5/5 - (1 امتیاز)

دریافت وام دانشجویی در کانادا, شرایط و نکات دریافت وام

شرایط دریافت وام دانشجویی در کانادا 2023

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه ­های کانادا را دارند؛ ولی موفق به اخذ فاند و یا بورسیه تحصیلی نشده­اند، می­توانند برای کم‌کردن هزینه­ های تحصیل در کانادا اقدام به دریافت وام کنند. وام دانشجویی در کانادا توسط شرکت و بانک ­های خصوصی به دانشجویان بین­المللی ارائه می­شود.

شرایط دریافت وام در هر بانک یا شرکتی متفاوت است. همچنین میزان وام برخی از بانک­ها فقط مختص پرداخت شهریه است. برای اطلاع دقیق از شرایط درخواست وام می‌توانید از مشاوران موسسه اعزام دانشجو کمک بخواهید.

نگاه کلی به وام ­های دانشجویی در کانادا

هر ساله بسیاری از افراد از سراسر جهان برای ادامه تحصیل دانشگاه ­های کانادا را به دلیل مدرک معتبر و شناخته شده در سطح جهان و البته استفاده از امکانات و متدهای پیشرفته آموزشی انتخاب می­کنند و اقدام به مهاجرت تحصیلی می­کنند.

تحصیل در خارج از کشور هزینه های زیادی را در پی دارد و کشور کانادا از این قاعده مستثنی نیست و دانشجویان در برابر هزینه های زندگی و تحصیل، با چالش سختی روبه‌رو هستند.

به همین خاطر بسیاری از دانشجویان علاوه بر دریافت بورسیه تحصیلی تصمیم به دریافت وام‌دانشجویی می­کنند. البته دریافت بورسیه تحصیلی برای تمامی دانشجوها از طرف دانشگاه ­های کانادا امکان پذیر نیست.

از این رو، دریافت وام‌دانشجویی گزینه مناسبی برای دانشجویان است.

دانشجویانی که شهروند کانادا هستند، می‌توانند از وام‌دانشجویی که بانک­های دولتی و فدرال به آن­ها ارائه می دهد استفاده کنند. ولی دانشجویان بین­ المللی امکان دریافت این نوع وام ­ها را ندارند و تنها می‌توانند از وام ­هایی که اشخاص و نهادهای خصوصی ارائه می­دهند، بهره‌مند شوند‌.

شرایط دریافت وام دانشجویی در کانادا

وام­های دانشجویی که از نهادهای خصوصی ارائه می شود، ضوابط و شرایط مختص به خود را دارد. شرایط کلی برای دریافت وام‌دانشجویی بین­المللی در کانادا به شرح زیر است:

 •       دانشجو نباید شهروند و مقیم دائمی کانادا باشد.
 •       دانشجو باید در حال تحصیل در یکی از دانشگاه­های کانادا باشد.
 •       دانشجو باید در یکی از بانک­های کانادا حساب بانکی داشته باشد.
 •       دانشجو موظف است پس از فارغ‌التحصیلی اقساط خود را بازگرداند.
 •       سن دانشجو بالای 18 سال بادر، در غیر این صورت والدین وی باید اقدام به دریافت وام کنند.
 •       رشته تحصیلی دانشجو باید بازار کار خوبی در کانادا داشته باشد.

مواردی که هنگام انتخاب نهاد وام‌دهنده باید به آن­ها توجه کنید:

 1. حداکثر مبلغی که مجاز هستید از وام‌ ازدهنده دریافت کنید.
 2. ثابت و یا متغیر بودن نرخ بهره وام
 3. بازه و برنامه زمانی بازپرداخت وام
 4. زمان آزاد شدن بودجه مورد نظر

در نظر داشته باشید که ریز نمرات و عملکرد شما در دانشگاه تأثیر در دریافت وام دانشجویی دارد و از طرف شخص و یا نهاد وام دهنده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای دریافت وام در دوران تحصیل باید نمراتتان مورد قبول نهادی که برای اخذ وام اقدام می­کنید، باشد. در صورت موافقت با درخواست وام دانشجویی شما، وجه موردنظر مستقیم به حساب دانشگاه بابت پرداخت شهریه­ واریز می­شود. فرایند اعطای وام دانشجویی در کانادا در بازه زمانی 6 هفته طول می­کشد.

 

تفاوت فاند و وام دانشجویی

فاند و بورسیه تحصیلی کمک مالی است که توسط دانشگاه و یا نهاد دولتی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می­گردد. برای دریافت بورسیه تحصیلی معمولاً معدل و عملکرد و البته مدرک زبان دانشجوی بین­ المللی مورد بررسی قرار می­گیرد.

معمولاً دانشجویان تمام وقت شرایط لازم را برای دریافت فاند و بورسیه دارند. همچنین بورسیه تحصیلی و فاند به دانشجو تعلق دارد و بازپرداختی از طرف دانشجو صورت نمی­گیرد.

وام دانشجویی یک نوع کمک مالی از طرف شخص و یا نهاد خصوصی است که به دانشجو بین المللی اعطا می­شود.

در صورتی که دانشجو موظف است بعد از پایان تحصیلات وام دریافتی را همراه با بهره آن بازپرداخت کند. البته وام­های دانشجویی با شرایط مختلفی اعطا می­شوند.

 

مزایای دریافت وام دانشجویی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

دانشجویان بین المللی در کانادا می­توانند با دریافت وام دانشجویی هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه، اقامت، غذا، بیمه و … را به حداقل برسانند. با برآورد هزینه های یک دانشجوی بین المللی در کانادا می توان گفت  که میانگین 10 هزار دلار کانادا در سال برای هزینه های تحصیلی یک دانشجو کفایت می­کند.

اگر اعضای خانواده دانشجو همراه او بودند، به ازای هر عضو خانواده 4 هزار دلار کانادا در سال و به ازای هر کودک، 3 هزار دلار کانادا در سال نیاز است.

مراحل دریافت وام دانشجویی در کانادا

به این نکته توجه کنید که پروسه دریافت وام در کانادا در یک محدوده زمانی نسبتاً طولانی امکان پذیر است. پس بهترین زمان برای اقدام به دریافت وام دانشجویی بلافاصله بعد از پذیرش از دانشگاه مد نظر و برآورد هزینه، نسبت به شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی است.

در این زمان شما می­توانید نسبت به بودجه مورد نیاز اقدام به درخواست وام دانشجویی کنید. در قدم اول بانک ­ها و نهادهایی که وام دانشجویی به دانشجویان بین الملل اعطا می­کنند را شناسایی کنید و در قدم دوم تمام گزینه های موجود را با هم مقایسه کنید.

مقایسه از نظر میزان وام ارائه شده، نرخ بهره بازپرداخت، مدت زمان ارائه وام و شرایط مورد نیاز برای درخواست وام بسیار مفید خواهد بود. پس از انتخاب بانک فرم درخواست وام دانشجویی بین­المللی را پر کرده و ارسال کنید.

امکان رد شدن درخواست شما توسط بانک یا نهاد همیشه وجود دارد، بنابراین برای صرفه‌جویی در زمان و احتیاط بیشتر بهتر است از چند گزینه که وام دانشجویی ارائه می­دهند درخواست بدهید و در صورت قبولی درخواست وام دانشجویی از هر یک از بانک­هایی که فرم درخواست فرستاده بودید، مدارک مورد نیاز را به بانک ارائه دهید.

دریافت وام دانشجویی در کانادا, شرایط و نکات دریافت وام

مدارک لازم جهت دریافت وام دانشجویی در کانادا

مدارک لازم جهت دریافت وام دانشجویی در کانادا نسبت به بانک و نهادی که با درخواست شما موافقت کرده­اند، می­تواند متفاوت باشد. در این قسمت به طور کلی مدارکی که نیاز است را بیان کرده ایم:

 1. نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی
 2. پاسپورت و مدارک شناسایی
 3. فرم درخواست وام‌دانشجویی
 4. چند قطعه عکس
 5. مدارک تحصیلی سال­های پیش
 6. مدرک آزمون­های آیلتس، GRE، تافل و …
 7. گواهی اقامت دانشجو
 8. ضامن
 9. گزارش حساب بانکی دانشجو
 10. گواهی اثبات درآمد ضامن

معرفی چند نهاد اعطا کننده وام‌ دانشجویی در کانادا

بانک ­ها و نهادهای دولتی و خصوصی زیادی وجود دارند که به دانشجویان بین‌المللی وام دانشجویی اعطا می­کنند. در این قسمت به چند نمونه از بانک­ هایی که با شرایط اختصاصی خود اقدام به اعطای وام به دانشجویان می کنند اشاره خواهیم کرد.

برای دریافت اطلاع بیشتر از بانک ­ها و شرایط اخذ وام‌دانشجویی در کانادا با کارشناسان موسسه اعزام دانشجو همراه شوید.

 1. وام دانشجویی نهاد HDFC Credila Study loan for Canada :

با دریافت این وام، دانشجویان توان پرداخت صد درصد هزینه های تحصیل خود را پیدا می­کنند. همچنین دانشجویان با این وام می‌توانند هزینه شرکت در آزمون ­های  IELTS، TOEFL، GMAT، GRE و … خود را پرداخت کنند. مقدار مبلغ پرداختی این بانک برای سال اول تحصیل، 10 هزار دلار کانادا می­باشد که به راحتی هزینه های تحصیل را پوشش می­دهد.

 1. وام دانشجویی SBI ED-Vantage Student Loan:

این بانک یکی دیگر از نهادهایی است که وام دانشجویی بین­المللی اعطا می­کند و دانشجویان با دریافت این وام می توانند 90% هزینه های تحصیل همانند شهریه دانشگاه و هزینه های غیر تحصیلی خود را تامین کنند.

 1. وام دانشجویی ICIC Study Abroad Education Loan:

نهاد دیگری که به دانشجویان بین ­المللی وام دانشجویی اعطا می­کند، نهاد ICIC است که برای دانشجویان در مقاطع آموزش عالی وام ارائه می دهد. این نهاد به جز هزینه های تحصیلی، بودجه بابت پرداخت هزینه های  بلیط هواپیما و خدمات دیگر نیز در نظر می­گیرد.

نکات مهم در ارتباط با دریافت وام دانشجویی در کشور کانادا

در فرایندی که برای دریافت وام تحصیلی باید طی شود، بهتر است به نکاتی توجه کنید که به شرح زیر است:

 •       وام دانشجویی بین­المللی معمولاً به دانشجوهایی که به طور تمام وقت پذیرش دانشگاه دریافت کرده­اند، تعلق می­گیرد. پس بهتر است در صورتی که دانشجویی تمام وقت هستید، اقدام به درخواست وام کنید.
 •       دانشجوهایی که مقیم کانادا نیستند باید برای درخواست وام دانشجویی از بانک‌ها و نهادهای خصوصی اقدام کنند.
 •       داشتن ضامن برای دریافت وام دانشجویی در کانادا الزامی است. تعداد ضامن به بانک و نهاد وام دهنده بستگی دارد.
 •       وام دانشجویی همانند بورسیه و فاند نیست، شما با دریافت وام دانشجویی باید بعد از فارغ التحصیلی وام را همراه با بهره آن بازپرداخت کنید.
 •       ریزنمرات و عملکرد تحصیلی شما در دانشگاه در دریافت وام و میزان وام تاثیر دارد.
 •       شرایط هر بانک و یا نهاد در کانادا برای دریافت وام می­تواند متفاوت باشد‌. قبل از درخواست وام دانشجویی بهتر است اطلاعات کافی در مورد نهاد و یا بانک وام دهنده کسب کنید.

کلام پایانی

در این مقاله به موضوع دریافت وام دانشجویی در کانادا پرداختیم، همه افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند به فکر دریافت فاند و بورسیه تحصیلی هستند ولی ممکن است شرایط اخذ بورسیه تحصیلی را نداشته باشند.

در این صورت می­توانند پس از پذیرش از دانشگاه مد نظر در کانادا اقدام به درخواست وام دانشجویی کنند.

نهاد و بانک ­های خصوصی به دانشجویان بین‌المللی وام­های دانشجویی اعطا می­کنند که هم شهریه دانشگاهی آن­ها را پوشش می‌دهد و در برخی از مواقع هزینه های غیر تحصیلی را هم پرداخت می­کنند. از طرفی بازپرداخت وام دانشجویی بعد از اتمام دوره تحصیلی آغاز می­شود.

 

 سوالات متداول

آیا دانشجویان بین المللی در کانادا امکان دریافت وام دانشجویی را دارند؟

بله، دانشجویان بین ­المللی می­توانند از بانک‌های خصوصی درخواست وام دانشجویی کنند.

آیا بازپرداخت وام دانشجویی در کانادا در طول مدت زمان تحصیل باید پرداخت شود؟

خیر، بازپرداخت وام دانشجویی بعد از فارغ التحصیلی به صورت قسطی صورت می گیرد.

آیا وام دانشجویی در کانادا می تواند شهریه دانشگاه را پوشش دهد؟­

میزان وام اعطای هر بانک یا نهادی با هم متفاوت است، اما به طور کلی وام اعطایی توسط بانک­ها شهریه دانشگاه را پوشش می­دهد.