5/5 - (2 امتیاز)

بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه ، هزینه ها

بسیاری از مردم ایران به دنبال اخذ اقامت دائم کشور ترکیه هستند. راه های زیادی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد که یکی از آن ها سرمایه گذاری در ترکیه است. 

شرایط مناسب سرمایه گذاری در این کشور بسیاری را ترغیب به انجام این کار می کند. دولت ترکیه در سال های اخیر برای افرادی که در این کشور اقدام به سرمایه گذاری می کنند شرایط خوبی فراهم کرده است. 

از این شرایط می توان به وجود تنوع در سرمایه گذاری و روش های آن، کم ترین ریسک ممکن سرمایه گذاری و طرح هایی که به طور تشویقی جهت پرداخت مالیات در این کشور وجود دارد اشاره کرد. 

پایین بودن قیمت لیر نسبت به قیمت دلار و وجود بازار های جهانی در این کشور نیز از جمله دلایل تمایل افراد خارجی برای سرمایه گذاری در ترکیه است. 

سرمایه گذارانی که در کشور ترکیه مشغول به فعالیت و سرمایه گذاری هستند علاوه بر سودی که از سرمایه خود دریافت می کنند می توانند از این طریق جهت دریافت اقامت دائم کشور ترکیه اقدام کنند. 

تمامی شرایط و نکات مربوط به سرمایه گذاری در کشور ترکیه در این مقاله عنوان شده است. مطالعه این مقاله مفید را از دست ندهید.

چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

ترکیه از جمله کشور هایی است که به عنوان نقطه اتصال بین آسیا و اروپا عمل کرده و در موقعیتی قرار دارد که بسیاری از شرکت های بین المللی این کشور را برای سرمایه گذاری و توسعه درامد خود انتخاب می کنند. 

در این کشور امکان دسترسی به بازار های جهانی موجود در اروپا تا خلیج و آسیای میانه وجود دارد که همین موضوع سبب سرمایه گذاری های کلان در این کشور از سوی اتباع خارجی و سرمایه گذاران دیگر کشور ها شده است.

 این سرمایه گذاری ها در پیشرفت و رشد این کشور و به وجود آمدن مشاغل پر درامد بسیار تاثیر گذار بوده است.

انواع سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در این کشور محدود به یک روش نبوده و روش های زیادی برای این کار در ترکیه وجود دارد. در این مقاله روش هایی را به شما معرفی می کنیم که از طریق آن ها می توان موفق به دریافت اقامت دائم کشور ترکیه شد. این روش ها شامل:

ثبت شرکت در کشور ترکیه

کشور ترکیه از قانون های خاصی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور برخوردار است. شرایط سرمایه گذاری برای افراد خارجی دیگر کشور ها با افراد بومی کشور ترکیه یکسان خواهد بود. 

قانون تجارت در ترکیه (Tcc) با ارائه مجوز به سرمایه گذران این کشور به این افراد اجازه ایجاد و تاسیس شرکت های ثبت شده در این قانون را خواهد داد.

 این شرکت ها عبارت اند از: شرکت تعاونی، شرکت فرماندهی، شرکت LLC، شرکت جمعی، شرکت سهامی یا JSC.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه

این روش از رایج ترین روش های سرمایه گذاری در این کشور است. افراد خارجی می توانند پس از خریداری ملک یا املاکی در کشور ترکیه که ارزشی بالای ۴۰۰ هزار دلار را دارا هستند به طور تضمینی و دائمی اقامت این کشور را کسب کند.

 این افراد می توانند به راحتی برای همسر و فرزندان خود نیز اقدام به اخذ اقامت ترکیه کنند. لازم به ذکر است که در این روش سرمایه گذاری شرایطی وجود دارد که فرد لازم است تمامی این شرایط را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید ملک در ترکیه کند. این شرایط عبارت اند از:

 • همان طور که در اشاره کردیم ارزش ملک خریداری شده مبلغ ۴۰۰ هزار یورو باشد.
 • بعد از خرید ملک سرمایه گذار موظف است به مدت سه سال اقدام به فروش ملک نکند.
 • مبلغ قابل پرداخت به صاحب ملک از طریق اقدامات بانکی صورت گیرد.
 • خرید ملک مورد نظر نیازمند صدور گواهی خرید توسط شهرداری و وزارت محیط زیست کشور ترکیه می باشد.
 •  

خرید ملک در ترکیه

سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی در ترکیه

در کشور ترکیه قوانین زیادی جهت اخذ تابعیت این کشور وجود دارد. یکی از این قوانین مربوط به امکان دریافت اقامت و تابعیت کشور ترکیه از طریق سودی است که فرد خارجی برای کشور ترکیه به همراه دارد. 

بر طبق این قانون افرادی که به هر نحوی از لحاظ اقتصادی به کشور ترکیه کمک می کنند مشمول دریافت اقامت این کشور خواهند بود.

 یکی از این راه ها سرمایه گذاری به صورت سپرده بانکی در ترکیه است. مبلغ سپرده باید بالا تر از ۵۰۰ هزار دلار باشد که در یکی از بانک های ترکیه به مدت حداقل سه سال بدون برداشت سرمایه گذاری شود. در این صورت است که مجوز اقامت برای این افراد صادر خواهد شد.

سرمایه گذاری از طریق اوراق قرضه

در این روش سرمایه گذاری، شخص سرمایه گذار باید مبلغی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا یا لیر کشور ترکیه و یا ارز خارجی برای خرید اوراق قرضه دولت ترکیه هزینه کند.

 سرمایه گذار حق فروش این اوراق را به مدت سه سال نخواهد داشت. تایید این سرمایه گذاری توسط وزارت دارایی ترکیه ضروری است. در این روش نیز به افراد سرمایه گذار اقامت دائم تعلق می گیرد.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در ترکیه

خرید سهام به ارزش ۵۰۰۰۰۰ دلار در کشور ترکیه به افرادی که به دنبال سرمایه گذاری و کسب اقامت دائم این کشور هستند توصیه می شود.

 این افراد نباید سهام خریداری شده خود را در طول سه سال به کسی دیگر واگذار کرده و یا به فروش برسانند.

سرمایه گذاری در شرکت های املاک و مستغلات ترکیه

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری پر سود در کشور ترکیه خرید سهام شرکت املاک و مستغلات ترکیه می باشد. ارزش سهام خریداری شدن باید در حدود ۵۰۰۰۰۰ دلار کشور آمریکا بوده و از صندوق سرمایه گذاری این شرکت ها خریداری شود. خریدار حق فروش سهام به مدت ۳ سال را نخواهد داشت.

سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در ترکیه

ترکیه از جمله کشور هایی است که از هر فرصتی برای اشتغال و کسب درآمد شهروندان خود استفاده می کند. طبق قوانین جدید وضع شده در این کشور افرادی که توانایی ایجاد اشتغال برای حداقل ۵۰ نفر را به صورت کارآفرین را داشته باشند می توانند اقامت این کشور را از آن خود کنند.

 ارائه طرح تجاری کارآمد و موفق و تایید این طرح توسط وزارت کار و خدمات اجتماعی ترکیه الزامی است.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

به برخی از مزایای مهم سرمایه گذاری در کشور ترکیه در ابتدای مقاله اشاره کردیم. برخی دیگر از مزایای این کار شامل:

 • امکان دریافت تابعیت معتبر این کشور به صورتی که به عنوان شهروند این کشور از حقوق و مزایا برخوردار می باشد.
 • دریافت تابعیت دوگانه
 • کسب تابعیت خانواده ( همسر و فرزندان پایین تر از سن قانونی ۱۸ سال) سرمایه گذار.
 • امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه از طریق سرمایه گذاری
 • استفاده از تمامی خدمات درمانی و پزشکی این کشور بصورت رایگان
 • اخذ پاسپورت معتبر کشور ترکیه

سرمایه گذاری در کشور ترکیه از جمله راه های مناسب برای دریافت تابعیت این کشور است که شما را با شرایط آن آشنا کردیم. 

برای دریافت اطلاعات کامل تر و مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری وجود یک کارشناس به عنوان همراه و مشاور در این زمینه ضروری است که این امکان از طریق سایت و موسسه اعزام دانشجو برای خدمت رسانی به افرادی که رویای مهاجرت به ترکیه را در سر دارند فراهم شده است. 

با کارشناسان ما در موسسه اعزام دانشجو در تماس باشید.

سوالات متداول

بهترین راه سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه چیست؟

همانطور که می‌دانید سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت یک عمل ریسک‌پذیر می‌باشد، به همین دلیل طبق تحقیقات سایت رسمی اعزام دانشجو بهترین روش‌های سرمایه گذاری ثبت شرکت خرید ملک در ترکیه است.

آیا با سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه می‌توان اقامت دائمی کشور را دریافت کرد؟

بله‌. شما با سرمایه گذاری مناسب در کشور ترکیه مانند خرید ملک می‌توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. برای مثال اگر شما در شهر استانبول یک ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار خریداری کنید و به مدت ۳ سال قصد فروش آن را نداشته باشید، می‌توانید به راحتی تابعیت دائم ترکیه را بگیرید.

برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه چه روش‌هایی وجود دارد؟

شما برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه می‌توانید از روش‌های مختلف و معتبری مانند ثبت شرکت، خرید سهام، خرید ملک با ارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه، خرید اوراق قرضه با ارزش ۵۰۰ هزار دلار در کشور ترکیه و غیره استفاده کنید.

آیا از طریق ثبت شرکت دریافت تابعیت ترکیه امکان‌پذیر است؟

بله. پس از ثبت شرکت شما گذشت هشت سال اقامت موقت از طریق سرمایه گذاری می‌توانید تابعیت ترکیه را دریافت کنید.