5/5 - (2 امتیاز)
ویزای کاری ترکیه

راهنمای دریافت ویزای کار ترکیه، اقامت کاری ترکیه، مدارک

مسئله کار و اشتغال یکی از معضلات جوامع امروز است. در بسیاری از کشور ها میزان تورم روز به روز در حال افزایش می باشد و این در حالی است که با وجود رشد جمعیت در دو دهه اخیر بسیاری از مشاغل اشباع شده و درصد بیکاری در برخی جوامع رو به افزایش است.

 کشور ایران نیز از معدود کشور هایی است که مردم خصوصا جوانان با مشکل بی کاری مواجه هستند. در مقابل افراد بسیاری نیز در این زمینه موفق عمل کرده و به فعالیت در حوضه تخصص خود پرداخته و در بسیاری مواقع درامد بالایی را کسب می کنند. 

برخی از افراد برای کسب درامد بیشتر و توسعه کسب و کار خود و یا پیدا کردن شغل مناسب به مهاجرت روی می آورد. در بین کشور های دنیا ترکیه به عنوان یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین کشور به منظور مهاجرت و اشتغال مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. 

هر چند که در چند سال گذشته از لحاظ اقتصادی تا حدودی با مشکل مواجه شده و از ثبات اقتصادی چندانی برخوردار نبوده است اما با این وجود هنوز هم افراد زیادی از کشور های هم جوار خصوصا کشور ایران به ترکیه مهاجرت کرده و برای اخذ ویزای کاری این کشور تلاش می کنند. 

دریافت ویزای کاری از این کشور چندان هم کار دشواری نیست و باید از مراحل اخذ آن به خوبی آگاه باشید تا با مشکل مواجه نشوید. 

موسسه و سایت اعزام دانشجو با مشاوره و همراهی که در زمینه اخذ ویزای کار و مهاجرت های شغلی و تحصیلی در اختیار شما قرار داده است با شما خواهد بود تا در کم ترین زمان ممکن و با استفاده روش های اصولی و قانونی به راحتی به هدف دست پیدا کنید.

 این موسسه از بهترین وکلای مهاجرتی به منظور مشاوره مهاجرت استفاده می کند. مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

انواع ویزای ترکیه و نحوه دریافت آنها

چه افرادی به ویزای کار در ترکیه نیاز دارند؟

ویزای کاری ترکیه یا به اصطلاح دیگر رایج آن ویزای مشروح کاری در واقع به افرادی تعلق می گیرد که به این کشور مهاجرت کرده و یک هدف شغلی را دنبال می کنند.

 این افراد برای اشتغال خود در این کشور لازم است جهت دریافت ویزای کار از کشور ترکیه تلاش کنند. همه افراد مهاجر که با هدف ایجاد و ادامه کسب و کار راهی کشور ترکیه می شوند ملزم به اخذ این ویزا خواهند بود زیرا کشور ترکیه که از قوانین و اصول خاصی در مورد کار اتباع خارجی در این کشور پیروی می کند.

 نسبت به کار غیر قانونی در کشور خود حساسیت زیادی داشته و به اتباع هیچ کشوری جز جمهوری قبرس شمالی مجوز کار بدون ویزای کاری را نخواهد داد. مراحل اخذ این ویزا و ضرورت و زمان مناسب دریافت آن را به خوبی در ادامه این مقاله شرح داده ایم.

زندگی در ترکیه

مناسب ترین زمان برای اخذ ویزای کاری ترکیه

اگر از سوی کار فرمای خود در ترکیه پیشنهاد کاری دریافت کرده اید و نمی دانید درست چه زمانی لازم است اقدام به درخواست ویزای کاری کنید توصیه ما به شما این است که سعی کنید دو ماه قبل از سفر خود به کشور ترکیه اقدام کرده و از سفارت این کشور در ایران درخواست ویزای کار کنید.

 تقریبا مدت زمانی پروسه صادر شدن ویزا در حدود یک ماه خواهد بود و بهتر است هر چه زودتر به این کار اقدام کنید تا در زمان مناسب ویزای خود را دریافت کنید.

روند اخذ ویزای کار ترکیه

روند صادر شدن ویزای کار با دیگر ویزا های این کشور متفاوت است. برای دریافت این ویزا فقط اقدام شخص کارمند و مهاجر به تنهایی کافی نیست و لازم است کار فرما از کشور ترکیه نیز از طریق سازمان وزارت کار و تامین اجتماعی مدارک لازم را ارائه کرده و پیگیری کند. 

پس در این مورد هر و شخص باید مدارک و مشخصات خود را به دولت ترکیه تحویل و اقدامات لازم را انجام دهند.

 

مهاجرت به ترکیه

مراحل اخذ ویزای کار که لازم است توسط نیروی کار طی شود

در ابتدای کار لازم است متقاضی ویزای کار دارای جاب آفر کشور ترکیه باشد. جاب آفر همان پیشنهاد شغلی و کاری از سوی یک کارفرما می باشد. 

در این صورت است که می تواند از سفارت کشور ترکیه در کشور خود تقاضای ویزای کار داشته باشد. بعد از ثبت درخواست ویزا به متقاضی فرمی تحت عنوان فرم درخواست ویزای کار ارائه می شود که شامل چند سوال ساده است.

این سوالات مربوط به انگیزه شخص در مورد مهاجرت به ترکیه و هویت و مشخصات او می باشد. چند روز بعد از این مرحله متقاضی از سوی کنسولگری یا همان سفارت ترکیه به  مصاحبه دعوت می شود. 

برای انجام مصاحبه از شخص مدارکی در خواست خواهد شد که لازم است این مدارک توسط مامور سفارت بررسی شود.

ویزای کاری ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار ترکیه

مدارکی که لازم است شخص متقاضی در روز مصاحبه به سفارت ترکیه تحویل دهد شامل:

مراحل اخذ ویزای کاری که لازم است توسط کارفرما در ترکیه طی شود

پس از اقدام نیروی کار در سفارت کشور خود و طی مراحلی چون درخواست ویزا و انجام مصاحبه و ارائه مدارک و ثبت این مدارک توسط سفارت ترکیه لازم است که کارفرما در کشور ترکیه در ادامه مراحل اخذ ویزای کار در طی ده روز به وزارت کار و تامین اجتماعی کشور ترکیه مراجعه کرده و جهت تحویل مدارک مورد نیاز اقدام کند. این مدارک شامل:

در پایان این مراحل باید متقاضی منتظر نتیجه ای که دولت ترکیه از بررسی تقاضا و مدارک، ارائه خواهد داد باشد.

ضرورت و هزینه دریافت ویزای کار ترکیه

ویزای کار شما بعد از ارائه کلیه مدارک مربوطه و بررسی و تایید دولت ترکیه صادر خواهد شد در این صورت شما فقط به مدت ۱۸۰ روز یعنی معادل ۶ ماه فرصت دارید که خود را به کشور ترکیه برسانید. 

در ابتدای ورد شما به کشور ترکیه به مدت یک ماه زمان خواهید داشت تا از طریق سامانه ثبت آدرس در این کشورثبت نام کنید تا مجوز اقامت کار برای شما صادر شود. 

هزینه های مجوز کار در این کشور نسبتا زیاد است و نباید انتظار داشت با کم ترین هزینه موفق به دریافت مجوز کار شوید.

انواع ویزای کار در ترکیه

در این کشور فقط یک نوع ویزای کاری وجود ندارد. در هر زمینه کاری یک نوع ویزا وجود دارد که قوانین صدور و اعتبار آن ها با یکدیگر متفاوت است. این ویزا ها شامل:

این ویزا توسط آموزش و پرورش کشور ترکیه صادر شده و در آن اجازه کار به کارمندان خارجی که در دانشگاه های ترکیه پذیرش می شوند داده خواهد شد.

وزارت فرهنگ و هنر ترکیه برای هنرمندانی که می خواهند اجازه انجام فعالیت هنری در ترکیه را داشته باشند مجوز کاری اعطا می کند.

این کارگران می بایست ویزای خود را وزارت اقتصاد کشور ترکیه دریافت کنند

این صنف برای فعالیت موقت خود در کشور ترکیه نیازی به دریافت مجوز کاری نخواهند داشت و می توانند ازطریق اخذ ویزای توریستی به مدت سه ماه و به طور موقت در این کشور کار کنند. در صورتی که مدت طولانی تری در این کشور فعالیت کنند ویزای خود را از سمت اداره کل مطبوعات دریافت خواهند کرد.

این ویزا را افرادی دریافت می کنند که به منظور تعمیر ماشین آلات و تجهیزات وارداتی و نصب وارد ترکیه شده اند و فقط می توانند به مدت سه ماه فعالیت داشته باشند. اگر به زمان بیشتری نیاز داشته باشند لازم است مجوز اقامت کاری دریافت کنند.

ورزشکارانی که با هدف پرداختن به فعالیت های ورزشی به کشور ترکیه وارد می شوند. به مدت چهار ماه فرصت خواهند داشت که فعالیت خود را به پایان برسانند و از کشور خارج شوند. این ویزا به طور موقت و کوتاه مدت صادر می شود.

اگر با هدف مهاجرت و پیشرفت شغلی در کشور ترکیه این مطلب را مطالعه می کنید با مراجعه به موسسه اعزام دانشجو می توانید با دریافت مشاوره از سوی کارشناسان فعال و با سابقه به راحتی و با صرف کمترین وقت به مقاصد مهاجرتی خود در کشور ترکیه دست پیدا کنید.

سوالات متداول

برای دریافت ویزای کاری ترکیه مهمترین مدرک چیست و چگونه می‌توانیم آن را تهیه کنیم؟

از بین مدارک مهم برای دریافت ویزای کار می‌توانیم به اخذ پیشنهاد کاری معتبر از طریق کارفرما به عنوان مهمترین مدرک اشاره داشته باشیم؛ زیرا اگر شما پیشنهاد کاری معتبری به سفارت ارائه ندهید، مجوز ویزای کار به شما داده نمی‌شود.

آیا با دریافت ویزای کار ترکیه می‌توانیم در این کشور اقامت داشته باشیم؟

خیر. بسیاری از افراد دریافت ویزای کار ترکیه را با مجوز اقامت کاری اشتباه می‌گیرند، زمانی که شما ویزای کار ترکیه را دریافت می‌کنید، تنها یک ماه فرصت حضور در ترکیه را خواهید داشت. شما باید برای اقامت بیشتر مجوز اقامت کاری از سفارت ترکیه دریافت کنید.

چگونه می‌توانیم ویزای کار ترکیه را دریافت کنیم؟

برای دریافت ویزای کار ترکیه شما در ابتدا باید با کارفرمای مورد نظر خود در ارتباط باشید تا کارفرما به صورت حضوری مدارک مورد نیاز به سفارت ارسال کرده و با تایید مصاحبه شما شانس دریافت ویزای کار را افزایش دهد. در صورتی که مدارک ارائه شده توسط کارفرما مورد تایید قرار گیرد، وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه به شما ۳۰ روز برای تهیه مدارک ویزای کار ترکیه زمان خواهد داد.

هزینه دریافت ویزای کار ترکیه چه میزان است؟

هزینه دریافت ویزای کار ترکیه در گذر زمان متفاوت می‌باشد اما در سال ۲۰۲۱ این هزینه طبق قانون حق الزحمه به صورت زیر است:• هزینه کار موقت و یک ساله: ۱۳۸۶۲ لیر • هزینه کار دائم و دوساله: ۲۷۷۲۴ لیر • هزینه دریافت ویزای سه ساله برای کار دائمی: ۳۶۷۶۰ لیر • هزینه ویزای کار نامحدود در کشور ترکیه: ۱۳۸۶۷۴۰ لیر