5/5 - (1 امتیاز)

رشته معماری در کانادا، شرایط تحصیل و ورود به بازار کار

شرایط تحصیل در رشته معماری در کانادا ( مدارک و هزینه ها )

کشور کانادا روش‌های مهاجرتی متعددی را برای متقاضیان مهاجرت به این کشور فراهم کرده است، به همین دلیل کشور کانادا مقصدی بسیار مناسب برای افراد مهاجر به خارج از کشور محسوب می‌شود.

فقط یازده هزار ایرانی در سال گذشته به کشور کانادا مهاجرت کرده‌اند. کشور کانادا با مهیا کردن کار برای محصلین و دادن انواع بورسیه‌های تحصیلی و تحصیل به زبان انگلیسی این کشور را برای ادامه تحصیل محبوب ساخته ‌است؛ همچنین افرادی که به ادامه تحصیل در کشور کانادا می‌پردازند می‌توانند اقامت دائم کانادا را بعد از فارغ‌التحصیلی اخذ کنند.

تحصیل در رشته معماری در کانادا نیز مانند تمامی رشته‌ها از استانداردهای بالایی برخوردار است. افراد علاقه‌مند به رشته معماری می‌توانند به ادامه تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های موردنظر به تعلیم رشته معماری بپردازند میانگین شهریه برای تحصیل در رشته معماری در دوره کارشناسی ۳۳۶۲۳ دلار کانادا و برای مقاطع تحصیلات تکمیلی ۲۰۱۲۰ دلار کانادا است.

کسانی که قصد دارند در رشته معماری در دانشگاه‌های کشور کانادا به تحصیل خود ادامه دهند می‌توانند با کارشناسان مؤسسه اعزام دانشجو در ارتباط باشند تا از تمامی شرایط تحصیل و زندگی در این کشور آگاه شوند.

 

مزایای تحصیل رشته معماری در کانادا

هر فرد معیارهای متفاوتی را برای تحصیل در خارج از کشور در نظر دارد. روتین ترین معیارهایی که هر فرد می‌تواند برای  تحصیل و زندگی در خارج از کشور تعیین کند شامل هزینه‌های زندگی، کیفیت، آموزش، فرهنگ آن کشور و در نظر گرفتن فرصت‌های شغلی پس‌از فارغ‌التحصیلی و … می‌باشد. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین معیارها برای تحصیل رشته معماری در کانادا می‌پردازیم.

مزایای تحصیل رشته معماری در کانادا

 

هزینه پائین

افرادی که در کشور کانادا تحصیل می‌کنند هزینه کمتری را نسبت به کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا و استرالیا متحمل می‌شوند. هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورها از نظر کیفیت آموزش بسیار پایین‌تر برآورد شده است.

 

آموزش باکیفیت

کانادا با به‌کارگیری بالاترین استانداردهای جهانی برای آموزش دانشجویان، جز اولین اولویت‌ها برای مهاجرت به‌قصد ادامه تحصیل قرار گرفته است. سه دانشگاه کشور کانادا رتبه زیر پنجاه در رنکینگ QS در سال 2023 را کسب کرده‌اند مدرک دانشگاهی کانادا بسیار معتبر است.

 

اجازه کار برای محصلین بین‌المللی در کانادا

درست گفته شد که هزینة تحصیل در کشور کانادا نسبت به کشورهای دیگر کمتر است؛ ولی تحصیل در خارج از کشور هزینه‌های زیادی را در پی دارد به همین دلیل بیشتر دانشجویان برای تأمین مایحتاج زندگی خود نیاز به کسب درآمد دارند. دانشجویان دانشگاه‌های کانادا برای کار پاره‌وقت در حین تحصیل نیاز به مجوز ندارند، دانشجویان می‌توانند در ساعات بیکاری خود کار کنند. ناگفته نماند دانشجویان فقط بیست تا سی ساعت در هفته مجاز به کارکردن می‌باشند.

 

فرصت‌های شغلی پس‌از فارغ‌التحصیلی

کسانی که پس‌از فارغ‌التحصیلی مایل هستند در این کشور اقامت کنند و مشغول به کار شوند کشور کانادا فرصت‌های شغلی بسیاری را برای این افراد فراهم می‌کند به همین دلیل کشور کانادا یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل و کار برای مهاجرین شده است.

 

نیاز به معماران با تجربه در کانادا

به دلیل مهاجرپذیر بودن کشور کانادا، جمعیت این کشور در حال افزایش است. به همین خاطر پیشرفت شهری و ساخت‌وسازهای فراوانی در تمامی شهرهای این کشور به‌وضوح دیده می‌شود که برای فراهم ساختن فضای شهری و مسکونی برای زندگی افراد نیاز به معمارهای باتجربه و خلاق وجود دارد.

 

برترین دانشگاه‌های کانادا در رشته معماری

نام دانشگاهشهررتبه بندی موضوعی QS 2022
دانشگاه بریتیش کلمبیاونکوور35
دانشگاه تورنتوتورنتو47
دانشگاه مک گیلمونترال100-51
دانشگاه واترلوواترلو150-101
دانشگاه مونترالمونترال150-101
دانشگاه رایرسونتورنتو500-151
دانشگاه کبککبک230-201

 

تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته معماری در کشور کانادا

در مقطع کارشناسی رشته معماری به آموزش تکنیک‌های ساخت‌وساز و مصالح ساختمانی به دانشجویان می‌پردازند. حوزه‌های دیگری مانند تاریخ و فرهنگ معماری سبز و بافت اجتماعی نیز جزئی از تحصیلات آموزشی رشته معماری در کانادا به شمار می‌آید.

پذیرش در مقطع کارشناسی رشته معماری در کانادا به نمرات دبیرستان و نمونه کارهای متقاضی پورتفولیو بستگی دارد. دانش‌آموزان علاقه‌مند به رشته معماری باید توجه داشته باشند که برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باید درس‌های ریاضیات و فیزیک، حساب، دیفرانسیل و انتگرال و زبان انگلیسی را در دبیرستان با نمرات قابل‌قبولی گذرانده باشند.

دانش‌آموزانی که در دروس گفته شده در کسب نمره قابل‌قبول از دبیرستان ناتوان بودند، شانس پذیرش در مقطع کارشناسی رشته معماری در کانادا را به‌شدت کاهش می‌دهند.

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی رشته معماری در کانادا

پذیرش در مقطع کارشناسی رشته معماری در همه دانشگاه‌های کانادا به طور یکسان نیست هر فرد باتوجه‌به انتخاب دانشگاه مورد نظر باید مدارک لازم را جهت پذیرش به دانشگاه ارسال کنند. در این قسمت به‌طورکلی مدارکی را که برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کانادا نیاز است را بیان کردیم:

 

 •       پاسپورت
 •       مدرک دیپلم دبیرستان با معدل قابل‌ قبول دانشگاه مورد نظر
 •       ریز نمرات دبیرستان با نمرات قابل ‌قبول
 •       پورتفولیو
 •       هدف نامه
 •       مدرک زبان نمرات آزمون تافل یا آیلتس

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری در کانادا

به‌طورکلی مدارکی که برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد نیاز است را ما در بخش زیرین و بیان کرده‌ایم:

 •       پاسپورت
 •       مدرک کارشناسی به‌صورت ترجمه‌شده
 •       ریز نمرات مقطع کارشناسی
 •       آزمون GRE
 •       رزومه تحصیلی
 •       پورتفولیو
 •       هدف نامه
 •       توصیه‌نامه از چند استاد دانشگاه
 •       نمره قبولی در آزمون تافل یا آزمون آیلتس
 •       برای کسانی که قصد دارند در دانشگاه‌های به زبان فرانسه در کانادا تحصیل کنند نیاز به نمره قبولی در آزمون زبان فرانسه دارند

 

تحصیل در مقطع دکترا در رشته معماری در کانادا

تحصیل در مقطع دکترا در رشته معماری در کانادا به این صورت است که دانشجویان به کارهای تحقیقاتی در محیط‌های دانشگاهی و آزمایشگاه‌های علمی و همچنین کار در شرکت‌های خصوصی می‌پردازند.

همان‌طور که گفته شد افرادی که به تحصیل در رشته معماری می‌پردازند باید مهارت کافی در طراحی فضاهای زندگی انسان را داشته باشند؛ بنابراین یک متخصص معماری در مقطع دکترا باید با دیگر جنبه‌های زندگی انسانی همانند تاریخ مطالعات فرهنگی، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم شناختی و… مهارت داشته باشد.

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا رشته معماری در کانادا

در مقطع دکترا هم نیز مدارکی که برای پذیرش در دانشگاه نیاز است نسبت به انتخاب دانشگاه متفاوت خواهد بود در بخش زیر به‌طورکلی به مدارکی که برای پذیرش در دانشگاه‌های کانادا نیاز است اشاره کرده‌ایم

 •       مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات مقطع کارشناسی ارشد
 •       توصیه‌نامه از چند استاد دانشگاه
 •       هدف نامه برای ادامه تحصیل
 •       پورتفولیو
 •       رزومه تحصیلی و cv
 •       آزمون GRE
 •       مقالات تحصیلی به چاپ رسیده شده در مقاطع تحصیلی قبلی
 •       نمرات قبولی در آزمون تافل یا آیلتس

 

شهریه تحصیل در رشته معماری در کانادا

شهریه دانشگاه‌ها باتوجه‌به مقطع تحصیلی و دانشگاهی که قصد دارید در آن به ادامه تحصیل بپردازید متفاوت خواهد بود. در جدول زیر به شهریه سالانه برخی از دانشگاه‌ها که رشته معماری در آن‌ها ارائه می‌شود در مقاطع مختلف ذکر شده است

نام دانشگاهمقطع تحصیلیشهریه سالانه
دانشگاه مک گیلکارشناسی31500 دلار کانادا
دانشگاه واترلوکارشناسی65000 دلار کانادا
دانشگاه واترلوکارشناسی ارشد23864 دلار کانادا
دانشگاه بریتیش کلمبیاکارشناسی ارشد47162 دلار کانادا
دانشگاه مک گیلدکتری10667 دلار کانادا

 

 

 بورسیه‌های تحصیلی رشته معماری در کانادا

دانشگاه‌های کانادا بورسیه‌های زیادی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، که این بورسیه‌ها از دانشجویان رشته معماری نیز مستثنی نیست. هر دانشگاه در هر مقطع تحصیلی بورسیه‌های متفاوتی را به دانشجویان اعطا می‌کند، در جدول زیر به برخی از بورسیه‌های دانشگاه‌های مختلف اشاره شده است.

نام بورسیهمرکز ارائه‌دهندهمقطع تحصیلیمبلغ بورسیه
بورسیه ورودی سال اولدانشگاه واترلوکارشناسی10000 دلار کانادا
بورسیه دانشجویان بین المللدانشگاه مونترالکارشناسی ارشد10046 دلار کانادا سالانه
بورسیه دکتری تاملینسوندانشگاه مک گیلدکتریتا 35000 دو بار در سال قابل تمدید است.

 

اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای تحصیل در رشته معماری

پس از پذیرش در دانشگاه موردنظر در کانادا باید ویزای تحصیلی کانادا را نیز هم دریافت کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا مدارکی که سفارت کانادا از شما درخواست می‌کند به شکل زیر است:

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 •       پاسپورت
 •       نامه پذیرش از دانشگاه
 •       پشتوانه مالی ده‌هزار دلار کانادا برای یک‌سال
 •       انگیزه نامه برای تحصیل و زندگی در کانادا
 •       گواهی پذیرش کبک، در صورت پذیرش از دانشگاه در استان کبک

 

دریافت اقامت کانادا پس‌ از تحصیل

دانشجویان بین‌المللی می‌تواند بعد از فارغ‌التحصیلی اقدام به دریافت اقامت موقت یا دائم کنند. پس از اتمام تحصیل فقط تا ۳ ماه فرصت دارید که درخواست مجوز کار پس از تحصیل را ارائه دهید، پس از گرفتن مجوز کار به شغل مرتبط با رشته معماری مشغول می‌شوید. 

 

درآمد رشته معماری در کانادا

درآمد متوسط برای شاغلین در مشاغل مرتبط با رشته معماری در کانادا سالانه حدود 97665 دلار کانادا یا 5008 دلار کانادا در ساعت است. حقوق سالانه شاغلین رشته معماری نسبت به سابقه افراد کم یا زیاد می‌شود؛ یعنی متغیر است، درآمد افراد در کشور کانادا به استان و ایالتی که در آن مشغول به کار هستند نیز بستگی دارد.

 

هزینه‌های زندگی در کانادا

هزینه‌های زندگی در کانادا باتوجه‌به شهر و شیوه زندگی هر فرد متفاوت است. نسبت به برآوردهای انجام‌شده هزینه زندگی ۱ فرد که خانه شخصی داشته باشد 1194 دلار کانادا تخمین زده شده است.

نتیجه‌ گیری

افرادی که تصمیم به ادامه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه‌های کانادا را دارند می‌توانند با کارشناسان موسسه اعزام دانشجو در ارتباط باشند. کارشناسان شما را در انتخاب بهترین دانشگاه از نظر نمرات و مدرک تحصیلی راهنمایی می‌کنند و هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را نسبت به دانشگاه مدنظر و معیارهای زندگی برآورد کرده و شما را آگاه می‌سازند.

 افرادی که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در خارج از کشور ادامه دهند کانادا جزء بهترین انتخاب‌هایی است که می‌توان در اولویت قرار داده شود. کشور کانادا با روش‌های مختلفی که برای اخذ ویزا ارائه می‌کند، کشوری مهاجرپذیر محسوب می‌شود.

هزینه‌های زندگی و تحصیل نسبت به کیفیت زندگی و روش‌های آموزشی نوینی که در کشور کانادا مرسوم است به‌مراتب پایین‌تر از کشورهای هم‌سطح خود است. با تحصیل در دانشگاه‌های کانادا آینده شغلی خود را تضمین می‌کنید.

با مدرک دریافتی از دانشگاه‌های کانادا در هر کشوری که می‌خواهید می‌توانید مشغول به کار شوید و یا به اخذ اقامت دائم در کانادا بپردازید و در خود کانادا مشغول به کار شوید.

 

سوالات متداول

بازه زمانی تحصیل در مقطع کارشناسی معماری در کانادا چقدر است؟

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته معماری در کانادا حدود 3 تا 4 سال زمان می­برد.

برای پیشرفت در رشته معماری در کانادا کدام شهرها بهتر هستند؟

برای پیشرفت در رشته معماری و کسب درآمد بالا شهرهای بزرگ کانادا مثل ونکوور، تورنتو و کلگری و … فرصت­های بسیار خوبی را می­توانند در پی داشته باشند.