5/5 - (2 امتیاز)
بورسیه ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه ( ترکیه بورسلاری Türkiye Burslari )

کشور ترکیه برای جذب دانشجویان نخبه سایر کشور ها بورسیه هایی دارد که به عنوان برنامه هایی برای تحصیل دانشجویان در سطح بین الملل در نظر گرفته شده اند.ترکیه بورسالاری یکی از این برنامه های بورسیه ای برای جذب دانشجویان است که تا کنون دانشجویان زیادی در سطح دنیا برای دریافت این بورسیه اقدام کرده اند و از مزایای آن بهره مند شده اند. در این جا می خواهیم به ترکیه بورسلاری، شرایط اخذ و مزایای و تمامی جزئیات این بورسیه بپردازیم پس همراه ما باشید.موسسه اعزام دانشجو متشکل از کادری مجرب از جمله متخصصان و وکلای سطح اول به شما کمک خواهد کرد که شما بتوانید با صرف کمترین زمان ممکن و پرداخت حداقل هزینه به اهداف مهاجرتی خود برسید. این موسسه شما را یاری خواهد کرد که در تمام زمینه های مهاجرتی از جمله امور مهاجرتی به ترکیه شامل تحصیل، خرید املاک، سرمایه گذاری در ترکیه و حتی کار در این کشور موفق شوید.ترکیه بورسلاری شرایط بسیار مناسبی را برای دانشجویان فراهم میکند. این بورسیه در سال 2012 تاسیس شده است و طی چندین سال توانسته علاقمدان زیادی را جذب کند. ترکیه بورسلاری علاوه بر اختصاص دادن کمک هزینه تحصیل دانشجویان، شرایط بسیار خوبی از جمله تضمین جایگاه در دانشگاه های ترکیه را برای علاقمندان به همراه دارد. نه تنها در کشور های همسایه بلکه در سراسر جهان ترکیه بورسلاری را به عنوان فرصتی ویژه برای دانشجویان می شناسند.

ترکیه بورسلاری چه اهدافی دارد؟

ترکیه بورسلاری اهداف زیادی را دنبال می کند. این بورسیه محبوب علاوه بر این که حمایت از دانشجویان در عرصه تحصیل را فراهم می کند با آموزش زبان ترکی و طرح های مختلف باعث ارتباط نزدیک تر با دانشجویان بین الملل می شود که این ارتباط پس از فارغ التحصیلی نیز امکان پذیر است‌. کشور ترکیه قصد دارد به این روش پل ارتباطی با سایر کشور ها ایجاد کند. این بورسیه علاوه بر اهداف تحصیلی در سایر زمینه های فرهنگی، اجتماعی و تحقیقاتی و موضوعات فرا درسی برنامه های خوبی را دنبال می کند. 

برای اخذ ترکیه بورسلاری باید چه شرایطی داشته باشم؟

برای اخذ این نوع بورسیه تحصیلی شما باید علاوه بر شرایط سنی امتیاز و معدل مورد نیاز را کسب کرده باشید.

شرایط سنی:

و اما شرایط معدل داوطلبان هر مقطع:
 • حداقل معدل برای کارشناسی ۱۴ یعنی کسب ۷۰ درصد امتیازات ممکن
 • برای رشته های مهندسی و هنر حداقل معدل ۱۶
 • حداقل معدل برای مقطع ارشد و دکتری ۱۵ یعنی کسب ۷۵ درصد امتیازات ممکن.
 • حداقل معدل ممکن برای رشته های پزشکی یعنی پزشکی، دارو سازی و دندان پزشکی در ترکیه ۱۸ یعنی کسب ۹۰ درصد امتیازات ممکن.
ضمنا افرادی که ملیت ترکی داشته باشند و یا کسانی که  سلب تابعیت شده اند و یا دانشجویانی که قبلا در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کرده اند و دوباره برای همان مقطع ثبت نام کرده اند نمی توانند برای ترکیه بورسلاری اقدام کنند. 

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

مدارک لازم برای ثبت نام ترکیه بورسلاری (بورسیه تحصیلی ترکیه)

برای ثبت نام اولیه در ترکیه بورسلاری باید به صورت آنلاین مدارکی را در سایت ترکیه بورسلاری بارگذاری کنید. این مدارک عبارتند از:
 1.  یک قطعه عکس از داوطلب(عکس قدیمی نباشد)
 2.  پاسپورت با اعتبار طولانی مدت و یا مدارک شناسایی
 3. هر نوع مدرک تحصیلی و نمرات کسب شده
 4.  گواهی فارغ التحصیلی یا مدرک دیپلم
 5.  نمرات کسب شده در آزمون ملی ترکیه
 6.  ارائه مدارک GRE و GMAT برای مقطع ارشد و دکتری
 7. ارائه مدرک DUS و TUS برای پزشکی و دندان پزشکی در مقطع کارشناسی
 8. داشتن مدرک زبان
 9. برای مقطع دکتری داشتن یک نمونه از تحقیقات الزامیست
 10.  ارائه مدرک زبان C1 در حداقل سطح TOMER
 11.  نمرات آزمون های بین المللی YÒS، DEFL، YDS
 

مصاحبه ترکیه بورسلاری (بورسیه تحصیلی ترکیه)

داوطلب پس از ارائه مدارک خود و بررسی آن توسط انجمن به انجام مصاحبه دعوت خواهد شد. در انجام مصاحبه از متقاضی تقاضا می شود که خود را معرفی کرده و تمامی مدارک خود به همراه کپی همه آن ها را ارائه دهد. پس از آن از فرد متقاضی علت و انگیزه او از اخذ بورسیه مورد سوال قرار خواهد گرفت.در مرحله بعد از دانشجو سوالاتی در رابطه با دانش او پرسیده خواهد شد و در این مرحله سوابق و مهارت های دانشجو مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. مدت زمانی که از شخص مصاحبه به عمل می آید در حدود ۲۰ دقیقه بوده که زمانی کوتاه خواهد بود.توجه داشته باشید که اگر از شما برای انجام مصاحبه دعوت شود به معنای اخذ بورسیه و اتمام کار شما نخواهد بود و ممکن است بعد از انجام و پایان مصاحبه نظر انجمن منفی بوده و شخص صلاحیت دریافت بورسیه را نداشته باشد.

انواع ویزای ترکیه و نحوه دریافت آنها

بورسیه ترکیه

مزایای ترکیه بورسلاری

اخذ این بورسیه مزایای بسیاری به همراه دارد که در زیر به بررسی این مزایا پرداخته ایم:برگزاری کلاس های آموزشی زبان ترکی برای دانشجویان به جهت تسریع در روند آموزش
 • ارائه خوابگاه جهت اقامت رایگان
 • هزینه های رایگان تحصیل و دانشگاه
 • هزینه های ماهانه
 • پرداخت هزینه های مربوط به بلیت به صورت یک طرفه
 • دریافت بیمه پزشکی و خدمات درمانی رایگان
 

کمک هزینه های تحصیلی ترکیه بورسلاری

دانشجویان در صورتی که موفق به کسب ترکیه بورسلاری شوند از پرداخت هر گونه هزینه تحصیلی معاف خواهند بود و علاوه بر هزینه های رایگان تحصیل به دانشجویان مبلغی به عنوان حقوق به صورت ماهیانه پرداخت خواهد شد. میزان حقوق دریافتی دانشجویان بسته به مقطع تحصیلی آن ها به صورت زیر است:
 • دانشجویان دوره کارشناسی به طور ماهانه مبلغی به میزان ۸۰۰ لیر دریافت خواهند کرد.
 • دانشجویان دوره کارشناسی ارشد با توجه به مخارج و مقطع تحصیلی بالا تر ۱۱۰۰ لیر دریافت می کنند.
 •  این مبلغ در دوره دکترا بالا تر از مقاطع پایین تر و به میزان ۱۶۰۰ لیر می باشد.
این مبالغ در صورتی که دانشجو اقامت کوتاه مدتی داشته باشد کم تر خواهد بود. به طوری که برای دانشجویان کارشناسی ۴۵۰ لیر، کارشناسی ارشد ۶۰۰۰ لیر و دوره دکترا ۹۰۰ لیر خواهد بود و در صورتی که دانشجو فرصت مطالعاتی سه تا ده ماهه دریافت کند به او مبلغ ۳۰۰ لیر پرداخت می شود.

نحوه و زمان ثبت نام ترکیه بورسلاری

ثبت نام این بورسیه فقط از طریق سایت ترکیه بورسلاری امکان پذیر خواهد بود و هر گونه ثبت نام دیگر در این زمینه نا معتبر خواهد بود. لازم است فرد متقاضی خود جهت ثبت اقدام کرده و فرد یا موسسه دیگری به جای متقاضی این کار را انجام ندهد. مدت زمانی که متقاضی می تواند در سایت رسمی ترکیه بورسلاری ثبت نام کند از اولیل ماه ژوئن تا اوخر ماه فوریه خواهد بود. این مدت زمان در کشور ایران و با توجه به ماه های شمسی از ۲۰ خرداد ماه تا ۲ اسفند ماه می باشد.

سوالات متداول

آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه در مقطع دکتری وجود دارد؟

به طور کلی امکان اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مانند لیسانس و فوق لیسانس در این کشور وجود دارد. اما آنچه می تواند قابل توجه باشد این است که علاوه بر دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی مانند خوابگاه رایگان، بیمه درمانی رایگان و تسهیلات ایجاد شده در زمینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

بورسیه شایستگی ابن حلدون (UBB) چقدر است؟

این بورسیه رقابتی ترین بورس تحصیلی محسوب می شود و به متقاضیانی با پیشینه علمی و پژوهشی برجسته تعلق می گیرد. دانشجو حقوق ماهیانه (حدود 2500 لیر)، مسکن دانشجویی و معافیت شهریه می گیرد.

معدل لازم برای بورسیه چقدر است؟

در کل معدل مورد نیاز برای گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه برای مقطع لیسانس 70 از 100 یعنی حدود 14 معدل است. معدل مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد 75 از 100 یعنی معدل 15 و معدل مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه در مقطع دکتری 75 از 100 می باشد. معدل مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه در برخی رشته های خاص و پرطرفدار مانند پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی 90 از 100 می باشد که به معنای حداقل معدل 18 می باشد.