5/5 - (1 امتیاز)

مهندسی در آلمان

مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان، فرصت های شغلی و کاری

صفر تا صد مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان، شرایط کار در آلمان برای اتباع خارجی چگونه است؟ آیا می‌توان بدون نیاز به زبان آلمانی در بازار کار کامپیوتر در آلمان کار کرد؟ میانگین درآمد در بازار کار کامپیوتر در آلمان چقدر است؟ چه شرکت‌های بزرگی در این کشور در زمینه کامپیوتر فعالیت می‌کنند؟ انجام دادن؟ آیا مهندسان کامپیوتر در آلمان درآمد خوبی دارند؟ اگر شما نیز به دنبال پیدا کردن پاسخ تمامی این سؤالات هستید، به شما پیشنهاد می‌کنم نه تنها در ادامه این متن با ما همراه باشید، بلکه از سایت اعزام دانشجو در زمینه مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان دیدن کنید.

بازار کار کامپیوتر در آلمان

بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان به دلیل کمبود نیروی انسانی در این بخش همواره مورد توجه متقاضیان خارجی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند می‌باشد. اکثر دانشجویان خارجی آلمان را به عنوان مقصد نهایی خود برای تحصیل در علوم کامپیوتر انتخاب می‌کنند، زیرا این کشور دارای بازار کار کامپیوتری عالی می‌باشد و به دنبال جذب متخصصان تحصیل کرده است.

متخصصان کامپیوتر در آلمان می‌توانند با توجه به مدارک تحصیلی و سابقه کاری خود برای دریافت کارت آبی آلمان و اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنند.

در این مقاله توضیحات جامع و کاملی در مورد شرایط بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان و مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان خواهیم داد، همچنین پاسخگوی سوالات شما در این زمینه کاری هستیم. پس برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت به آلمان و ارزیابی شرایط پرونده مهاجرتی خود با وکلای مجرب و مشاورین موسسه و سایت اعزام دانشجو تماس بگیرید.

جمهوری فدرال آلمان:

 

برای مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان در ابتدا شما باید این کشور آشنایی کامل را داشته باشید، به همین دلیل در این قسمت توسط سایت اعزام دانشجو به توضیحاتی درباره کشور آلمان پرداخته‌ایم.

فدرال آلمان با نام آلمانی Bundesrepublik Deutschland یک کشور اروپایی است که پایتخت آن برلین است. زبان رسمی و ملی آلمانی‌ها زبان آلمانی است و ۷۶. ۴ درصد از جمعیت ۸۲ میلیونی آلمان از نژاد آلمانی هستند و بقیه از سایر اقلیت‌های قومی می‌باشند.

برلین، مونیخ، درسدن، برمن، هانوفر و هامبورگ مهم‌ترین شهر‌های آلمان هستند. آلمان با مساحت ۳۵۷۳۸۶ کیلومتر مربع دارای ۱۶ استان مختلف است و با کشور‌هایی مانند جمهوری چک، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، لهستان، اتریش و سوئیس مرز مشترک دارد.

این کشور از سال ۱۹۵۷ به عضویت کمیسیون اقتصادی اروپا و از سال ۱۹۹۳ به عضویت اتحادیه اروپا (EU) درآمده است. همچنین آلمان بخشی از منطقه شنگن و یکی از بنیانگذاران منطقه اروپا یا منطقه یورو در سال ۱۹۹۹ می‌باشد.

قابل ذکر است که امروزه کشور قدرتمند آلمان به عنوان اولین اقتصاد بزرگ اروپا و سومین اقتصاد بزرگ جهان یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین کشور‌های اروپا و جهان به شمار می‌رود.

از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) سرانه، آلمان با ۴. ۵۵۵ تریلیون دلار در میان ثروتمندترین کشور‌های جهان قرار دارد.

همچنین آلمان به عنوان پیشگام جهانی در بخش‌های مختلف صنعتی و فناوری، سومین کشور بزرگ صادرکننده و واردکننده محسوب می‌شود و با توسعه سریع و کیفیت زندگی برتر دارای سیستم تأمین اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی عمومی است.

معرفی بهترین رشته های مهندسی برای تحصیل در خارج

شرایط بازار کار کامپیوتر در آلمان

 

آلمان مکانی‌ایده‌آل برای کار مهندسان کامپیوتر به حساب می‌آید، زیرا شرکت‌های آلمانی عمدتاً در توسعه و تحقیق فناوری‌های جدید سرمایه گذاری می‌کنند و به همین دلیل آلمان را به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا و سومین اقتصاد بزرگ جهان حفظ کرده‌اند.

این کشور همچنین دارای بسیاری از شرکت‌های نوپا و متوسط ​​فناوری، همراه با شرکت‌های چندملیتی بزرگ است که شرکت‌های تابعه خود را در سراسر اروپا و جهان سازماندهی می‌کنند. البته اگر شخصی بخواهد مستقیماً ویزای کار آلمان بگیرد باید مدارک زیر را ارائه دهد:

  • قرارداد کار امضا شده بین کارفرما و کارمند
  •  مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی با توجه به زبان و ملیت شرکتی که فرد را استخدام کرده است.
  • داشتن هزینه‌های زندگی در آلمان برای کل دوره اقامت معادل حداقل ۱۰۰۰ یورو (یورو) در ماه در صورت مجرد.

 

درآمد و بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان

درآمد مهندسان کامپیوتر در آلمان انگیزه مهمی برای اکثر متقاضیان مهاجرت به آلمان است. در واقع، درآمد شما به عنوان یک مهندس کامپیوتر به عوامل مختلفی از جمله تجربه کاری یا مهارت‌های کاری یا سطح تحصیلات شما بستگی دارد.

اگر شما هم فارغ التحصیل کامپیوتر هستید و علاقه‌مند به کار در آلمان هستید، باید بدانید که این رشته یکی از مشاغل مورد نیاز آلمان است و شانس شما برای گرفتن ویزای کار آلمان بسیار بالاست.

 

به عنوان مثال، دویچه بانک یک شرکت مالی است، اما یکی از بزرگترین کارفرمایان مهندسین کامپیوتر و توسعه‌دهندگان اطلاعات می‌باشد.

سایر شرکت‌های بزرگ آلمانی که متخصصان فناوری اطلاعات را جذب می‌کنند عبارتند از SkyTech و Siemens یا حتی خودروسازان مانند BMW یا Daimler و… اگر شما نیز علاقه منو به کار در این شرکت‌ها هستید می‌توانید از همکاری و مشاوره سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

اعزام دانشجو به آلمان، راهنمای کامل شرایط و هزینه ها

وضعیت بازار کار رشته کامپیوتر در آلمان در سال ۲۰۲۲

 

سطح فناوری در آلمان به دلیل رقابت زیاد برای نوآوری روز به روز در حال توسعه و بهبود است. با گذشت زمان، مهندسان کامپیوتر نیز شاهد افزایش منافع و امتیازات خود در اقتصاد آلمان خواهند بود.

در حال حاضر در اکثر کشور‌های اروپایی و آمریکایی کمبود نیروی متخصص IT وجود دارد و به همین دلیل درآمد این متخصصان دائماً در حال افزایش است. بنابراین تعجبی ندارد که مهندسان در آلمان درآمد خوبی کسب می‌کنند.

 

موقعیت شغلی مهندسی کامپیوتر در آلمان

 

مشاغل مهندسی کامپیوتر در آلمان به سرعت در حال رشد است. از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹، تعداد مهندسان کامپیوتر از ۷۰۹۰۳۳ به ۹۰۱۰۰۰ افزایش یافت (حدود ۲۷ درصد افزایش در ۳ سال)، این امر باعث شده است که آلمان اولین کشور در زمینه مهندسی کامپیوتر در اروپا باشد.

آلمان به دلیل رشد سریع در این زمینه با کمبود مهندسان کامپیوتر مواجه است، لذا پذیرای متقاضیان مهاجرت به آلمان می‌باشد.

 

مونیخ بهترین مکان برای کار با جاوا است!

از آنجایی که در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ موقعیت شغلی برای کار با جاوا وجود دارد، یک سوم شرکت‌هایی که مهندسان کامپیوتر را در مونیخ استخدام می‌کنند از جاوا در سیستم فناوری خود استفاده می‌کنند، به همین دلیل مونیخ بهترین مکان برای مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان می‌باشد.

 

شرکت‌های بزرگ برای کار برای مهندسان کامپیوتر در آلمان

برخی از شرکت‌های برتر برای مشاغل مهندسی کامپیوتر در آلمان به شرح زیر است:

Google، BMW، ASP، Microsoft، Apple، Amazon، Crytek، Blizzard، BSI BSI، Nvidia، Airbus، DLR

مهمترین عوامل مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان

ملیت و موقعیت متقاضی نقش بسیار مهمی در فرایند مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان و استخدام دارد. دلیل آن این است که کارفرمایان در آلمان با توجه به شرایط زندگی و تجربه افراد مورد نظر را انتخاب می‌کنند.

برای یک شرکت راحت‌تر است که فردی را از اتحادیه اروپا استخدام کند، که بتواند از هفته آینده شروع به کار کند، نه اینکه منتظر ویزا برای یک مهندس و متخصص کامپیوتر غیر اتحادیه اروپا باشد.

با فرض اینکه همه متقاضیان واجد شرایط یکسان هستند، اکثر شرکت‌ها در آلمان برای مشاغل مهندس نرم‌افزار در آلمان به ترتیب زیر استخدام می‌کنند:

 

  • شهروندان آلمانی.
  • شهروندان/ساکنان اتحادیه اروپا که آلمانی صحبت می‌کنند.
  • شهروندان / مقیم اتحادیه اروپا که آلمانی صحبت نمی‌کنند.
  • شهروندان غیر اتحادیه اروپا که آلمانی صحبت می‌کنند.
  • شهروندان غیر اتحادیه اروپا که آلمانی صحبت نمی‌کنند.

با این حال، اگر تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در آلمان را انتخاب کرده باشید، برای یافتن شغل و واجد شرایط بودن برای ویزای مهندس کامپیوتر کمک زیادی به شما خواهد کرد.

موارد ضروری در مصاحبه شغلی

بسیاری از افراد برای مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان مصاحبه شغلی را دست کم می‌گیرند اما پیشنهاد سایت اعزام دانشجو به شما این است که هرگز اهمیت مصاحبه شغلی را دست کم نگیرید، باید ۱۰۰% آماده باشید.

در آلمان معمولاً چندین آزمون با ارائه یک برنامه کدنویسی و سؤالات نظری و عملی مختلف مرتبط با شغل، تجربه داوطلبان را مورد آزمایش قرار می‌دهند.

برای مهاجرت به آلمان به عنوان یک مهندس کامپیوتر، بسیاری از شرکت‌ها سوالات فنی را دنبال می‌کنند تا دانش شما (مهارت‌های تخصصی) را آزمایش کنند، پس از آن یک آزمون اجتماعی در زمینه مهارت‌های ارتباطی و زبانی و یک مصاحبه کلی با CTO، مدیر عامل یا مدیر بخش انجام می‌شود.

آزمون‌ها به در دسترس بودن مصاحبه‌گر بستگی دارد و می‌تواند در یک روز یا چند روز انجام شود. گاهی اوقات دور‌های بیشتری وجود دارد و فرآیند استخدام و ویزا برای یک مهندس کامپیوتر ممکن است کمی طول بکشد.

 

شرایط دریافت کارت آبی آلمان برای مهندسین کامپیوتر

همانطور که می‌دانید متخصصان کامپیوتر جزو لیست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۲۲ هستند و دولت آلمان تسهیلات مهاجرتی ویژه‌ای را برای این متخصصان به عنوان مشوق کار در آلمان در نظر گرفته است.

یکی از این تسهیلات مهاجرتی آلمان برای مهندسین کامپیوتر و متخصصان فناوری اطلاعات (IT)، درخواست ویزای کار آلمان به صورت کارت آبی یا کارت آبی است.

در واقع Blue Card آلمان یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های مهاجرت برای مهندسان کامپیوتر جهت اخذ اقامت اروپا و زندگی و کار در آلمان می‌باشد.

 

مدارک دریافت کارت آبی آلمان برای مهندسین کامپیوتر

شرایط درخواست Blue Card آلمان ۲۰۲۲ برای مهندسین کامپیوتر شامل ارائه حداقل مدرک لیسانس، داشتن قرارداد کاری شامل پیشنهاد کار با حداقل درآمد سالانه حدود ۵۳۶۰۰ یورو (یورو) و داشتن مدرک زبان آلمانی است.

در سطح B۱ به عبارت دیگر، متخصصان دارای پیشنهاد شغلی یا پیشنهاد شغلی و میانگین درآمد حداقل ۲. ۳ برابر متوسط ​​سطح درآمد مشاغل ملی آلمان، واجد شرایط درخواست Bluecard آلمانی هستند.

لازم به توضیح است مدت اعتبار این کارت بستگی به مدت قرارداد کاری شما خواهر داشت و معمولاً حداکثر ۴ سال اعتبار دارد. اما برای درخواست بلوکارت باید مدارک لازم زیر را پس از دریافت تاییدیه پیشنهاد شغلی به سفارت آلمان تحویل دهید.

(فرم درخواست تکمیلی، پاسپورت معتبر، چندین قطعه عکس پاسپورت، گواهی تحصیلی معتبر، بیمه سلامت بین‌المللی، گواهی سلامت روحی و جسمی، گواهی عدم سوء پیشینه، ارزیابی بازار کار، اثبات توانایی مالی)

 

شرایط تحصیل در رشته کامپیوتر در آلمان

اگر به دنبال مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان از طریق تحصیلات هستید، در ابتدا باید با شرایط تحصیلی این کشور آشنا شوید، قابل ذکر است که در این راه می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

همانطور که می‌دانید تحصیل در یکی از دانشگاه‌های برتر آلمان راهی آسان برای یافتن شغل در هر نقطه از اروپا و خارج از اروپا است. در آلمان رشته کامپیوتر یکی از رشته‌های تحصیلی مطلوب در بین دانشجویان داخلی و خارجی است و اکثر دانشگاه‌های آلمان این برنامه تحصیلی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند.

اگر قصد تحصیل در رشته کامپیوتر در آلمان را دارید، می‌توانید در هر ۳ مقطع لیسانس (۳ سال)، فوق لیسانس (۲ سال) و دکترا (۴ سال) در این رشته تحصیلی ادامه دهید. مشروط بر اینکه شرایط لازم برای تحصیل در آلمان را داشته باشید. همچنین شرایط تحصیل در رشته کامپیوتر در آلمان شامل ارائه مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات مربوطه و همچنین داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B۲ یا C۱ می‌باشد.

هزینه تحصیل در آلمان:

تحصیل در آلمان در هر رشته‌ای رایگان محسوب می‌شود زیرا هزینه بسیار کمی دارد. به همین دلیل می‌توان گفت تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌های دولتی آلمان نیز رایگان محسوب می‌شود، اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها یا مراکز خصوصی آلمان حدود ۲۰۰۰۰ یورو تا ۳۰۰۰۰ یورو در سال برآورد شده‌است.

باید بدانید که از سال ۲۰۱۷ به بعد دانشگاه‌های اشتوتگارت، ‌مان‌هایم، کارلسروهه، فرايبورگ، هایدلبرگ و… که در ایالت بادن وورتمبرگ قرار دارند، شهریه دانشجویان مهاجری را که از خارج از اروپا به این کشور آمده‌اند پرداخت می‌کنند. اتحادیه که معادل ۱۵۰۰ یورو در هر ترم است که در مقایسه با سایر کشور‌های اروپایی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.

درصورتی که برای مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان یا تحصیل در آلمان با مشکل روبرو هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این مورد کمک بگیرید.

مهندسی در المان

بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در آلمان:

دانشگاه RWTH آخن بزرگترین دانشگاه فنی آلمان و همچنین برجسته‌ترین مؤسسه علمی و تحقیقاتی در اروپا است. این دانشگاه بهترین دانشگاه آلمان در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر می‌باشد. رشته‌های موجود در این دانشگاه برای مهندسی کامپیوتر بیشتر به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

لیست دانشگاه‌های آلمانی که مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کامپیوتر ارائه می‌دهند:

دانشگاه فنی مونیخ، موسسه فناوری کارلسروهه، دانشگاه آخن، RWTH، دانشگاه فنی برلین، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه صنعتی دارمشتات، دانشگاه زارلند

 

چرا مهندسی کامپیوتر در آلمان؟

بسیاری از افراد این سؤال را می‌پرسند که چرا مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان؟ خوب مسلماً آلمان کشوری است که به عنوان یک کشور دیجیتال شناخته می‌شود، زیرا این کشور دیجیتالی شدن را به طور کامل پذیرفته است یا به عبارتی باعث شده مردمش بیشترین مهارت دیجیتالی را داشته باشند و از خدمات عمومی دیجیتال استفاده کنند.

بنابراین جای تعجب نیست که دانشگاه‌ها و کالج‌های آلمان علاقه خاصی به پذیرش دانشجو در رشته مهندسی کامپیوتر دارند و همچنین آلمان هر ساله تقاضای خود را برای جذب متخصصان فناوری اطلاعات و مهندسان کامپیوتر افزایش می‌دهد.

 

مزایای مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان

 بازار کار مهندسی کامپیوتر در آلمان یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد این کشور است.

علاوه بر تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در آلمان، برای مهاجرت کاری مهندسان کامپیوتر به آلمان شرایط کار در این کشور برای فارغ التحصیلان این رشته بسیار عالی است، زیرا کمبود نیروی ماهر در این رشته به وضوح قابل مشاهده است و همچنین شرکت‌های زیادی در این کشور وجود دارند که سالانه سرمایه گذاری می‌کنند.

بسیاری از آن‌ها تحقیق و توسعه علوم کامپیوتر را انجام می‌دهند. باید بدانید که این یکی از دلایلی است که آلمان عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا و سومین اقتصاد قدرتمند جهان را به خود اختصاص داده است.

 

 مهندسان کامپیوتر در آلمان از حقوق و مزایای خوبی برخوردارند.

با توجه به اینکه آلمان یکی از پیشرفته‌ترین کشور‌ها در زمینه علوم کامپیوتر به حساب می‌آید، همچنان به دنبال پیشرفت است و همین موضوع باعث شده تا رقابت خوبی در زمینه تحصیل و کار در این زمینه ایجاد شود. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کارفرمایان مزایای کاری خوب و حقوق عالی را برای فارغ التحصیلان این رشته در نظر بگیرند.

 

 با استفاده از این دوره می‌توانید اقامت دائم آلمان را دریافت کنید.

همانطور که چندی پیش گفتیم آلمان با کمبود نیروی متخصص در این زمینه مواجه است و این باعث می‌شود با توجه به مدارک تحصیلی و سابقه کاری خود در زمینه مهندسی کامپیوتر به سادگی کارت آبی آلمان یا آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنید. کارت. نتیجه اقامت دائم این کشور را بگیرید. در صورتی که علاقه‌مند به مهاجرت کاری در آلمان دارید می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه بهره ببرید.

 

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان بسیار مقرون به صرفه است.

همانطور که گفته شد علاوه بر شرایط کاری و تحصیلی عالی برای مهندسی کامپیوتر، با توجه به اینکه آلمان کشوری است که هزینه تحصیل و زندگی در آن کم است، این کشور از هر نظر می‌تواند یکی از بهترین مقاصد برای مهاجران باشد.

 

سؤالات متداول

در این بخش به بررسی سؤالات و ابهامات اصلی در خصوص مهاجرت مهندسان کامپیوتر به آلمان پرداخته شده است. در نتیجه با بررسی پاسخ این سوالات می‌توانید بهترین روش‌ها و اقدامات را برای مهاجرت در نظر بگیرید.

 آیا مهندسان نرم‌افزار در آلمان مورد تقاضا هستند؟

وضعیت فعلی آلمان با کمبود ۱۲۴۰۰۰ متخصص فناوری اطلاعات از جمله مهندسان نرم‌افزار مواجه است، حتی اگر تقاضا نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته باشد. این بدان معنی است که فرآیند توسعه نرم‌افزار در حال حاضر در شرکت‌ها در تمام صنایع وجود دارد و اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

آیا یافتن شغل مهندس نرم‌افزار در آلمان آسان است؟

اگرچه استخدام در آلمان کار ساده‌ای نیست، اما به عنوان یک مهندس نرم‌افزار حرفه‌ای، به خصوص اگر خارجی هستید، تجربه کاری و فناوری به شما کمک زیادی می‌کند. اکثر شرکت‌ها به دنبال مهندس نرم‌افزار با ۲ سال سابقه کار هستند.

آیا آلمان برای مهندس نرم‌افزار خوب است؟

اگر به دنبال شغل توسعه دهنده نرم‌افزار در آلمان هستید، آلمان نه تنها مکانی عالی برای کار است، بلکه متوجه خواهید شد که از هر ۱۰ شغل در آلمان، ۱ نفر توسعه دهنده نرم‌افزار هستند.