5/5 - (2 امتیاز)

وام دانشجویی آلمان

وام‌های دانشجویی آلمان، شرایط دریافت وام و راهنمایی های آن

آلمان یکی از کشور‌هایی است که همواره در طول تحصیل به دانشجویان کمک می‌کند. دانشجویان این کشور هرگز نباید نگران مسائل مالی باشند. زیرا کمک‌های زیادی مانند بورسیه و کمک‌های دولتی و وام‌های دانشجویی غیردولتی به آن‌ها داده می‌شود که باعث می‌شود حتی دانشجویانی که وضعیت مالی خوبی ندارند بتوانند زندگی خود را بگذرانند.

گفتنی است در آلمان این وام‌های دانشجویی به دانشجویان بین‌المللی نیز اعطا می‌شود. در این مقاله پس از اطلاع از هزینه‌های زندگی در آلمان با وام‌های دانشجویی آلمان و یارانه‌های دولتی شما می‌توانید از مشاوره سایت اعزام دانشجو برای انجام کار‌های خود استفاده کنید.

هزینه زندگی در آلمان

همانطور که می‌دانید، اکثر دانشگاه‌های آلمان شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. البته دانشگاه‌های ایالت بادن وورتمبرگ یعنی فرایبورگ، اشتوتگارت، کنستانس، موسسه فناوری کارلسروهه، ‌مان‌هایم، ابرهالارد کارلز توبینگن و اولم (ULM) از این قاعده مستثنی هستند و هر سال تحصیلی دریافت می‌کنند. شهریه‌ای معادل سه هزار یورو از دانشجویان. در ادامه به بیان برخی از هزینه‌های مهم زندگی در آلمان توسط سایت اعزام دانشجو می‌پردازیم.

هزینه مسکن در آلمان :

بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی در آلمان مربوط به مسکن است که هزینه نسبتاً زیادی است. البته تا حد زیادی به منطقه و شهر مورد نظر بستگی دارد. اگرچه محدودیتی برای خرید مسکن برای مهاجران وجود ندارد، اما اکثر مهاجران ترجیح می‌دهند مسکن اجاره کنند.

بیشترین هزینه اجاره مسکن در مونیخ، فرانکفورت، برلین، دوسلدورف و هامبورگ و کمترین آن در بر من و لایپزیگ است. ناگفته نماند که متوسط اجاره بها در آلمان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه است.

اعزام دانشجو به آلمان، راهنمای کامل شرایط و هزینه ها

هزینه حمل و نقل:

سیستم حمل و نقل عمومی در آلمان در مقایسه با سیستم حمل و نقل سایر شهر‌های اروپایی بسیار با کیفیت و مقرون به صرفه است. با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، مردم می‌توانند هزینه‌های زندگی در آلمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
لازم به ذکر است که میانگین هزینه حمل و نقل ماهانه در آلمان بین هفتاد تا نود یورو می‌باشد.

 

بیمه سلامت در آلمان :

یکی از هزینه‌های ضروری دیگر برای تمامی افراد مقیم آلمان، بیمه درمانی است. به عبارت دیگر افراد باید از روز اول ورود به این کشور برای بیمه درمانی خود اقدام کنند. دانشجویان بین‌المللی باید به این نکته توجه داشته باشند که بدون بیمه درمانی نمی‌توانند در دانشگاه ثبت نام کنند.

به طور کلی دو نوع بیمه درمانی در آلمان وجود دارد:

بیمه سلامت عمومی و بیمه درمانی خصوصی. افراد بر اساس نیاز و توانایی مالی خود می‌توانند هر یک از این بیمه‌ها را انتخاب کنند، هزینه دریافت بیمه درمانی بسته به نوع آن متفاوت است. داشتن بیمه سلامت عمومی برای همه افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند ضروری است و دولت هزینه پرداخت آن را تعیین می‌کند.
اگر مردم می‌خواهند خدمات پزشکی بیشتری دریافت کنند، باید برای بیمه درمانی خصوصی که هزینه بیشتری نیز دارد، اقدام کنند. در مجموع، فکر کردن به مدیریت هزینه تحصیل و زندگی همزمان برای دانشجویان بین‌المللی کمی دلهره‌آور است. برای این منظور اکثر آن‌ها از افتتاح حساب بانکی مسدود شده برای این منظور استفاده می‌کنند.
لازم به ذکر است که داشتن چنین حساب کاربری برای دریافت ویزای تحصیلی ضروری است؛ اما برای پرداخت هزینه‌های زندگی نیز مهم است. برخی از دانش‌آموزان نیز از کمک‌های مالی خانواده بهره‌مند می‌شوند. اما بسیاری از دانشجویان در آلمان به وام‌های دانشجویی و کمک هزینه تحصیلی و کمک‌های مالی دولت این کشور نیاز مبرم دارند.
Bafög
طبق اطلاعات سایت اعزام دانشجو اگر دانش‌آموزی در طول تحصیل با مشکلات مالی مواجه شد، می‌تواند از بافوگ کمک بگیرد. بافوگ مخفف Bundesausbildungsförderungsgesetz و به معنای قانون کمک آموزشی فدرال است.
همانطور که از نام این کمک هزینه پیداست، برای حمایت از دانشجویان در طول تحصیل در نظر گرفته شده است. بد نیست بدانید این یارانه ترکیبی از وام با سود صفر و کمک مالی ساده است و مبلغ آن حداکثر ۸۶۱ یورو در ماه برآورد شده است. دانش‌آموزان قبل از بهره‌مندی از این کمک هزینه از نظر مالی ارزیابی می‌شوند. بنابراین، دانشجویانی که از حمایت خانواده برخوردار هستند ممکن است این کمک هزینه را دریافت نکنند. شما برای دریافت بافوگ و انواع وام‌های دانشجویی آلمان می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.
در اصل Bafög فقط برای حمایت از دانشجویان آلمانی طراحی شده بود. اما امروزه به دانشجویان بین‌المللی نیز اعطا می‌شود. دریافت کمک هزینه برای دانشجویان غیر آلمانی دشوارتر است و دریافت‌کنندگان باید حداقل پنج سال در آلمان زندگی کرده باشند. اما استثنا‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال، زمانی که فردی با آلمانی ازدواج می‌کند، روند دریافت تسریع می‌شود.
برای بهره‌مندی از Bafög، دانش‌آموزان می‌توانند درخواست خود را به صورت آنلاین از طریق سرویس وب سایت ارسال کنند. همچنین می‌توان مدارک مورد نیاز را به صورت آنلاین در وب سایت بارگذاری کرد یا از طریق پست چاپ و ارسال کنند. دقت داشته باشید باید برای درخواست Bafög، باید مدرک بیمه درمانی، مدارک گذرنامه، مدرک درآمد و اطلاعات مربوط به وضعیت درآمد خانواده خود را ارائه دهید. همچنین شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.
اخذ وام‌های دانشجویی آلمان با سود صفر درصد
تحصیل در آلمان یک گزینه‌ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی است که مزایای زیادی برای آن‌ها دارد. وام‌های دانشجویی در آلمان با بهره صفر یا بسیار کم توسط سازمان‌های دولتی و غیر دولتی ارائه می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های آلمان برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی، طرح‌های وام دانشجویی خود را دارند.

وام‌های دانشجویی دولتی در آلمان بدون بهره است

اکثر طرح‌های وام‌های دانشجویی آلمان برای دانشگاه‌های دولتی هیچ سودی از دانشجو دریافت نمی‌کنند، در حالی که وام‌های دانشجویی غیردولتی در آلمان شامل مقدار کمی سود است. همچنین علاوه بر سود، ممکن است محدودیت‌های دیگری نیز وجود داشته باشد، برای مثال بیشتر این محدودیت‌ها شامل محدودیت زمانی برای بازپرداخت است.
توجه داشته باشید که برای تأمین هزینه‌های خود نمی‌توانید فقط روی وام‌های دانشجویی در آلمان حساب کنید. با این حال، بررسی کنید که آیا دانشگاه مورد نظر شما در این کشور وام‌های دانشجویی به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد یا خیر. در زیر برخی از منابع وام‌های دانشجویی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی آورده شده است. همچنین شما می‌توانید برای دریافت وام‌های دانشجویی آلمان از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

 

دریافت وام‌های دانشجویی آلمان

همانطور که در بخش قبل گفتیم، بافگ به شدت از دانشجویان بین‌المللی حمایت می‌کند اما شرایط آن سخت است. بنابراین، اگر نمی‌توانید از طریق Bafög پشتیبانی دریافت کنید، باید بدانید که وام‌های دانشجویی دیگری نیز در آلمان موجود است. Bildungs Credit یکی از راه‌های حمایت است و کارکرد آن ترکیبی از کمک‌های دولتی و خصوصی است. ناگفته نماند که هزینه وام‌های دانشجویی در آلمان توسط دولت تامین می‌شود. اما مدیریت و اجرای آن‌ها بر عهده بانک‌های نیمه خصوصی مانند KFW-Studienkredit است.
متقاضیان Bildungs Credit باید زیر ۳۶ سال سن داشته باشند. مبلغ این کمک هزینه سالانه ۷۲۰۰ یورو و بازپرداخت آن حداکثر چهار سال پس از دوره فارغ التحصیلی است و اقساط آن نباید بیش از ۱۲۰ یورو در ماه باشد. سیستم‌های دیگری برای دریافت کمک‌های مالی وجود دارد. به عنوان مثال، دویچه بانک وام‌های دانشجویی به دارندگان حساب بانکی ارائه می‌دهد و ممکن است متقاضیان مجبور شوند قبل از ارائه کمک مالی، مبلغی را در حساب بانکی خود نگه دارند.
در نهایت باید بگوییم که وام‌های خصوصی و نیمه خصوصی بسیاری در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌گیرد و تصمیم‌گیری در مورد اعطای وام بر اساس ملیت در آلمان خلاف قانون است.

وام دانشجویی KfW

وام دانشجویی KfW یکی از دو گزینه اصلی برای دانشجویانی است که به دنبال حمایت مالی اضافی در طول تحصیل خود هستند، به ویژه در زمان همه گیر کرونا، که راهی مطمئن و مقرون به صرفه است.

وام دانشجویی KfW چیست؟

وام‌های دانشجویی KfW وام‌های کم بهره‌ای هستند که به دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌های آلمان ثبت نام کرده‌اند برای تأمین هزینه‌های زندگی خود داده می‌شود.
این وام (kfw) به صورت ماهانه بوده و برای تأمین مالی هر نوع مدرک دانشگاهی قابل استفاده است. پس از تکمیل وام، یک دوره فقط با بهره وجود دارد که در آن نیازی به بازپرداخت آن ندارید – معمولاً بین ۱۸ تا ۲۳ ماه. پس از آن، باید شروع به بازپرداخت متوسط کنید.

چه کسانی واجد شرایط درخواست وام KfW هستند؟

هر فردی بین ۱۸ تا ۴۴ سال که در یکی از دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کند و دارای آدرس ثبت شده در آلمان است و کمتر از ۱۰ ترم تحصیل کرده است می‌تواند واجد شرایط دریافت این وام باشد و هر دانشجویی صرف نظر از درآمد والدینش می‌تواند وام بگیرد. این نوع وام برای هر نوع مدرک دانشگاهی در آلمان از لیسانس گرفته تا دکترا در دسترس است.

وام KfW چقدر طول می‌کشد؟

اگر زیر ۲۴ سال سن دارید، می‌توانید ۱۴ ترم وام KfW دریافت کنید – یعنی برای ۷ سال تحصیلی. اگر بین ۲۴ تا ۳۴ سال دارید، برای ۱۰ ترم تحصیلی وام بگیرید. برای افراد بین ۳۴ تا ۴۴ سال ۶ ترم تحصیلی وام اعطا می‌شود و برای افراد بالای ۴۴ سال امکان حمایت وجود ندارد. برای تحصیلات تکمیلی یا دکترا، حداکثر ۶ ترم پشتیبانی در دسترس است.

مبلغ وام kfw

مبلغ وام دریافتی توسط یک دانشجوی بین‌المللی حدود ۶۵۰ یورو در ماه است. حداکثر مبلغی که می‌توانید برای کل دوره تحصیل دریافت کنید ۵۴۶۰۰ یورو است. (یعنی برای ۱۴ ترم تحصیلی)

چگونه می‌توانم برای وام دانشجویی KfW اقدام کنم؟

برای دریافت وام‌های دانشجویی آلمان باید مستقیماً درخواست خود را ارسال کنید. یک فرم درخواست آنلاین وجود دارد، و سپس باید مدارک دیگری را ارائه دهید – مانند گواهی تولد، گواهی تحصیل، ویزا، و غیره. ، که بیشتر بانک‌ها یا Deutsches Studentenwerk هستند. همچنین شما می‌توانید برای این فرآیند از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

چگونه وام KfW خود را دریافت خواهم کرد؟

این پول در اولین روز کاری هر ماه به حساب بانکی شما واریز می‌شود.

وام دانشجویی آلمان

کمک مالی برای دانش دانش‌آموزان

وزارت آموزش آلمان به دانش‌آموزانی که تحت فشار شدید مالی هستند برای کسانی که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به کمک مالی نیاز دارند کمک مالی می‌کند: Zuschüsse für Studierende.

کمک‌های مالی BMBF برای دانش‌آموزان چیست؟

کمک‌های دانشجویی ارائه شده توسط BMBF یک کمک مالی غیر قابل استرداد برای دانشجویانی است که در آلمان تحصیل می‌کنند و به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا با مشکلات مالی روبرو هستند.
برخلاف کمک‌های مالی KfW، کمک‌های مالی BMBF به دانش‌آموزانی اعطا می‌شود که در شرایط اضطراری هستند و فوراً به پول نیاز دارند. این کمک هزینه‌ها ماهیانه ۵۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی به دانشجویان پرداخت می‌شود و توسط اتحادیه دانشجویی آلمان اداره می‌شود.

چه کسی می‌تواند برای کمک هزینه درخواست دهد؟

هر کسی که در دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کند، صرف نظر از اینکه آلمانی باشد یا دانشجوی خارجی می‌تواند درخواست دهد. برخلاف برنامه وام دانشجویی KfW، محدودیت سنی برای دریافت کمک مالی BMBF نیز وجود ندارد.
اگرچه همه دانشجویان می‌توانند درخواست دهند، اما این کمک هزینه فقط به افرادی اعطا می‌شود که نیاز مالی شدید دارند، به عنوان مثال، آن‌ها شغل پاره وقت خود را از دست داده‌اند، نتوانسته‌اند شغل جدیدی پیدا کنند، کار آزاد را از دست داده‌اند، یا به دلیل سایر موارد ممکن. مشکلات، والدین آن‌ها قادر به حمایت مالی فرزند خود در طول تحصیل در آلمان نیستند. اگر شما نیز نیازمند به دریافت وام‌های دانشجویی آلمان هستید می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

چقدر می‌توانم حمایت مالی دریافت کنم؟

میزان حمایت مالی که دریافت می‌کنید بستگی به مقدار پولی دارد که در زمان درخواست در حساب بانکی خود دارید. اگر کمتر از ۱۰۰ یورو دارید، می‌توانید ۵۰۰ یورو دریافت کنید، به این معنی که اگر بین ۴۰۰ تا ۴۹۹ یورو در حساب بانکی خود داشته باشید، می‌توانید ۱۰۰ یورو دریافت کنید.

سیستم وام بانکی در آلمان:
علاوه بر وام‌های دانشجویی دولتی در آلمان، بانک‌های زیادی نیز در این کشور وجود دارند که طرح‌های وام دانشجویی را ارائه می‌دهند که نرخ بهره مناسبی دارند و به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کنند تا هزینه‌های خود را در این کشور پوشش دهند.
برخی از بانک‌هایی که به دانشجویان بین‌المللی در آلمان وام‌های دانشجویی ارائه می‌دهند عبارتند از:

  • بانک دویچه
  • بانک‌های Raiffeisen
  • اسپارکاسه
  • HypoVereinsbank

 

اولویت دریافت وام دانشجویان ایرانی در آلمان

بر اساس گزارش فارسی ۲۰۲۲، دولت آلمان با تصویب بودجه‌ای ویژه، امکان دریافت وام‌های بلند مدت با بهره کم را برای تمامی دانشجویان از طریق بسته کمک مالی فراهم کرده است. دانشجویان ایرانی در رتبه اول دریافت این وام هستند.
بسیاری از دانشجویان آلمانی و همچنین دانشجویان خارجی که در آلمان تحصیل می‌کنند هزینه‌های زندگی خود را از طریق مشاغل کوتاه مدت مختلف در طول ترم تحصیلی یا در تعطیلات دانشگاه تأمین می‌کنند.
با شروع بحران کرونا و تعطیلی رستوران‌ها، بار‌ها، کافه‌ها و مراکز مختلف ورزشی، امکان کار موقت برای دانش‌آموزان کاهش یا از بین رفته است، به همین دلیل دانشجویان برای پرداخت کرایه خانه و تامین خوراک و زندگی با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند.

اولویت برای متقاضیان ایرانی، هندی و تونسی

دانشجویان متقاضی از کشور‌های ایران، هند، بنگلادش، سوریه و تونس در رتبه‌های اول قرار دارند. به طور معمول، تمام دانشجویان خارجی برای دریافت وام باید چهار هفته صبر کنند.
دریافت وام‌های بلندمدت کم بهره برای دانشجویان آلمانی قبل از بحران کرونا امکان‌پذیر بود، اما در دوران بحران کرونا، حدود هفت هزار دانشجوی آلمانی از بسته کمکی دولت درخواست وام کرده‌اند. اگر شما نیز نیازمند دریافت وام‌های دانشجویی آلمان هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

 

شرایط وام دانشجویی برای دانشجویان خارجی

یکی از شرایط پرداخت وام بلند مدت برای دانشجویان خارجی این است که دانشجو در سال تحصیلی کمتر از ترم ۱۰ باشد.
قاعدتاً دانشجویان باید تا ترم ۱۰ تحصیلات خود را تمام می‌کردند، اما برخی از آن‌ها به دلیل نداشتن تمکن مالی کامل باید همزمان کار کنند و به همین دلیل مدت تحصیل آن‌ها بیشتر است. موضوعی که مورد انتقاد نمایندگان دانشجویی و تشکل‌های صنفی قرار گرفته است
سؤالات متداول

چگونه می‌توانم درخواست بدهم؟ چه زمانی باید درخواست خود را ارسال کنم؟

درخواست‌ها از طریق یک پورتال آنلاین انجام می‌شود. برای درخواست نیاز به گواهی ثبت نام، شناسنامه، حساب بانکی در آلمان و مدرک دارید و حداکثر تا پایان هر ماه می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید.

اگر من یک دانشجوی بین‌المللی هستم، آیا این کمک هزینه بر وضعیت حقوقی من در آلمان تأثیر منفی می‌گذارد؟

خیرین کمک هزینه بر وضعیت شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی تأثیری نخواهد گذاشت.