5/5 - (1 امتیاز)

پذیرش تحصیل رشته های مهندسی در کانادا معرفی بهترین رشته ها

رشته های مهندسی در کانادا

تحصیل رشته های مهندسی در کانادا، شرایط وهزینه ها

خیلی از افراد در سراسر دنیا علاقمند به تحصیل در رشته‌های مهندسی هستند. سالانه هزاران نفر به عنوان دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه های برتر دنیا برای رشته مهندسی پذیرفته می شوند. در بین کشورهای مختلف، کانادا دارای بهترین دانشگاه ها و ارزان ترین هزینه های تحصیلی می‌باشد.

دانشجویان کانادا بعد از فارغ‌ التحصیلی از نظر ورود به بازار کار و اعتبار مدرک، آینده تضمین‌ شده ای دارند. ادامه تحصیل در کانادا دارای مزیت های مهمی است. اگر برای تحصیل به کشور کانادا مهاجرت نمایید، دولت به  خانواده‌تان ویزای همراه کانادا را می دهد.

با تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی یا سایر رشته ها می‌توانید اقامت در کانادا از طریق تحصیل را کسب نمایید. هر دانشجویی در کانادا بعد از فارغ التحصیلی می‌تواند دارای شغل در کانادا باشد. برخی برنامه ها جهت کسب شغل مورد نظر، برای افراد جویای کار وجود دارد.

برنامه‌های :اکسپرس انتری، مهاجرت کاری، آتلانتیک و برنامه نامزد استانی کانادا که از طریق این ها می توان اقامت دائم کانادا را برای خود و خانواده تان کسب نمایید.

برای کسب اطلاعات مشاوره ای می‌توانید با موسسه اعزام دانشجو تماس بگیرید. مشاوران ما جهت راهنمایی بیشتر و پاسخگویی به سوالات مهاجرتی شما، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

انواع رشته های مهندسی

رشته های مهندسی بسیار زیادند و حدود 2000 رشته برای ادامه تحصیل وجود دارد. هر رشته دارای گرایش های خاص است. افراد برای انتخاب رشته باید درباره جزئیات آن اطلاعات کافی داشته و متناسب با علاقمندی و سطح توانایی علمی خود در رشته های مهندسی تحصیل نمایند.

انواع رشته های مهندسی در کانادا

مهندسی کامپیوتر

در رشته کامپیوتر با گرایش های سخت‌افزار و نرم‌افزار، دانشجویان به تحلیل داده و ایجاد برنامه های کاربردی پرداخته و به پیشرفت تمام امور دنیا کمک می کنند.

مهندسی عمران

در رشته مهندسی عمران، خانه، پل یا سازه های مختلف طراحی و تولید می‌شود. مهندسان عمران نقش عمده‌ای در گسترش ساخت‌و‌ساز در کل جهان دارند.

مهندسی شیمی

در رشته مهندسی شیمی، دانشجویان به شناخت مواد شیمیایی و انجام امور آزمایشگاهی مشغول و نهایتاً در آزمایشگاه‌های مختلف مشغول به کار می‌شوند.

مهندسی برق و الکترونیک

مهندسان برق در رابطه با شناخت مدارها و اجزای سیستم‌های برقی تحصیل نموده و دانش گسترده‌ای در جهت امور برقی کسب می‌نمایند.

مهندسی صنایع و ساخت‌و‌ساز

مهندسان صنایع روی عوامل مختلف تمرکز کرده تا تعامل برقرار کنند و فرایندها را کارآمدتر نمایند.

مهندسی زمین‌شناسی

در این رشته مهندسان، مباحث مربوط به جنگل‌داری، معدن و اطلاعات دیگر را دریافت و در سایر رشته ها می‌توانند همکاری خوبی داشته باشند.

مدیریت مهندسی

در رشته مدیریت مهندسی دانشجویان مهارت‌های مدیریتی را یاد می‌گیرند.

مهندسی مکانیک

دانشجویان مهندسی مکانیک با کارکرد سیستم ها و دستگاه های صنعتی آشنا شده و اطلاعات زیادی برای توسعه و طراحی سیستم‌های مکانیکی کسب می‌نمایند.

مهندسی متالوژی مواد

دانشجویان این رشته درباره انواع مواد و ترکیبات شیمیایی و تولید مواد جدید تحصیل کرده و علم مواد را کسب می‌کنند.

انواع رشته های مهندسی در کانادا

مهندسی کشاورزی و منابع زیستی

دانشجویان کشاورزی درباره زیست محیط و گیاهان و حشرات و منابع طبیعی اطلاعات کسب کرده و در مورد گسترش محصولات کشاورزی اصلاح شده دانش زیادی فرا می‌گیرند.

مهندسی معدن

در رشته معدن افراد درباره شناخت معادن و نحوه استخراج از آن تحصیل می‌کنند.

مهندسی نفت

دانشجویان در این رشته در مورد پالایش و استخراج نفت تحصیل و در تمامی پالایشگاه‌ها فرصت کاری دارند.

مهندسی پزشکی

در رشته مهندسی پزشکی، درباره طراحی و ساخت وسایل پزشکی مطالعه نموده و درباره‌ طراحی برنامه های نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری درمانی و سیستم آزمایشگاهی اطلاعات جامعی دارند.

مهندسی دریا

مهندسان دریا در زمینه تعمیر و نگهداری و راه‌اندازی موتور کشتی تحصیل می‌کنند.

مهندسی نساجی

این افراد درباره جنس و بافت پارچه و پوشاک تحصیل می‌کنند.

معرفی بهترین دانشگاه های مهندسی در کانادا

دانشگاه های کانادا دارای رنکینگ جهانی هستند و معروف‌ترین آنها دانشگاه تورنتو است که رتبه 26 رنکینگ جهانی QS را دارد.

در دانشگاه تورنتو، امکان تحصیل در رشته‌های مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر وجود دارد. دانشگاه آلبرتا بهترین دانشگاه کانادا برای تحصیل در رشته مهندسی نفت است.

5 دانشگاه برتر کانادا که امتیاز جهانی دارند، شامل موارد زیر است :

1.دانشگاه تورنتو دارای رنکینگ 26

2.دانشگاه واترلو دارای رنکینگ 149

3.دانشگاه آلبرتا دارای رنکینگ 126

4.دانشگاه مک‌گیل دارای رنکینگ 27

5.دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای رنکینگ 46

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه واترلو

در دانشگاه واترلو در مقطع کارشناسی، 31380 دانشجو در رشته‌های مختلف مهندسی و 5290 نفر در مقطع کارشناسی‌ارشد مشغول به تحصیل هستند.

واترلو در سال 2016 جزو برترین دانشگاه‌ها در زمینه‌ تحقیقات، تدریس، نوآوری و اشتغال شد و یکی از 14 دانشگاه برتر دنیا از نظر سطح علمی می‌باشد.

در دانشگاه واترلو انواع رشته های تحصیلی تا مقطع کارشناسی عبارتند از :

1.مهندسی شیمی 

2.مهندسی عمران

3.مهندسی برق

4.مهندسی کامپیوتر

5.مهندسی معماری

6.مهندسی زیست‌پزشکی

7.مهندسی نانوتکنولوژی

8.مهندسی نرم‌افزار

۹.مهندسی زمین‌شناسی

10.مهندسی مدیریت

11.مهندسی طراحی سیستم

12.مهندسی کشاورزی

رشته های مهندسی در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشگاه واترلو

1.مهندسی برق

2.مهندسی کامپیوتر

3.مهندسی شیمی

4.مهندسی صنایع

5.مهندسی عمران

6.مهندسی مکانیک

برای دریافت مشاوره در زمینه دانشگاه ها با موسسه اعزام دانشجو تماس بگیرید.

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو از 168 کشور دنیا دانشجو دارد. طبق آمار نشان داده شده، در مجموع 88766 نفر دانشجو در دانشگاه تورنتو مشغول به تحصیل هستند و در این بین 18 درصد دانشجویان بین‌المللی  هستند.

این دانشگاه دارای مقطع کارشناسی با مدت زمان 4 سال برای تحصیل در رشته‌های مختلف است. در سال 2018 دارای رنکینگ جهانی و رتبه اول دانشگاه‌های کانادا بود. در این دانشگاه، تحصیل در رشته‌های شیمی و هوافضا مقطع کارشناسی ارشد، یک سال طول می‌کشد.

رشته های تحصیلی در دانشگاه تورنتو تا مقطع کارشناسی

1.مهندسی برق

2.مهندسی صنایع

3.مهندسی کامپیوتر

4.مهندسی معدن

5.مهندسی مکانیک

6.مهندسی مواد

7.مهندسی شیمی

رشته های تحصیلی در دانشگاه تورنتو تا مقطع کارشناسی ارشد

1.مهندسی شیمی

2.مهندسی هوافضا

3.مهندسی صنایع

4.مهندسی مواد

5.مهندسی عمران

6.مهندسی برق

7.مهندسی کامپیوتر

8.مهندسی شهری

9.مهندسی مکانیک

تحصیل در دانشگاه مک‌گیل

در دانشگاه مک گیل، از بیش از 150 کشور دنیا دانشجو حضور دارد. در رتبه بندی جهانی دارای نمره ۲۱ می‌باشد و شهرت جهانی دارد. اکثر دانشجویان باید برای ورود نمرات بالایی داشته باشند.

در دانشگاه مک گیل، تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد رشته مهندسی شیمی 20 ماه و رشته مهندسی برق یک سال و نیم به طول می‌انجامد.

رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی مک‌گیل

1.مهندسی مکانیک 2.مهندسی برق 3.مهندسی عمران  4.مهندسی شیمی 5.مهندسی کامپیوتر

رشته  های مهندسی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مک گیل

1.مهندسی عمران 2.مهندسی برق 3.مهندسی کامپیوتر 4.مهندسی مکانیک 5. مهندسی مکانیک 6.مهندسی معدن و مواد 7.مهندسی شیمی 8.مهندسی هوافضا

تحصیل در رشته های مهندسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای رتبه 40 در بین دانشگاه‌های دنیا است. تحصیل در این دانشگاه در مقاطع ارشد و کارشناسی انجام می‌شود.

در رشته‌های مهندسی مقطع دکترا، مدت زمان تحصیل 48 ماه و برای رشته‌های مقطع مهندسی دانشگاه بریتیش کلمبیا 4 سال است. این دانشگاه پذیرنده دانشجوی بین‌المللی از 162 کشور جهان است و 14434 دانشجو از سراسر جهان دارد.

رشته های مهندسی مقطع کارشناسی در بریتیش

مهندسی کامپیوتر، مهندسی معدن، مهندسی عمران، مهندسی برق، فیزیک مهندسی، مهندسی محیط‌زیست، مهندسی زمین‌شناسی، مهندسی ساخت، مهندسی مواد، مهندسی پزشکی، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک.

رشته های مهندسی مقطع ارشد بریتیش

مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی زیست‌پزشکی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی انرژی پاک، مهندسی برق، مهندسی زمین‌شناسی، مهندسی طراحی مکاترونیک، مهندسی معدن، مهندسی دریایی، مهندسی توسعه پایدار، مهندسی سیستم‌های شهری

رشته های مهندسی دکتری بریتیش

مهندسی شیمی و بیولوژیکی، مهندسی زیست پزشکی، مهندس عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معدن، مهندسی مواد، مهندسی برق، مهندسی مکانیک.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا دارای سیستم کتابخانه تحقیقاتی در کانادا است. پنجمین دانشگاه برتر کانادا است و  بین 150 دانشگاه برتر جهان، نام این دانشگاه نیز به چشم می‌خورد.

در رده‌بندی دانشگاه ها از نظر سطح علمی دارای تراز چهارم در کانادا است و رتبه 73 را در 183 کشور آمریکای شمالی دارد. در مقطع کارشناسی ارشد، مدت تحصیل دو سال و در مقطع کارشناسی، مدت تحصیل 4 سال است.

رشته های مهندسی کارشناسی دانشگاه آلبرتا

مهندسی پزشکی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی محیط‌زیست، مهندسی معدن، مهندسی نانو، مهندسی نفت، مهندسی نرم افزار، مهندسی طراحی سیستم.

رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک، مهندسی مدیریت، مهندسی عمران و محیط‌زیست، مهندسی شیمی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش رشته های مهندسی در کانادا

دانشگاه های کانادا برای پذیرش دانشجویان بین‌الملل شرایط ویژه ای را طراحی و هنگام پذیرش دانشجو قوانین را آسان در نظر گرفته‌اند. مدارک اعلام شده از سوی دانشگاه های کانادا برای پذیرش شامل موارد زیر است:

  1. آشنایی با دروس ریاضی و علوم
  2. انگیزه‌نامه
  3. ریز نمرات مقطع کارشناسی برای ورود به مقطع ارشد
  4. از کالج یا دانشگاهی که قبلا تحصیل کرده‌اید دو گواهی از اساتید آموزشی بیاورید. اگر سابقه کاری دارید، باید از کارفرمای قبلی دو توصیه‌نامه در مورد توانایی حرفه‌ای خود به دانشگاه ارائه نمایید.
  5. سوابق تحصیلی دبیرستان
  6. ارائه تمکن مالی (شهریه دانشگاه+13200 دلار در کانادا)
  7. نمره قبولی در آزمون مهارت زبان انگلیسی (آزمون تافل، آزمون دولینگو، آزمون CAEL، آزمون آیلتس، آزمون کمبریج، آزمون EFAS، آزمون PTE.

بورسیه تحصیلی رشته های مهندسی

رشته های مهندسی به دلیل اینکه دارای بخش‌های تحقیقاتی هستند، دریافت بورسیه‌های تحصیلی در این رشته‌ها شانس بالایی دارد. کشور کانادا سالانه، بورسیه های تحصیلی مختلفی برای تامین هزینه‌های دانشجویی به دانشجویان بین‌الملل پرداخت می‌کند.

موارد تحت پوشش بورسیه ها بر اساس دانشگاه و رشته متفاوت است. فهرستی از بهترین بورسیه های کانادا را به ترتیب عنوان خواهیم کرد. برای اطلاع از جزییات بورسیه‌ها می‌توانید با موسسه اعزام دانشجو تماس بگیرید.

بورسیه های تحصیلی در کانادا

بورسیه دانشگاه مک گیل

در دانشگاه مک گیل دو نوع بورسیه تحصیلی ارائه می‌شود. این دانشگاه به دانشجویان جدیدالورود  دوره کارشناسی بورسیه ورودی بر اساس شایستگی ارائه می‌دهد.

1.بورسیه‌های یک ساله به ارزش 3000 دلار کانادا (غیر قابل تمدید)

2.بورسیه‌های اصلی: ارزشی بین 3000 و 12000 دلار کانادا (قابل تمدید سالانه تا 3 یا 4 سال)

بورسیه دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو به دانشجویانی که نخبه علمی در یک زمینه یا چند رشته از جمله کارآفرینی، هنر، ورزش یا مشارکت اجتماعی هستند، بورسیه ارائه می‌دهد.

این بورسیه برای مقطع کارشناسی برابر 20000 دلار کانادا است. در دانشگاه تورنتو برای جذب دانشجویان باهوش و نخبه و حمایت از آن‌ها این بورسیه¬ها ارائه می‌شود.

بورسیه دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا چند نوع بورسیه بر اساس رتبه‌های دانشجویی ارائه می‌دهد:

بورسیه استاندارد طلایی

برای اعطای این بورسیه فقط تعداد کمی از دانشجویان دارای رتبه برتر می‌توانند درخواست دهند و مبلغ 6000 دلار به آنها داده می‌شود.

بورسیه ممتاز منطقه ای دانشگاه آلبرتا

این بورسیه برای دانش آموزان ممتاز است. دانش‌آموزان در مدرسه‌های کانادا با میانگین پذیرش 80 درصدی به مبلغ 5000 دلار بورسیه می‌گیرند. البته به منطقه تحصیلی دانش آموزان نیز مرتبط می‌باشد.

بورسیه تحصیلی بین المللی دانشگاه آلبرتا

دانش آموزانی که دارای تحصیلات عالی در مقطع دبیرستان هستند و در کانادا با مجوز تحصیل می‌کنند، تا سقف 5000 دلار بورسیه تحصیلی می‌گیرند.

درآمد مهندسان در کانادا

در کشور کانادا افرادی که فارغ التحصیل رشته‌های مهندسی باشند، به دلیل تخصص بالا و اهمیت دانش مهندسی سریعا جذب بازار کار شده و درآمد فوق‌العاده ای دارند.

اگر شما قصد دارید در دانشگاه‌های کانادا در زمینه مهندسی تحصیل کنید، باید شرایط دریافت گواهی کار پس از تحصیل را بررسی نمایید. چنانچه تمایل به شاغل بودن در کانادا دارید، باید ویزای تحصیلی را به ویزای کانادا تغییر دهید.

درآمد برخی از رشته‌های مهندسی را برایتان در ادامه مطرح می‌کنیم :

1.مهندس عمران:  درآمد سالانه 105460 دلار

2.مهندس مکانیک: درآمد سالانه 146372 لار

3.مهندس عمران سازه: درآمد سالانه 100146

4.مهندسی پزشکی:  درآمد سالانه 123450 دلار

5.مهندسی کشاورزی:  درآمد سالانه 110230 دلار

مقایسه تحصیل رشته های مهندسی در کانادا، آمریکا و اروپا

برای تحصیل در رشته‌های مهندسی در  سه  کشور کانادا، آمریکا و کشورهای اروپایی مزایا و معایبی وجود دارد که در ادامه آنها را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

کانادا

مزایای تحصیل

1.شرایط عالی بورسیه

2.هزینه تحصیل کمتر در دانشگاه

3.وجود تعداد رشته بیشتر برای تحصیل

4.امکان داشتن شغل در کنار ادامه تحصیل

معایب تحصیل

1.آب و هوای سرد

۲. بالابودن هزینه‌های اقامت و زندگی

کشور های اروپایی

مزیت‌های تحصیل

1.امکان تحصیل رایگان در برخی کشورها

2.انتخاب آزادانه دوره‌ها

3.زیاد بودن موقعیت‌های شغلی

4.وجود منابع علمی سطح بالا و دسترسی به معروف‌ترین کتابخانه‌های دنیا

معایب

1.بالابودن هزینه‌های اقامت و زندگی

2.پذیرفتن شرایط فرهنگی و اجتماعی خاص اروپا

کشور آمریکا

1.امکانات سطح یک و کیفیت بالای دانش و آموزش

2.فرصت‌های شغلی درجه یک

3.درآمد سالانه فوق العاده تر نسبت به اروپا

معایب

سخت‌گیری در نمرات زبان انگلیسی نسبت به کانادا و اروپا

نتیجه گیری

اگر شما علاقمند به تحصیل در خارج از کشور هستید، حتما درباره تحصیل در رشته‌های مهندسی کانادا تحقیق نمایید. زیرا کانادا دارای برترین دانشگاه‌ها در سطح جهان است که برای تحصیل در رشته مهندسی فرصت فوق العاده‌ای است.

شرایط پذیرش تحصیل در این رشته‌ها  مستلزم صرف هزینه بالا است، اما به دلیل بالا بودن سطح علمی و اعتباری که در دنیا دارد می‌توانید به طور جدی برای ادامه تحصیل در کانادا اقدام نمایید.

البته یک امتیاز ویژه برای رشته‌های مهندسی در کانادا، صدور گواهی برای ورود به بازار کار بعد از فارغ‌ التحصیلی است.

در ضمن بعد از پایان تحصیلات می‌توانید برای اخذ اقامت کانادا اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه تحصیل در کانادا با موسسه اعزام دانشجو تماس بگیرید تا مشاوران ما راهنمای شما باشند.

سوالات متداول در زمینه تحصیل رشته های مهندسی در کانادا

آیا با تحصیل در کانادا می‌توان در این کشور مشغول به کار شد؟

بله با اتمام تحصیلات در رشته‌های مهندسی می‌توانید مجوز کار و شرایط اقامت در کانادا را دریافت نمایید.

مهم‌ترین دانشگاه های کانادا کدام است؟

دانشگاه‌ تورنتو، آلبرتا و مک‌گیل از بهترین دانشگا‌های کانادا برای تحصیلات مهندسی هستند.