5/5 - (2 امتیاز)

فوق دکترا در خارج

شرایط و مراحل تحصیل فوق دکترا در خارج، هزینه ها

افرادی که با هدف ادامه تحصیل و اخذ بالا ترین مدرک تحصیلی به دانشگاه ورود پیدا می کنند معمولا تحصیلات خود را در مقطع دکترا خاتمه می دهند. دانشجویان کمی نیز که هدفی والا تر از کسب مدرک دکترا دارند برای تحصیل در مقطع پسا دکترا یا فوق دکترا اقدام می کنند. تحصیل در فوق دکترا نیازمند تلاش بسیاری خواهد بود و اگر دانشجو بتواند تحصیلات خود را در مرحله دکترا به خوبی به پایان رسانده و دارای رزومه کافی باشد می تواند  در مقطع فوق دکترا شرکت کند.

در این مرحله از تحصیل دانشجویان به انجام پژوهش و تحقیقات علمی مربوط به رشته تحصیلی خود می پردازند و برای انجام این پژوهش ها، دانشجو حقوق دریافت می کند. مقطع فوق دکترا در همه دانشگاه های کشور ایران و در همه رشته های تحصیلی ارائه نمی شود از این رو  همه دانشجویانی که قصد تحصیل در فوق دکترا را دارند نمی توانند در کشور ایران به هدف خود برسند.

این دانشجویان کشور های خارجی را با هدف تحصیل در مقطع فوق دکترا انتخاب می کنند. تحصیل در بسیاری از این کشور ها با مزایای زیادی همراه است. این مزایا به دانشجویان کمک می کند تا  راحت تر به اهداف علمی خود دست پیدا کنند. به منظور تحصیل دانشجویان فوق دکترا در یکی از دانشگاه های خارجی، شرایطی وجود دارد که همه این شرایط را ادامه این محتوا مورد تحلیل و بررسی قرار داده ایم.

 

تحصیل دکترا در خارج

تفاوت دوره دکترا و فوق دکترا در خارج

افراد زیادی تصور دارند که در مقطع فوق دکترا همانند دوره دکترا دانشجویان به دفاع از پایان نامه می پردازند. اما در واقع تحصیل در این دو مقطع تفاوت زیادی با هم دارد. دانشجویان دکترا به تحقیق و انجام پایان نامه با موضوعی خاص و از پیش تعیین شده می پردازند و اتمام تحصیل در این دوره مشروط بر دفاع از پایان نامه و کسب نمره قبولی خواهد بود.

دانشجویان دکترا معمولا در دوره تحصیل خود توسط دانشگاه حقوق دریافت نخواهند کرد. در دوره پسا دکترا برخلاف دوره دکترا دانشجویان موظف به انجام پایان نامه و دفاع از آن نخواهند بود. این مرحله به عنوان مرحله ای برای تکمیل اطلاعات و معلومات می باشد که فرصت مناسبی برای پژوهش و کار به طور موقت همراه با حقوق و مزایا را برای دانشجو فراهم می کند.

در پایان این دوره نیازی به دفاع از پژوهش های علمی صورت گرفته توسط دانشجو نخواهد بود. دانشجویان فوق دکترا فرصت مناسبی برای انجام پروژه های علمی بزرگ تر را در اختیار خواهند داشت. این پروژه ها معمولا با پیشنهاد خود دانشجو و یا توسط اساتید این دوره و یا موسسه های مربوط دریافت می کنند. در مقطع فوق دکترا دانشجویان مهارت های کافی برای انجام مشاغلی مانند عضو هئیت علمی دانشگاه را کسب می کنند.

مدت زمان مشخصی برای اتمام این دوره وجود نداشته و دانشجویان بسته به تلاش خود این مرحله را به پایان می رسانند اما به طور معمول تحصیل فوق دکترا در خارج ۵ سال به طول می انجامد.

 

شرایط پذیرش فوق دکترا در خارج

شرایط پذیرش دانشجویان در مقطع فوق دکترا در همه دانشگاه ها یکسان نبوده و بسته به دانشگاهی خواهد داشت که مورد نظر دانشجو قرار دارد. این دانشگاه ها به طور معمول دانشجویانی را پذیرش می کنند که مقطع دکترای خود را با کسب نتایج و سوابق تحصیلی و علمی قابل قبول به پایان رسانده باشند. تحصیل در مقطع پسا دکترا باید کاملا مرتبط با دوره دکترا و در ادامه این مقطع صورت گیرد.

داشتن گواهی فارغ التحصیلی مقطع دکترا برای ورود به فوق دکترا الزامی می باشد. شرایطی که به طور کلی دانشگاه های مختلف برای پذیرفتن دانشجویان در مقطع فوق دکترا در نظر دارند را در زیر ذکر می کنیم:

 

  • رزومه ( CV ): در واقع رزومه همان سوابق علمی دانشجو است که در طی دوران تحصیل خود در مقاطع مختلف کسب می کند. این سوابق شامل تمامی پژوهش ها و مقالات علمی منتشر شده از دانشجو در مجلات و موسسات علمی شناخته شده و معتبر خواهد بود.
  • ارائه پروپزال: دانشجویان برای توضیح درباره تحقیق و پژوهش مورد نظر خود و بیان اهداف علمی این پژوهش و پروسه انجام آن نیاز به تهیه پروپزال دارند.
  • ارائه سوابق تحقیقی: در این نامه دانشجو تمامی تحقیقات صورت گرفته در سال های تحصیلی خود را ارائه خواهد داد. این سوابق شامل تمامی اقداماتی است که دانشجو به منظور تکمیل تحقیقات خود انجام داده است. شرکت در سخنرانی ها از جمله این سوابق خواهد بود.
  •  مرجع: برای پذیرش دانشجو در مقطع مذکور لازم است افرادی که به عنوان همکار و استاد در امور تحقیقی و پژوهشی در کنار دانشجو بوده اند صلاحت او را برای تحصیل در مقطع فوق دکترا تایید کنند. تعداد این افراد باید ۲ الی ۳ نفر باشد.

 

علاوه بر مدارکی که در بالا ذکر کرده ایم مدارک دیگری نیز برای پذیرش در مقطع فوق دکترا مورد نیاز خواهد بود. این مدارک شامل:

 

  •  کسب گواهی پذیرش از اساتید
  • ارائه مدارک معتبر تحصیلی در تمامی مقاطع قبلی
  • مدارک کامل شناسایی و پاسپورت با اعتبار لازم
  • انگیزه نامه تحصیلی

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

بهترین کشور ها برای تحصیل در مقطع فوق دکترا

تحصیل فوق دکترا در خارج از کشور شانس افراد را برای پیدا کردن شغل مناسب و کسب تجارب علمی و رزومه بالا افزایش می دهد. تحصیل در دانشگاه های سرشناس و مطرح در جهان موقعیتی است که دانشجویان پر تلاش و برتر از آن برخوردار خواهند شد.

اگر شما نیز تحصیلات خود را در مقطع دکترا به پایان رسانده و به دنبال اپلای برای مقطع فوق دکترا در خارج از ایران هستید بهتر است  سایت های مختلف مربوط به دانشگاه های خارجی برای اطلاع از بیانیه های جذب دانشجو در مقطع فوق دکترا را پیگیری کنید.

همچنین می توانید به طور مستقیم با اساتید این دانشگاه ها در ارتباط بوده و برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود از آن ها کمک بگیرید. اگر به دنبال پیدا کردن دانشگاه هایی هستید که به پذیرش دانشجویان در مقطع پسا دکترا می پردازند در زیر لیستی از بهترین دانشگاه های دنیا به همراه طول دوره و درآمد دانشجویان در این دانشگاه ها را به شما معرفی می کنیم:

 

 

کشور قبرس:

مدت زمان ۳ سال با درآمد ۲۰۰۰۰ یورو در طول سال

کشور اتریش

مدت زمان ۶ سال با درآمد ۴۰۰۰۰ یورو در سال

کشور اسپانیا

به مدت دو سال و درامد ۳۰۰۰۰ یورو در مدت زمان یک سال

کشور آمریکا

حداکثر ۴ سال با درامد بالای ۴۸۰۰۰ دلار در سال

کشور کانادا

مدت زمان ۳ سال با درآمد ۴۵۰۰۰ دلار به طور سالانه

کشور انگلستان

به مدت ۳ سال و درامد نزدیک به ۳۲۰۰۰ پوند

کشور هلند

مدت دوره ۲ ساله و درامد ۳۷۰۰۰ یورو در سال

کشور سوئیس

طول دوره ۶ ساله با دارمد تقریبی ۹۰۰۰۰ یورو در طول سال

استرالیا

به مدت ۳ سال و درآمد ۸۰۰۰۰ دلار

کشور فنلاند

مدت دوره ۳ ساله به همراه درآمد ۴۳۰۰۰ یورو

کشور سوئد

دوره سه ساله با درآمد ۳۳۰۰۰۰ کرون سوئد

 

تحصیل فوق دکترا در خارج

مزایای تحصیل فوق دکترا در خارج از کشور

از مزایای مهم تحصیل  دوره پسا دکترا در یکی از دانشگاه های خارجی می توان به کاهش هزینه های مربوط به طول دوره تحصیل و دریافت حقوق از این دانشگاه ها در طول دوره تحصیل، کسب مهارت های بالای علمی و استفاده از بهترین خدمات آموزشی، برخورداری از فرصت های شغلی مناسب، امکان استفاده از بورسیه های مختلف و دریافت مدرک پایان دوره معتبر و قابل قبول در سطح بین المللی اشاره کرد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

تحصیل مقطع فوق دکترا در خارج از کشور به کمک موسسه اعزام دانشجو

ما در این موسسه تمامی مراحل مهاجرت و مسائل مربوط به اخذ ویزای تحصیلی دانشجویان را پیگیری خواهیم کرد. متقاضیان از پشتیبانی ۲۴ ساعته موسسه اعزام دانشجو برخوردار بوده و در طول مسیر مهاجرتی خود با بهترین وکلای مهاجرتی ما در این موسسه در ارتباط خواهند بود.

سوالات متداول

آیا در دوره فوق دکترا دانشجویان حقوق دریافت می‌کنند؟ و این حقوق چقدر است؟

تمامی این عوامل به کشوری بستگی دارد که شما قصد تحصیل در آن را دارید. برای مثال اگر شما در کشور کانادا به تحصیل بپردازید، مسلماً دریافت کرده و این مبلغ چیزی حدود ۴۵ هزار دلار به صورت سالانه برای دانشجویان پسا دکترا می‌باشد.

تحصیل دوره فوق دکترا در خارج از کشور به چه مدت زمان نیاز دارد؟

تحصیل در دوره فوق دکترا در خارج از کشور برای رشته‌های مختلف در اثر موسسه و کشور می‌تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی می‌توان گفت که دانشجویان باید حداقل ۵ سال به تحصیل برای دوره‌های فوق دکترا بپردازند. البته شما برای اطلاع دقیق از میزان زمان هر دوره می‌توانید از سایت رسمی دانشجو بهره ببرید.

آیا در دوره فوق دکترا دانشجو اجازه کار دارد؟

اجازه کار برای دوره فوق دکترا در بیشتر کشور‌ها مثبت می‌باشد. برای مثال اگر شما در دوره فوق دکترای خود را در کشور فرانسه بگذرانید، به شما ۲۰۰ ساعت اجازه کار در یک سال داده خواهد شد.

آیا می‌توان برای دوره فوق دکتر از بورسیه تحصیلی استفاده کرد؟

بله. شما برای تمامی دوره‌های فوق دکترای خود در دانشگاه‌های مختلف کشورهای مختلف بورسیه تحصیلی به صورت حتم استفاده کنید.