5/5 - (2 امتیاز)

تحصیل رایگان در ترکیه، بهترین و آخرین روش های تحصیل رایگان 2023

تحصیل رایگان در ترکیه برای ایرانیان ( شرایط و مدارک لازم 2023 )

تحصیل در دانشگاه­ های خارجی همیشه برای دانشجویان و افرادی که به تازگی قصد ورود به دانشگاه را دارند، جذاب بوده است؛ اما امکان تحصیل رایگان در یکی از نزدیکترین کشورها، این جذابیت را چندین برابر می­کند.

کشور ترکیه با اعطای بورسیه‌های تحصیلی مختلف به دانشجویان بین المللی، شرایط مناسبی را برای تحصیل رایگان در دانشگاه­ های این کشور فراهم کرده است. فرقی ندارد که در چه مقطع و چه رشته ای تحصیل می کنید، در هر صورت شانس دریافت بورسیه را در این کشور دارید. افرادی که موفق به دریافت بورسیه می شوند، هیچ گونه هزینه ای را برای تحصیل در دانشگاه ­های دواتی ترکیه پرداخت نمی­کنند.

دلیل اعطای چنین بورسیه های، تقویت همکاری بین کشورها و ترویح درک متقابل مردم جهان با مردم ترکیه است. شرکت در برنامه های بورسیه این کشور تنها از طریق سایت www.turkiyeburslari.gov.tr انجام پذیر است.

در صورتی که قصد دریافت بورسیه را داشته باشید، حتما باید مدارک و اطلاعات خودتان را تا تاریخ 20 فوریه ارسال کنید. البته موسسه اعزام دانشجو با توجه به سابقه طولانی که در این زمینه دارد، بهترین راهنما برای افرادی است که قصد دارند با کمترین هزینه و بدون دردسر برای تحصیل به ترکیه مهاجرت کنند.

 

چرا برای تحصیل، کشور ترکیه را انتخاب کنیم؟

دولت کشور ترکیه در سال­ های اخیر با بالا بردن کیفیت آموزش در سطوح دانشگاهی و افزایش تعداد دانشگاه ­های تخصصی، زمینه‌چینی­ های لازم برای پذیرش هزاران دانشجو بین ­المللی را فراهم کرده است.

یکی از مهم‌ترین سیاست ­هایی که دولت‌مردان این کشور به این منظور در پیش گرفته اند، اعطای بورسیه های دانشجویی به خارجی­ ها برای تحصیل رایگان در دانشگاه ­های دولتی ترکیه است.

به این بورسیه، بورسیه دولتی گفته می­شود و برای دریافت آن باید حتماً مدارک و سوابق خودتان را تا 20 فوریه به مراجع مربوطه در این کشور تحویل دهید.

در صورتی که شرایط لازم را داشته و کمی هم خوش‌شانس باشید، یکی از بورسیه های این کشور را دریافت خواهید کرد و از شانس تحصیل رایگان در ترکیه بهره مند می شوید. این بورسیه تمامی هزینه شهریه دانشگاه را پوشش می­­دهد.

همچنین به شما اجازه داده می­شود که به مدت یک سال با شرکت در دوره های آموزشی، زبان ترکی استانبولی را بیاموزید. در پایان هر دوره تحصیلی، بلیط رفت و برگشت به محل زندگی شما، از طرف دولت این کشور پوشش داده می­شود.

مزیت دیگر دانشجو بودن در ترکیه این است که بیمه درمانی دریافت می کنید و به این ترتیب در صورت لزوم می­توانید از مراکز درمانی و بیمارستان­های این کشور استفاده کنید. علاوه بر تمامی سیاست­های حمایتی از دانشجویان بورس شده، به آن­ها در دوره کارشناسی 1000 لیر، کارشناسی ارشد 1400 لیر و در مقطع دکتری 1800 لیر به شکل ماهانه پرداخت می­شود.

 

تحصیل رایگان در ترکیه

در صورتی که متقاضی تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه هستید، باید برای دریافت بورسیه دولتی از این کشور درخواست بدهید. بورسیه های دولتی این کشور به شکل فاند کامل است و شامل تمامی هزینه های شهریه دانشگاه، اسکان، حمل و نقل و کمک هزینه ماهیانه است. در مورد رشته های پر هزینه ای مثل پزشکی هم بورسیه هایی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است. نکته قابل توجه این است که در این کشور، به دانشجویان خارجی مجوز کار پاره‌وقت هم داده می­شود که به شما کمک خواهد کرد تا هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور را تا حدی تأمین کنید.

بیشتر کلاس­های درس برای دانشجویان خارجی در ترکیه به زبان انگلیسی برگزار می شوند. به همین دلیل در شرایط عمومی پذیرش دانشجویان و اعطای بورسیه داشتن مدرک تافل و آیلتس، ضروری است.

همچنین برای تحصیل در این کشور به هیچ عنوان نباید سوء پیشینه ای را داشته باشید. افرادی که ریز نمرات و معدل بهتری داشته باشند، از شانس بالاتری برای دریافت بورسیه برخوردار می­شوند.

 

شرایط تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی

دریافت بورسیه فول فاند برای تحصیل در هر مقطع متفاوت است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه­های ترکیه و دریافت بورسیه تحصیلی، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 •       معدل بالای 14 برای دیپلم
 •       شرایط سنی (کمتر از 34 سال برای مقطع کارشناسی)
 •       شرکت و قبولی در آزمون YOS
 •       داشتن مدرک زبان انگلیسی (آیلتس و تافل) یا مدرک زبان ترکی استانبولی (سطح C1)
 •       نداشتن بورسیه از سایر دانشگاه­ها
 •       عدم وجود گپ تحصیلی

 

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان خارجی می­توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد هم، دانشگاه­های ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند. در این مقطع هم بورسیه های دولتی به دانشجویان اعطا می شود که با توجه به تعداد کم متقاضیان، دریافت این بورسیه آسان­تر خواهد بود. برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی‌ارشد به مدارک و شرایط زیر احتیاج خواهید داشت:

 •       کمتر از 30 سال سن
 •       معدل بالای 15 برای مدرک کارشناسی
 •       قبولی در آزمون YOS و تومر
 •       عدم وجود گپ تحصیلی

البته بورسیه هایی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد اعطا می شوند، ممکن است که به شکل فاند کامل نباشند و تمامی شهریه و هزینه های متقاضی را پرداخت نکنند. البته برخی از این بورسیه ها علاوه بر شهریه دانشگاه، سایر هزینه هایی مثل هزینه دوره یادگیری زبان ترکی، بیمه درمانی دانشجو و خوابگاه محل سکونت او را هم پرداخت می­کنند.

 

تحصیل رایگان در مقطع دکتری

بورسیه گرفتن برای مقطع دکتری نسبت به سایر مقاطع تحصیلی در ترکیه آسان­تر است و بیشتر دانشجویان خارجی می­توانند چنین بورسهایی را دریافت کنند. بورسیه های ارائه شده به این افراد علاوه بر هزینه دانشگاه، شامل بیمه درمانی، کمک هزینه های سفر، کمک هزینه شرکت در کنفرانس­ها و پروژه های علمی، بلیط هواپیما و هزینه خوابگاه است. شرایط زیر می تواند شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی دکتری افزایش دهد:

 •       بالا بودن معدل
 •       رزومه تحصیلی و علمی خوب مثل داشتن مقالات ISI
 •       دریافت نمره قبولی در آزمون­های GRE و GMAT
 •       مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا

تحصیل رایگان در ترکیه

در کدام رشته ها می­توان به شکل رایگان در ترکیه تحصیل کرد؟

متقاضیانی که رزومه تحصیلی قوی و قابل دفاع و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را در این کشور داشته باشند، تقریباً بدون هیچ محدودیتی و در هر رشته ای که بخواهند، می توانند تحصیل کنند.

هر متقاضی همراه با درخواست بورسیه تحصیلی خود، باید دانشگاه و رشته مورد نظرش را هم مشخص کند تا توسط هیات بررسی، پذیرش نهایی آن انجام شود. در مورد بورسیه هایی که دانشگاه ­ها به دانشجویان خود می­دهند هم محدودیتی در مورد رشته تحصیلی وجود ندارد و برای دریافت آن تنها کافی است که در آزمون ورودی دانشگاه رتبه مناسب برای انتخاب رشته مورد نظرتان را بدست آورید.

 

جمع بندی

تحصیل رایگان در ترکیه با کمک بورسیه های تحصیلی دولتی که در این کشور وجود دارد، برای تمامی دانشجویان بین المللی امکان‌پذیر است. تعداد ایرانیانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند، هر روز بیشتر می­شود؛ چرا که این کشور از نظر فرهنگی، اقتصادی و شرایط زندگی، بسیار به ایران شباهت دارد.

البته با توجه به تقاضای بالایی که برای برخی از این بورسیه ها وجود دارد، رقابت برای اخذ آن­ها شدیدتر است؛ به همین دلیل افرادی که نمرات و شرایط بهتری را داشته باشند، شانس بیشتری را هم برای اخذ بورسیه خواهند داشت.

از طرفی کمک گرفتن از مشاورهای با تجربه و حرفه ­ای می­تواند به فراهم کردن شرایط لازم برای دریافت بورسیه به شما کمک کند. مشاوران موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور با توجه به سابقه طولانی که در این زمینه دارند، می­توانند به تمامی سوالات شما در مورد مهاجرت تحصیلی به ترکیه پاسخ دهند و راهنمایی­های لازم را برای دریافت بورسیه های تحصیلی این کشور انجام دهند.

 

سوالات متداول

آیا تحصیل رایگان در ترکیه امکان‌پذیر است؟

دولت ترکیه به منظور حمایت از دانشجویان بین المللی بورسیه های دولتی مختلفی را برای آن­ها در نظر گرفته است که با داشتن شرایط لازم، شما هم می­توانید یکی از این بورسیه ها را دریافت کرده و به رایگان در کشور ترکیه تحصیل کنید.

بورسیه دولتی در ترکیه چه هزینه هایی را پوشش می­دهد؟

بورسیه های دولتی تمامی هزینه های تحصیلی دانشجو را پوشش می دهد؛ همچنین این بورسیه ها شامل بخشی از هزینه زندگی دانشجو، خوابگاه، بیمه و کمک هزینه دانشجویی هستند.

آیا بدون دریافت بورسیه، امکان تحصیل رایگان در ترکیه وجود دارد؟

در صورتی که بتوانید از یکی از دانشگاه­ های دولتی ترکیه پذیرش گرفته و از غذا و خوابگاه دانشگاه استفاده کنید، هزینه هایتان به میزان قابل‌توجهی کاهش می­یابد و می­توانید با کمترین هزینه در این کشور تحصیل کنید.