5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا ترکیه، شهریه و رشته ها

دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه که معمولاً با نام METU شناخته می‌شود، یک دانشگاه فنی دولتی واقع در آنکارا، ترکیه است این دانشگاه بر پژوهش و آموزش در مهندسی و علوم طبیعی تأکید دارد و حدود ۴۱ مدرک کارشناسی در ۵ دانشکده، ۱۰۵ مدرک کارشناسی ارشد و ۷۰ مدرک دکترا را در ۵ دانشکده تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

پردیس اصلی METU ۱۱۱۰۰ هکتار وسعت دارد که علاوه بر امکانات دانشگاهی و رفاهی، جنگلی به وسعت ۷۵۰۰ هکتار و دریاچه طبیعی lmir راشامل می‌شود

همچنین بیش از ۱۲۰۰۰۰ فارغ التحصیل در سراسر جهان دارد بنابراین طبیعتاً زبان رسمی آموزش در METU انگلیسی است  بیش از یک سوم از ۱۰۰۰ دانش‌آموزی که بالاترین امتیاز را در آزمون ورودی دانشگاه‌های سراسری کسب کرده‌اند در METU ثبت نام می‌کنند.

همواره به شما پیشنهاد می دهیم به سایت اعزام دانشجو مراجعه کنید تا نکات بیشتری را در این زمینه کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید تا درخصوص دانشگاه فنی خاورمیانه بیشتر توضیح دهیم.

تاریخچه دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه در ۱۵ نوامبر ۱۹۵۶ برای کمک به توسعه ترکیه و کشور‌های اطراف خاورمیانه، بالکان و قفقاز تأسیس شد. ایجاد نیروی کار ماهر در علوم طبیعی و اجتماعی از اهداف اولیه این دانشگاه بود.

در سال‌های اولیه و بلافاصله پس از تأسیس، METU به طور موقت در یک ساختمان کوچک که قبلاً متعلق به اداره تامین اجتماعی بازنشستگان در کیزیلای و ساختمان دیگری در نزدیکی آن بود، مستقر شد.

مجلس بزرگ ملی ترکیه در سال ۱۹۶۳، تاسیس شد دانشگاه به مکان فعلی خود در غرب مرکز شهر آنکارا نقل مکان کرد و اولین پردیس دانشگاهی ترکیه را ایجاد کرد. در سال ۱۹۵۶، دپارتمان معماری اولین برنامه آکادمیک خود را در METU و به دنبال آن گروه مهندسی مکانیک در بهار ۱۹۵۷ آغاز کرد.

 

در آغاز سال تحصیلی ۱۹۵۷-۱۹۵۸، دانشکده معماری، دانشکده فنی و مهندسی، و دانشکده علوم اداری تاسیس شد. در سال ۱۹۵۹ دانشکده علم و صنعت تاسیس شد. دانشکده تعلیم و تربیت نیز برنامه‌های آکادمیک خود را در سال ۱۹۸۲ راه‌اندازی کرد.

آدرس دانشگاه فنی خاور میانه

https://goo.gl/maps/9QNHe8hCnSkb2hZ66

 

 دانشگاه ها و گروه ها در سازمان دانشگاه فنی خاورمیانه

METU دارای ۴۲ بخش دانشگاهی است که اکثر آن‌ها در ۵ دانشکده سازماندهی شده‌اند که مسئول ارائه برنامه‌های کارشناسی هستند

دانشکده معماری: معماری، شهرسازی و منطقه‌ای، طراحی صنعتی

دانشکده هنر و علوم: زیست‌شناسی، شیمی، تاریخ، ریاضیات، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک، فلسفه، فیزیک، روانشناسی، جامعه‌شناسی، آمار

دانشکده علوم اقتصادی و اداری: مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و مدیریت دولتی

دانشکده آموزش: آموزش کامپیوتر و فناوری آموزشی، علوم تربیتی، آموزش ابتدایی، آموزش زبان‌های خارجی، تربیت بدنی و ورزش، آموزش متوسطه علوم و ریاضیات.

دانشکده فنی: مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، علوم مهندسی، مهندسی محیط زیست، مهندسی مواد غذایی، مهندسی زمین‌شناسی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی متالورژی و مهندسی معدن گاز طبیعی، مهندسی نفت

علاوه بر این، یک گروه زبان انگلیسی پایه و یک گروه زبان‌های مدرن در دانشکده زبان‌های خارجی وجود دارد. دانشکده فنی حرفه‌ای آموزش عالی و دپارتمان اصلی به دپارتمان زبان ترکی و دپارتمان موسیقی و هنر‌های زیبا منتهی می‌شود.

 

مدارس تحصیلات تکمیلی

۵ دانشکده تحصیلات تکمیلی در METU وجود دارد که وظیفه آموزش برنامه‌های تحصیلات تکمیلی را بر عهده دارند

دانشکده ریاضی کاربردی

دانشکده تحصیلات تکمیلی انفورماتیک

دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی

دانشکده تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی

شهریه رشته‌های دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه

میزان شهریه‌ در هر ترم تحصیلی برای دانشجویان مقطع کارشناسی
دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی157 لیر ترکیه
دانشکده معماری و مهندسی194 لیر ترکیه
دانشکده آموزش142 لیر ترکیه
دانشکده هنر و علم142 لیر ترکیه

 

میزان شهریه در هر ترم تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی
دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی1155 لیر ترکیه
دانشکده آموزش1027 لیر ترکیه
دانشکده هنر و علوم1281 لیر ترکیه
دانشکده معماری1529 لیر ترکیه
دانشکده مهندسی1529 لیر ترکیه

 

شهریه رشته‌های مختلف در دانشگاه فنی خاورمیانه
مهندسی مکانیک3058 لیر
طراحی صنعتی3058 لیر
مهندسی هوافضا3058 لیر
مهندسی معدن3058 لیر
روابط بین الملل2300 لیر
علوم سیاسی2300 لیر
مهندسی صنایع3058 لیر
مدیریت بازرگانی2300 لیر
شهرسازی3058 لیر
متالوژی3058 لیر
فلسفه2558 لیر
روانشناسی2558 لیر
معماری3058 لیر
بیولوژی2558 لیر
مهندسی عمران3058 لیر
مهندسی شیمی3058 لیر
فیزیک2558 لیر

 

دانشگاهیان در دانشگاه فنی خاورمیانه

در سال ۲۰۲۰، METU تقریباً ۲۷۰۰۰ دانشجو ثبت نام کرد که از این تعداد ۱۹۷۰۰ در برنامه‌های کارشناسی، ۴۷۰۰ در برنامه‌های کارشناسی ارشد و ۳۰۰۰ در برنامه‌های دکترا ثبت نام کردند.

۱۵۰۰ دانشجوی دیگر در برنامه‌های پردیس جدید واقع در قبرس شمالی شرکت می‌کنند. بیش از ۴۰ درصد از دانشجویان METU نیز تحصیلات تکمیلی را دنبال می‌کنند.

هر سال تحصیلی، METU میزبان بیش از ۱۷۰۰ دانشجوی بین‌المللی عادی از ۹۴ کشور مختلف است و از طریق ۱۶۸ توافقنامه برنامه اراسموس و ۱۸۲ قرارداد تبادل و همکاری دوجانبه با دانشگاه‌های خارج از کشور (مانند آسیای مرکزی، خاورمیانه، آمریکای شمالی، استرالیا، شرق دور) و منطقه اقیانوس آرام)، سالانه ۳۵۰ دانشجو به خارج از کشور می‌فرستد و سالانه ۳۰۰ دانشجو و ۵۰ محقق پیشنهادی می‌پذیرد، از سال ۲۰۱۰، این دانشگاه ۲۵۰۰ هیئت علمی (استاد و دانشیار)، ۵۰۰ مدرس دانشگاهی و بیش از ۲۰۰۰ دستیار پژوهشی را استخدام کرده است.

دانشگاه METU حدود ۴۰ رشته در مقطع کارشناسی در دانشکده‌های مهندسی، معماری، هنر و علوم، علوم اقتصادی و اداری و آموزشی دارد و ۹۷ رشته کارشناسی ارشد و ۶۲ رشته دکترا در دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی علوم طبیعی و کاربردی، علوم اجتماعی، انفورماتیک وجود دارد.

با بیش از یک سوم از ۱۰۰۰ دانشجو که بالاترین امتیاز را در آزمون ورودی دانشگاه‌های ملی کسب می‌کنند، METU معمولاً در بین دانشگاه‌های تحقیقاتی ترکیه نزدیک به بالاترین رتبه است.

در رتبه‌ بندی Webometrics دانشگاه‌های جهان که در جولای ۲۰۰۹ منتشر شد، METU در بین ۱۵۰۰۰ دانشگاه منتخب رتبه ۴۳۵ (اول در ترکیه) را کسب کرد.

در واقع تنها دانشگاه ترکیه است که در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر رتبه‌بندی شده است. اخیراً، رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز که در سپتامبر ۲۰۱۶ منتشر شد، METU ۵۰۱-۶۰۰ را بر اساس شاخص‌های تدریس، تحقیق، تأثیر، نوآوری و شخصیت بین‌المللی رتبه‌بندی کرد و آن را به یکی از شش دانشگاه برتر جهان تبدیل کرد. تغییر کرد.

دانشگاه‌های ترکیه در بین ۶۰۰ دانشگاه برتر فهرست شده‌اند (دانشگاه بیلکنت با رتبه ۳۵۱ تا ۴۰۰)

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال ۲۰۱۰ دانشگاه فنی خاورمیانه را در رتبه ۱۸۵ در مهندسی و فناوری و در رتبه ۳۳۳ در جهان در علوم طبیعی قرار داد.

زبان آموزش در METU انگلیسی است. بنابراین، همه دانش‌آموزان ثبت نام شده ملزم به داشتن سطحی از مهارت در زبان انگلیسی برای اهداف آکادمیک هستند و این امر با یک آزمون مهارت انگلیسی قبل از شروع تحصیل تضمین می‌شود.

دانشگاه فنی خاورمیانه

دیدگاه بین‌المللی نسبت به دانشگاه فنی خاورمیانه

محققان METU به طور فعال در بسیاری از پروژه‌های COST، EUREKA، NASA، ناتو، NSF، سازمان ملل متحد، بانک جهانی، ژان مونه، اراسموس موندوس، لئوناردو و سوکراتس شرکت می‌کنند.

METU در ۵۶ پروژه EU VI شرکت کرده است، از جمله هماهنگی ۱۲ پروژه FP۶ و ۳ شبکه تعالی از سال ۲۰۲۰، دانشگاه فنی خاورمیانه ۲۲ برنامه تحصیلی مشترک بین‌المللی را با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه کرد این دانشگاه عضو انجمن ها و شبکه‌های مختلفی است که با آموزش بین‌المللی سروکار دارند

 

METU به طور مستمر توسط سازمان‌های بین‌المللی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اعتبارنامه‌های خاصی برای آن ایجاد می‌شود و هر سال گواهینامه‌های جدید صادر می‌شود کالج‌ها و دانشگاه‌ها و ارزیابی در زمینه‌های علوم کاربردی، محاسبات، مهندسی و فناوری

این روند با اعلام تمام سیزده برنامه کارشناسی دانشکده مهندسی با برنامه‌های معتبر ABET در ایالات متحده آمریکا به پایان رسید.

با توجه به تلاش‌های METU برای حفظ استاندارد‌های بین‌المللی، دانشکده مهندسی در سال ۱۹۷۷ توسط مرکز بین‌المللی آموزش مهندسی یونسکو \”مدال افتخار نقره\” را دریافت کرد.. این دانشگاه همچنین در سال ۱۹۹۵ جایزه بین‌المللی معماری آقاخان را برای برنامه جنگلداری خود دریافت کرد.

 

کتابخانه دانشگاه فنی خاورمیانه

کتابخانه اصلی METU دارای یکی از بزرگترین مجموعه‌ها در ترکیه است که شامل بیش از ۵۰۰۰۰۰ کتاب است.

این کتابخانه دارای ۱۵۰۰ مجله چاپی (۱۷۰۲۷۰ جلد) است و به ۷۶۶۷۱ مجله الکترونیکی، ۵۸۷۴۹۳ کتاب الکترونیکی و ۶۶ منبع مرجع الکترونیکی دسترسی دارد. مجموعه‌های کتابخانه همچنین دارای بیش از ۱۷۸۰ کتاب و سی دی سری، ۱۳۰۰ پایان‌نامه دکتری و ۱۱۶۰۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد است.

چکیده پایان‌نامه‌های دکترا و برخی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد از کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکای شمالی و برخی از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی نیز از سال ۱۸۶۱ با متون کامل ارائه شده از سال ۱۹۹۷ در این کتابخانه موجود است. مجموعه‌های این کتابخانه عمدتاً به زبان انگلیسی هستند، اما مواردی نیز در این کتابخانه موجود است. ترکی، آلمانی و فرانسوی.

 

تکنوپلیس دانشگاه فنی خاورمیانه (METU-Technopolis)

METU-Technopolis یا METUTECH اولین پارک علمی و تحقیقاتی در ترکیه است و هدف آن تسهیل در توسعه شرکت‌هایی است که تحقیقات زیادی برای تولید محصولات و خدمات با تکنولوژی بالا انجام می‌دهند در واقع این توسعه با بهره‌گیری از ظرفیت تحقیقاتی و استخر اطلاعاتی METU انجام می‌شود.

اولویت استفاده از اطلاعات با شرکت‌هایی است که کار تحقیق و توسعه در زمینه فناوری اطلاعات، مواد پیشرفته، انرژی، خودرو، شیمی، زیست‌شناسی و فناوری‌های زیست محیطی انجام می‌دهند.

از سال ۲۰۰۹، پروژه METU-Technopolis حدود ۳۳۰۰ پرسنل را استخدام کرد که تقریباً ۲۷۰۰ نفر از آن‌ها محقق هستند (۸۶٪ از کل کارکنان فارغ التحصیل دانشگاه و ۲۳٪ دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا هستند) که در ۲۴۰ شرکت کار می‌کنند. انجام می‌دهند.

حدود ۹۰ درصد شرکت‌ها را شرکت‌های کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند. ۶۵ درصد آن‌ها در فناوری اطلاعات و ارتباطات کار می‌کنند. ۲۵ درصد از آن‌ها در الکترونیک و ۱۵ درصد در سایر بخش‌ها مانند هوافضا، محیط زیست، بیوتکنولوژی، نانو فناوری، مواد پیشرفته و غیره فعال هستند.

شایان ذکر است که آن‌ها شامل شرکت‌های چند ملیتی مانند SBS، MAN، Cisco و Siemens نیز می‌شوند. برای ارتقای کارآفرینی و نوآوری، METU-Technopolis همچنین به ۳۸ شرکت نوپا و کوچک خدمات ارائه می‌دهد که اکثر آن‌ها فعالیت خود را به عنوان بخشی از پروژه‌های تحقیقاتی METU آغاز می‌کنند. متروپلیس دانشگاه فنی خاورمیانه حتی میزبان چندین شریک از پروژه EU VI است. از جمله می‌توان به NICE، SINCERE، ReSIST، SmeInnov۸gate و IP۴INNO اشاره کرد.

 

زندگی و فرهنگ دانشجویی

زندگی دانشجویی در METU با فعالیت انجمنهای دانشجویی، اعتراضات سیاسی مکرر و جشنواره‌ها تعریف می‌شود.

مرکز فرهنگی و کنوانسیون به طور مداوم میزبان طیف گسترده‌ای از رویداد‌های فرهنگی و همچنین رویداد‌های منظم مانند روز‌های جاز METU و جشنواره هنر‌های METU است.

رویدادی که بیشترین تعداد شرکت‌کننده را دارد جشنواره سالانه METU است که در بهار برگزار می‌شود. این جشنواره در واقع در یک دوره پنج روزه برگزار می‌شود و در طی آن یک سری کنسرت و نمایشگاه در محوطه اصلی دانشگاه برگزار می‌شود.

ویژگی‌های مختلفی برای دانشجویان METU مشترک است، از جمله استفاده از اصطلاحات انگلیسی-ترکی که زمانی توسط یک هنرمند فارغ التحصیل در یک پروژه هنری نامگذاری شده است.

این ظاهراً از این واقعیت ناشی می‌شود که انگلیسی زبان آموزشی است که فرآیند‌های آموزشی را پوشش می‌دهد. اما زندگی دانشجویی ترجیح می‌دهد به زبان مادری (یعنی ترکی استانبولی) ادامه یابد.

دانش‌آموزان تمایلی به صحبت انگلیسی با یکدیگر ندارند، مگر اینکه بین‌المللی باشند. پردیس اصلی، واقع در آنکارا، دارای یک خوابگاه برای نزدیک به ۷۰۰۰ دانشجو است.

این پردیس دارای مرکز خرید، بانک، اداره پست و امکانات ورزشی مختلف از جمله سالن‌های بدنسازی، زمین تنیس، زمین بسکتبال و فوتبال، مسیر‌های امن دویدن، استخر المپیک سرپوشیده و استخر روباز می‌باشد.

 

چه کسی می‌تواند برای پذیرش اقدام کند؟

تمام شرایط زیر برای کسانی است که از دبیرستان فارغ التحصیل شده‌اند یا انتظار می‌رود به زودی فارغ التحصیل شوند

.1) دانشجویان بین‌المللی (شهروندان غیر ترک)

شهروندی ترکیه بیان می‌کند که \”هر فردی که در ترکیه یا خارج از کشور متولد شده و در ازدواج با مادر یا پدر ترک متولد شده باشد. او شهروند ترکیه است.

2) الف) از بین افرادی که تحصیلات متوسطه خود را قبل از ۲/۱/۲۰۱۳ در خارج از کشور ادامه داده‌اند و تابعیت جمهوری ترکیه را دارند، کسانی که سه سال آخر دوره متوسطه خود را در کشوری غیر از جمهوری ترکیه به پایان رسانده‌اند در قبرس شمالی: از جمله کسانی که تمام تحصیلات متوسطه خود را در یک مؤسسه ترکی تحت نظارت وزارت آموزش ترکیه در کشوری غیر از TRNC به پایان رسانده‌اند.

ب) از بین کسانی که تحصیلات دبیرستان خود را در خارج از کشور از تاریخ ۲/۱/۲۰۱۳ شروع کرده‌اند و تابعیت جمهوری ترکیه را دارند و کسانی که کل دوره دبیرستان خود را در کشوری غیر از TRNC گذرانده‌اند.

3) کسانی که شهروند TRNC هستند، در TRNC اقامت دارند و تحصیلات متوسطه خود را در سیستم GCE AL به پایان رسانده‌اند و همچنین کسانی که تحصیلات متوسطه خود را در سیستم GCE AL در خارج از کشور بین سال‌های ۲۰۰۵-۲۰۱۰ به پایان رسانده‌اند.

چه کسانی نمی‌توانند  درخواست دهند؟

۱) کسانی که تابعیت جمهوری ترکیه را دارند و تحصیلات متوسطه خود را در ترکیه یا در TRNC به پایان رسانده‌اند.

۲) کسانی که تابعیت TRNC دارند.

۳) کسانی که تابعیت مضاعف دارند.

۴) کسانی که تابعیت مضاعف دارند و یکی از والدین آن‌ها تبعه جمهوری آذربایجان است.

۵) کسانی که تابعیت جمهوری ترکیه را دارند و تحصیلات متوسطه خود را در مؤسسات ترکیه یا در مؤسسه خارجی دیگری در ترکیه به پایان رسانده‌اند.

 

نحوه درخواست پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه

درخواست برای برنامه‌های کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی به صورت آنلاین انجام می‌شود برای درخواست نیازی به ارسال مدارک چاپی نیست. قبل از استفاده از برنامه، ابتدا باید یک آدرس‌ایمیل معتبر و شخصی داشته باشید. (لطفاً از آدرس های‌ایمیل Hotmail، Outlook اجتناب کنید).

دانشجویان METU که مایل به درخواست مجدد هستند نمی‌توانند از آدرس‌ایمیل دانشگاه و دانشگاهی خود در METU خود استفاده کنند.

فرم درخواست برای ثبت نام به صورت آنلاین پر می‌شود و مدارک مورد نیاز بارگذاری می‌شود. تکمیل درخواست به معنای پذیرش این واقعیت است که اطلاعات ارائه شده صحیح و دقیق است. مسئولیت اطمینان از کامل بودن تمام مدارک بر عهده متقاضی است.

هر درخواستی با مدارک مفقود ارزیابی نخواهد شد. درخواست‌هایی که حداقل معیار‌های درخواست را نداشته باشند، ارزیابی نخواهند شد. لطفاً فراموش نکنید که پس از تکمیل درخواست خود را نهایی کنید! درخواست‌هایی که نهایی نشده باشند، ارزیابی نخواهند شد.

 

آزمون زبان انگلیسی مورد قبول دانشگاه

همانطور که گفتیم، رسانه آموزش در METU انگلیسی است. با این حال، برای برنامه‌های کارشناسی، ارائه نمره مهارت زبان انگلیسی در طول فرایند درخواست الزامی نیست.

افرادی که دارای یکی از معیار‌های آزمون ذکر شده در زیر هستند، می‌توانند اطلاعات خود را به بخش گواهینامه‌های اضافی درخواست پذیرش ارسال کنند.

متقاضیانی که در حین ثبت نام نمره آزمون معتبر تافل، آیلتس یا PTE ACADEMIC را ارسال نکنند، می‌توانند در آزمون مهارت زبان انگلیسی ODTÜ شرکت کنند.

افرادی که حداقل نمره این آزمون را کسب نکنند به مدت یک سال در کلاس آمادگی زبان انگلیسی در دپارتمان پایه زبان انگلیسی شرکت خواهند کرد.

در این مقاله سعی کردیم نکاتی در خصوص دانشگاه فنی خاورمیانه به شما توضیح دهیم، همچنین به شما پیشنهاد می دهیم با مراجعه به سایت اعزام دانشجو که یکی از معتبر ترین سایت ها در این زمینه است اطلاعات خود را در این زمینه و مهاجرت به سایر کشور ها افزایش دهید.

پرسش و پاسخ

آیا فرزندان مادران و/یا پدرانی که تابعیت ترکیه دارند باید با تولد تابعیت ترکیه را دریافت کنند؟

بله .به همین دلیل حتی اگر این دانشجویان پس از اخذ تابعیت دیگر ثبت نام کرده و‌شناسه ترکی خود را دریافت کنند، به این معنا نیست که با درخواست تابعیت ترکیه خود را دریافت خواهند کرد.

چه مدارکی برای تحویل باید تهیه کرد؟

این دانش‌آموزان باید گواهی رسمی تحصیلات رسمی در مؤسسه آموزش متوسطه (دبیرستان) که از آن فارغ التحصیل شده‌اند ارائه دهند.

آیا با وجود ملیت مشکلات دانشجویان حل می شود؟

این دانشجویان حتی اگر ملیت دیگرشان ترک باشد، واجد شرایط درخواست هستند