5/5 - (1 امتیاز)

دکتری در آلمان

عناوین مهم در این مقاله :

تحصیل دکترا در آلمان، شرایط تحصیل رایگان دکترا در المان

تحصیل دکترا در آلمان، شرایط و مدارک، افرادی که می‌خواهند برای دکتری آلمان اقدام کنند، سوالات زیادی در ذهنشان وجود دارد. چگونه در آلمان در مقطع دکترا تحصیل کنیم؟ آیا پذیرش در مقطع دکتری آلمان تضمینی است؟ دوره دکترا در آلمان چقدر است؟ بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل در مقطع دکترا کدامند؟ بهترین رشته‌ها برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان کدامند؟ نحوه پرداخت شهریه دکتری در آلمان چگونه است؟ در این مقاله به تمامی این نکات پرداخته‌ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در مقطع دکتری در آلمان و ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید با مشاور‌های سایت اعزام دانشجو تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. همچنین در انتهای مقاله در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی آن باشند.

بهترین و سریع ترین شرایط و مراحل تحصیل فوق دکترا در خارج

بررسی کل شرایط تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

در مورد تحصیل دکترا در آلمان می‌توان گفت که آلمان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیاست و به شما امکان تحصیل به زبان‌های انگلیسی و آلمانی را می‌دهد. بسیاری از دانشجویان می‌خواهند برای دکتری آلمان اقدام کنند. یکی از نکات مثبتی که اکثریت افراد به آن توجه دارند تحصیل رایگان در مقطع دکتری در آلمان است، همچنین این افراد می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های آلمان در مقطع دکتری تحصیل کنند.

در واقع هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های آلمان بسیار پایین است و برای دکتری در آلمان مبلغ بسیار کمی می‌پردازید. مزیت دیگری که آلمان نسبت به سایر کشور‌ها دارد حضور در منطقه شینگن است و یا دانشجویان می‌توانند بر اساس نوع پروژه‌ای که دارند در حین تحصیل در مقطع دکترا در آلمان حقوق دریافت کنند.

یکی از مهم‌ترین شرایط پذیرش دکتری در آلمان، ارائه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات می‌باشد. آلمان فرصت‌های شغلی مختلفی را برای دانشجویان و محققان بین‌المللی دکترا ارائه می‌دهد. معمولاً برای تحصیل دکترا در آلمان شرط سنی وجود ندارد.

گاهی اوقات سوالاتی در ذهن متقاضیان ایجاد می‌شود که بهترین رشته‌ها برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان هستند. در پاسخ به این سؤال نمی‌توان گفت کدام رشته بهترین است زیرا انتخاب رشته به علایق فرد بستگی دارد. اما به طور کلی دکترای مدیریت در آلمان یا دکترای روانشناسی در آلمان می‌تواند از جمله رشته‌هایی باشد که افراد زیادی برای آن اقدام می‌کنند.

چیزی که باید بدانید این است که هیچ تضمینی برای پذیرش در مقطع دکتری آلمان وجود ندارد، زیرا همه چیز بستگی به رزومه قوی شما دارد که توسط استاد راهنما پذیرفته شود.

شرایط تحصیل دکترا در آلمان PHD با فاند (فول بورسیه) چیست؟

با توجه به بورسیه‌های دکتری آلمان، چندین بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد تا هزینه‌های زندگی را در حین تحصیل در آلمان پوشش دهند:

 

کمک هزینه دانشجویی

ممکن است استاد راهنما شما را به بنیاد علوم دانشگاه آلمان معرفی کند و می‌توانید ماهیانه ۱۲۵۰ یورو دریافت کنید.

 

بورسیه‌های DAAD

خدمات تبادل آکادمیک آلمانی که به دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان پیشنهاد می‌دهد و می‌توانید ماهیانه ۱۲۰۰ یورو دریافت کنید.این توسط گروهی متشکل از ۱۳ سازمان با بودجه ۱۳۵۰ یورو در ماه برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان ارائه می‌شود.

برای دریافت بورسیه تحصیلی PHD در آلمان، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 

 • یک رزومه قوی ارائه دهید.
 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد که مورد اعتماد دولت آلمان باشد.
 • دارا بودن مدرک آیلتس با نمره ۷.
 • اخذ پذیرش از استاد راهنما یا استاد راهنما.
 • ارسال مقالات، تالیفات و… که نشان دهنده قدرت علمی شما باشد.

 

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان و دانشگاه‌های برتر آلمان

آلمان به ۱۶ ایالت تقسیم شده است. هر ایالت مسئول مدیریت و تأمین مالی دانشگاه‌های دولتی خود است. تعداد کمی از دانشگاه‌های دولتی نیز از کلیسای پروتستان یا کاتولیک کمک مالی دریافت می‌کنند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی در آلمان وجود دارد. در برخی از دانشگاه‌ها می‌توانید برای PHD آلمان اقدام کنید.

 

مدارک لازم برای تحصیل دکتری در آلمان

در روند تحصیل دکترا در آلمان نسبت به سایر کشور‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. مثلاً اگر فردی بخواهد به صورت عادی برای دکتری در آلمان اقدام کند، ابتدا باید در این کشور استاد راهنما پیدا کند و با او در ارتباط باشد و استاد راهنما چندین مرحله برای پذیرش متقاضی انجام دهد. تایید استاد راهنما برای پذیرش بسیار مهم است.

در روش سازماندهی شده تحصیل در مقطع دکتری در آلمان، متقاضی باید با دانشگاه پذیرنده ارتباط داشته باشد و درخواست خود را ارائه دهد.معادل‌سازی تحصیلات متقاضی بر اساس استاندارد‌های سیستم آموزشی آلمان یکی از نکات مهم است، زیرا سیستم آموزشی آلمان باید سطح تحصیلات قبلی متقاضی را بشناسد و بپذیرد. اخذ تاییدیه رشته بین‌الملل دانشگاه گام بعدی می‌باشد.

تسلط به زبان مناسب یکی از مدارک مهم برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان می‌باشد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل دکتری در آلمان به روش عادی تحصیل در مقطع دکتری مستلزم تسلط بر زبان آلمانی است و در حالت سازماندهی شده تدریس به زبان انگلیسی است و تسلط بر زبان انگلیسی الزامی است، بنابراین تسلط بر زبان بسیار است.

تحصیل دکترا در خارج، بهترین کشور ها برای تحصیل دکترا

تحصیل دکترا در آلمان و یافتن استاد راهنما (Supervisor for PHD)

بسیاری از افراد از ابتدا این سؤال را دارند که چگونه در آلمان در مقطع دکترا تحصیل کنیم؟ مراحل دکترا در آلمان به نوع دکترا بستگی دارد.به طور کلی، هر دو شامل انجام یک پروژه تحقیقاتی و نوشتن پایان‌نامه هستند. با این حال، علاوه بر این، تفاوت‌های اساسی وجود دارد:

 

دکترای سنتی

آن‌ها یک دکترای مستقل و انعطاف پذیرتر ارائه می‌دهند. بدون حضور اجباری در برنامه درسی، بر تکمیل تحقیقات خود برای نوشتن پایان‌نامه تمرکز خواهید کرد.

 

برنامه‌های دکتری ساختاریافته

شامل تکمیل سخنرانی‌های اجباری، سمینار‌ها و ارزیابی‌های میانی در مورد موضوعات مرتبط با تحقیق است. شما در آموزش مهارت‌های قابل انتقال در روش‌های علمی و فنی شرکت خواهید کرد و همچنین به صورت فردی و مشترک در پروژه‌های تحقیقاتی گسترده‌تر با دانشجویان و تیم‌های دانشگاهی در این برنامه کار خواهید کرد.

 

اکثر دکترا داوطلبان دوره دکتری سنتی را تکمیل می‌کنند.

اگر قصد دارید برای Ph. D سنتی درخواست دهید، باید یک استاد راهنما را برای انجام پروژه تحقیقاتی خود انتخاب کنید. با وجود اینکه استاد راهنما شما را راهنمایی می‌کند، به محتوای پروژه شما کمک می‌کند و از شما انتظار می‌رود که تا حد زیادی مستقل روی پایان‌نامه خود کار کنید.

برای دانشجویان دکتری ساختاریافته، معمولاً تیمی از سرپرستان وجود دارد که از تمام دانشجویان دکترا در یک دوره مراقبت می‌کنند. این به ترویج همکاری بین رشته‌ای کمک می‌کند. این پروژه‌ها شامل پشتیبانی و آموزش اضافی از سوی سرپرستان و سایر اعضای برنامه شما می‌شود.

اعزام دانشجو به ایتالیا،راهنمای کامل و شرایط اعزام

اخذ مدرک دکترا در آلمان و مدت زمان تحصیل

سال تحصیلی در آلمان معمولاً شامل دو ترم است، تاریخ دقیق شروع و پایان بسته به دانشگاه شما متفاوت است، اما معمولاً به شرح زیر است:

ترم زمستانی (WISE) از ۱ اکتبر تا ۳۱ مارس با دو هفته استراحت در کریسمس و عید پاک برگزار می‌شود.

ترم سوم (SoSe) از ۱‌آوریل تا ۳۰ سپتامبر با وقفه از جولای تا سپتامبر اجرا می‌شود.

 

طول دوره تحصیل دکترا در آلمان بستگی به این دارد که آیا شما یک دوره دکتری سنتی (معمولاً ۴ سال) یا یک برنامه دکتری ساختاریافته (معمولاً ۳ سال) را انجام می‌دهید.

یکی از رشته‌هایی که علاقه‌مندان زیادی برای تحصیل در آلمان دارد رشته مدیریت است و افراد زیادی به دنبال مدرک دکتری مدیریت در آلمان هستند. برای تحصیل دکتری مدیریت در آلمان، متقاضیان باید دوره‌های DBA را که همان دکترای مدیریت است بگذرانند و طول دوره دکتری در آلمان برای رشته مدیریت بین ۳ تا ۴ سال می‌باشد.

یکی دیگر از رشته‌هایی که طرفداران زیادی دارد دکترای شهرسازی در آلمان است. دکترای برنامه‌ریزی شهری در آلمان بسیار مورد توجه است به این معنا که این کشور از نظر ساختار قوی است. دکتری برنامه‌ریزی شهری در آلمان حدود ۳ سال طول می‌کشد.

 

تحصیل دکترا در آلمان و وضعیت ویزای همراه

فردی که در حال تحصیل در مقطع دکترا در آلمان به عنوان دانشجوی بین‌المللی است می‌تواند برای الحاق خانواده و خانواده درجه یک او متشکل از والدین یا همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌توانند برای ویزای همراه درخواست دهند. با این حال، هر دو طرف درخواست‌کننده و درخواست‌کننده باید شرایط را داشته باشند.

البته زمانی که دانشجوی دکترا در آلمان نیاز به مراقبت والدین داشته باشد، والدین مجاز به عضویت هستند. شرایط لازم برای اضافه شدن همسر و فرزند به شرح زیر است:

 

 • داشتن منابع مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خانواده
 • تسلط کافی به زبان
 • اثبات مدارک هویتی
 • ارائه شواهدی از روابط نسبی
 • گذراندن حداقل یک سال تحصیل در مقطع دکتری در آلمان
 • تحصیل در مقطع دکترا در آلمان و نکات مهم در اخذ پذیرش

 

دریافت ویزای تحصیلی برای تحصیل دکترا در آلمان

بسیاری از مخاطبان محترم وب سایت اعزام دانشجو برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان با ما تماس می‌گیرند اما این دسته از متقاضیان باید بدانند که اخذ ویزای تحصیلی آلمان کار ساده‌ای نیست و مستلزم احراز شرایط بسیار مهم از جمله داشتن ویزای تحصیلی مناسب است.

از طرفی بسیاری از افراد پس از ورود به دانشگاه‌های برتر آلمان و گذراندن حداقل یک ترم برای بورسیه تحصیلی اقدام کرده و درخواست خود را به امور دانشجویی دانشگاه و استاد راهنما ارائه می‌کنند. در ادامه سایت اعزام دانشجو برای ساده‌سازی این مراحل به صورت کامل چگونگی در اپلای را توضیح داده است، با ما همراه باشید.

 

بورسیه تحصیلی و دکتری رایگان در آلمان

یکی از دلایل جذابیت تحصیل در مقطع دکتری در آلمان برای دانشجویان خارجی وجود انواع بورسیه‌ها و حمایت همه جانبه دولت و جامعه دانشگاهی آلمان از محققان است.

به عبارت دیگر، قطع یک پروژه تحقیقاتی به دلیل مسائل مالی، بعید ترین اتفاق در کشوری مانند آلمان است. بنابراین بی‌جهت نیست که آلمان بعد از آمریکا و انگلیس سومین کشور‌ایده‌آل برای تحصیل است. در این قسمت به معرفی تعداد محدودی بورسیه و بودجه در این کشور برای دانشجویان دکترا اکتفا می‌کنیم.

برخی از معروف‌ترین مؤسسات و مؤسسات غیر دانشگاهی که مبلغ هنگفتی را صرف بورسیه تحصیلی برای محققان و پژوهشگران و حمایت از پروژه‌های علمی می‌کنند عبارتند از:

 

انجمن مراکز تحقیقاتی هلمهولتز آلمان:

مشهورترین و بزرگترین موسسه علمی و تحقیقاتی آلمان هلمهولتز است که ۱۸ مؤسسه تحقیقاتی مختلف را زیر چتر خود دارد.

انجمن لایب‌نیتس:

لایب‌نیتس یکی دیگر از سازمان‌های علمی معروف در آلمان است که تعداد خیره‌کننده‌ای از ۹۶ مؤسسه علمی غیردانشگاهی را پوشش می‌دهد.

Fraunhofer-Gesellschaft:

مقر آن در مونیخ است و از ۷۲ مرکز تحقیقاتی در سراسر آلمان پشتیبانی می‌کند.

Max-Planck-Gesellschaft:

یکی از بهترین موسسات علمی آلمان است که مستقل از دولت و غیرانتفاعی فعالیت می‌کند و قدمت آن به سال ۱۹۱۱ باز می‌گردد.

دکتری در آلمان

سایر مؤسسات برجسته که به دانشجویان بین‌المللی بورسیه می‌دهند:

DLR-DAAD Research Fellowships:

برای حفظ شکل و شمایل متن، نام این مؤسسه علمی بسیار معروف را کوتاه کردیم. زیرا نام آن با نام رشته‌هایی که پوشش می‌دهد همراه است و این رشته‌ها شامل فضا، هوانوردی، انرژی و حمل و نقل می‌شود. برای مثال بد نیست به پشتیبانی‌های مختلف این مرکز اشاره کنیم:

 

 • حقوق ماهانه ۱۷۶۰ یورو برای دانشجویان دکترا در آلمان
 • تأمین هزینه‌های سفر
 • کمک هزینه درمانی و بیمه برای اعضای خانواده
 • حقوق ماهانه ۲۴۰۰ یورو برای محققین جوان
 • حقوق ماهانه ۲۷۶۰ یورو برای محققین ارشد

 

استعداد‌های سبز:

این اساساً یک مسابقه بین‌المللی بین دانشجویان خارجی است که توسط وزارت آموزش و تحقیقات آلمان پشتیبانی می‌شود. برندگان این مسابقه از دولت آلمان دعوت نامه دریافت می‌کنند تا در برجسته‌ترین دوره‌های دکتری تحصیل کنند و برای هر موضوعی که بخواهند در مورد آن تحقیق کنند کمک مالی دریافت می‌کنند.

 

مدارس تحقیقاتی هلمهولتز و مدارس تحصیلات تکمیلی:

این مراکز و مدارس معتبر که زیر نظر موسسه هلمهولتز فعالیت می‌کنند، برجسته‌ترین دانشجویان دکترا را که عملکرد تحصیلی عالی را با حقوق ماهیانه ۳۷۰۰ یورو از خود نشان داده‌اند جذب می‌کنند و آن‌ها را در معرض پیشرفته‌ترین آموزش‌های ممکن قرار می‌دهند.

 

پروژه‌های انفرادی دکتری در مؤسسه‌های فرانهوفر:

یکی دیگر از سازمان‌های معتبر که بخشی از موسسه Fraunhofer Gesellschaft است و به مدت سه سال از دانشجویان برجسته پشتیبانی می‌کند و امکان کار و تحقیق همزمان را برای آن‌ها فراهم می‌کند. این دوره سه ساله تا شش سال قابل افزایش است.

مراحل درخواست تحصیل دکترا در آلمان

روند یافتن رشته مناسب برای تحصیل دکترا در آلمان با جست و جوی دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد تفاوت زیادی دارد و تنها به انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر محدود نمی‌شود. برای متقاضیان دکتری در آلمان، شرایط کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر است و احتمالاً کاغذبازی و تشریفات اداری بیشتری وجود دارد.

فرآیند پذیرش تحصیل دکترا در آلمان از آن دسته مواردی نیست که بتوانید در مورد جزئیات آن ریسک کنید و شاید کمک گرفتن از مشاوران مجرب در این فرآیند عاقلانه‌ترین کار ممکن باشد.

زیرا تجربه ثابت کرده است که حتی اشتباهات نه چندان جدی و به ظاهر پیش پا افتاده نیز می‌توانند زمان و انرژی را برای مدت طولانی هدر دهند. علاوه بر این، برای اطلاع از مدارک لازم، هزینه‌های احتمالی و تعیین ضرب الاجل، مطالعه سایت‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی مربوطه مطمئن‌ترین راه حل است. با این حال، برای درخواست مدرک تحصیل دکترا در آلمان، مراحل زیر را در نظر بگیرید:

 

۱- انتخاب رشته و استاد راهنما:

متقاضی قبل از هر چیز باید مناسب‌ترین رشته و مقطع دکتری را با توجه به سوابق تحصیلی و اهداف علمی خود بیابد. خوشبختانه در این مرحله آزادی عمل کامل و گزینه‌های بی‌شماری برای انتخاب وجود دارد و اگر متقاضی تصویر روشنی از آینده تحصیلی و حرفه‌ای خود داشته باشد مشکلی برای یافتن رشته مورد نظر نخواهد داشت. برای دانشجویان بین‌المللی در آلمان، دوره‌های دکتری فراوانی وجود دارد، بد نیست در ابتدای داستان به دو چارچوب متفاوت برای این دوره‌ها اشاره کنیم.

 

برنامه‌های PhD فردی:

 • آزادی بیشتری برای انتخاب فرآیند تحصیل وجود دارد.
 • برنامه‌های دکتری ساختاریافته: فرآیند تحصیل توسط تیم علمی دانشگاه دیکته می‌شود.
 • برای دانشجویان خارجی، مدل سنتی تحصیل دکترا در آلمان، برنامه‌های فردی است. در این چارچوب، دانشجو فرآیند تحصیلی و موضوعات تحقیقاتی خود را زیر نظر یک فرد حرفه‌ای یعنی استاد راهنما یا استاد راهنما دکترا پیش می‌برد. به این ترتیب استاد راهنما معمولاً ترجیحات خود دانش‌آموز را در چیدمان موضوعات در نظر می‌گیرد و ابتکار عمل در بسیاری از موارد در دست خود فرد است.
 • این برنامه ممکن است در خود دانشگاه یا در یک مؤسسه تحقیقاتی غیر دانشگاهی برگزار شود. حتی دانشجو می‌تواند دوره خود را در یک شرکت خاص بگذراند و روی یک پروژه تحقیقاتی آماده کار کند.
 • در مدل ساختار یافته، گروهی از دانشگاهیان مجرب، مسئولیت نظارت بر دانشجویان دکتری را بر عهده می‌گیرند و عمق و وسعت موضوعاتی را که برای آن‌ها نیاز به تحقیق دارد، تعیین می‌کنند.بنابراین این روش تحصیل در مقطع دکتری در آلمان انعطاف قبلی را ندارد بلکه از جهاتی مسیر ساده و روشن‌تری دارد و انتخاب موضوعات تحقیق بر عهده محققین حرفه‌ای است و در آنجا نیازی به انتخاب سرپرست نیست.

 

۲- ارزیابی شرایط و ارائه مدارک درخواست:

اینکه چه مدارکی و شرایطی برای درخواست نیاز دارید بستگی مستقیم به نوع رشته انتخابی شما دارد. در همین ابتدا بگوییم که برای تحصیل در مقطع دکتری در آلمان، معدل و سوابق تحصیلی شما عامل اصلی بوده و بیشترین وزن را در موفقیت فرایند پذیرش خواهد داشت. پس از آن نوبت به نامه هدف (SOP) و تجربیات کاری و تحقیقاتی شما می‌رسد. به طور کلی شرایط لازم برای پذیرش در مقطع دکتری در آلمان عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی ارشد معتبر
 • نمره خوب در آزمون‌های زبان
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • نامه هدف یا SOP
 • پیشنهاد یا طرح تحقیق
 • سوابق کاری و تحقیقاتی

باید یادآوری کنیم که برای درخواست بیشتر دوره‌های تحصیل دکترا در آلمان نیازی به تسلط بر زبان آلمانی نیست و اکثر رشته‌های این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. بنابراین، هر یک از آزمون‌های زبان بین‌المللی را می‌توان پذیرفت، اما رایج‌ترین آن‌ها آیلتس و تافل است و داشتن نمره بالا برای تحصیل در این مقطع علمی بسیار تعیین‌کننده است.

 • تافل ۷۹ به بالا
 • آیلتس ۶. ۵ و بالاتر
 • سطح DSH ۲
 • TestDaf سطح B۲ یا C۱

 

۳- ثبت درخواست درخواست:

تا این مرحله دوره مورد نظر را پیدا کرده‌اید و در صورت انتخاب رشته Individual Format با استاد راهنما صحبت کرده و مدارک لازم را جمع‌آوری کرده‌اید و اکنون نوبت درخواست است. این قسمت از کار هم به صورت آنلاین و هم از طریق پست قابل انجام است و باید ببینید دانشگاه یا موسسه علمی مورد نظر چه راهکاری به شما ارائه می‌دهد. همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، پس از ثبت درخواست پذیرش، هیئت تصمیم‌گیری ممکن است با شما تماس گرفته و برای جلسه مصاحبه قرار ملاقات بگذارد. در صورتی که در انجام این فرآیند با مشکل روبرو هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک دریافت کنید.

۴- اخذ ویزای تحصیلی یا اجازه اقامت:

بدیهی است که این مرحله فقط شامل دانشجویان غیر اتحادیه اروپا می‌شود و این دانشجویان بدون ویزای تحصیلی یا اجازه اقامت قادر به تحصیل در مقطع دکترا در آلمان نخواهند بود. گفته می‌شود معمولاً مجوز اقامت برای دانشجویانی صادر می‌شود که رشته انتخابی آن‌ها PhD انفرادی است و از طرفی ویزای دانشجویی برای آن دسته از متقاضیانی است که دوره دکتری ساختاریافته را انتخاب کرده‌اند.

در هر صورت متقاضی موظف است به محض دریافت نامه پذیرش از دانشگاه یا موسسه مورد نظر، مراحل اخذ ویزای تحصیلی یا اقامت را آغاز کرده و به سفارت آلمان مراجعه کند. این بازدید می‌تواند به صورت حضوری و یا از طریق‌ایمیل انجام شود.

 

دو نوع ویزای دانشجویی در آلمان وجود دارد:

 1.  ویزای شینگن: برای کسانی که قصد دارند حداکثر ۹۰ روز در آلمان بمانند (هزینه ۶۰ یورو)
 2. ویزای ملی: برای کسانی که باید بیش از ۹۰ روز در آلمان بمانند (هزینه ۷۵ یورو)

نوع دوم یعنی ویزای ملی نیز نیاز به مجوز اقامت دارد و لازم به ذکر است که پروسه ویزای آلمان حدود ۲۵ روز طول می‌کشد. موارد زیر چک لیست دریافت ویزای تحصیلی یا اجازه اقامت برای متقاضیان تحصیل دکترا در آلمان است:

 

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی (همراه با نامه پوششی برای توضیح دلیل سفر و مدت اقامت)
 2. پاسپورت با تاریخ معتبر
 3. دو عکس جدید
 4. نامه پذیرش از دانشگاه
 5. ریز نمرات و سوابق تحصیلی
 6. مدرک زبان انگلیسی (یا آلمانی بسته به دوره انتخابی)
 7. مدارک مربوط به اخذ بیمه درمانی
 8. گواهی اعتبار و تایید مدارک ارسال شده
 9. گواهی پیشینه بد (در صورت نیاز سفارت)
 10. مدارک تمکن مالی برای تحصیل در آلمان (سالی ۸۷۰۰ یورو)

 

تحصیل دکترا در آلمان و کار بعد از تحصیل

دانشجویان خارجی که در کشور آلمان و در مقطع دکترا به تحصیل می‌پردازند این شغل را دارند که پس از فارغ‌التحصیلی، در کشور آلمان کار می‌کنند. کلاً بازار کار مناسب در کشور آلمان اولویت جذب را با افراد بومی و عضو اتحادیه اروپا و در وهله دوم افراد تحصیل کرده در آلمان تعیین می‌کنند و این شرایط ورود به بازار کار را برای دانشجویان آلمانی، افزایش می‌دهد.

با این اتفاق افراد می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزا تغییر داده و به آن کارت اقامت دریافت کنند.

برای دانشجویان خارجی که از خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل دکترا در آلمان مهاجرت کرده‌اند، ممکن است مجوز حضور پس از فارغ التحصیلی در آلمان محدود به ۱۸ ماه باشد که می‌بایست در این مدت زمان شغل خود را کسب کند.

در صورتی که شما نیز قصد تحصیل دکترا در آلمان و کار پس از تحصیل در این کشور را دارید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه کمک دریافت کنید.

 

هزینه تحصیل دکتری در آلمان

شاید آلمانی جزء معدود نقاط یا حتی تنها نقطه روی زمین باشد که بدون ورشکسته کردن شما، چنین است از آموزش و امکانات تحصیلی را در اختیارتان می‌گذارد. تحصیل در مقطع دکترا در آلمان معمولاً رایگان است اما برای کسانی که نمی‌توانند در مدت دوره‌ی‌PhD خود را پایان دهند (شش ترم یا سه سال)، ازای هر ترم اضافه شهریه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

این شهریه در هر دانشگاهی متفاوت است اما برای برخی از دانشگاه‌های خصوصی آلمان بین ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو نوسان می‌کند. به علاوه، سری خرده مخارج هستند که لازم است پیش از سفر به آلمان در دوتا چهارتای خرج‌های شما یک لحاظ شوند.

 

 • هزینه ویزای دانشجویی شینگن: ۶۰ یورو
 • هزینه ویزای دانشجویی بلند مدت: ۷۵ یورو
 • آزمون آزمون تافل: ۲۲۸ یورو
 • آزمون آزمون آیلتس: حدود ۲۳۳ یورو
 • بیمه بیمه سلامت و درمان: حدود ۱۳۴۱ یورو

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

مواردی که در مقدمه این مقاله‌ها اشاره می‌کنند، زندگی در آلمان برای خارجی آنقدر‌ها هم گران نیست و دانشجو با ماهی ۸۵۰ یورو اموراتش می‌گذرد. در ادامه لیستی از مخارج زندگی دانشجویی در آلمان اشاره می‌کنیم:

 • هزینه اجاره و قبض ۳۲۳ یورو
 • خورد و خوراک ۱۶۸ یورو
 • پوشاک ۴۲ یورو
 • لوازم و ملزومات آموزشی ۲۰ یورو
 • رفت و آمد ۹۴ یورو
 • بیمه و درمان ۱۱۰ یورو
 • تلفن و اینترنت ۳۱ یورو
 • تفریح و ورزش ۶۱ یورو

 

امکانات تحصیل دکترا در آلمان

از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ و فقط در طی پنج سال، نرخ تحصیل دانشجویان خارجی در آلمان بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته و به رقمی نزدیک به ۴۰۰۰ نفر رسیده است. خود این عدد به تنهایی گویای خیلی از مسائل است و جذابیت بیش از پیش آلمان را برای دانشجویان بین‌المللی به اثبات می‌رساند. دانشجویانی که اکثرشان از مثل، چین، هند، روسیه، تریش، ایتالیا، فرانسه، کامرون، کشور و ترکیه به دانشگاه‌های این کشور سرازیر شده‌اند.

بد نیست که اشاره مختصری به عوامل جذابیت داشته باشد و ببینیم که چرا طبق همه‌پرسی‌های انجام شده، نزدیک به ۷۰ درصد خارجی پس از اتمام دوران تحصیل خود، ماندن در این کشور را به بازگشت به کشور می‌دهند:

 

 • تحصیل دکترا در آلمان یا به طور کلی رایگان است یا هزینه بسیار پایینی در قیاس با سایر پیشرفته دارد.
 • هزینه‌های زندگی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی مقرون به صرفه است.
 • سیستم آلمان آموزشی بسیار پیشرفته و در بین جهان زبانزد است.
 • فرصت کار و کسب درآمد در حین تحصیل و پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان بسیار زیاد است.
 • آلمان سالهاست که از سراسر جهان دانشجوی خارجی می‌پذیرد و اتمسفر دانشجویی‌ایده‌آلی دارد.
 • فرصت‌های بورسیه مثل DAAD Scholarship Program برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.
 • آلمان علاوه بر توسعه‌یافتگی، سرزمینی جذاب است و طبیعت زیبایی دارد.
 • اکثر دوره‌های تحصیلی در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.
 • دانشگاه‌های آلمان در بسیاری از حوزه‌ها مانند مهندسی، فناوری، حقوق و اقتصاد در جهان سرآمدند.

در صورتی که شما نیز قصد تحصیل دکترا در آلمان را دارید، می‌توانید از کمک‌های سایت اعزام دانشجو و مشاوره قدرتمند این سایت بهره ببرید.

 

راهنمای نوشتن SOP قوی برای اپلای دکترا در کشور آلمان

هدف کلی از نوشتن انگیزه‌نامه/هدف‌نامه یا SOP، علاوه بر این برای نشان دادن نمایش و ارائه یک برنامه دانشجو به حوزه پژوهشی انتخابی، ارائه یک شمای کلی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن، چه از لحاظ اشراف در تحقیق و پژوهش، و چه توانایی‌های فردی و مهارت‌های مدیریتی است. و کار گروهی. یک هدف نامه مرغوب به طور خلاصه از سه بخش زیر تشکیل شده است:

 

 • حوزه موضوعات علمی، منابع پژوهشی موجود، مشکلات و چالش‌ها و صحبت از سوابق علمی از تحقیقات انجام شده و مقالات خوانده شده و یا مقالاتی که توسط خود فرد به چاپ رسیده است.
 • توضیح در خصوص دوره‌های انتخابی و اینکه تحصیل در این دوره و دانشگاه چگونه می‌تواند به حل مسائل مربوط به نظر کمک کند و شما را به اهداف علمی مطلوبتان بپردازد.
 • جمع‌بندی و ارائه یک فهرست واضح از پژوهشی یا به قولی نوشتن طرح کلی برای پروژه تحقیقاتی.

 

با در نظر گرفتن موارد بالا، ساختار یک هدف‌نامه قوی را در مراحل زیر شرح می‌دهیم:

 

۱- مقدمه کوتاه: خلاصه‌ای از زندگی و موضوع پژوهشی مورد علاقه‌تان بنویسید.

۲- تحقیقات علمی و تحقیقاتی: خیلی و کوتاه، تمام فعالیت‌ها و فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را توضیح دهید.

۳- انتخاب و استنباط فرد از دوره مورد نظر: انتخاب به این حوزه و فعالیت‌هایی که در این راستا مد نظر دارند بنویسید.

۴- انتخاب کشور آلمان: برای نوشتن این قسمت به سایر افراد در این حوزه در آلمان و همچنین سیاست‌ها و مراکز تحصیلی به خصوصی که این کشور را به گزینه بهتری در حوزه نظر تبدیل می‌کنند اشاره کنید.

۵- شرح کنجکاوی علمی: استاد راهنما باید در خاصه و دانشجوی علمی کنجکاوی و اینکه چرا این استاد خاص را به عنوان استاد ناظر انتخاب کرده کاملاً توجیه داشته باشد.

۶- سابقه فعالیت حرفه‌ای: اشاره به وزن مرتبط با SOP می‌دهد.

۷- توضیح کوتاه و بلند مدت: کوتاه مدت و بلند مدت را به طور واضح توضیح دهید و در همین حین نشان دهید که دوره انتخابی شما را در رسیدن به این هدف می اندازیم.

۸- اشاره به بررسی و مشکلات قبلی: اشتباه سایر موارد را به چالش‌ها و مشکلاتی که در گذشته در این حوزه اشاره می‌کنند، نمی‌کنند. این موضوع را می‌کند که در بلندمدت خود جدی هستید.

 

پروپوزال قوی شامل چه مواردی است؟

اگر دوره انتخاب شما در چهارچوب Individual باشد، لازم است که یک پروپوزال درست و درمان به استاد ناظر ارائه شود تا بر اساس آن در مورد پذیرش یا عدم پذیرش شما تصمیم بگیرید.

اما اگر یکی از دوره‌های Structured را برای تحصیل دکترا در آلمان انتخاب کنید، مستقیماً با دانشگاه یا موسسه نظر طرف هستید و تصمیمی که قبلاً نشان داده شده بود، شما تعیین‌کننده موضوعات تحقیقاتی خود هستید.

 

برای نوشتن یک پروپوزال مطلوب کافیست موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 • یک توضیح خلاصه، جامع و کاملاً روشن دربارهٔ موضوع پژوهش ارائه دهید.
 • هدف از نوشتن این پروپوزال را شرح دهید.
 • فهرست موضوعات تز انتخابی خود را ارائه کنید.
 • متدولوژی انتخابی خود را شرح دهید
 • انگیزهٔ خود را از انتخاب این موضوع توضیح دهید
 • استنباط خود را از ماهیت دوره‌ای که انتخاب کردید، شرح دهید.
 • یک ددلاین حدودی برای اتمام پروژه تعیین کنید

 

نکات مهم برای اپلای در تحصیل دکترا در آلمان

 

در این بخش به طور خلاصه به برخی نکات مهم اشاره می‌کنیم که هر یک به نوبهٔ خود شانس موفقیت شما را برای تحصیل دکترا در آلمان بالا می‌برند.

 

 • وبسایت دانشگاه‌های مورد نظر و پلتفرم‌های معرفی شده را به دقت بررسی کنید در انتخاب تز یا موضوع پروپوزال خود به ماهیت دورهٔ انتخابی و خط مشی علمی دانشگاه توجه کنید.
 • انگیزه‌ها و اهداف علمی خود را به طور کاملاً واضح شرح دهید و به حوزه‌های مورد علاقه‌تان اشاره کنید.
 • تمایل‌تان را به دوره‌ای که انتخاب کرده‌اید شرح داده و اشراف خود را به این حوزه نشان دهید.
 • تجربیات و سوابق خود را در حوزهٔ مربوطه با جزئیات کافی شرح دهید.
 • دستاورد‌های علمی و پژوهشی خود را برجسته کنید. تا جای ممکن موجز و مختصر و دقیق باشید.
 • از مؤسسات اعزام دانشجوی معتبر مانند سایت رسمی اعزام دانشجو در زمینه تحصیل دکترا در آلمان مشاوره بگیرید.

 

تحصیل دکترا در آلمان و اخذ پذیرش و خدمات سایت اعزام دانشجو

یکی از خدمات سایت اعزام دانشجو ارائه خدمات در زمینه تحصیل دکترا در آلمان می‌باشد. شما مخاطبان محترم با مطالعه این مقاله چنانچه برخورداری مناسبی از شرایط لازم تحصیل در آلمان را داشته باشید می‌توانید با تلفن‌های سایت اعزام دانشجو تماس حاصل نموده و پس از بررسی دقیق شرایط شخصی، فرایند مهاجرت تحصیلی خویش به کشور آلمان را پیش ببرید.

 

خدمات سایت اعزام دانشجو در این خصوص شامل دارندگان شرایط حداقلی پذیرش تحصیل دکترا در آلمان می‌شود.

از جمله این خدمات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خدمات امور اداری مانند دریافت پذیرش تحصیلی
 • ارائه مشاوره‌های تخصصی
 • انجام کلیه امور مربوط به سفارت
 • دریافت ویزای تحصیلی آلمان

 

پرسش و پاسخ‌های متداول در خصوص شرایط تحصیل دکترا در آلمان

 طول دوره دکتری در آلمان چقدر است؟

طول دوره دکترا در آلمان به این بستگی دارد که شما یک دکترای سنتی ( معمولاً ۴ ساله ) یا یک برنامه دکترای ساختاریافته ( معمولاً ۳ سال ) انجام می‌دهید.

 بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل دکتری کدامند؟

دانشگاه‌های بسیاری برای تحصیل در مقطع دکتری آلمان وجود دارد که امکان تحصیل برای شما خواهد داشت. به عنوان مثال دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه توبینگن، دانشگاه آخن و… می‌تواند گزینه‌های مناسبی باشند.