5/5 - (1 امتیاز)

ییلدیز تکنیک

دانشگاه ییلدیز تکنیک استانبول ترکیه، شرایط تحصیل و شهریه

دانشگاه فنی ترکیه با نام دانشگاه فنی ییلدیز ترکیه نیز شناخته می‌شود، این سومین دانشگاه قدیمی ترکیه و یکی از بهترین دانشگاه‌های استانبول است. Yildiz Teknik در شهر زیبای استانبول واقع شده است و در واقع یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه به شمار می‌آید.

همانطور که می‌دانید دانشگاه‌های قدیمی حال و هوای خاص خود را دارند و نمی‌توان یک دانشگاه قدیمی پیدا کرد که در سطح جهانی حرفی برای گفتن نداشته باشد.

دانشگاه فنی ییلدیز استانبول نیز یکی از آنهاست و عموما کسانی که قصد تحصیل در رشته‌های فنی را به صورت تخصصی دارند دست روی این دانشگاه می‌گذارند.

اگر نگاهی به لیست دانشکده‌های دانشگاه یلدیزتکنیک بیندازید، دلیل آن را متوجه خواهید شد. با ما در سایت رسمی اعزام دانشجو همراه باشید تا هر آنچه را که باید در این مورد بدانید به شما بگوییم.

 

دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه کجاست؟

همانطور که می‌دانید استانبول دوست داشتنی و زیباست؛ تاریخ، معماری، فرهنگ، بافت و آب و هوای منحصر به فرد آن باعث شده است که هر فردی حداقل یکبار در زندگی خود بخواهد در این شهر باشد.

با تحصیل در دانشگاه فنی یلدیز تکنیک  تجربه حضور در مهم‌ترین و بزرگترین شهر ترکیه را خواهید داشت.

مطالعه‌ای لذت بخش که با فرصت‌های تحصیلی و کاری فراوان همراه خواهد بود، این دانشگاه دو پردیس دارد، یکی در بشیکتاش که پردیس مرکزی است، قرار دارد. یکی دیگر در منطقه اسنلر، که محوطه جدید دانشگاه است، واقع شده است.

آدرس دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک

https://goo.gl/maps/eQPeSAQjTPW2sp3E6

 

موسسات تحقیقاتی دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه :

این دانشگاه دارای 2 موسسه تحقیقاتی فوق لیسانس است که در مجموع نزدیک به 200 رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌کنند.

پژوهشکده علوم طبیعی و کاربردی:

این موسسه در مقاطع کارشناسی ارشد بدون پایان نامه، کارشناسی ارشد با پایان نامه و دکتری تخصصی دانشجو می‌پذیرد. مجموع رشته‌هایی که در این موسسه ارائه می‌شود 142 عنوان می‌باشد که با کمک سایت اعزام دانشجو میتوانید در آنها تحصیل کنید.

 • 63 رشته در مقطع کارشناسی ارشد (با پایان نامه)
 • 29 دوره در مقطع کارشناسی ارشد (بدون پایان نامه)
 • 50 دوره در مقطع دکتری

 پژوهشگاه علوم اجتماعی:

این موسسه درمقاطع کارشناسی ارشد بدون پایان نامه، کارشناسی ارشد با پایان نامه و دکتری تخصصی دانشجو می‌پذیرد، مجموع رشته‌هایی که در این موسسه ارائه می‌شود 55 عنوان می‌باشد.

 

 • 28 رشته در مقطع کارشناسی ارشد (با پایان نامه)
 • 12 رشته بدون هیچگونه پایان‌نامه برای کارشناسی ارشد
 • 15 رشته در مقطع دکتری

 آموزشگاه‌های حرفه ای:

دانشگاه یلدیز تکنیک دارای 3 مدرسه حرفه‌ای به شرح زیر است:

آموزشکده آموزش عالی حرفه‌ای:

1- علوم اقتصادی و اداری

2- دانشکده فنی کاخ‌های ملی و ابنیه تاریخی

دانشکده فنی زبان‌های خارجی

دانشجویان می‌توانند علاوه بر عضویت در انجمن‌ها در رویدادهای مختلف علمی، فرهنگی و ورزشی دانشگاه شرکت کرده و ضمن تقویت دانش علمی خود اوقات خود را به بهترین نحو سپری کنند، همچنین دانشجویان می‌توانند از امکانات ورزشی دانشگاه استفاده کرده و سلامت جسمانی خود را ارتقا دهند.

وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه

دانشجویان دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه وقتی از خارج از شهر می‌آیند، این امکان را دارند که در محیطی راحت، آرام و امن زندگی کنند.

* پردیس داوود پاشا دارای خوابگاه معاصر 96 نفره.

*  خوابگاه دخترانه Sennur Selçuk Oztap.

* خوابگاه دخترانه استانبول با 42 صندلی.

* خوابگاه دخترانه Türkan Türkmen Tekin با 32 صندلی.

در این شهر خوابگاه تورکان ترکمن تکین در پردیس داوود پاشا واقع شده و خوابگاهی یک بلوک با ظرفیت 8 تخت و ظرفیت 32 تخت می‌باشد، تمامی آپارتمان‌ها 2+1، 1 و 3 نفره هستند و هر آپارتمان دارای 2 اتاق خواب است.

اتاق‌ها 1 نفره و 3 نفره هستند، آشپزخانه آماده استفاده، اتاق تلویزیون (استراحت)، حمام، ماشین لباسشویی و خشک کن برای هر دانشجو مهیا می‌باشد.

خوابگاه دبیرستان دخترانه استانبول در پردیس داوود پاشا واقع شده و خوابگاهی یک بلوک با ظرفیت 42 تخت می‌باشد. اتاق‌ها برای 3 نفره و هر اتاق دارای دوش، توالت، یخچال، کمد، میز و سیستم اینترنت بی‌سیم است.

این خوابگاه دارای لاندری با ماشین لباسشویی، خشک کن، اتو و میز اتو، آشپزخانه با مایکروفر، کتری، توستر، اجاق گاز برقی و کولر آبی و اتاق مطالعه با تلویزیون رایگان می‌باشد.

 

رتبه دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه در وزارت علوم

دانشگاه فنی ییلدیزتکنیک به دلیل کیفیت و داشتن رتبه جهانی زیر 1000 مورد تایید وزارت علوم در سال تحصیلی 2020-2021 می‌باشد و به همین دلیل مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان ایرانی مورد تایید ایران بوده و قادر به کار کردن با مدرک دانشگاهیشان هستند.

 

هتل‌های نزدیک به دانشگاه فنی ییلدیزتکنیک

تعدادی هتل مجلل و زیبا در نزدیکی دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک واقع شده‌اند. اگر می‌خواهید در اطراف این دانشگاه اقامت کنید، می‌توانید یکی از این هتل‌ها را انتخاب کنید. همچنین ما در سایت رسمی اعزام دانشجو تعدادی از این هتل‌ها را در اینجا برای شما فهرست کرده‌ایم:

 

* هتل چیا باسکیتاش، 3.5 ستاره:

فاصله تا ییلدیز تکنیک:0.2 مایل

* هتل قصر چیرگان، 5 ستاره:

فاصله تا دانشگاه تکنیک ییلدیز: 0.5 مایل

* هتل بسفر کنارد: 5 ستاره:

فاصله تا ییلدیز تکنیک: 0.2 مایل

* هتل ریسه، سراچای سان استانبول از Yildiz Technic: مایل 0.5

* سوئیت Chakra: فاصله از Yildiz Technic: 0.3 مایل

* هتل رویال بشیکتاش، فاصله از Yildiz Technic: 0.4 مایل

* هتل مسکونی Chiragan Konak، فاصله از Yildiz Technic: 0.4 مایل (فاصله از هتل اقتصادی روسیال، هتل مقیم بارباشیال)

رنکینگ دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه

دانشگاه فنی یلدیزتکنیک توانسته است در بین دانشگاه‌های دولتی ترکیه قرار گیرد، اما شهرت و رتبه آن در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته است. در پایگاه رتبه بندی THE، این دانشگاه رتبه 1001+ را کسب کرده است.

قابل ذکر است که در بین دانشگاه‌های آسیا رتبه آن 351 تا 400 بوده و در رتبه بندی پایگاه QS رتبه دانشگاه فنی یلدیز تکنیک 351 تا 400 می‌باشد.از دیگر رتبه‌های اعلام شده برای دانشگاه فنی ییلدیزتکنیک نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • رتبه کشوری: 12
 • رتبه اشتغال فارغ التحصیلان: 1193
 • رتبه جهانی: 1049
 • رتبه عملکرد پژوهشی: 1004

 

شرایط تحصیل در دانشگاه فنی استانبول ییلدیز تکنیک

دقت داشته باشید برای اخذ پذیرش و مشاوره تحصیل در ترکیه در رشته‌های مختلف دانشگاه فنی ییلدیزتکنیک ، باید مدارک مورد نیاز را در زمان‌های مشخص شده در تقویم آموزشی دانشگاه ارائه دهید. دانشجویان بین‌المللی باید فرم درخواست خود را با حروف بزرگ و با یک عکس سه در چهار پرسنل در بالا پر کنند.

مدارکی که باید آپلود کنید به شرح زیر است:

 1. دیپلم و کپی آن

باید دقت داشته باشید که گواهی فارغ التحصیلی برای ثبت نام پذیرفته نمی‌شود. البته، استثناهایی وجود دارد. دانش‌آموزانی که هنوز دیپلم خود را دریافت نکرده‌اند می‌توانند گواهی فارغ التحصیلی ارائه دهند.

اما حداکثر 90 روز فرصت دارند تا اصل مدرک تحصیلی خود را از مدرسه‌ای که در آن تحصیل کرده‌اند دریافت کرده و به اداره پذیرش دانشجوی بین‌المللی تحویل دهند. اگر بیش از 90 روز از زمان درخواست شما بگذرد، درخواست شما بررسی نخواهد شد.

 1. گواهی معادل‌سازی نمرات و ترجمه معتبر
 2. پاسپورت معتبر و ارائه کپی قابل قبول
 3. گواهی اقامت و کپی:

دانشجویانی که مجوز اقامت ندارند باید آن را به اداره تحویل دهند. ایل گوک ثبت نام می‌کنند و در نهایت 90 روز فرصت دارند تا در واحد دانشجویان بین‌المللی ثبت نام کنند.

 

امکانات دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک

در دانشگاه فنی یلدیز علاوه بر فضای علمی بالا، امکانات بسیار خوبی در انتظار شماست، این یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که از بدو تاسیس تاکنون دانشجویان در رأس اقدامات و سیاست‌های آن بوده‌اند.

از امکانات دانشگاه فنی یلدیز تکنیک  می‌توان به کتابخانه‌های غنی، سالن‌های مطالعه بزرگ، سالن کنفرانس، آزمایشگاه‌های مجهز، سالن‌های بازی و زمین‌های مختلف ورزشی، رستوران‌ها، سفره خانه‌ها، بانک‌ها، محوطه‌های زیبا و وسیع، طبیعت زیبا و پارک‌های داخل دانشگاه، خوابگاه‌های جدید اشاره کرد.

ساخت و ساز، فروشگاه‌ها، بانک‌ها و باشگاه‌های دانشجویی سرگرم‌کننده و لذت بخش هستند؛ به همین دلیل لیست جالبی از امکانات و افتخارات ویژه دانشگاه فنی یلدیز را معرفی می‌کنیم:

 

 ساخت ماشین فرمول یک:

در سال 2015 دانشجویان مهندسی مکانیک توانستند تمامی قطعات یک خودرو فرمول یک را در این دانشگاه بسازند. سرعت این خودرو در عرض 3 ثانیه از صفر به 100 می‌رسد.

بزرگترین پارک فناوری استانبول متعلق به دانشگاه فنی یلدیز تکنیک بوده و هدف این پارک در واقع پیوند صنعت و نظریه است. تا دانشجویان بتوانند در زمینه‌های مختلف فعالیت کنند و با بازار حرفه‌ای و انجمن‌ها و گروه‌های مختلف آشنا شوند.

کتابخانه ‌بزرگ:

همانطور که گفته شد کتابخانه دانشگاه فنی ترکیه یکی از بزرگترین کتابخانه های استانبول می باشد که شما می توانید در آن از هر نوع کتاب و نوشته های مختلف از تمامی نویسنده ها برخوردار باشید.

 

دوره‌های دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه

دانشگاه فنی ییلدیز ترکیه یک دانشگاه بزرگ با 11 دانشكده مختلف است بدیهی است از آنجایی که این دانشگاه در زمینه‌های فنی تخصصی می‌باشد، می‌توانید وارد رشته‌هایی در این زمینه شوید.

در این دانشگاه دانشکده‌های مختلفی از مهندسی گرفته تا هنر وجود دارد که در لیست زیر به بررسی آنها می‌پردازیم.

 1. دانشکده علوم و هنر:

گروه فلسفه، ادبیات و زبان ترکی، علوم اجتماعی، مردم‌شناسی، ریاضیات، شیمی، آمار، ادبیات غرب، فیزیک، گروه ویژه زیست شناسی و ژنتیک.

 1. دانشکده مهندسی عمران :

عمران، مهندسی هندسی، مهندسی محیط زیست .

 1. دانشکده مهندسی مکانیک:

مهندسی مکانیک، مهندسی مکاترونیک، مهندسی صنایع .

 1. دانشکده مهندسی شیمی:

مهندسی شیمی، مهندسی زیست شناسی، مهندسی مواد غذایی، مهندسی ذوب، گروه مهندسی معماری و معدن، گروه مهندسی معماری و معدن، ریاضیات حفاظت متالورژی و معماری مدرن.

 1. برنامه‌ریزی فرهنگی:

شهری و منطقه‌ای.

 1. دانشکده هنر و طراحی:

موسیقی و هنرهای نمایشی، طراحی ارتباطات.

 1. دانشکده دریانوردی و معماری کشتی:

مهندسی دریانوردی و کشتیرانی، مهندسی دریانوردی و معماری کشتی.

 1. دانشکده الکترونیک:

مهندسی الکترونیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کنترل و اتوماسیون، مهندسی ارتباطات.

 1. دانشکده آموزش:

آموزش کامپیوتر و فناوری مصنوعی، گروه آموزش علوم و ریاضیات، گروه آموزش زبان، گروه علوم اجتماعی فرکید، گروه زبان‌های خارجی، گروه ابتدایی آموزش.

 1. دانشکده اقتصاد و مدیریت:

علوم سیاسی و روابط بین الملل، مدیریت بازرگانی.

 1. دانشکده علوم کاربردی:

الکترونیک هوانوردی، شرایط تحصیل در دانشگاه ییلدیز استانبول.

ییلدیز تکنیک

درخواست پذیرش در این دانشگاه

درخواست پذیرش در این دانشگاه تا حدودی مانند سایر دانشگاه هاست؛ یعنی برای ارسال درخواست باید فرم تکمیل شده پذیرش را به همراه مدارک رسمی ترجمه شده و سایر مدارک خود به دانشگاه ارسال کنید.

همچنین برای بررسی مدارک شما، دانشگاه هزینه‌ای را به عنوان «شهریه» از شما دریافت می‌کند.

نکته دیگری هم وجود دارد؛ هر رشته و مقطع تحصیلی ممکن است نیازمند مدارک خاص و جداگانه باشد. می‌توانید این اطلاعات را در وب سایت اصلی دانشگاه ییلدیز تکنیک نسبت به علاقه خود جستجو و بررسی کنید. همچنین می توانید در این زمینه از سایت اعزام دانشجو برای پیدا کردن جواب درست کمک دریافت کنید.

در بخش زیر، مدارک اصلی که برای تهیه آنها باید درخواست دهید آورده شده است:

 •  تکمیل فرم درخواست پذیرش با امضای شما و کپی مدرک تحصیلی معتبر قبلی (مثلاً اگر متقاضی مدرک لیسانس هستید، باید یک کپی از مدرک خود را ارسال کنید).
 •  ترجمه رسمی دیپلم و ریز نمرات معتبر شما.
 • اگر کارت آبی ندارید و مقیم ترکیه نیستید ، حداقل نمره مدرک زبان C1 (گذرنامه معتبر با اعتبار و تاریخ).
 • 2 کپی گواهی اقامت دانشجو به همراه 4 کپی عکس.
 • پاسپورت فیش پرداخت شهریه (اشخاصی که از پرداخت این فیش معاف هستند: دارندگان کارت آبی، افراد مقیم ترکیه، افرادی که سطح قبلی را در یک کشور خارجی گذرانده‌اند، دانشجویان سوری)

 

شهریه دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه

همانطور که قبلا خواندید، دانشگاه یلدیز عمومی است. پس می‌توان نتیجه گرفت که تحصیل در این دانشگاه در صورت قبولی بسیار مقرون به صرفه‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است.

شهریه دانشگاه صنعتی یلدیز تکنیک  برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی حدود 700 دلار یا 300 لیر ترکیه می‌باشد. البته این هزینه در درجات بالاتر افزایش می‌یابد و در این میان فراموش نکنید که هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف متفاوت است.

همچنین ازآنجایی که موسسه آموزش عالی Yildiz Teknik در شهر استانبول قرار دارد، هزینه زندگی دانشجویی بیشتر از شهرهای کوچک خواهد بود.

اما خوشبختانه با توجه به امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی، آنها می‌توانند با سهولت بیشتری از این شرایط به نفع خود استفاده کرده و کسب درآمد کنند.

لیست شهریه هر دانشکده در دانشگاه ییلدیز (2022)
 دانشکده مهندسی عمران3323 لیر
علوم کاربردی3323 لیر
متالورژی3323 لیر
 قایق سواری و دریا4183 لیر
علوم فیزیک852 لیر
 ماشین ابزار3323 لیر
اقتصادی/اداری2785 لیر
معماری3323 لیر
طراحی مد4183 لیر
 برق/الکترونیک3323 لیر

 

آزمون ورودی دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه

برای ورود به این دانشگاه باید یکی از دو آزمون SAT یا YOS را با حداقل نمره بالا بگذرانید.

حداقل نمره قبولی در آزمون SAT 1200 از 1600 می‌باشد همچنین کمترین نمره قبولی در آزمون YOS 55 از 100 می‌باشد.

تحصیل در دانشگاه فنی ییلدیز تکنیک ترکیه  بهترین تجربه زندگی شما خواهد بود، با تحصیل در استانبول می‌توانید از زیبایی‌های این شهر لذت ببرید. علاوه بر این، شما در یک کشور خارجی به روشی اقتصادی و مطمئن تحصیل خواهید کرد.

این به معنای به دست آوردن اعتبار خود در سطح بین‌المللی است. شما قادر به تحصیل و کار در هر نقطه از جهان مانند کشورهای اروپایی و غیر اروپایی خواهید بود.

 

سوالات متداول درباره دانشگاه فنی ییلدیز ترکیه

آیا دانشگاه فنی یلدیز تکنیک شرایط ورود بدون آزمون را دارد؟

خیر، دانشگاه صنعتی یلدیز تکنیک دولتی است و بدون آزمون دانشجو نمی‌پذیرد. شما می‌توانید با شرکت در آزمون‌های آمریکا و کسب حداقل نمره 55 از 100 و آزمون SST و کسب امتیاز 1200 از 1600 در این دانشگاه ادامه تحصیل دهید.

آیا این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ​​است؟

دانشگاه فنی یلدیز تکنیک مورد تایید وزارت علوم است و در گروه (ب) قرار دارد اما دانشگاه فنی یلدیز تکنیک مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

آیا دانشگاه فنی یلدیز تکنیک خوابگاه دارد؟

در نزدیکی این دانشگاه خوابگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی با امکانات بسیار خوب وجود دارد که دانشجویان می‌توانند به راحتی هر کدام را با توجه به شرایط خود انتخاب کنند.

شهریه رشته معماری در دانشگاه فنی یلدیز تکنیک چقدر است؟

در دانشگاه صنعتی یلدیز تکنیک کلیه رشته‌های فنی به صورت تخصصی ارائه می‌شود که شهریه رشته معماری در این دانشگاه 323.3 لیر می‌باشد. البته این شهریه برای سال 2022 است.