5/5 - (1 امتیاز)
اجاره خانه در ترکیه

راهنمای اجاره خانه در استانبول شرایط و مدارک ​​

یکی از مطالب مهم در حوضه مهاجرت و توریست اجاره خانه می باشد اجاره خانه در استانبول که یک کشور مهاجر خیز در یک دهه اخیر بوده است اهمیت فراوانی پیدا کرده است.

کشور ترکیه یکی از کشور های جذاب و دیدنی در همسایگی کشور ایران در بخش شمال غربی است. این کشور دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است این اعتدال آب و هوایی به خاطر وجود دریا در سه طرف این کشور می باشد.

پیشرفت این کشور در دهه های اخیر از هر نظری چشم گیر بوده است. ترکیه به عنوان یکی از کشور های موفق در جذب توریست و توسعه این صنعت در جهان شناخته شده است علاوه بر ورود توریست به این کشور افراد زیادی سالانه کشور خود را به مقصد ترکیه به عنوان مهاجر ترک می کنند.

شرایط مطلوب آب و هوایی و اقتصادی و رفاهی ترکیه در مهاجرت افراد به این کشور نقش بسیار زیادی دارد. این مهاجرت ها هم در زمینه تحصیل و هم در زمینه اشتغال در این کشور صورت می گیرد.

دانشگاه های این کشور از برترین دانشگاه های دنیا می باشد که برای مهاجرین تحصیلی شرایط مناسبی را فراهم کرده است به همین دلیل دانشجویان زیادی از سراسر دنیا از این دانشگاه ها پذیرش می گیرند.

شرایط اقتصادی در ترکیه هرچند که هنوز به ثبات کامل نرسیده و گاهی با تزلزل همراه است اما این کشور بستر مناسبی را برای افرادی که برای کار به این کشور می آیند فراهم کرده است.

مسئله ای که مهاجرین با آن روبه رو هستند هزینه هایی است که برای ادامه زندگی در این کشور می بایست بپردازند. یکی از دغدغه مهم این افراد هزینه های مسکن و اجاره خانه در ترکیه است. خرید و اجاره خانه در ترکیه در بین ایرانیان امری رایج است.

اگر شما هم قصد مهاجرت به این کشور را دارید و می خواهید از شرایط اجاره و یا خرید مسکن به آن در این کشور خصوصا در شهر استانبول که  به عنوان پایتخت این کشور شناخته می شود و از بهترین شهر های ترکیه برای اقامت و خرید و اجاره خانه است مطلع شوید ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید.

شرایط اجاره آپارتمان و خانه در شهر استانبول برای اتباع خارجی

به دلیل استقبال زیاد ایرانیان از مهاجرت به کشور ترکیه و تهیه خانه و اجاره آن در همه شهر های آن خصوصا شهر استانبول این کشور قوانینی را به این منظور برای ایرانیان و دیگر اتباع خارجی وضع کرده است.

دلیل محبوبیت شهر استانبول در مقایسه با دیگر شهر های ترکیه امکانات و شرایط مناسب این شهر برای کار و تحصیل است.

درباره هزینه های اجاره خانه در این شهر باید بگوییم که هزینه اجاره ملک در محله های مختلف این شهر و بسته به امکانات خانه ای که اجاره می کنید متغییر است.

برخی محله ها دارای خانه های لوکس و مجهز با هزینه بالاتر و برخی محله ها از قیمت مناسب تری برخوردار هستند. برای اجاره خانه در استانبول لازم است دارای اقامت موقت  و قابل تمدید و برای خرید مسکن نیز اقامت دائم در این کشور نیاز است.

مهم ترین دلیل خرید و اجاره خانه در استانبول توسط ایرانیان و دیگر مهاجرین قیمت مناسب خانه های شیک و لوکس این شهر است. هزینه اجاره خانه به طور میانگین در شهر استانبول بین 7 تا 15 هزار لیر است. این هزینه به طور ماهانه قابل پرداخت است.

اصلی ترین مرحله اجاره خانه در استانبول برای افراد غیر بومی و مهاجر ثبت قرار داد اجاره می باشد. در عقد این قرار داد به طور رسمی و قانونی بسته به میزان مدتی که در قرارداد ذکر می شود می توان در محل مورد اجاره سکونت داشت.

یکی از نکات مهمی که در این باره لازم است بدانید این است که افرادی که به صورت اقساطی و یا نقدی در شهر استانبول اقدام به خرید مسکن می کنند به اخذ مجوز اقامت نیازی نخواهند داشت اما برای اجاره مسکن در این شهر لازم است که مجوز اقامت داشته باشند.

ذکر چه مواردی در قرارداد اجاره آپارتمان در استانبول لازم است؟

لازم است در اجاره نامه ای که بین مالک ملک و شخص مستاجر که از اتباع خارجی است موارد زیر ذکر شود:

شرایط اجاره خانه در استانبول

برای حمایت از حقوق دو شخص مالک و مستاجر باید در قرارداد شرایطی ذکر شود این شرایط عبارت اند از:

اجاره خانه در ترکیه

هزینه اجاره در استانبول

هزینه اجاره خانه در نقاط مختلف شهر استانبول متفاوت است. این تفاوت بستگی به محله مورد سکونت و متراژ خانه مورد اجاره و امکانات آن دارد.

اما به طور کلی می توان گفت اجاره خانه بصورت میانگین در مرکز شهر استانبول اجاره یک واحد یک خوابه به قیمت ۷۵۶۷ و بهای اجاره یک واحد یک خوابه دور تر از مرکز شهر ۴۴۴۱ لیر است.

قیمت اجاره ای یک آپارتمان سه خوابه به صورت ماهانه در مرکز شهر به طور حدودی مبلغ ۱۵۳۹۸ لیر و هزینه اجاره یک واحد سه خوابه در خارج از شهر واطراف آن قیمتی در حدود ۸۳۵۴ خواهد داشت.

اجاره آپارتمان مبله در شهر استانبول

آپارتمان های مبله در این شهر مورد مناسبی برای مسافرینی است که تمایلی به اقامت در هتل را ندارند. اگر قرار است به ترکیه سفر کنید و می خواهید برای مدت چند ماه یک آپارتمان مبله را اجاره کنید باید از شرایط آن آگاه باشید.

برای اجاره یک واحد مبله لازم است بین مالک و مستاجر قرارداد بسته شود و تمامی شرایطی که در بالا ذکر کردیم در این قرارداد ذکر شود.

اجاره خانه در ترکیه برای تمامی افرادی که به عنوان توریست به این کشور سفر می کنند امکان پذیر است. برخی از مالکین برای اجاره آپارتمان های مبله ودیعه درخواست می کنند.

مقدار این ودیعه نیز بستگی به شرایط مکان مورد اجاره خواهد داشت. معمولا در همه شهر های ترکیه بخاطر وجود گردشگران و مهاجرین آپارتمان های مبله اجاره ای وجود دارد اما تعداد آن ها در شهر های استانبول، ازمیر و آنکارا بیشتر است.

درباره هزینه اجاره این آپارتمان ها به طور تقریبی می توان گفت مبلغی در حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار لیر است.

شرایط اخذ اقامت از طریق اجاره خانه در ترکیه

به طور قطع نمی توان گفت که اجاره خانه در استانبول و دیگر شهر های ترکیه موجب اخذ اقامت در این کشور خواهد شد چرا که در سال اخیر دولت ترکیه در این مورد قوانین جدیدی را وضع و اعمال کرده است.

برای کسب اقامت دائم در این کشور می توان به صورت اقساطی و یا نقد خانه خرید. و در صورت اجاره ملک در این کشور نیز لازم است برای اخذ اقامت در نقاط تعیین شده توسط این دولت اقدام به اجاره مسکن کنید.

البته با توجه به تقاضای بسیاری که برای اجاره خانه در این نقاط که به مناطق سفید معروف هستند باید هزینه بالاتری را نسبت به سایر مناطق پرداخت کنید.

این هزینه چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ دلار به صورت ماهانه است. به این نکته توجه داشته باشید که امکان تمدید اجاره یک ساله در ملک های اجاره ای وجود ندارد و برای این کار روش های دیگری را باید امتحان کنید.

مهاجرت با سایت اعزام دانشجو

برای داشتن یک تجربه مهاجرت فوق العاده و عالی سایت اعزام دانشجو با متخصصین خود در این زمینه شما را همراهی خواهد کرد. برای دریافت راهنمایی های بیشتر و بهتر به موسسه اعزام دانشجو مراجعه کنید.

سوالات متداول

چگونه در ترکیه برای اجاره خانه پیدا کنیم؟

در صورتی که شما توانایی سفر به ترکیه برای اجاره خانه را ندارید می‌توانید از سایت رسمی اعزام دانشجو برای دریافت فایل‌های اجاره‌ای سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به صورت آنلاین بهره ببرید و پس از تایید خانه برای اجاره قطعی به ترکیه سفر کنید.

هزینه اجاره خانه برای سال ۲۰۲۳ در کشور ترکیه به پول ایران چه میزان است؟

از بزرگ‌ترین سوالات درباره اجاره خانه میزان هزینه به پول کشور ایران است که متغیر بوده و طبق عوامل متعددی مانند شهر، منطقه، محله و متراژ خانه ثابت نیست، اما به صورت کلی طبق میانگین قیمت‌ها می‌توان آن را از ماهی ۲۰ میلیون تومان به بالا معرفی کرد.

آیا با اجاره خانه در ترکیه می‌توانیم به صورت دائم در این کشور اقامت داشته باشیم؟

خیر. اجاره خانه در ترکیه به عنوان یک اقامت موقت و یکسال شناخته می‌شود. در صورتی که شما قصد اقامت دائم در ترکیه را داشته باشید، باید به صورت سال به سال اقامت خود را تمدید کرده یا از طریق دیگر مانند ویزای کار، ویزای تحصیلی و ویزای سرمایه گذاری اقامت ترکیه را دریافت کنید.

چگونه می‌توانیم به صورت قانونی در ترکیه خانه اجاره کنیم؟

اگر شما به دنبال روش‌های قانونی برای اجاره خانه در ترکیه هستید پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره سایت رسمی موسسه اعزام دانشجو بهره ببرید همچنین به صورت کلی شما برای اجاره خانه قانونی باید یک اجاره نامه رسمی میان مالک و مستاجر نوشته شده و به سفارت ترکیه ارائه داده شود.