5/5 - (2 امتیاز)
تحصیل در خارج

مزایا و معایب تحصیل در خارج از کشور،تحصیل در خارج از کشور

در این مقاله سعی داریم در مورد مزایا و معایب تحصیل در خارج مروری داشته باشیم. امروزه به لطف دسترسی گسترده به خدمات اینترنتی برای پذیرش تحصیلی و ثبت نام آنلاین در دانشگاه‌های معروف خارجی، بسیاری از فارغ التحصیلان دبیرستان، دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌ها و یا فارغ التحصیلان دانشگاه تمایل زیادی به ادامه تحصیل و تحصیل در خارج از کشور در یک کشور خارجی دارند.
اما شاید برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت از طریق سایت اعزام دانشجو را دارند، این سؤال پیش بیاید که واقعاً چه انگیزه‌ای برای بسیاری از جوانان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور ایجاد می‌شود و آیا مزایای انجام این کار به اندازه‌ای است که ارزش امتحان را داشته باشد؟

 به همین دلیل سایت اعزام دانشجو در ادامه این متن به توضیحاتی درباره مزایا و معایب تحصیل در خارج از کشور می‌پردازد.

مزایای تحصیل در خارج از کشور

آشنایی با فرهنگ جدید


یکی از مزایای کلیدی تحصیل در خارج از کشور، آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم یک کشور جدید است. 

فرقی نمی‌کند مقصد تحصیلی شما آسیا باشد، کشوری مانند مالزی یا چین یا یک کشور اروپایی، در هر صورت آشنایی با فرهنگ و سبک زندگی جدید چالشی متفاوت و بسیار مثبت را برای شما به همراه خواهد داشت و تجربه کسب می‌کنید.

یادگیری یک زبان خارجی

با توجه به جهانی شدن ارتباطات، موقعیت‌های زیادی برای همه افراد وجود دارد که برای تعامل بیشتر، همفکری، در سفر‌های خارجی یا کمک گرفتن در زمینه تحصیل یا کار، نیاز به برقراری ارتباط با افراد دیگر در سراسر جهان دارند
بنابراین اهمیت یادگیری زبان بین‌المللی بر هیچکس پوشیده نیست و داشتن مهارت بالا در زمینه زبان خارجی یک مزیت فوق‌العاده مفید تلقی می‌شود. بنابراین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل در خارج از کشور به راحتی یک یا دو زبان بین‌المللی بیاموزند و یک یا دو مهارت زبانی مانند انگلیسی یا فرانسوی را به رزومه خود اضافه کنند.
به عنوان مثال یکی از مزایای تحصیل در چین امکان تحصیل به زبان انگلیسی و یادگیری دومین زبان تجاری پرکاربرد در سراسر جهان است. این موضوع تنها به این کشور محدود نمی‌شود و می‌توان در کشور‌های دیگری مانند آلمان، فرانسه یا کانادا نیز مورد مشابهی را تجربه کرد.
یعنی می‌توانید همزمان در کانادا و فرانسه زبان انگلیسی و فرانسه را بیاموزید و علاوه بر تحصیل انگلیسی در آلمان می‌توانید زبان آلمانی را نیز بیاموزید و شرایط‌ایده‌آلی برای کار در آلمان و سایر کشور‌های آلمانی زبان دارید.

افزایش اعتماد به نفس

وقتی در مقطعی از زندگی خود به مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در کشوری کاملاً جدید فکر می‌کنید، در واقع این واقعیت را می‌پذیرید که با ترس از رویارویی با چالش‌های جدید از جمله هماهنگی با سیستم آموزشی، دوری از خانواده، دوستان جدید پیدا کرده و توانایی‌های شخصی خود را ثابت کنید.
در یک کشور خارجی کنار بیایید و برنده شوید. بنابراین به تدریج با افزایش دایره ارتباط، هماهنگی بیشتر با سبک زندگی، قبولی در امتحانات، یافتن شغل دانشجویی و کسب درآمد و کسب آرامش لازم در زندگی دانشجویی جدید، اعتماد به نفس شما به عنوان یک شهروند خارجی افزایش می‌یابد و این اجازه را به خود می‌دهید که با کسب تجربیات جدید و موفقیت در چالش‌های مختلف به نسخه بهتری از خود تبدیل شوید و با اعتماد به نفس بالاتر در بقیه عمر فرصت‌های جذابی برای خود ایجاد کنید.

تقویت روابط اجتماعی

بدون شک یکی از مزایای تحصیل در خارج از کشور گسترش دایره اجتماعی و پیدا کردن دوستان جدید است. در واقع شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی این امکان را دارید که ارتباط و تعامل خود را با دوستان قدیمی در داخل کشور ادامه دهید و در محیط دانشگاه و خارج از آن دوستان جدیدی پیدا کنید.
این دوستی‌ها به شما کمک می‌کند تا از تجربیات افراد برای پیشرفت بیشتر در زمینه تحصیل، کار دانشجویی و زندگی در یک کشور خارجی استفاده کنید و با احساس بهتری مسیر تحصیل خود را ادامه دهید.
حتی ممکن است پس از فارغ التحصیلی و بازگشت به کشور مبدا، این دوستی‌ها برای شما باقی بماند و زندگی را برای شما جذاب‌تر کند و یا حتی به ازدواج ختم شود.
در ضمن اگر بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های خارجی قصد اقامت و کار دائمی دارید، تقویت روابط اجتماعی شما با اتباع خارجی و دوستان داخلی باعث پیشرفت شما در این زمینه می‌شود و به راحتی می‌توانید دوستان جدیدی در محیط پیدا کنید.

ارتقای سطح تحصیلات و اطلاعات

ممکن است کیفیت و استاندارد سیستم آموزشی کشوری که در آن زندگی می‌کنید پایین باشد و رضایت بخش نباشد و به استثنای اخذ مدرک دانشگاهی با اعتبار پایین، بار علمی زیادی برای شما به همراه نداشته باشد.
بر این اساس یکی دیگر از مزایای تحصیل در خارج از کشور، اخذ مدرک دانشگاهی با ارزش و معتبر است که می‌تواند سطح علمی شما را از نظر تئوری و عملی ارتقا دهد و شما را برای آینده شغلی و بازار کار آماده کند.
چیزی که ممکن است در کشور مبدأ شما بسیار سخت و دور از دسترس شما باشد و یا اینکه بتوان اطلاعات و دروس آن را به دانش‌آموزان قدیمی و بی‌ارزش ارائه کرد.
فقط باید در نظر داشته باشید که دریافت پذیرش تحصیلی و ثبت نام در یک دانشگاه معروف و معتبر خارجی به معنای تلاش زیاد برای یادگیری دروس و قبولی در امتحانات ترم‌های مختلف تحصیلی است تا در نهایت از مزایای تحصیلی زیادی برخوردار شوید.
همچنین شما این فرصت را دارید که با تجهیزات جدید آزمایشگاهی، کتابخانه‌های کاملاً مجهز و تکنیک‌های نوین آموزشی و روش‌های یادگیری سر و کار داشته باشید و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید.

حمایت همه جانبه از دانش‌آموزان

معمولاً نسبت کادر علمی دانشگاه‌های خارجی به دانشجویان داخلی و خارجی دانشگاه بسیار خوب و قابل قبول است و این امکان را برای اساتید و مشاوران تحصیلی فراهم می‌کند تا به طور کامل از دانشجویان حمایت کنند و به عملکرد در سراسر کشور توجه مستمر و همه جانبه داشته باشند.
همچنین امکان یادگیری دوره‌ها و تعامل با اساتید برجسته و مشهور دنیا از دیگر مزیت‌های تحصیل در خارج از کشور است که می‌تواند باعث یادگیری سریع و آسان دوره‌ها شود.
خارج شدن از منطقه راحتی شاید در نگاه اول این موضوع یکی از معایب تحصیل به جای مزیت‌های تحصیل در خارج از کشور تلقی شود اما در واقع ترک فضای امن و راحت تحصیل و زندگی در کشور محل تولد و پذیرش چالش‌های جدید. مهاجرت تحصیلی می‌تواند به رشد شخصیت کمک کند.

دیدگاه متفاوت برای ادامه زندگی

یکی از مزایای تحصیل در خارج از کشور که شاید کمتر کسی به آن توجه کند، ایجاد دیدگاهی متفاوت و جهانی نسبت به زندگی در مقایسه با افرادی است که مدت هاست تجربه تحصیل و زندگی در خارج از کشور را تجربه نکرده‌اند.
به عبارت دیگر، برخی از افرادی که تحصیل در خارج از کشور را تجربه نکرده‌اند، پیش‌فرض فکر می‌کنند که ارزش‌های فرهنگی و استاندارد‌های زندگی که با آن بزرگ شده‌اند، بهترین نسخه موجود در سراسر جهان است.
اما در واقع وقتی مهاجرت تحصیلی را تجربه می‌کنید، به سرعت متوجه می‌شوید که ارزش‌ها و دیدگاه‌های فرهنگی مردم در هر نقطه‌ای از جهان چقدر متفاوت است و از دیدگاه شما چه موضوعی عادی یا استاندارد برای ادامه دادن است.
این زندگی است، فقط بخش کوچکی از درک فردی شما از واقعیت است و ممکن است در کشور دیگری کاربرد چندانی نداشته باشد. از طرفی کسب تجربه در سطح بین‌المللی سطح تحمل شما را نسبت به سایر سبک‌های زندگی افزایش می‌دهد و دیدگاهی متفاوت و بسیار مؤثر در ادامه زندگی در این دنیا به شما می‌دهد.

تحصیل در خارج

ماندن با خانواده واقعی

شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی این امکان را دارید که بر اساس بودجه و سلیقه خود از بین خوابگاه دانشجویی، خانه مستقل یا مشترک و زندگی با یک خانواده برای کل دوره تحصیلی یکی را انتخاب کنید.
امکان زندگی با خانواده خارجی از دیگر مزیت‌های تحصیل در خارج از کشور است که می‌تواند توسط دانشجو انتخاب شود.
طبق قرارداد می‌توانید از مزایای مطالعه و استراحت در یک اتاق خصوصی در خانه‌ای مجهز بهره‌مند شوید و علاوه بر تعامل با خانواده واقعی و قرار گرفتن در محیط صمیمی اعضای خانواده، از گرم و خانگی لذت ببرید. وعده‌های غذایی و به سرعت احساس راحتی کنید. با بیگانگی و بیگانگی از خانواده خداحافظی کنید.
زندگی با خانواده گزینه بسیار جذابی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور محسوب می‌شود و می‌تواند منجر به رشد شخصیت، سازگاری سریعتر با سبک زندگی و فرهنگ جدید و یادگیری سریعتر زبان شود، اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از این گزینه برای تحصیل در خارج از کشور پرهزینه است و در مقایسه با خوابگاه‌های دانشجویی مشترک، دانشجو نیاز به پرداخت هزینه بیشتری دارد.

ویزای پیوستن به خانواده در ترکیه

تقویت استقلال مالی و شخصی:

بدون شک یکی از مهمترین مزایای تحصیل در خارج از کشور، افزایش استقلال فردی شما در حین تحصیل در یک کشور خارجی خواهد بود.
در حال حاضر شاهد هستیم که بسیاری از جوانان علیرغم فارغ التحصیلی، هنوز در کنار خانواده زندگی می‌کنند و فاقد هرگونه استقلال مالی و شخصی هستند.
در واقع از کار‌های شخصی مانند پخت و پز و شستن لباس گرفته تا مخارج روزانه و ماهانه همه توسط خانواده تأمین می‌شود و هیچ پایانی در آن دیده نمی‌شود. اگر جزء این دسته از افراد هستید مهاجرت تحصیلی و تحصیل در خارج از کشور می‌تواند تحول بزرگی در شما ایجاد کند و استقلال مالی و فردی را در شما ایجاد کند.
انجام تکالیف روزانه در خوابگاه دانشجویی بدون کمک مستقیم والدین، انجام کار‌های نیمه وقت دانشجویی به صورت هفتگی و کسب ارز، همگی منجر به تبدیل شدن به یک انسان کامل و مستقل و مواجهه با موقعیت‌های بحرانی و چالش برانگیز بدون کمک می‌شود. از خانواده به کار رسیدگی کنند.

وقت آزاد

یکی از مزایای تحصیل در خارج از کشور این است که امکان تفریح و گشت و‌گذار در تعطیلات دانشگاه و تعطیلات رسمی برای دانشجویان وجود دارد و می‌توان خاطرات زیبا و فراموش نشدنی را رقم زد.
به عنوان مثال، اگر دانشجوی بین‌المللی در آلمان یا فرانسه هستید، به دلیل اینکه دانشگاه شما در یکی از کشور‌های عضو شنگن اروپایی قرار دارد، این امکان را دارید که بدون نیاز به اخذ ویزا و استفاده از اقامت دانشجویی به کشور‌های دیگر در این زمینه بروید.

آیا امکان استفاده از بورسیه تحصیلی وجود دارد؟

ممکن است از همان ابتدای پذیرش و ویزای تحصیلی واجد شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی دانشگاه باشید و یا ممکن است دوره دانشگاهی را در خارج از کشور شروع کنید و پس از گذشت چند ترم، شرایط تحصیلی لازم برای دریافت فاند یا وام دانشجویی را پیدا کنید.
در هر صورت امکان تحصیل رایگان و دریافت بورسیه از دیگر مزیت‌های تحصیل در خارج از کشور است که امکان تحصیل را برای تمامی افراد فقیر و غنی فراهم می‌کند. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که اکثر کمک هزینه‌های دانشگاه بر اساس شایستگی و رزومه و سوابق قبلی دانشجو می‌باشد و نمی‌توانید انتظار دریافت بورسیه تحصیلی با معدل متوسط یا پایین را داشته باشید.

معایب تحصیل در خارج از کشور

گم شدن و دوری از خانواده؟

یکی دیگر از معایب تحصیل در خارج از کشور، دلتنگی و دوری از فضای صمیمی خانواده است، به خصوص اگر این اولین سفر مجردی و انفرادی شما به یک کشور خارجی بدون خانواده باشد، فشار بیشتری به شما وارد می‌کند.
بهتر است اگر با مسائل عاطفی دوری از خانواده و دوستان و قرار گرفتن در محیطی کاملاً جدید و یافتن دوستان جدید در روز‌ها و هفته‌های اول ورودتان مواجه هستید، از نظر روحی و روانی خود را آماده کنید، سعی کنید از طریق ویدیو دلتنگی خود را از بین ببرید. تماس می‌گیرد.

مشکلات ارتباطی

شاید از نظر بسیاری از افرادی که مهارت زبان بین‌المللی دارند این موضوع غیرواقعی و غیرقابل باور باشد اما باید به شما بگوییم که مسلط نبودن به زبان و ضعف در برقراری ارتباط یکی از معایب تحصیل در خارج از کشور است. البته با توجه به الزام ارائه نتایج آزمون دولینگو، آیلتس یا تافل برای

سوالات متداول

مزایای استفاده از خوابگاه در خارج از کشور چگونه است؟

اگر شما قصد مهاجرت تحصیلی دارید یکی از مزایای بین مهاجرت را می‌توان استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی در خارج از کشور معرفی کرد. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در زمان ثبت نام دانشگاه با توجه به بودجه خود برای پرداخت از خوابگاه‌های دانشجویی بهره ببرند، این خوابگاه‌ها در نزدیک دانشگاه تاسیس شده و با بالاترین امکانات رفاهی ارائه خواهند شد.

مزایای تحصیل در کشور کانادا چیست؟

همانطور که می‌دانید کشور کانادا به عنوان یکی از محبوب‌ترین کشور‌های تحصیلی شناخته می‌شود. از مزایای تحصیل در این کشور می‌توانیم به ارزان بودن آن نسبت به کشورهای آمریکا یا انگلیس، دریافت اقامت و شهروندی در کانادا پس از تحصیل، امکان کار کردن همزمان با تحصیل، مهاجرت خانواده همراه با دانشجو به کانادا، امکان دریافت ویزای تحصیلی برای فرزندان زیر ۱۶ سال، امکان دریافت بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اشاره داشته باشیم.

مزایای دریافت بورسیه تحصیلی در خارج از کشور چیست؟

یکی از مهمترین مزایای تحصیل در خارج از کشور دریافت بورسیه می‌باشد. بورسیه با توجه به نوع خود درصدهای متنوعی ارائه شده است و در برخی از مواقع حتی می‌تواند حقوق ماهیانه یا سالیانه به دانشجو ارائه دهد؛ اما از مزایای کلی دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانیم به کمک هزینه‌های بدون بازپرداخت یا بازپرداخت بلند مدت، کمک هزینه تحصیلی برای خانم‌ها، ارائه حقوق ماهیانه در دانشگاه‌های دولتی و غیره اشاره داشته باشیم.

مزایای مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان ایرانی چیست؟

مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف برای متقاضیان ایرانی مزایای بسیار زیادی دارد اما از مهمترین آنها می‌توانیم به تحصیل آسان در رشته‌های پزشکی، فرصت‌های شغلی بسیار زیاد، افزایش اعتمادبه‌نفس، یادگیری زبان جدید، تحصیل در رشته مورد علاقه و غیره اشاره داشته باشیم.