5/5 - (2 امتیاز)

آزمون satنحوه برگزاری آزمون SAT – هزینه، شرایط، مدارک، زمان برگزاری آزمون

امروزه با بالا رفتن متقاضیان کنکور سراسری،  قبولی در دانشگاه‌های معتبر داخلی کمی سخت و دشوار شده است‌‌. در کنار این دانشگاه‌های داخلی، مسلما آرزوی هر فردی پذیرش در دانشگاه‌های بین‌المللی است. قبولی در این دانشگاه‌ها به مراتب سخت‌تر از دانشگاه‌های داخلی بوده و متقاضیان باید پروسه طولانی و زمانبری را طی کنند. برای ورود به این دانش‌سراها،  داوطلبین ابتدا باید یک آزمون ورودی بدهند تا ثبت نام آن‌ها در دانشگاه مورد نظرشان، تایید شود‌. یکی از این آزمون‌ها برای ورد به دانشگاه‌های خارجی، آزمون sat است. در این مقاله قصد داریم بیشتر به این آزمون و نحوه برگزاری آن بیشتر بپردازیم، پس در ادامه همراه ما باشید‌.

آزمون SAT چیست؟

آزمون sat چیست؟

آزمون (sat (scholastic Aptitute Test در واقع یک آزمون بین‌المللی برای ورود به دانشگاه‌های آمریکاست که استعداد و دانش متقضیان را می‌سنجد. این آزمون در اکثر کشورهای جهان سالیانه چهار بار برگزار می‌شود اما تنها برای پذیرش دانشگاه‌های آمریکا صورت می‌گیرد. درواقع این آزمون در دانشگاه‌ها برگزار نمی‌گردد و توسط نهادهای آمریکایی که در اکثر کشورهای جهان مستقر هستند برپا می‌شود. برای موفقیت در این آزمون باید زبان انگلیسی شما عالی باشد چون زبان اصلی و غالب آزمون است. بعلاوه در کنار زبان باید به هندسه و ریاضیات نیز تسلط کافی داشته باشید.

آزمون sat در کشورهای خاورمیانه بجز ایران و افغانستان برگزار می‌گردد و ایرانیان می‌توانند برای شرکت در این آزمون به مراکز کشورهای همسایه مراجعه کنند. آذربایجان، امارات و ترکیه از جمله کشورهای پرطرفداریست که ایرانیان برای شرکت در آزمون sat به آنجا می‌روند.

آزمون sat در دو مرحله برگزار می‌شود که شامل:

 • General Sat: این آزمون برای افرادی برگزار می‌شود که قصد دارند در مراکز آموزشی پذیرش شوند‌. سوالات مربوط به این قسمت زبان انگلیسی، ریاضیات و هوش است.
 • Subject Sat: این آزمون برای متقضیانی ست که قصد دارند در دانشگاه‌های معتبر پذیرش شوند. سوالات این آزمون بر پایه رشته‌ای خاص همانند شیمی، فیزیک و یا زیست است.

قوانین و شرایط شرکت در آزمون sat

آزمون sat نیز همانند دیگر آزمون‌ها دارای قوانین خاصی‌ست که شرکت کنندگان الزامیست آن‌ها را رعایت کنند. در ادامه به این قوانین اشاره کرده‌ایم:

 • یکی از مزیت‌های شرکت در این آزمون، نداشتن محدودیت سنی است. یعنی افراد بالای ۱۶ سال که دیپلم دارند یا دانش‌آموزانی که در مقطع دبیرستان در پایه‌های ۱۱ و ۱۲ تحصیل می‌کنند، نیز می‌توانند به راحتی در این آزمون شرکت کنند.
 • همانند دیگر آزمون‌های داخلی، این آزمون نیز راس ساعت درب‌های ورودی محل برگزاری آزمون را می‌بندند. پس حتما زودتر از زمان در محل حاضر شوید.
 • مدارک شخصی و گذرنامه خود را الزامی‌ست که همراه داشته باشید.
 • از داشتن وسایل اضافی همچون ساعت مچی، غلط‌گیر، مدادرنگی، سیگار، موادخوراکی و… در محل برگزاری آزمون جدا خودداری کنید.
 • محل برگزاری علاوه‌بر مسئولین آزمون، به وسیله دوربین‌های مداربسته نیز کنترل می‌شود. به همراه داشتن وسایل ممنوعه و تقلب کردن، اخراج شما از آزمون را به دنبال دارد.
 • در طی زمان برگزاری آزمون حق صحبت با دیگر مراجعه کنندگان را نخواهید داشت.
 • خروج از جلسه امتحانی بدون هماهنگی با مسئولین آزمون امکان‌پذیر نیست و باید از آن‌ها اجازه خروج بگیرید.
 • مهلت ثبت‌نام در آزمون sat معمولا ۱ ماه جلوتر از تاریخ برگزاری آزمون است که باید در اسرع وقت و به موقع اقدام به ثبت‌نام نمایید.
 • جواب نهایی و نتایج آزمون sat تنها به خود فرد داده می‌شود.

تحصیل کارشناسی در خارج

چه کسانی می‌توانند در آزمون sat شرکت کنند؟

برای شرکت در آزمون sat باید شرایط و قوانین خاصی را رعایت کرد. همانطور که گفته شد افراد بالای ۱۶ سال که مدرک دیپلم دارند و یا دانش‌آموزان مقطع ۱۱ و ۱۲ دبیرستان، مجاز به شرکت در این آزمون هستند. همچنین سطح زبان انگلیسی این افراد باید متوسط ‌و رو به بالا باشد و کسانی که دانش بالایی در زمینه انگلیسی ندارند، نتیجه خوبی را در این آزمون کسب نخواهند کرد. توجه داشته باشید که مدت اعتبار این مدرک ۲ سال است و افراد زیر ۱۶ سال نباید در این آزمون شرکت کنند، زیرا سن قانونی برای ورود به دانشگاه ۱۸ سالگی‌ است و مهلت آن به اتمام می‌رسد. از این رو باید دوباره در آزمون شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

آزمون satنحوه ساختار آزمون sat

آزمون sat مهارت و دانش متقضیان را در سه بخش ریاضیات، انشاء و درک مطلب بررسی می‌کند. در ادامه به توضیح این بخش‌ها پرداخته‌ایم:

 • بخش ریاضیات

قسمت ریاضیات از بخش‌های مهم آزمون sat است که داوطلبان باید حتما به آن پاسخ دهند. سوالات این قسمت بیشتر بصورت ۴ گزینه‌ای مطرح می‌شود که متقضیان باید گزینه درست را در بین سایر گزینه‌ها انتخاب کنند. مجموع این سوالات علاوه‌بر ریاضی شامل دروسی همچون آمار و احتمال، هندسه و جبر است که باید در این قسمت‌ها نیز اطلاعات کافی داشته باشید. بخش ریاضی شامل دو قسمت است که در قسمت اول ۲۰ سوال را باید در ۲۵ دقیقه پاسخ دهید و استفاده از ماشین‌حساب در آن غیرمجاز است.  ولی در قسمت دوم ۳۸ سوال ریاضی را باید در مدت ۵۵ دقیقه پاسخ دهید و استفاده از ماشین‌حساب نیز در آن مجاز است. از ویژگی‌های منحصربفرد این قسمت نداشتن نمره منفی سوالات است.

 • بخش انشاء

بخش انشاء از قسمت‌های مهم آزمون sat است که در آن عنوان‌های خاصی را به داوطلب ارائه می‌‌دهند تا در مدت زمان ۵۰ دقیقه یک متن درباره این موضوع بنویسد. هدف این قسمت بررسی مهارت‌های خواندن، نوشتاری و اطلاعات متقاضی‌ست. پاسخگویی به این بخش برای افراد شرکت کننده اختیاری‌ست اما برخی از موسسات و دانشگاه‌ها جوابدهی به آن را الزامی می‌دانند.

 • بخش درک مطلب

از دیگر بخش‌های آزمون ست بخش درک مطلب است که در غالب ۵۲ سوال طرح می‌گردد و داوطلبان باید در مدت زمان ۶۵ دقیقه به سوالات آن پاسخ دهند. این بخش نیز همانند ریاضی نمره منفی ندارد و سوالات آن بصورت چهار گزینه‌‌ایست. همانطور که از اسم آن پیداست این بخش مهارت افراد را درک اطلاعات و مفاهیم در متن ارزیابی می‌کند. بعلاوه قسمت‌هایی از سوالات دارای نمودار، گراف و جدول هستند که باید توجه ویژه‌ای در پاسخگویی به آن‌ها داشت.

آزمون یوس Yös

نمره قبولی آزمون sat

سقف نمره آزمون ست ۱۶۰۰ است که ۸۰۰ امتیاز آن مربوط به قسمت ریاضیات و ۸۰۰ امتیاز آن نیز مربوط به قسمت زبان انگلیسی‌ست. توجه داشته باشید که قبولی در دانشگاه‌ها و موسسات معتبر بستگی به کسب نمره قبولی شما دارد. بالفرض شاید نمره ۹۰۰ مورد تایید برخی مراکز باشد ولی در مراکز معتبرتر این نمره مورد تایید و پذیرش آن ها نباشد.

موسسات مجاز برای اعزام دانشجو به ترکیه

نتیجه‌گیری

آزمون sat از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی است که بسیاری از موسسات و دانشگاه‌های جهانی مدرک آن را قبول دارند. ما در این مقاله سعی کردیم شما را بیشتر با این آزمون و با ویژگی ها، قوانین و مراحل آن بیشتر آشنا کنیم. امیدواریم که با ارائه این مطالب در این راه کمک اندکی به شما کرده باشیم.

سوالات متداول

ثبت نام و برگزاری آزمون SAT چگونه انجام می‌شود؟

آزمون SAT در ماه های مهر، آذر، اسفند و اردیبهشت در سطح بین المللی کشورهای مختلف به جز ایران برگزار می شود و مدت اعتبار این گواهینامه 5 سال است و بعد از زمان تموم شدن تاریخ انقضای کارت یعنی ۵ سال داوطلب باید به صورت مجدد مراحل را طی کند.

بخش های آزمون SAT چیست؟

800 نمره این آزمون به زبان انگلیسی و 800 نمره دیگر به موضوعات مرتبط با ریاضیات، حساب، هندسه و جبر اختصاص دارد. از اسفند 1394 ساختار آزمون تغییر کرده و نمره انشا به صورت جداگانه محاسبه می شود و دیگر اجباری نیست. در نسل جدید SAT نمره منفی در نظر گرفته نمی شود.

محل برگزاری آزمون SAT کجاست؟

آزمون SAT دارای مراکز آزمون در سراسر جهان است. در حال حاضر تمامی کشورهای خاورمیانه به جز ایران و افغانستان دارای مراکز آزمون هستند. ترکیه، امارات و آذربایجان پرطرفدارترین کشورها برای شرکت ایرانیان در این آزمون هستند. آزمون SAT 7 بار در سال در آمریکا و 6 بار در سال در سایر کشورها برگزار می شود.

نظرات و بازخورد مشتریان ?

0 Reviews

Write a Review