5/5 - (4 امتیاز)

اپلای آلمان

اپلای آلمان، اخذ پذیرش تحصیلی مراحل اپلای برای دانشگاه

تحصیل در آلمان به دلیل اقتصاد قوی، تحصیل رایگان در دانشگاه‌های معتبر، هزینه کم زندگی و آینده شغلی درخشان، انتخاب محبوبی در بین دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است. این امر باعث شده است که آلمان یکی از کشور‌های پیشرو در پذیرش دانشجو باشد.

اقدام برای اخذ پذیرش درخواست آلمان از دانشگاه‌های این کشور مستلزم مطالعه دقیق و بررسی کامل مراحل ارسال مدارک تحصیلی به دانشگاه مربوطه می‌باشد.
ذکر این نکته ضروری است که هر دانشگاه ممکن است بر اساس نوع رشته انتخابی، مدرک خاصی را درخواست کند. بنابراین بهترین مرجع برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، سایت رسمی دانشگاه‌ها است.

در این مقاله با مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان از جمله انتخاب رشته و دانشگاه، ارائه مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان از جمله اثبات تمکن مالی، انجام مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، اخذ مدرک آلمانی آشنا خواهید شد. ویزای تحصیلی هزینه محل مناسب اقامت و ثبت نام در دانشگاه را از طریق سایت اعزام دانشجو می‌پردازیم.

مراحل درخواست برای دانشگاه‌های آلمان

به طور کلی به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان باید هفت مرحله زیر را انجام دهید تا روند درخواست با مشکل مواجه نشود.

 •  انتخاب رشته و دانشگاه
 •  بررسی و ارائه کلیه مدارک مورد نیاز
 •  اثبات تمکن مالی، درخواست پذیرش
 • اخذ ویزای تحصیلی
 •  یافتن محل اقامت مناسب
 •  ثبت نام در دانشگاه.

بدون شک اگر قصد پذیرش در دانشگاه‌های آلمان را دارید باید مراحل فوق را به دقت بررسی کنید. همچنین می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در انجام این فرآیند کمک بگیرید. در ادامه مراحل فوق را توضیح خواهیم داد.

انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه

اولین قدم برای اخذ پذیرش و درخواست برای دانشگاه‌های آلمان جستجو در میان هزاران رشته و صد‌ها دانشگاه آلمان است. برای اینکه بتوانید با توجه به علاقه خود بهترین رشته و دانشگاه را پیدا کنید، باید زمان زیادی را صرف مطالعه و بررسی کامل دانشگاه‌ها کنید.
از طرف سایت اعزام دانشجو توصیه می‌شود، این کار را سه یا چهار ماه قبل از پایان مهلت ارسال مدارک (مهلت‌های دانشگاه‌های آلمان) انجام دهید. با مراجعه به وب سایت سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (یا به اختصار DAAD) می‌توانید از رشته‌های تحصیلی (بیش از ۲۰۰۰ رشته) مطلع شوید. لازم به ذکر است بیش از ۲۰۰۹ رشته تحصیلی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود.

متأسفانه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان بسیار محدود است. اما در برخی از دوره‌های کارشناسی امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی وجود دارد. به طور معمول در این دوره‌ها در ترم اول و دوم زبان آموزشی انگلیسی و در ترم‌های بالاتر به آلمانی تغییر می‌کند.

نکته مهم دیگری که در انتخاب دانشگاه مورد نظر باید به آن توجه کنید رتبه دانشگاه است. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت‌های معروف و معتبر مانند ( رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS بر اساس موضوع ) یا ( رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز عالی آموزش عالی ) از رتبه‌بندی جهانی دانشگاه مطلع شوید و آن را با سایر دانشگاه‌ها مقایسه کنید.
اگر برای انتخاب دانشگاه با هرگونه مشکل مواجه شدید می‌توانید مشاوره سایت اعزام دانشجو در زمینه اپلای آلمان کمک بگیرید.

شرایط درخواست برای دانشگاه‌های آلمان

پس از یافتن رشته مورد علاقه و دانشگاه مورد نظر نوبت به ارسال مدارک به کمیته پذیرش دانشگاه می‌رسد. اما قبل از اقدام برای پذیرش باید تمامی مدارک لازم برای ارسال به دانشگاه را تهیه و آماده کنید. برای این کار باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و در قسمت شرایط پذیرش این مدارک را ارائه دهید.
توجه داشته باشید که شرایط ورود به هر دانشگاه بسته به دانشگاه و نوع رشته انتخابی ممکن است متفاوت باشد، بنابراین توصیه می‌شود قسمت (شرایط پذیرش) را چندین بار مطالعه کنید. برای جلوگیری از هر گونه مشکل، بهتر است قبل از باز شدن پنجره برنامه، تمام مدارک را آماده کنید. هر گونه مشکل در مدارک ارسالی و نبود زمان مناسب برای ارسال مدارک منجر به رد درخواست شما می‌شود.
همچنین درصورت وجود هرگونه سؤال یا مشکل می‌توانید از مشاوره سایت اعزام دانشجو در زمینه اپلای آلمان بهره ببرید.

مدارک مورد نیاز برای مقطع کارشناسی

همانطور که در بالا ذکر شد، اکثر دوره‌های کارشناسی در آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شود. مقطع لیسانس در آلمان چهار ساله است و متقاضیانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند باید دارای مدرک دیپلم باشند. از دیگر مدارک مهم برای درخواست، داشتن مدرک زبان آلمانی B۱ یا B۲ می‌باشد. به طور کلی این اسناد به شرح زیر است:

 • ترجمه رسمی دیپلم دبیرستان (و پیش دانشگاهی) به همراه ریز نمرات پذیرش دانشگاه سراسری (پذیرش دوره کارشناسی پیوسته یا عصرانه)
 • گواهی دوره زبان آلمانی یا انگلیسی (مطابق با زبان رشته تحصیلی) )
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه و گذراندن یک دوره درسی در کالج

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان باید قبل از ورود به دانشگاه دوره یک ساله کالج را در این کشور بگذرانند. دوره‌های کالج دانشجویان را برای ورود به دانشگاه‌های آلمان آماده می‌کند و این شامل آموزش زبان آلمانی نیز می‌شود.
بدیهی است کسانی که سال اول دانشگاه را در دانشگاه‌های ایران (کامل یا مستقل) گذرانده‌اند و یا مدرک کاردانی دارند می‌توانند مستقیماً برای لیسانس در آلمان اقدام کنند. برای پذیرش در دوره پیش از لیسانس کالج در آلمان، داشتن مدرک دیپلم (و مدرک پیش دانشگاهی) الزامی است. قابل ذکر است که حداقل سطح زبان مورد نیاز برای کالج‌ها و اخذ ویزای تحصیلی آلمانی B۲ می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان می‌توانید مطالب مهاجرتی سایت اعزام دانشجو را درباره اپلای آلمان مطالعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان ۱. ۵ تا ۲ سال (۳ یا ۴ ترم) طول می‌کشد. در هنگام درخواست برای دانشگاه باید به این نکته توجه کنید که رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان به دو دسته تقسیم می‌شوند و هزینه تحصیل با توجه به نوع رشته انتخابی متفاوت است.
این دو دسته به شرح زیر است:

دوره‌های متوالی: این دسته از رشته‌ها مربوط به دوره تحصیلی فرد در مقطع کارشناسی بوده و تحصیل در آن‌ها رایگان است.
دوره‌های غیر متوالی: این دوره‌ها لزوماً مرتبط با دوره تحصیلی فرد در مقطع کارشناسی نیست. در واقع این دسته از رشته‌ها برای افرادی مناسب است که به دنبال یادگیری مهارت‌های جدید هستند. هزینه تحصیل در دوره‌های غیر متوالی به طور متوسط ​​۵۰۰ یورو در هر ترم (ترم تحصیلی) است که در برخی از دانشگاه‌ها بیشتر است. برای تحصیل در این دسته از رشته‌ها علاوه بر مدرک لیسانس، سابقه کار عملی و حرفه‌ای نیز الزامی است.

همچنین برای اطمینان از مرتبط بودن رشته کارشناسی و رشته تحصیلی انتخابی شما می‌توانید با دانشگاه تماس بگیرید یا از مشاوره سایت اعزام دانشجو در زمینه اپلای آلمان کمک بگیرید.

به طور کلی اگر قصد دارید برای مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

 •  مدرک دیپلم با ریز نمرات (ترجمه رسمی با مهر وزارت علوم و دادگستری)
 •  گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی با ریز نمرات (ترجمه رسمی با مهر وزارت علوم و دادگستری)
 •  گواهی لیسانس با ریز نمرات. (ترجمه رسمی با مهر وزارت علوم و دادگستری)
 •  مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی (مطابق رشته مورد علاقه)
 •  دفترچه خاطرات تحصیلی، توصیه نامه برای تحصیل
 •  انگیزه نامه تحصیل، تمکن مالی (در صورت درخواست دانشگاه)
 • کپی پاسپورت امضا شده (صفحه اول)

قبل از ارسال مدارک دقت کنید که برخی از دانشگاه‌های آلمان فقط مدارکی را بررسی کنند که مورد تأیید سفارت آلمان در تهران باشد.

اپلای به ترکیه سریع ترین شرایط اخذ پذیرش

گواهی تمکن مالی بانک

برای اخذ پذیرش از برخی از دانشگاه‌های آلمان و همچنین اخذ اپلای آلمان، باید گواهی تمکن مالی ارائه دهید. این گواهی نشان می‌دهد که شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌توانید هزینه‌های زندگی خود را در طول تحصیل در این کشور پوشش دهید.
میزان این فرصت مالی در حدود ۸۷۰۰-۱۰۰۰ یورو در یک سال است. برای دریافت گواهی تمکن مالی باید این مبلغ را به حساب خود واریز کنید و پس از پرینت گرفتن از حساب با مهر بانک، آن را به صورت رسمی ترجمه کنید.

با توجه به رایگان بودن دانشگاه‌های آلمان هزینه زندگی در این کشور به سبک زندگی شما بستگی دارد. به طور معمول، هر دانشجو باید مبلغی معادل ۸۵۰ یورو در ماه در نظر بگیرد که شامل اجاره مسکن، هزینه دانشگاه و هزینه‌های خوراک و پوشاک می‌شود.
یکی از مزایای تحصیل در آلمان دریافت بورسیه می‌باشد که می‌تواند کمک شایانی به تأمین هزینه‌های زندگی کند. بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان انواع مختلفی دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه بورسیه تحصیلی در آلمان در سایت اعزام دانشجو مراجعه کنید.

درخواست پذیرش از دانشگاه‌های آلمان

پس از تکمیل مدارک تحصیلی و بررسی مجدد آن‌ها نوبت به درخواست رشته مورد نظر در دانشگاه مورد نظر می‌رسد. برای پذیرش در اکثر دوره‌های آموزشی باید مستقیماً درخواست دهید. یعنی باید مدارک خود را به صورت آنلاین به دانشگاه و گروه آموزشی (دفتر بین‌الملل) ارسال کنید.
همچنین می‌توانید به www.uni-assist.de که یک پورتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است، مراجعه کنید. البته از ذکر این نکته نیز نباید غافل شد که این پورتال برای تمامی دانشگاه‌های آلمان قابل استفاده نیست.

چگونه شانس دریافت اپلای آلمان را افزایش دهیم؟

برای افزایش شانس پذیرش از دانشگاه‌های آلمان بهتر است، برای انتخاب دانشگاه‌های مختلف اقدام کنید. اما نباید زیاده روی کنید، زیرا ممکن است هنگام ارسال مدارک با مشکل مواجه شوید. اگر متقاضی لیسانس هستید، می‌توانید ۱۰ تا ۱۵ دانشگاه را هدف‌گذاری کنید و اگر متقاضی کارشناسی ارشد هستید، بهتر است ۵ تا ۱۰ دانشگاه را در نظر بگیرید.
شما می‌توانید برای دانشگاه‌هایی که بالاترین رتبه را در اعطای پذیرش به دانشجویان بین‌المللی دارند درخواست دهید. به عنوان مثال دانشگاه آزاد برلین (دانشگاه آزاد برلین) که یکی از دانشگاه‌های مطرح آلمان است، هر ساله بیش از ۳۰۰۰۰ درخواست پذیرش دریافت می‌کند که از این تعداد تنها حدود ۴۰۰۰ دانشجو مجوز تحصیل در این دانشگاه را دریافت می‌کنند.
درصورت هرگونه مشکل شما می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این راه کمک بگیرید.

آشنایی با دانشگاه‌های آلمان:

در بین دانشگاه‌های آلمان، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان، رتبه بالایی در اعطای پذیرش به دانشجویان بین‌المللی (۵۵%) دارد. البته لازم به ذکر است که شانس پذیرش شما عمدتاً به رشته‌ای که انتخاب می‌کنید و میزان تقاضا برای آن رشته بستگی دارد.
در این دانشگاه رشته‌هایی مانند داروسازی و روانشناسی کمترین شانس پذیرش را دارند زیرا تعداد متقاضیان تحصیل در این رشته‌ها بسیار زیاد است. اما در رشته‌هایی مانند ریاضی و فیزیک شانس گرفتن پذیرش از این دانشگاه بسیار بیشتر است.
از دیگر دانشگاه‌های معتبر آلمان که رتبه بالایی در اعطای پذیرش دارند می‌توان به دانشگاه فنی برلین (۶۰%) و دانشگاه فرایبورگ (۳۳%) اشاره کرد

زمان درخواست اپلای آلمان:

در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان می‌توان دو بار در سال برای پذیرش اقدام کرد. شما می‌توانید در هر دو ترم تابستان و زمستان اقدام کنید. به طور کلی زمان درخواست پذیرش برای ترم زمستانی تا ۱۵ جولای و زمان اخذ پذیرش برای ترم تابستان تا ۱۵ ژانویه می‌باشد، البته بازه زمانی درخواست پذیرش از دانشگاه‌های آلمان متفاوت است و حتی در یک دانشگاه خاص، زمان درخواست برای دوره‌های آموزشی مختلف ممکن است یکسان نباشد. بنابراین ارسال مدارک تحصیلی در زمان تعیین شده توسط دانشگاه بر اساس رشته انتخابی بسیار مهم است.

از طرف سایت اعزام دانشجو پیشنهاد می‌شود مدارک مورد نیاز را حداقل شش هفته قبل از مهلت مقرر به دانشگاه ارسال نمایید. این تضمین می‌کند که در صورت ناقص بودن مدارک یا درخواست مدارک اضافی، زمان کافی برای تصحیح یا ارسال سایر اسناد دارید.
همچنین درصورتی که شما زمان کافی برای انجام کار‌های خود ندارید، می‌توانید تمامی این فرآیند‌زا با کمک سایت اعزام دانشجو انجام دهید.

منتظر جواب درخواست پذیرش باشید!!

پس از ارسال مدارک کامل خود به دانشگاه، ‌ایمیلی دریافت خواهید کرد که تأیید می‌کند دانشگاه مدارک شما را دریافت کرده است. روند بررسی مدارک توسط دانشگاه ممکن است یک تا دو ماه طول بکشد. پس از بررسی مدارک شما، ممکن است دانشگاه برای اثبات ادعای شما به مدرک دیگری نیاز داشته باشد، مثلاً در رزومه تحصیلی یا کاری شما. بنابراین بهتر است در این مدت هوشیار باشید و سند درخواستی را سریع ارسال کنید.

گرفتن ویزای تحصیلی

پس از انجام مراحل فوق و موفقیت در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. به دلیل رقابت زیاد برای پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان، گرفتن ویزای تحصیلی از این کشور همیشه مشکل است و حتی ممکن است با وجود نامه پذیرش دانشگاه با ریجکت شدن ویزای تحصیلی مواجه شوید.
این موضوع می‌تواند برای دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش در اپلای آلمان شده‌اند بسیار خسته‌کننده باشد.
بنابراین بهتر است قبل از حضور در جلسه مصاحبه خود را برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان آماده کرده و از سؤالات و پاسخ‌های صحیح آگاهی کامل داشته باشید. دقت داشته باشید، زمان مصاحبه اپلای آلمان یکی از عوامل اساسی و مهمی است که نشان می‌دهد شما از نظر بلوغ فکری، استقلال و توانایی‌های اجتماعی واجد شرایط تحصیل در آلمان هستید.

برخی از سؤالاتی که ممکن است در طول مصاحبه از شما پرسیده شود به شرح زیر است:

(چرا می‌خواهید در آلمان ادامه تحصیل دهید؟ برای چه رشته‌ای و در چه مرحله‌ای اقدام کردید؟ چرا این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟ تحصیل در این رشته چه مزایایی برای شما دارد؟ چرا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟ بعد از اتمام تحصیل در آلمان ترجیح می‌دهید در این کشور بمانید یا به کشور خود بازگردید؟ )

بنابراین بسیار مهم است که در روز مصاحبه بهترین عملکرد را داشته باشید و با اطمینان کامل به سؤالات پاسخ دهید. اما این احتمال وجود دارد که درخواست ویزای تحصیلی و اپلای آلمان شما رد شود.

اگر این اتفاق ناگوار رخ داد، ناامید نشوید و از رویای خود دست نکشید. درخواست تجدیدنظر بدهید و اگر پاسخ مثبتی دریافت نکردید دوباره امتحان کنید. تلاش مجدد نشان دهنده علاقه و تمایل زیاد متقاضی به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان است. این می‌تواند یک نکته مثبت و قانع‌کننده برای سفارت باشد.
همچنین شما می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه کمک بگیرید.

اپلای آلمان

در طول مصاحبه باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 1.  فرم درخواست (خوانا، تکمیل شده و امضا شده)
 2.  عکس پاسپورت (سیاه و سفید یا رنگی که در ۶ ماه گذشته گرفته شده است)
 3.  گذرنامه معتبر (با امضای دو نسخه در کاغذ A۴ از صفحات ۲ و ۳)
 4.  گواهی قبولی دانشگاه یا کالج مورد نظر (یا یک دعوت به کنکور)
 5. نامه تمکن مالی (حداقل مبلغ ۱۰۲۳۶ یورو در حساب بانکی به نام خودتان در ایران یا نامه تمکن مالی از اسپانسر در آلمان)
 6. گواهی تحصیلی همراه با ریز نمرات، زبان مدرک (حداقل B۲ آلمانی برای دوره‌های زبان آلمانی و حداقل آیلتس ۶ برای دوره‌های زبان انگلیسی)
 7. ارائه مدارک استخدامی و سایر فعالیت‌ها در ایران (در صورت وجود) رزومه (امضا شده و به صورت جدول، با آدرس کامل، شماره تلفن و آدرس‌ایمیل شما مرتب چک می‌کنید)
 8. انگیزه تحصیلی (امضا)
 9. گواهی بیمه پزشکی مسافرتی معتبر برای مدت مورد نظر (مدت اعتبار این گواهی ۹۰ روز است) (نیازی به ارائه این نیست. گواهی در زمان مصاحبه سفارت و در زمان صدور ویزا الزامی خواهد بود)

هزینه اخذ ویزای تحصیلی و اپلای آلمان ۷۵ یورو می‌باشد که باید در روز تحویل به همراه داشته باشید. ویزای تحصیلی آلمان در ابتدا ۳ ماه اعتبار دارد و افراد پس از ورود به این کشور باید با مراجعه به اداره امور اتباع خارجی برای تمدید ۱ تا ۲ ساله ویزای خود اقدام کنند.

مکان مناسبی برای اقامت پیدا کنید

در صورت موافقت با درخواست ویزای دانشجویی از سفارت، باید محل اقامت خود را در شهر مورد نظر تعیین کنید. دانشگاه‌های آلمان ظرفیت محدودی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند.
بنابراین اکثر دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند در خانه‌های مشترک زندگی کنند. بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی در آلمان شامل هزینه مسکن می‌شود که نسبتاً بالا است. لازم به ذکر است که این هزینه تا حد زیادی به منطقه و شهر مورد نظر بستگی دارد.
اجاره مسکن در مونیخ، فرانکفورت، برلین، دوسلدورف و هامبورگ بیشترین هزینه و در برمن و لایپزیک کمترین هزینه را دارد. بهترین راه برای یافتن یک آپارتمان مناسب در آلمان مراجعه به مشاور املاک است اما اگر برای یافتن آپارتمان تبلیغاتی را انتخاب می‌کنید به کلماتی که در آگهی‌ها استفاده می‌شود دقت کنید.
به عنوان مثال اگر در آگهی آپارتمان مورد نظر از کلمه ۴ اتاق استفاده شده باشد، در واقع این آپارتمان دارای ۲ اتاق خواب، ۱ هال و ۱ اتاق غذاخوری است (آشپزخانه، راهرو و خدمات اتاق محسوب نمی‌شود).
طبق قانون پرداخت وجه مشاوران املاک به عهده مالک می‌باشد. لذا قبل از عقد قرارداد شرایط مربوط به پرداخت هزینه مربوطه را به دقت مطالعه نمایید.

پس از یافتن محل زندگی، برای تکمیل مراحل اقامت دانشجویی خود باید در اداره ثبت نام ساکنان یا اداره شهروندان ثبت نام کنید.
درصورتی در پیدا کردن مکان مناسب برای اپلای آلمان با مشکل مواجه هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

ثبت نام دانشگاه

آخرین مرحله از فرآیند درخواست، ثبت نام در داشگاه است. تنها پس از ثبت نام در دانشگاه مجاز به حضور در کلاس‌ها و امکانات دانشگاه خواهید بود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دانشگاه:

 1. گذرنامه همراه با ویزا یا اجازه اقامت
 2. فرم ثبت نام تکمیل شده، سوابق تحصیلی، نامه پذیرش
 3.  مدرک تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی، مدرک بیمه درمانی قانونی در آلمان
 4. رسید پرداخت شهریه دانشگاه (مربوط به خدمات دانشجویی)

پس از ثبت نام، کارتی دریافت خواهید کرد که در واقع کارت شناسایی دانشجویی بین‌المللی شما در حین تحصیل در آلمان است. با استفاده از این کارت دانشجویی می‌توانید از تخفیف‌های ویژه در نظر گرفته شده برای دانشجویان استفاده کنید. این تخفیف‌ها شامل بازدید از جاذبه‌های گردشگری، حمل و نقل و… می‌شود.
در صورت وجود هرگونه مشکل در دریافت اپلای آلمان شما می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

سوالات متداول

چند نوع مرکز آموزش عالی در آلمان وجود دارد؟

در آلمان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. بیش از 400 موسسه آموزش عالی دولتی در آلمان وجود دارد که در مجموع نزدیک به 20000 برنامه تحصیلی مختلف را به دانشجویان ارائه می دهند.
اکثر دانشگاه ها و کالج ها (یا studienkolleg) در آلمان با بودجه دولتی هستند و برخی توسط کلیسا اداره می شوند. علاوه بر این، بیش از 120 دانشگاه خصوصی وجود دارد که مدرک آنها توسط دولت آلمان به رسمیت شناخته شده است.

آیا برای تحصیل در آلمان نیاز به مدرک زبان داریم؟

حتی برای درخواست پذیرش و ورود به کالج های آلمانی به مدرک زبان آلمانی نیاز دارید. دو آزمون اصلی برای مدرک زبان آلمانی TestDaF و DSH هستند. البته نیازی به کسب بالاترین امتیاز در این آزمون ها نخواهید داشت. به عنوان مثال در آزمون DSH باید حداقل سطح 2 یا بالاتر و در آزمون TestDaF در هر 4 قسمت آزمون حداقل 4 نمره داشته باشید.

مزایای تحصیل در آلمان چیست؟

جای تعجب نیست که آلمان با دانشگاه های درجه یک، شهرهای شلوغ و پر از تاریخ، مراکز فرهنگی و هنری خاص و طبیعت بکر، به یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در واقع آلمان پس از آمریکا و کانادا سومین مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی است.