5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل رایگان در خارج از کشور بدون هزینه

تحصیل رایگان در خارج از کشور بدون هزینه

در شرایط بحرانی اوضاع اقتصادی ایران،تحصیل به خارج،آن هم بصورت رایگان همچون یک معجزه است؛این نوع تحصیل شاید مانند یک رویا باشد اما با روش هایی می توانید این رویا را به حقیقت تبدیل کنید.

روش هایی برای تحصیل بصورت رایگان در خارج از کشور:

 

تحصیل رایگان با دستیابی به بورسیه در کشورها

استفاده از بورسیه های تحصیلی جزو مواردی است که تحصیل رایگان درخارج از کشور را امکان پذیر می کند، کشور های خارجی توسعه یافته جهت افزایش نیروی کار،برای دانشجویان نخبه و بااستعداد، بورسیه هایی تعیین کرده است که در آن مبالغی برای هزینه تحقیق و تحصیل در این کشورها به دانشجویان داوطلب تعلق می گیرد.

داوطلبان با شرایط ومدارکی  می توانند برای گرفتن بورسیه اقدام کنند؛از جمله مواردی که دردریافت بورسیه بسیار موثر هستند،میتوان به:

چاپ کتاب،مقاله های معتبر چاپ شده،کارهای تحقیقاتی وآزمایشگاهی،ثبت اختراع،ارتباط با اساتید خارجی اشاره کرد.(دراین بین،داشتن مدرک زبان بانمره مورد نظر هردانشگاه و معدل بالا برای شما پوئن مثبت به حساب می آیند.)

نکته قابل توجه دراین مورد این است که برخی از کشورها، بورسیه در زمان کارشناسی را هم برای دانشجویان ارائه می کنند)کشور ایتالیا از جمله کشورهایی است که در زمان کارشناسی هم برای رشته های مختلف،بورسیه های متنوعی از جمله بورسیه استانی ارائه می دهد.(

Professionals یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی است که به افرادی با ویژگی ها و مهارت های خاص یا با توانایی بالا،مانند ورزشکاران با افتخارات بین المللی تعلق میگیرد.

 

دستیابی به فاند و فول فاند های تحصیلی دردانشگاه ها

تفاوت اساسی فاند و فول فاند با مورد ذکر شده در بالا این است که فاند وفول فاند،فقط برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود(هر فاند شامل مبلغی است که از سوی دانشگاها تعیین می شود)

نکته اساسی و چشمگیر این است که در برخی از کشورها،دانشجویان محصل(کارشناسی ارشد و دکترا) جزو افراد شاغل به حساب می آیند ودر اینصورت است که نه تنها از آنها،شهریه دانشگاه گرفته نمی شود بلکه مبلغی به عنوان حقوق نیز به آنها داده میشود.

تحصیل در ترکیه به همراه شرایط و مدارک مورد نیاز (هزینه پذیرش )

مراحل اقدام برای اخذ بورسیه

به دلیل اینکه هر دانشگاه شرایط خاص و متفاوتی برای بورسیه تحصیلی و تحصیل با فاندهای مختلف در نظر میگیرد،اولین کار مراجعه به وبسایت دانشگاه و مطالعه اطلاعات دقیق،در این باره است؛برای دستیابی به این بورسیه های تحصیلی،باید درخواست های دانشگاه موردنظر را در قالب شرایط مورد نیاز فراهم کنید.

پس از فرستادن اطلات و مدارک مورد نیاز دانشگاه ها،باید منتظرپاسخ از آنها بمانید؛شایان به ذکر است در این بین با داشتن چند مورد که در بالا ذکر شد مانند داشتن یک رزومه عالی با معدل بالا می توانید شانس قبولی خود در این بورسیه هارا افزایش دهید.

 

کشور های آلمان،نروژ،فنلاند،ایسلند،فرانسه،بلژیک،اتریش،یونان،ایتالیاواسپانیا جزو کشورهایی هستند که تحصیل رایگان را  با شرایط خاص برای دانشجویان فراهم میکنند

در ادامه به معرفی دو کشورکه تحصیل رایگان دارند،میپردازیم:

دانشگاه های آلمان

آلمان

آلمان  که به دلیل صنعت پیشرفته اش مورد توجه بسیاری قرار گرفته است،جزو کشورهاییست که تحصیل در آن بصورت رایگان امکان پذیر است زیرا دولت آلمان بر این اعتقاد است چیزی که باعث رشد اقتصادی علم و رفاه زندگی مردم می شود دسترسی آزاد به آموزش و علم است؛در کشور آلمان 300 دانشگاه دولتی وجود دارد که دارای برنامه تحصیلی متنوع هستند و همین دلیل نیز باعث می شود که  در آلمان شرایط تحصیلی رایگان با دستیابی به بورسیه ها مهیا باشد.

اعزام دانشجو به آلمان

استرالیا

استرالیا بعد از آمریکا و انگلیس سومین کشوری است که به دلیل دانشگاه های معتبرش مورد توجه دانشجویان بین اللملی است؛تحصیل رایگان در این کشور از شرایط خاصی برخوردار است،رشته تحصیلیه داوطلب،معدل و سطح زبان ازجمله مواردی هستند که در این شرایط از اهمیت خاصی برخوردار است.

یکی دیگر از مزیت های کشور استرالیا این است که دانشجویان می توانند در حین تحصیل کار کنند(که با محدودیت 20ساعت درهفته همرته است)

تحصیل کارشناسی در خارج

 

تحصیل رایگان در کشورهای مختلف،نیازمند طی کردن شرایط خاصی است؛اما یکی از مواردی که در همه کشور ها مشترک است،مزیت آشنایی با زبان همان کشور است،افرادی که تسلط خوبی به زبان کشور مورد نظر دارند می توانند شانس خود را در قبولی دانشگاه مد نظر،افزایش دهند.

سوالات متداول

آیا می‌توان بدون پرداخت شهریه در خارج از کشور به تحصیل در مقاطع مختلف پرداخت؟

بله. با توجه به اینکه شما کدام کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنید پاسخ به این سوال متفاوت است اما به صورت کلی می‌توان گفت تحصیل در کشور‌های اروپایی مانند نروژ، اتریش، آلمان، دانمارک، ترکیه و… در بیشتر دانشگاه‌هایی که شما به زبان رسمی خود کشور تحصیل کنید، رایگان است.

منظور از تحصیل رایگان در خارج از کشور به صورت دقیق چیست؟

تحصیل رایگان در خارج از کشور در برخی از دانشگاه‌ها به منظور تحصیل بدون شهریه یا تحصیل با کمترین شهریه ممکن می‌باشد. همچنین در برخی از دانشگاه‌ها تحصیل رایگان با بورسیه دریافتی به معنی پرداخت هزینه زندگی دانشجو علاوه بر شهریه دانشگاه است.

آیا برای مقطع فوق لیسانس تحصیل رایگان وجود دارد؟

بله. شما نه تنها در مقطع کارشناسی و دکترا بلکه در مقطع فوق لیسانس نیز می‌توانید در کشورهای مشخصی مانند آلمان و ایتالیا به تحصیل رایگان بدون شهریه با کمترین شهریه ممکن بپردازید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان چقدر است؟

اگر شما از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش دریافت کنید در واقع هزینه تحصیل رایگان بوده و شما نیاز به پرداخت هیچ گونه شهریه ندارید. اما اگر شما در دانشگاه‌های بین‌المللی از تحصیل داشته باشید بین ۲۰ هزار یورو تاهی ۳۰ هزار یورو هزینه شهریه شما به صورت سالانه می‌باشد که می‌توانید برای پرداخت از بورسیه‌های کشور آلمان استفاده کنید.