5/5 - (1 امتیاز)

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت ترکیه، نحوه پذیرش و رشته ها

دانشگاه بیلکنت ترکیه در آنکارا، پایتخت این کشور واقع شده است و در سال ۱۹۸۴ به عنوان اولین دانشگاه خصوصی ترکیه با هدف افزایش کیفیت آموزش عالی تاسیس شد. بیلکنت مرکز فعالیت‌های دانشگاهی، اجتماعی و فرهنگی است.

با توجه به حضور محققین و پژوهشگران ممتاز در جمع اعضای هیأت علمی این دانشگاه و برخورداری از امکانات بسیار عالی در پردیس، این دانشگاه آمادگی جذب دانشجویان مستعد و علاقه‌مند را دارد. دانشگاه بیلکنت ترکیه می‌تواند گزینه بسیار جذابی برای متقاضیان تحصیل در ترکیه باشد.

در این مقاله توسط تحقیقات سایت اعزام دانشجو سعی در معرفی این دانشگاهه داریم ،همچنین به شما پیشنهاد میکنیم با مراجعه به سایت اعزام دانشجو اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید پس با ما همراه باشید.

در این دانشگاه هم اکنون ۱۳۰۰۰ دانشجو در ۲۹ رشته در مقطع کارشناسی و ۵۸ رشته در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. بسیاری از دانشجویان بیلکنت بورسیه دریافت می‌کنند، این دانشگاه از طریق آزمون SAT دانشجو می‌پذیرد.

زبان آکادمیک این دانشگاه انگلیسی است و همین امر باعث شده است که دانشجویان مستعد از بیش از ۴۰ کشور جهان جذب شوند. به عنوان مثال، هر ساله دانشجویانی از کشور‌های استرالیا، بلغارستان، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ژاپن، اردن، انگلستان، آمریکا، روسیه، اوکراین، تونس و… بیلکنت را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

بیلکنت دارای ۲۶ خوابگاه دانشجویی با امکانات مختلف در مرکز و شرق پردیس است و بیش از ۴۰۰۰ دانشجو از فرهنگ‌های مختلف را در خود جای می‌دهد. اگر شما نیز قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید می توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه کمک دریافت کنید.

رتبه دانشگاه بیلکنت ترکیه

یکی از دلایلی که بسیاری از دانشجویان دانشگاه بیلکنت ترکیه را انتخاب می‌کنند این است که این دانشگاه اساتید و اساتید و دانشجویان مستعد را فارغ از مذهب، نژاد، ملیت، قومیت، رنگ و غیره جذب می‌کند و همچنین ارتباط بسیار خوبی با بهترین دانشگاه‌های اروپا و اروپا دارد.

آمریکا از طریق برگزاری سمینار‌ها، تبادل دانشجو و استاد، برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی و… از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به مؤسسه آموزش جورجیا، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه میشیگان آمریکا و مک گیل در کانادا اشاره کرد.

دانشگاه بیلکنت ترکیه در بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ توسط روزنامه تایمز در رتبه ۲۰۴ در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت و هر ساله در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه خاورمیانه قرار گرفت. QS در سال ۲۰۱۷ بیلکنت را به عنوان بالاترین رتبه دانشگاه در ترکیه رتبه‌بندی کرد. همچنین در فهرست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران قرار گرفته و در رتبه دو دانشگاه برتر این کشور قرار دارد.

شرایط بورسیه دانشگاه بیلکنت

دانشجویان زیادی در مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارند که مایل به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰ هستند. یکی از بهترین دانشگاه‌هایی که می‌تواند برای بورسیه اقدام کند، بیلکنت است. دانشگاه بیلکنت ترکیه ابتدا شرایط دانشجوی متقاضی بورسیه را بررسی می‌کند.

این شرایط شامل بررسی معدل دیپلم متقاضی، معدل کنکور دانشگاه و معدل آزمون بین‌المللی می‌باشد. همچنین میزان موفقیت در آکادمی را بررسی می‌کند و پس از این مرحله بیلکنت ترکیه با متقاضی قرار ملاقاتی ترتیب می‌دهد. در حال حاضر ۸۰ درصد از دانشجویان فارغ التحصیل بیلکنت بورسیه تحصیلی هستند. بورسیه‌های دانشگاه بیلکنت به دو نوع تقسیم می‌شوند:

1_معافیت کامل از پرداخت شهریه

2_بورسیه‌های ماهانه

 

دانشگاه بیلکنت همچنین بورسیه‌های سالانه را برای بهبود شرایط زندگی دانشجویان ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی در این دانشگاه تنها بر اساس سطح علمی و پژوهشی دانشجو می‌باشد و مسائلی از قبیل سن، ملیت، رنگ، نژاد و ناتوانی تأثیری در اعطای این بورسیه ندارد. متقاضیان بورسیه تحصیلی در بیلکنت باید از بورس تحصیلی کامل و در برخی شرایط از بورس تحصیلی جزئی استفاده کنند.

بورسیه تحصیلی Bilkent در پنج سطح مختلف است. بورسیه‌های تحصیلی در سطوح ۱۰۰%، ۸۰%، ۶۰%، ۴۰% و ۲۰% به متقاضیان ارائه می‌شود.

امکان دیگری که بیلکنت فراهم کرده است این است که دانشجویان می‌توانند به مدت ۲ سال برای گذراندن دوره مقدماتی زبان انگلیسی و ۵ سال برای گذراندن دوره کارشناسی از بورس تحصیلی خود در این دانشگاه استفاده کنند. شرایط سنی بورسیه دانشگاه بیلکنت ترکیه ۲۰۲۰ عبارتند از:

برای مقطع کارشناسی متولدین بعد از ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ به بعد

برای مقطع کارشناسی ارشد، متولد: ۱۳۹۷/۱۱/۱۰

برای پذیرش دکتری در ترکیه متولد: ۱۰/۱۱/۱۳۶۲

 

شرایط معدل بورسیه دانشگاه بیلکنت

 • حداقل ۱۴ برای مقطع کارشناسی
 • حداقل ۱۵ برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • حداقل ۱۸ برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی
 • معیار‌های واجد شرایط بودن بورسیه تحصیلی ترکیه:
 • دانشجویان داخلی و خارجی می‌توانند درخواست دهند.
 • دانش‌آموز باید دارای دیپلم دبیرستان باشد.
 • دارندگان بورسیه ملزم به حفظ معدل ۲. ۰۰ از ۴. ۰۰ سالانه برای تمدید بورس تحصیلی خود هستند.
 • بورسیه‌های دانشگاه بیلکنت ترکیه:
 • بورس تحصیلی کامل
 • بورسیه جامع
 • ۵۰_ درصد بورسیه
 • بورسیه تحصیلی مبتنی بر استعداد
 • بورسیه شایستگی
 • آدرس دانشگاه بیلنکت آنکارا

آدرس دانشگاه بیلکنت

https://goo.gl/maps/LskUJKdewUoACAGw8

 

هزینه تحصیل در دانشگاه بیلکنت آنکارا

هزینه پذیرش قبل از سال ۲۰۱۷ ۱۳۹۵۰ دلار و برای پذیرفته شدگان در سال ۲۰۱۷ به بعد ۱۴۵۰۰ دلار است. این هزینه در دو قسط در ترم پاییز و بهار و به دلار دریافت می‌شود. در صورتی که دانشجویان بخواهند شهریه را به لیر ترکیه پرداخت کنند، باید لیر را با توجه به نرخ ارز بانک مرکزی به دلار تبدیل کرده و سپس آن را پرداخت کنند. یکی از مزایای بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت آنکارا این است که ماهانه مبلغ ثابتی به دانشجویان پرداخت می‌شود:

شهریه دانشگاه بیلکنت ترکیه

رشته های پژوهشی۳۰۰۰ لیر
مقطع کارشناسی ارشد۹۵۰ لیتر
مقطع کارشناسی۷۰۰ لیر
مقطع دکتری۱۴۰۰ لیر

 

اسکان، خوابگاه و غذا نیز رایگان است

 

دوره‌های آموزشی در دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت آنکارا دارای ۷ دانشکده است. این دانشکده‌ها را به همراه گروه‌های مختلف آن‌ها در بخش بعدی شرح خواهیم داد:

دانشکده ادبیات و علوم انسانی بیلکنت ترکیه:این دانشکده شامل دو گروه فرهنگ و ادبیات آمریکا و گروه باستان‌شناسی است که دانشجویان را قادر می‌سازد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کنند.

دانشکده فنی و مهندسی بیلکنت ترکیه: این دانشکده همچنین شامل دپارتمان‌های مهندسی کامپیوتر، دپارتمان‌های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران می‌باشد. آزمایشگاه‌های مختلفی از جمله آکوستیک، ارتعاشات و کنترل صدا، آزمایشگاه مکانیک چند محوره، آزمایشگاه سیستم‌های مکاترونیک هوشمند، آزمایشگاه سیستم در این دانشکده فعال هستند.

دانشکده آموزش بیلکنت ترکیه: در این دانشکده گروه‌های مختلفی مانند گروه کامپیوتر و فناوری، علوم تربیت معلم، کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی وجود دارد و دوره‌های خود را به متقاضیان ارائه می‌دهند.

_دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی، بیلکنت، ترکیه: این دانشکده به ۵ گروه تقسیم می‌شود. این ۵ گروه به ترتیب اقتصاد، تاریخ، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و مدیریت دولتی و واحد روانشناسی هستند. در این دانشکده مقاطع کارشناسی و دکترا به دانشجویان ارائه می‌شود.

دانشکده مدیریت امور اداری دانشگاه بیلکنت: این دانشکده شامل گروه مدیریت امور اقتصادی می‌باشد. برنامه‌های این گروه‌ها در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی شده و این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد، لیسانس، MBA و دکترا ارائه می‌کند.

دانشکده هنر، طراحی  دانشگاه بیلکنت در کشور ترکیه: همواره  این دانشگاه به پنج گروه تقسیم می شود.

از جمله: دپارتمان ارتباطات و طراحی COMD، دپارتمان هنر‌های زیبا، دپارتمان طراحی گرافیک، دپارتمان معماری داخلی و طراحی محیطی، دپارتمان طراحی و معماری شهری. دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند.

مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه بیلکنت ترکیه الزامی است

زبان تدریس در دانشگاه بیلکنت انگلیسی است. دانش‌آموزان می‌توانند پس از ورود و ثبت‌نام، نتایج یکی از آزمون‌های معتبر بین‌المللی را ارسال کنند یا در آزمون تسلط Bilicent در زبان انگلیسی آکادمیک (PAE) دانشگاه خود شرکت کنند. به دانش‌آموزانی که نمی‌توانند شرایط لازم را برآورده کنند، پیشنهاد می کنیم برای یافتن راهی جدید از مشاوره سایت اعزام دانشجو بهره ببرند.

 

گذراندن آزمون ALES برای شهروندان ترکیه‌ای که متقاضی برنامه‌های کارشناسی ارشد هستند الزامی است،شهروندان ترکیه‌ای که مقیم کشور‌های خارجی هستند و کسانی که شهروند ترکیه نیستند می‌توانند به جای ALES نمرات GRE را ارسال کنند. ALES برای ۳ سال و GRE برای ۵ سال معتبر است، بنابراین نمرات GRE/ALES باید در زمان ثبت نام معتبر باشد

مدارک مورد قبول عموماً توسط دانشگاه‌های ترکیه:

آیلتس – ۶. ۵ به طور کلی، با حداقل ۵. ۵ در هر بخش

تافل iBT – ۸۷ در کل

آکادمیک PTE

آیلتس

تافل

مهارت پیشرفته C۱ یا C۲ در زبان ترکی

دانشگاه بیلکنت

نقشه‌های دانشجویی دانشگاه بیلکنت ترکیه و امکانات آن‌ها

در پردیس اصلی و شرقی دانشگاه بیلکنت و نزدیک به منطقه خرید مرکز بیلکنت، تعدادی شعبه و دستگاه خودپرداز وجود دارد.

خدمات خوابگاه

از جمله وسایلی که برای هر دانش‌آموز تهیه می‌شود می‌توان به تشک، بالش، روبالشی، روتختی، پتو و لحاف اشاره کرد. در طول اقامت دانشجویان در خوابگاه‌ها، این اقلام به طور مرتب و بدون هزینه اضافی شسته می‌شوند.

طبق مقررات سازمان بهداشت، کلیه فضا‌های خوابگاه‌های دانشگاه از جمله اتاق‌های دانشجویی به طور مکرر و منظم توسط پیمانکاران دارای گواهی ISO نظافت می‌شود. دانشگاه امن و پر جنب و جوش بیلکنت خدمات اجتماعی و دانشگاهی زیادی دارد.

 

خدمات کتابخانه

کتابخانه دانشگاه بیلکنت شامل مجموعه بزرگی از غرفه‌های گوش دادن به موسیقی، سی دی، نوار‌های ضبط شده، کاست‌های صوتی و تصویری، موسیقی و میکروفیلم است. این کتابخانه مجلات موسسات مختلف، مقالات علمی و گزارش‌های فنی را از موسسات تحقیقاتی پیشرو در اروپا و ایالات متحده دریافت می‌کند و مشترک روزنامه‌های مهم خارجی است.

خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات

مرکز کامپیوتر Bilkent (BCC) منابع و خدمات محاسباتی متنوعی را برای رفع نیاز‌های محاسباتی اداری، آموزشی و پژوهشی جامعه دانشگاهی ارائه می‌کند. این خدمات شامل تهیه تجهیزات محاسباتی، نگهداری سخت‌افزار و نرم‌افزار آن‌ها، نگهداری منابع نرم‌افزاری مانند کامپایلر‌های زبان، برنامه‌ها و برنامه‌های کمکی می‌باشد.

خدمات بهداشتی

مراکز بهداشتی درمانی واقع در پردیس اصلی و شرقی به دانشجویان و اعضای هیات علمی خدمات بهداشتی ارائه می‌دهند. در مراکز بهداشتی درمانی دانشگاه خدمات اولیه و فوری به کلیه دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی بیلکنت بصورت رایگان ارائه می‌گردد.

زندگی دانشگاهی

خوابگاه‌های دانشگاه بیلکنت، متشکل از ۲۶ ساختمان با طرح‌ها و ویژگی‌های مختلف، محیطی آرام، امن، راحت، دلپذیر و سالم را برای بیش از ۴۵۰۰ دانشجوی ترک و بین‌المللی با پیشینه‌های مختلف که ترجیح داده‌اند در آموزش عالی استفاده عالی داشته باشند، فراهم می‌کند.

امکانات ورزشی

ماموریت مرکز تربیت بدنی و ورزش فراهم کردن محیط و برنامه‌هایی است که از طریق آن جامعه دانشگاه بیلکنت بتواند در آن مشارکت کرده و به یک سبک زندگی سالم دست یابد. دانشجویان با شرکت در برنامه‌های با کیفیت سلامت، تربیت بدنی، ورزش و تناسب اندام، زندگی دانشگاهی خود را غنی می‌کنند و به حداکثر توان فردی خود می‌رسند.

_باشگاه‌های دانشجویی

اتحادیه دانشجویی فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشجویان را سازماندهی می‌کند. نمایندگان دانشجویان توسط هیئت دانشجویی انتخاب می‌شوند. آن‌ها مسئول اداره اتحادیه دانشجویی و ایجاد برنامه فعالیت هستند. ساختمان اتحادیه دانشجویی، واقع در مرکز پردیس اصلی، دارای یک اتاق موسیقی، اتاق فیلم، اتاق جلسات، دفاتر و یک سالن کنفرانس است.

رتبه‌بندی دانشگاه بیلکنت ترکیه و دانشکده‌های آن

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی منبعی حیاتی است که فهرست نهایی بهترین دانشگاه‌های جهان را ارائه می‌دهد. آن‌ها بررسی می‌کنند که چقدر‌ایده‌های جدید تولید می‌کنند، شهرتشان در سراسر جهان چیست، و چقدر به پیشرفت علمی و آکادمیک کمک می‌کنند.

با توجه به بررسی این موارد رتبه دانشگاه بیلکنت ترکیه در زیر به اختصار توضیح داده شده است.

این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS توسط دانشگاه‌های برتر رتبه ۵۵۱ را دارد.

این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان جهان توسط Times Higher Education در رتبه ۲۸ قرار دارد.

این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط Times Higher Education رتبه ۶۰۱ را به خود اختصاص داده است.

این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط US News and World Report در رتبه ۶۱۷ قرار دارد.

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط دانشگاه شانگ‌های جیاتونگ رتبه ۸۰۱ را به خود اختصاص داده است.

سؤالات متداول

آیا دانشگاه بیلکنت مورد تایید علم و سلامت است؟

دانشگاه بیلکنت مورد تایید وزارت علوم و رتبه A است اما مورد تایید وزارت بهداشت نیست. دانشگاه بیلکنت ترکیه در بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ توسط روزنامه تایمز در رتبه ۲۰۴ در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند از دانشگاه بیلکنت وجود دارد؟

امکان دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه وجود دارد. بورسیه تحصیلی Bilkent در پنج سطح مختلف است. بورسیه‌های تحصیلی در سطوح ۱۰۰%، ۸۰%، ۶۰%، ۴۰% و ۲۰% به متقاضیان ارائه می‌شود.

آزمون‌های ورودی دانشگاه بیلکنت چیست؟

تحصیل در دانشگاه بیلکنت به زبان انگلیسی است و آزمون ورودی این دانشگاه آزمون انگلیسی SAT می‌باشد