوال‌های دانشجویان ایرانی می‌باشد که قصد تحصیل و مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را دارند. در پاسخ به این سوال می‌توان گفت بله وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران دانشگاه کاتب چلبی را از هر لحاظ تایید کرده و شما می‌توانید پس از دریافت مدرک پزشکی از این دانشگاه در کشور ایران به کار بپردازید.

شهریه دانشگاه کاتب چلبی برای رشته‌های پزشکی چقدر است؟

رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در کشور ترکیه می‌باشند. به همین‌دلیل دانشگاه کاتب چلبی برای ارائه مدرک بین‌المللی در این رشته‌ها به دانشجویان ایرانی شهریه ۲۳ هزار لیر و در رشته داروسازی شهریه ۱۴۰۰۰ در نظر گرفته است (2022)، اما شما به راحتی می‌توانید با استفاده از بورسیه و فاند‌های تحصیلی جمهوری ترکیه از تخفیف شهریه تا ۸۰ درصد هزینه تعیین شده بهره ببرید.

آیا از دانشگاه کاتب چلبی می‌توان به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی انتقالی گرفت؟

همانطور که می‌دانید درصد بالایی از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه‌های اراسموس فارابی و مولانا وجود دارند. دانشگاه کاتب چلبی نیز یکی از این دانشگاه‌ها است که می‌تواند به دلیل داشتن معاهدات مختلف مانند مولانا، اراسموس، اراسموس پلاس و فارابی به راحتی به انتقال دانشجویان به کشورهای اروپایی و آمریکایی در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه بپردازد.