5/5 - (1 امتیاز)

بورسیه ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا، شرایط و مدارک لازم اخد بورسیه

یکی از جذابیت‌های تحصیل در ایتالیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا می‌باشد و متقاضیان می‌توانند در هر مقطع تحصیلی بورسیه دریافت کنند. در این مقاله شما را با انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا و نحوه اخذ این بورسیه‌ها آشنا می‌کنیم   همچنین به شما پیشنهاد میکنیم با مراجعه به سایت معتبر و رسمی اعزام دانشجو اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی ایتالیا هر ساله تعدادی بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌دهد، علاوه بر بورسیه تحصیلی، می‌توانید کمک هزینه زندگی در این کشور را نیز دریافت کنید، برای دریافت این بورسیه باید شرایط لازم را داشته باشید. در این مقاله سعی داریم در مورد شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

یکی از مزایای ویژه بورسیه تحصیلی در ایتالیا این است که این بورسیه مربوط به دوره تحصیلی خاصی نیست و تمامی دانشجویان ایتالیا امکان استفاده از آن را خواهند داشت، بورسیه‌های تحصیلی مختلفی در کشور ایتالیا وجود دارد که دریافت هر کدام شرایط خاصی را می‌طلبد که در این مقاله چکیده ای از این اطلاعات را در اختیار شما گذاشته ایم همچنین برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعزام دانشجو به ایتالیا و سایر کشور ها به ساعت اعزام دانشجو می توانید مراجعه کنید.

بورسیه‌ها و بورسیه‌های استانی در ایتالیا گاهی منجر به تحصیل رایگان در ایتالیا برای دانشجویان بومی، اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا می‌شود و هزینه تحصیل در ایتالیا را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

صفر تا صد شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا

چرا تحصیل در ایتالیا؟

بسیاری از مردم به دنبال کشور‌هایی هستند که کمک هزینه تحصیل و زندگی را ارائه می‌دهند. در این بین ایتالیا به دلیل هزینه کم تحصیل و ارائه بورسیه ایتالیایی که به بورسیه استانی یا DSU معروف است، تحصیل رایگان ارائه می‌کند. البته دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا بستگی به رتبه و نمرات دانشجو در ترم اول دارد، زیرا دانشجو موظف است هزینه ترم اول را که حدود ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو (یورو) می‌باشد پرداخت کند و برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترم اول اقدام کند.

ترم دوم از سوی دیگر ایتالیا سکوی پرتابی برای سایر کشور‌های برتر اروپایی است که برای ورود از ایران سخت‌گیری می‌کنند. بنابراین، اگر بخواهیم دلایل و مزایای تحصیل در ایتالیا ۲۰۲۲ را فهرست کنیم، به دلایل زیر برمی خوریم:

شرایط بورسیه ایتالیا

پیشنهاد بورس تحصیلی بر اساس نتایج آزمون GRE شما ارزیابی خواهد شد. اگر گزارش نمره GRE ندارید، نمی‌توانید برای این بورسیه درخواست دهید. معیار انتخاب بر اساس ارزیابی تحصیلات قبلی و مطابقت آن با پیش نیاز‌های کشور است.

بدیهی است که معدل و پیشرفت تحصیلی (از جمله نمونه کار در صورت درخواست) برای بورسیه مهم است. نامه آخر یک انگیزه نامه است که باید به خوبی نوشته شود، کمک زیادی به تصمیم‌گیری مثبت کمیته ویزای تحصیلی و بورسیه ایتالیا خواهد کرد.

صفر تا صد بهترین رشته های تحصیل در ایتالیا

 انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا چیست؟

دانشگاه‌های ایتالیا ۲ نوع بورسیه به دانشجویان بومی، دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا اعطا می‌کنند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید،همچنین لازم به ذکر است که ایتالیا برای بسیاری از رشته‌های محبوب بورسیه می‌دهد.

بورسیه پزشکی در ایتالیا

تمامی دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند می‌توانند از مزایای تحصیل در این کشور استفاده کنند. اگر قصد تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی را دارید می‌توانید از مزایای تحصیل رایگان، بورسیه تحصیلی و کمک هزینه زندگی در این کشور نیز بهره‌مند شوید. برای دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا در رشته پزشکی باید رزومه خوبی داشته باشید. برخی از دانشگاه‌ها در طول تحصیل به شما بورسیه می‌دهند و کمک هزینه تحصیل و زندگی را نیز به شما می‌دهند.

هر دانشگاه شرایط خاص خود را برای اعطای بورسیه دارد، قبل از ورود به این کشور و انجام اقدامات در خصوص پذیرش در رشته پزشکی، رتبه دانشگاه مورد نظر و همچنین شرایط اعطای بورسیه را بررسی کنید.

بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا که DIRITTO ALLO STUDIO UNIVERSITARIO نام دارد هر ساله توسط دولت ایتالیا تعیین و برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور اختصاص می‌یابد.

بورسیه استانی ایتالیا هر ساله توسط اداره بورسیه هر استان به دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی اعطا می‌شود. مبلغ بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود ۵۰۰۰ یورو می‌باشد که علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا را نیز پوشش می‌دهد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه استانی ایتالیا شوند، امکان تحصیل رایگان در ایتالیا را خواهند داشت.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ایتالیا

بورسیه‌های دانشگاه بر اساس رزومه تحصیلی، معدل و سوابق تحصیلی به دانشجویان اعطا می‌شود. اما دقت داشته باشید که معمولاً این بورسیه‌ها توسط دانشگاه‌ها به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری ایتالیا اعطا می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع لیسانس، دانشجویان پس از گذراندن سال دوم تحصیل در ایتالیا، به شرط احراز حد نصاب واحد آموزشی و گذراندن تعداد واحد‌های معین، می‌توانند مجوز اقامت خود را داشته باشند.

آیا سطح تحصیلات تاثیری در دریافت بورسیه ایتالیا دارد؟

هیچ محدودیتی در سطح تحصیلات و حداقل معدل برای بورسیه وجود ندارد. بنابراین امکان درخواست و درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا در تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد.

شرایط سنی بورسیه ایتالیا چیست؟

در برنامه بورسیه ایتالیا ۲۰۲۲ و بورسیه استانی ایتالیا، در گزارش‌های منتشر شده توسط دانشگاه و لیست مدارک مورد نیاز، هیچ اشاره‌ای به اهمیت سن و محدودیت سنی برای دریافت بورسیه نشده است.

بنابراین بدون محدودیت سنی می‌توانید از بورسیه سفارت ایتالیا برای تأمین هزینه‌های تحصیل در ایتالیا بهره‌مند شوید.

همچنین اعزام دانشجو به ایتالیا و دریافت موفقیت‌آمیز بورسیه تحصیلی رایگان در ایتالیا می‌تواند خیال شما را تا حد زیادی راحت کند.

صفر تا صد بورسیه DSU ایتالیا شرایط و هزینه ها

هدف از ارائه بورسیه تحصیلی در ایتالیا چیست؟

سیستم آموزشی ایتالیا بر این باور است که بر اساس قوانین موثر، همه اقشار جامعه باید فرصت و شرایط تحصیل پس از متوسطه را داشته باشند.

بر اساس این قانون، کلیه دانشجویان ایتالیا اعم از دانشجویان بومی، دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، هزینه تحصیل را بر اساس درآمد سالانه خانواده خود پرداخت می‌کنند،به این ترتیب اگر خانواده دانش‌آموزی توانایی پرداخت کل شهریه را نداشته باشند در حد توان مالی خود شهریه را پرداخت می‌کنند.

این قانون برای تحصیل دانشجویان بومی، دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در هیچ کشور خارجی اعمال نشده است.ایتالیا بستر بسیار مناسبی برای تحصیلات تکمیلی خواهد بود. در برخی موارد ممکن است بورس تحصیلی به گونه‌ای باشد که دانشجو بتواند از بورس تحصیلی رایگان ایتالیا برخوردار شود،در نتیجه در صورت دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا، هزینه تحصیل در ایتالیا برای شما صفر خواهد بود.

 آیا تحصیل در ایتالیا با بورسیه برای دانشجویان اجباری ایجاد می‌کند یا محدودیت؟

اکثر دانشجویان فکر می‌کنند که با دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا، تعهدی در قبال دولت ایتالیا برای ارائه خدمات به این کشور خواهند داشت. اما باید به این نکته اشاره کنیم که این تصور اشتباهی است و دانشجو هیچ تعهدی نخواهد داشت.

بنابراین دریافت بورسیه استانی ایتالیا هیچ گونه تعهدی از جمله ارائه خدمات به دانشگاه مانند انجام کار‌های تحقیقاتی و یا کار در ایتالیا پس از فارغ التحصیلی را به دنبال نخواهد داشت.

اما توجه داشته باشید، زمانی که دانشجویان بورسیه دریافت می‌کنند، موظفند در پایان هر سال تحصیلی تعداد واحد‌های گذرانده شده توسط دانشگاه را تکمیل کنند.

 مبلغ بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟

مبلغ بورسیه تحصیلی ایتالیا ۵۲۰۰ یورو در سال می‌باشد. با دریافت بورسیه استانی ایتالیا شهریه دانشجویان به طور کامل حذف می‌شود.به عبارت دیگر می‌توان گفت که دانشجو از بورسیه ایتالیایی رایگان برخوردار خواهد شد. از طرفی دانشجویان در استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی تا ۷۰ درصد تخفیف می‌گیرند.

این مقدار ممکن است در استان‌های مختلف کمی متفاوت باشد.علاوه بر این مبلغ که به عنوان بورسیه استانی ایتالیا به دانشجو تعلق می‌گیرد، دانشجویان در بخش‌های مختلف از جمله استفاده از وام دانشگاه، هزینه حمل و نقل عمومی و استفاده از مراکز فرهنگی نیز از تخفیف برخوردار خواهند بود. در نتیجه هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بسیار پایین خواهد بود.

صفر تا صد تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا، رشته ها مدارک و هزینه ها

معرفی برنامه بورسیه دانشگاه‌های ایتالیا

در ادامه به معرفی چند دانشگاه و نحوه اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید

دانشجویانی که برای تحصیل در دانشگاه سیه نا (Università degli Studi di Siena) پذیرفته می‌شوند می‌توانند برای بورسیه تحصیلی اقدام کنند.بورسیه استانی ایتالیا را می‌توان طبق برنامه تعیین شده توسط دانشگاه سیه نا ارائه داد. نحوه اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه سیه نا بر اساس درآمد خانواده متقاضی خواهد بود.بورسیه دانشگاه سیه نا شامل اقامت رایگان، غذای رایگان و کمک هزینه ماهانه برای سایر هزینه‌های زندگی دانشجویی است.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا از دانشگاه سیه نا

گواهی وضعیت مالی خانواده دانش‌آموز

اسنادی که درآمد و دارایی خانواده دانش‌آموز را نشان می‌دهد

توجه داشته باشید که تمامی مدارک فوق باید به ایتالیایی ترجمه شوند.

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا

بورسیه استانی DSU، این بورسیه توسط اداره بورسیه هر استان در تمام سطوح اعطا می‌شود. این نوع بورسیه دارای شرایط نسبتاً ساده‌ای است که شامل هزینه‌هایی مانند شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، غذا و… می‌شود و حداکثر هزینه‌ای که ممکن است دانشجو داشته باشد بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو (یورو) خواهد بود.

بورسیه‌های دانشگاه عمدتاً بورسیه‌هایی هستند که بر اساس رزومه علمی قوی، نمرات بالای ۱۸، مقالات بین‌المللی مانند ISI و دانش شخصی به افراد اعطا می‌شوند. این نوع بورسیه‌ها معمولاً شامل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌شود. بود.

بورسیه ایتالیا

مهمترین کمک هزینه تحصیلی در ایتالیا

هر ساله دانشگاه میلان (Politecnico di Milano) چندین بورسیه تحصیلی مبتنی بر شایستگی را به بهترین نامزد‌های بین‌المللی که مجاز به تحصیل در ایتالیا هستند اعطا می‌کند. دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند فقط باید هزینه اداری غیر قابل استرداد در حدود ۱۶۰ یورو بپردازند. به طور کلی بورسیه ایتالیا به ۳ دسته اصلی تقسیم می‌شود که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

بورسیه پلاتینیوم (PLATINUM) ایتالیا

این نوع بورسیه تحصیلی در ایتالیا شامل ارزشی معادل ۱۰۰۰۰ یورو (یورو) ناخالص در سال به همراه پرداخت شهریه می‌باشد که هزینه زندگی در یکی از اقامتگاه‌های دانشجویی Politecnico را پوشش می‌دهد. مبلغ باقیمانده (بعد از مالیات) به عنوان پول نقد جیبی داده می‌شود، دانشجو فقط باید هزینه مدیریت را پرداخت کند.

بورسیه طلایی (GOLD) ایتالیا

این نوع بورسیه دارای ارزشی معادل ۵۰۰۰ یورو (یورو) در سال همراه با پرداخت شهریه می‌باشد. مبلغ بورسیه هزینه زندگی در یکی از اقامتگاه‌های دانشجویی پولی تکنیککو را پوشش می‌دهد، مبلغ باقیمانده (بعد از کسر مالیات) به عنوان پول جیبی داده می‌شود. دانشجو فقط باید هزینه اداری را پرداخت کند.

بورسیه نقره‌ای (SILVER) ایتالیا

این نوع بورسیه هزینه کل سال تحصیلی را با توجه به هزینه‌ای که دانشجو برای ۱ سال تحصیل پرداخت می‌کند، پوشش می‌دهد. دانشجو فقط باید هزینه اداری را پرداخت کند. تعداد بورسیه‌های پلاتین، طلا و نقره اعطا شده بر اساس سال تحصیلی متفاوت است، با تعداد کمی بورسیه‌های پلاتین و تعداد بیشتری بورسیه‌های طلا و نقره موجود است. علاوه بر بورسیه‌های پلاتین، طلا و نقره، انواع دیگری از بورسیه‌های تحصیلی مبتنی بر شایستگی که توسط موسسات خارجی ارائه می‌شود، ممکن است هر ساله برای برنامه‌های خاص یا کشور‌های مبدأ دانشجویان در دسترس باشند که برخی از آن‌ها در زیر ذکر شده است.

بورسیه تحصیلی DSU در ایتالیا

بسیاری از دانشجویان، از جمله دانشجویان خارجی خارج از اتحادیه اروپا، می‌توانند در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، تک دوره‌ای لیسانس یا دکترا در یکی از دانشگاه‌های پیمونت، به‌عنوان مثال Politecnico Torino، دانشگاه تورینو، دانشگاه شرقی پیمونت، به طور تمام وقت تحصیل کنند. می‌تواند بورسیه تحصیلی DSU را دریافت کند.

البته در صورتی که بر اساس مقتضیات اقتصادی آن کشور شرایط لازم را داشته باشند. دانشجویان پاره وقت در صورت ثبت نام می‌توانند در دوره کارشناسی شرکت کنند. میزان بورسیه تحصیلی بسته به شرایط شما متفاوت است و خدمات اقامتی نیز می‌تواند به دانشجویان اعطا شود.

صفر تا صد پزشکی در ایتالیا، آزمون ها و شرایط تحصیل

حمایت مالی از دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی در ایتالیا

در مقطع لیسانس گرفتن بورسیه بسیار دشوارتر از سایر مقاطع تحصیلی است. در این مرحله می‌توانید از برخی از بورسیه‌های این کشور استفاده کنید و گرفتن بورسیه کامل سخت است. صرافی DSU یکی از صرافی‌هایی است که در این نقطه می‌توان از آن استفاده کرد. برای دریافت این بورسیه یا سایر بورسیه‌ها باید ثابت کنید که از یک کشور جهان سوم درخواست می‌دهید و توانایی پرداخت هزینه تحصیل خود را ندارید.

مدرک لیسانس در این کشور ۴ ساله است و در طول تحصیل می‌توانید به مدت ۲۰ ساعت در هفته مجوز کار دریافت کنید. اگر به زبان این کشور مسلط باشید، به احتمال زیاد شغلی پیدا می‌کنید و در هزینه‌های خود کمک می‌کنید.

بورسیه تحصیلی در ایتالیا برای کارشناسی ارشد

بهترین مدارکی که می‌توانید برای آن بورسیه بگیرید، مدرک کارشناسی ارشد است. برای دریافت بورسیه باید تمامی شرایط را داشته باشید. همانطور که در این مقاله ذکر شد، می‌توان از انواع مختلفی از بورسیه‌ها استفاده کرد. امکان گرفتن بورسیه تحصیلی بستگی به شرایط شما دارد و باید رزومه خوبی ارائه دهید. مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا ۲ سال می‌باشد. همچنین می‌توانید در این مرحله مجوز کار بگیرید و بتوانید بخشی از هزینه‌های خود را جبران کنید.

مجوز کار در این مرحله به شما اجازه می‌دهد ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و دانش زبان ایتالیایی به شما در یافتن کار در این مرحله کمک می‌کند.

کمک مالی برای تحصیل دکترا در ایتالیا

پروسه اخذ مدرک دکترا در ایتالیا معمولاً ۳ تا ۴ سال است. در این مرحله شما اجازه دارید در طول تحصیل ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. در این مرحله شما بیشتر مشغول انجام کار‌های تحقیقاتی و کار برای استاد خود هستید. در این دانشگاه در تحقیقاتی که در طول تحصیل انجام می‌دهید باید بتوانید نتیجه‌گیری کلی را تحت عنوان پایان‌نامه ارائه دهید. در این مرحله امکان دریافت بورسیه تحصیلی را دارید.

بورسیه‌های دکتری در انواع مختلفی ارائه می‌شود. گرفتن بورسیه تحصیلی بستگی به رزومه شما دارد و هر چه رزومه شما معتبرتر باشد، امکان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی بیشتری خواهید داشت.

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا

بسته به نوع بورسیه‌ای که برای آن درخواست می‌کنید، باید مدارک مختلفی را ارائه دهید. یکی از مواردی که برای دریافت بورسیه باید تأیید کنید این است که مدارکی که ارائه می‌دهید از اعتبار کافی برخوردار باشد. بسته به نوع بورس و شرایط شما، مدارکی که باید ارائه دهید متفاوت است، اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

  1. بیوگرافی کامل با رزومه شخصی
  2. نامه تشویق
  3. ترجمه شناسنامه دانش‌آموز و ولی دانش‌آموز مانند پدر و مادر متقاضی
  4. ترجمه فیش حقوقی سرپرست خانواده مانند پدر
  5. تکمیل به موقع فرم درخواست بورسیه تحصیلی در ماه آگوست تا سپتامبر
  6. ترجمه محل سکونت فعلی شخص مانند اجاره نامه
  7. ترجمه مدارک تحصیلی متقاضی
  8. بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی

سوالات متداول

آیا سطح تحصیلات تاثیری در دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا دارد؟

هیچ محدودیتی در سطح تحصیلات و حداقل معدل برای بورسیه وجود ندارد. بنابراین امکان درخواست و درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا در تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد.

شرایط سنی برای بورسیه تحصیلی ایتالیا چیست؟

در برنامه بورسیه تحصیلی ایتالیا 2023 و بورسیه استانی ایتالیا، در گزارش های منتشر شده توسط دانشگاه و لیست مدارک مورد نیاز، هیچ اشاره ای به اهمیت سن و محدودیت سنی برای دریافت بورسیه نشده است.

آیا تحصیل در ایتالیا با بورسیه تحصیلی برای دانشجویان اجبار یا محدودیت ایجاد می کند؟

اکثر دانشجویان فکر می کنند که با دریافت بورسیه تحصیلی، تعهدی در قبال دولت ایتالیا برای ارائه خدمات به این کشور خواهند داشت. اما باید به این نکته اشاره کنیم که این تصور اشتباهی است و دانشجو هیچ تعهدی نخواهد داشت.

بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟

مبلغ بورسیه تحصیلی ایتالیا 5200 یورو در سال می باشد. با دریافت بورسیه استانی ایتالیا شهریه دانشجویان به طور کامل حذف می شود.
به عبارت دیگر می توان گفت که دانشجو از بورسیه ایتالیایی رایگان برخوردار خواهد شد. از طرفی دانشجویان در استفاده از خوابگاه های دانشجویی تا 70 درصد تخفیف می گیرند.