5/5 - (1 امتیاز)

دریافت دکترا از ایتالیا،تحصیل در ایتالیا

تحصیل دکترا در ایتالیا، بورسیه ها شرایط و مدارک مورد نیاز

صفر تا صد تحصیل دکترا در ایتالیا، شرایط و مدارک مورد نیاز،تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا، شرایط پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع دکتری، فاند دکتری ایتالیا، بورسیه دکتری ایتالیا، تحصیل دکتری در ایتالیا و مدارک لازم در این مقاله به صورت علمی توسط سایت اعزام دانشجو تحلیل و بررسی شده است. در ادامه این متن با ما برای دریافت اطلاعات کامل در این زمینه همراه باشید.

تحصیل دکترا در خارج، بهترین کشور ها برای تحصیل دکترا

آشنایی با تحصیل دکترا در ایتالیا

دانشجویان امروزی به دنبال بورسیه در تمامی رشته‌ها به خصوص بورسیه دکتری ایتالیا هستند، دکتری در ایتالیا یکی از گزینه‌هایی است که افراد زیادی به دنبال آن هستند و سؤالات زیادی در زمینه بورسیه دکتری ایتالیا دارند از جمله اینکه آیا امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های ایتالیا وجود دارد؟

کدام رشته‌ها برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا مناسب هستند؟ هزینه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا چقدر است؟ شرایط پذیرش در ایتالیا در مقطع دکتری چگونه است؟ چنین سؤالاتی برای متقاضیان پیش می‌آید و ما در این مقاله سعی داریم به سوالات شما پاسخ دهیم.

همچنین برای اطلاع از بورسیه دکتری ایتالیا و سایر کشور‌ها می‌توانید با مشاوران سایت اعزام دانشجو در ایران تماس بگیرید. کادر مجرب سایت اعزام دانشجو می‌توانند انتخاب دقیق‌تری در این زمینه با توجه به شرایط مالی و زندگی شما داشته باشند.

 

چرا باید کشور ایتالیا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

 • تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا و شرایط عمومی
 • ایتالیا کشوری واقع در جنوب اروپای مرکزی این کشور دارای مناظر متنوع و زیبایی است.
 • ایتالیا در میان تپه‌ها و رشته کوه‌ها قرار دارد و به دلیل این موقعیت، آب و هوای معتدلی دارد. همچنین کشور ایتالیا از دو جزیره سیسیل و ساردینا در بخشی از دریای مدیترانه که شبه جزیره ایتالیا نام دارد، تشکیل شده است.

قابل ذکر است که ایتالیا هشتمین کشور صنعتی و توسعه یافته جهان محسوب می‌شود و به داشتن هفتمین تولید ناخالص داخلی و رتبه هفدهم شاخص توسعه انسانی در جهان مشهور است.

 •  این کشور با کشور‌هایی مانند اتریش، فرانسه، اسلوونی و سوئیس هم مرز است که بیش از ۶۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، مذهب این افراد که در ایتالیا زندگی می‌کنند مسیحی است.همچنین پایتخت این کشور شهر رم است که یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر‌های ایتالیا به حساب می‌آید. شهر‌های مهم ایتالیا تورین، میلان، جنوا، فلورانس، کاتانیا و پالرمو هستند که اکثریت مردم این کشور به زبان ایتالیایی صحبت می‌کنند.
 • ایتالیا یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های جهان را دارد که آداب و رسوم و سنت‌های ۲۰ منطقه خود را با هم ادغام می‌کند.در صورتی که شما نیز به تحصیل در این کشور علاقه‌مند هستید، سایت اعزام دانشجو همراه شما خواهد بود.

 

تحصیل دکترا در ایتالیا PHD با فاند (بورسیه کامل) چیست؟

مدرک دکترا بالاترین سطح تحصیلات آکادمیک است و داوطلبان را ملزم به گذراندن یک امتحان جامع و انجام تحقیقات اصلی در پایان‌نامه می‌کند. مدرک دکترا در ایتالیا پس از یک برنامه مطالعاتی و تحقیقاتی حداقل سه ساله زیر نظر محموعه‌ای از اساتید اخذ می‌شود.

هدف از این دوره ارائه سطح تحصیلی بالا برای دانشجویان به منظور آماده‌سازی آن‌ها برای ورود به دانشگاه‌ها و موقعیت‌های علمی پژوهشی یا سایر مشاغلی است که نیاز به دانش و مهارت‌های تحقیقاتی پیشرفته دارد.

شما می‌توانید در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های ایتالیا، کشوری که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا را دارد، به زبان انگلیسی برای دریافت مدرک دکتری تحصیل کنید.

ایتالیا یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا است که به دلیل تنوع علمی در بین دانشجویان بین‌المللی مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

اگر علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا هستید، باید تمام رشته‌های دکتری ایتالیا را که با رشته شما مطابقت دارند، مشاهده کنید و سپس تصمیم به انتخاب بگیرید. زیرا بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های تحصیلی را به گونه‌ای در تمامی رشته‌ها ارائه می‌دهند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و این موضوع انتخاب را برای شما ساده خواهد کرد.

قابل ذکر است که برای تحصیل در مقطع دکتری فراگیری زبان انگلیسی الزامی است و شما قبل از شروع یک برنامه، ph در ایتالیا باید دانش اولیه زبان انگلیسی را داشته باشید. دوره، ph در ایتالیا می‌تواند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از دوره‌ای به دوره دیگر متفاوت باشد.

 

چگونه می‌توان در ایتالیا در مقطع دکترا تحصیل کرد؟

ما بررسی خواهیم کرد به طور معمول، فرآیند دکترای ایتالیایی بیشتر شامل کار‌های تحقیقاتی اصلی و برخی دوره‌های آموزشی در سال اول است.همچنین ممکن است از شما خواسته شود یا از شما دعوت شود که در دوره دکترا در تدریس خصوصی یا تدریس عمومی شرکت کنید.

با این فعالیت‌ها محدود به ۴۰ ساعت در سال، فرصتی عالی برای کسب برخی از مهارت‌های قابل انتقال در پایان دوره، از شما انتظار می‌رود با توجه به نیاز دپارتمان یک پایان‌نامه دکتری بنویسید.البته قابل ذکر است که معیار‌های نظارت می‌تواند بین موسسات متفاوت باشد، اما به طور کلی هر دوره دارای یک هیئت علمی و سرپرست است. سرپرست شما فردی است که از نزدیک با او در تحقیقات خود کار می‌کنید و پیشرفت شما را زیر نظر خواهد داشت.

همچنین هیئت آموزشی متشکل از محققان، اساتید و کارشناسانی است که مراحل و ارزیابی دوره شما را سازماندهی و مدیریت می‌کنند.

 

هزینه تحصیل دکترا در ایتالیا:

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکترا هزینه‌های متفاوتی دارد. اما به صورت کلی هزینه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا از ۸۵۰ یورو تا ۱۰۰۰ یورو متغیر است.

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا می‌تواند با بورسیه‌های مختلف دکتری ایتالیا نیز همراه باشد، هر بورسیه دکتری در ایتالیا تقریباً معادل ۱۳. ۶۰۰۰۰ یورو ناخالص در سال است و ماهانه پرداخت می‌شود.البته قابل ذکر است که صندوق دکتری تمام وقت ایتالیا به بهترین متقاضیان بر اساس رقابتی اعطا می‌شود و وضعیت مالی دانشجویان دکترا را به حداکثر می‌رساند.

طبق اطلاعات سایت اعزام دانشجو مبلغ کامل بورسیه سالانه ۱۵۷. ۶۴ یورو در سال است و در مجموع ۹ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان تمام وقت دکترا در هر سال در دسترس است.

همچنین طبق این اطلاعات بهترین دوره‌ها برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا؛ اقتصاد، محیط زیست، مهندسی برق، مهندسین، مدیریت با شانس بالای دریافت بورسیه است.

 صفر تا صد بورسیه تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم برای تحصیل دکترا در ایتالیا

مدارک تحصیل دکترا در ایتالیا بسته به دانشگاه متفاوت است اما معمولاً در تمامی رشته‌های این کشور برخی موارد و مدارک مورد نیاز برای پذیرش دکتری در ایتالیا یکسان است.

البته قابل ذکر است که گرفتن دکترا در ایتالیا کار ساده‌ای نیست و بعد از سختی‌های فراوان امکان‌پذیر است، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در این فرایند از کمک سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دکتری در ایتالیا:

 1. انگیزه نامه ارائه دهید
 2. ارائه پاسپورت معتبر
 3. رزومه یا رزومه متقاضی
 4. ارائه مدرک زبان (آیلتس)
 5. پیشنهاد یا پروژه تحقیقاتی
 6. مقالات بین‌المللی (ISI)
 7. معرفی نامه
 8. گواهی بیمه (برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا)
 9. اصل مدارک تحصیلی شامل دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، فوق لیسانس و ریز نمرات

تحصیل در ایتالیا

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دکترا در ایتالیا

ایتالیا قطعاً دارای جاذبه‌های بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی، مناظر متنوع، میراث فرهنگی و تاریخی عظیم، مکان‌های نمادین و تاریخی مانند کولوسئوم رم و برج کج پیزا است و البته دانشگاه‌های ایتالیا از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان هستند.

تاریخ تمدن روم، ایتالیا دارای تاریخ طولانی رهبری و نوآوری است، از ایتالیایی‌های معروف می‌توان به کریستف کلمب و مارکوپولو اشاره کرد. البته این‌ها تنها تعدادی از افراد برجسته این کشور هستند و فهرست متفکران و مخترعان مشهور ایتالیایی از عینک و اسپرسو ساز گرفته تا ماشین و ادکلن ادامه دارد و همه این‌ها باعث شهرت این کشور و دانشگاه بولونیا تاریخی شده است.

دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است. همچنین حدود ۹۰ دانشگاه در ایتالیا وجود دارد که بیشتر آن‌ها از بودجه عمومی تأمین می‌شود، این دانشگاه‌ها در ایتالیا برای تمامی مقاطع از جمله تحصیل دکترا در ایتالیا بورسیه می‌دهد و صندوق دکتری ایتالیا یکی از برنامه‌های دانشگاه‌های این کشور می‌باشد.

در نهایت به صورت کلی می‌توان گفت ۳۰ دانشگاه در ایتالیا در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال ۲۰۱۹ حضور دارند که از این تعداد ۲۱ دانشگاه در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

صفر تا صد بهترین رشته های تحصیل در ایتالیا

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا و یافتن استاد راهنما (استاد سوپروایزر PHD)

برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا، توصیه می‌شود قبل از درخواست دکترا در ایتالیا و یافتن استاد راهنما با استاد راهنما‌های احتمالی تماس بگیرید تا با آن‌ها در مورد اینکه علایق تحقیقاتی آن‌ها با علایق و تجربیات شما سازگاری دارد یا خیر؟ صحبت کنید.

برای مثال اینکه ببینید آیا اهداف استاد نسبت به اهداف شما نیز صدق می‌کند یا نه؟ پس از اینکه از همخوانی اهداف و تقاضای خود اطمینان پیدا کردید، باید آن‌ها را متقاعد کنید که کاندیدای مناسبی برای تحصیل در دانشگاه هستید.

شما همچنین باید با استاد راهنما احساس راحتی کنید، زیرا حداقل به مدت ۳ سال یک استاد راهنما در طول دوره دکتری در ایتالیا همراه شما خواهد بود، حتی اگر مسافت اجازه می‌دهد، یک جلسه با آن‌ها یا یک مکالمه تلفنی ترتیب دهید تا بتوانید در مورد دکترای پیشنهادی صحبت کنید.

در این جلسه درباره خود و علایق تحقیقاتی آن‌ها بحث کنید. در طول بحث، آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا روی موضوع خود تمرکز کنید و درک کنید که چگونه تحقیق خود را ساختار دهید. آن‌ها همچنین ممکن است بتوانند در برنامه‌های مالی به شما کمک کنند.

دقت داشته باشید که یکی از مهم‌ترین قسمت‌های انتخاب رشته تحقیقاتی، یافتن استاد راهنما است که در زمینه مورد علاقه شما تخصص لازم را داشته باشد و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقطع دکتری را فراهم کند.

 

مدت زمان تحصیل دکترا در ایتالیا

مدت زمان تحصیل دکترا در ایتالیا با توجه به نوع رشته انتخابی متفاوت است، طول دوره دکترا در ایتالیا معمولاً بین ۳ تا ۵ سال به طول میانجامد و این دوره‌ها به دو زبان رسمی ایتالیا و انگلیسی ارائه می‌شوند. قابل ذکر است که ارائه مدرک زبان در تمامی مقاطع به خصوص مقطع دکتری الزامی می‌باشد.

 

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا و وضعیت ویزای همراه

یکی از نکات مهم برای دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، این است که بتوانند با تحصیل در این کشور همراهی در کنار خود داشته باشند. برای دریافت ویزای همراه، دانشجو باید تأییدیه پذیرش دانشگاه برای درخواست را داشته باشد که ظرف ۶ ماه پس از درخواست تأیید شده و ویزا اعطا می‌شود.

افرادی که به قصد ادامه تحصیل به ایتالیا مهاجرت می‌کنند، نمی‌توانند درخواست اقامت ایتالیا برای همسر یا فرزندان خود را به طور همزمان دریافت کنند که البته در برخی موارد این اتفاق می‌افتد.

برای دریافت ویزای همراه ایتالیا، دانشجو باید بتواند ثابت کند که از عهده مخارج زندگی خانواده خود در ایتالیا بر می‌آید. شایان ذکر است که متقاضیان ویزای تحصیلی، پس از دریافت ویزای تحصیلی نمی‌توانند اقامت دائم ایتالیا را داشته باشند.

پس از اتمام تحصیل، دانشجو باید یا به کشور خود بازگردد یا ویزای خود را به ویزای کاری، تحصیلی یا سرمایه گذاری تبدیل کند. اما به طور کلی گرفتن ویزای همراه در ایتالیا آسان نیست. در صورتی که شما نیز قصد دریافت ویزای همراه در ایتالیا دارید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

 

برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا مدارک زیر مورد نیاز است:

 • فرم مربوطه را دریافت و تکمیل کنید
 • گواهی تمکن مالی برای اثبات توانایی فرد در پرداخت هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده‌اش.
 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل ۳ ماه اعتبار
 • مدارک شناسایی اعضا
 • گواهی ازدواج
 • عکس پاسپورت جدید با پس زمینه سفید
 • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا برای همراهان ایتالیایی
 • نامه تشویق
 • ارائه مدارک اجازه اقامت ایتالیا (مدارک شخص اصلی)
 • شناسایی محل سکونت در ایتالیا
 • ارائه گواهی معتبر (برای شهروندان غیر آمریکایی)

نکات مهم برای پذیرش تحصیل دکترا در ایتالیا

در مورد تحصیل دکترا در ایتالیا نکات مهمی وجود دارد که در این تاپیک به آن‌ها خواهیم پرداخت، با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، امکان داشتن اقامت شینگن و سفر به اکثر کشور‌های حوزه شینگن برای متقاضی وجود دارد. همچنین می‌توانید پس از تحصیل برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

با ویزای تحصیلی این کشور، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از فاند دکتری ایتالیا استفاده کنند و نکته مهم دیگر این است که هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار پایین است و همین امر نیز این کشور را به یک انتخاب عالی برای مردم تبدیل کرده است.

بر اساس قوانین، ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد که پس از گذراندن دوره خود در این کشور شغلی پیدا کنند و پس از استخدام، ویزای خود را به ویزای کار تبدیل کنند و سپس می‌توانند برای اقامت دائم در این کشور اقدام کنند.

همچنین تعداد زیادی از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از ایتالیا برای کار در سایر کشور‌های اتحادیه اروپا درخواست می‌کنند تا شانس خود را برای استخدام آزمایش کنند.اگر شما نیز قصد تحصیل دکترا در ایتالیا و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در ایتالیا را دارید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه بهره ببرید.

سوالات متداول

برای تحصیل در ایتالیا چه آزمون هایی لازم است؟

یکی از راه های اخذ ویزای تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا از سفارت ایتالیا، گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و کسب نمره قبولی در آزمون Esterni می باشد.

آزمون استرنی همان آزمون چیلز دانشگاه سینا است؟

از سال 1394 برگزاری این آزمون به دانشگاه سیه نا محول شده است و آزمونی بر اساس فرمت این دانشگاه با نام چیلز برگزار می شود.

شرایط تحصیل دکتری در ایتالیا با بورسیه کامل چیست؟

مهم ترین دلیلی که کشور ایتالیا مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا قرار می گیرد، بورسیه دکتری در ایتالیا می باشد.
دولت ایتالیا و دانشگاه های این کشور به دانشجویان دکتری بورسیه های استانی مختلفی اعطا می کنند و دلیل اصلی انتخاب دانشجویان ایتالیا به عنوان مقصد، امکان اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در ایتالیا می باشد. به طور کلی هزینه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا بسته به نوع رشته تحصیلی و دانشگاه می تواند از 1000 یورو تا 5000 یورو متغیر باشد.

شرایط کلی تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا چگونه است؟

ایتالیا دارای دانشگاه های معروفی مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه بولونیا و … می باشد که بسیاری از دانشجویان مایل به تحصیل در این دانشگاه ها هستند. انواع رشته های فنی مهندسی مانند مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران، رشته های مدیریت و بازرگانی ، رشته های اقتصاد و علوم پایه بهترین رشته برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های ایتالیا می باشد.
مدت زمان تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری 3 تا 5 سال می باشد. در صورتی که دانشجو به صورت تمام وقت در مقطع دکتری تحصیل کند، مدت تحصیل وی 3 سال و در صورت تمایل دانشجو به تحصیل پاره وقت در مقطع دکتری، مدت تحصیل وی 5 سال است.