5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل خلبانی در ایتالیا

آکادمی خلبانی در ایتالیا، تحصیل خلبانی در ایتالیا del volo

خلبان‌ها مسئول جان انسان‌ها در پرواز هستند و این مسئولیت سنگین حساسیت و استرس زیادی را بر دوش خلبان وارد می‌کند.

خلبانان باید بتوانند در شرایط بحرانی تصمیم بگیرند و در عین قوی بودن و مصمم بودن، انعطاف‌پذیر باشند تا هواپیما و مسافران را با موفقیت به مقصد برسانند.

احساس مسئولیت قوی در این افراد باعث می‌شود که بتوانند از جان دیگران و اموال ملی محافظت کنند.با توجه به حساسیت و موقعیت شغلی این رشته، انتخاب خلبان سخت و حساس است. در واقع خلبانان از میان دقیق‌ترین و سالم‌ترین متقاضیان انتخاب می‌شوند.

در نقاط مختلف دنیا مانند آکادمی خلبانی del volo در ایتالیا شرایط خاصی برای انتخاب خلبان در نظر گرفته شده است و هرکسی صرفاً برای علاقه‌مندی نمی‌تواند وارد آن شود.

خلبان علاوه بر عشق و محبت باید از سلامت روحی و جسمی بالایی برخوردار باشد، متعهد و مسئولیت‌پذیر باشد، توانایی تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی، توانایی کنترل خود در موقعیت‌های حساس و توانایی مدیریت موقعیت‌ها نشان دهد.

همه می‌دانند که انتخاب خلبان سخت است و باید از فیلتر‌های زیادی عبور کنند، بنابراین این سختی‌ها باعث می‌شود خلبانان احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند و اعتماد به نفس بالایی داشته باشند و در بین افراد جامعه و در هر گروهی که هستند بدرخشند.

خلبانان علاوه بر لذت بردن از جاذبه‌های سفر بالای زمین و شغلشان پر از هیجان، حقوق و مزایای بالایی نیز دارند.

اگرچه رشته خلبانی در ایران حقوق و مزایای نسبتاً خوبی دارد اما این میزان قابل مقایسه با کشور‌های اروپایی نیست، به همین دلیل افراد زیادی تصمیم به تحصیل و کار در کشور‌های اروپایی، آمریکایی و استرالیایی می‌گیرند.

اگر شما نیز قصد مهاجرت به کشور‌های ایتالیایی برای تحصیل در رشته خلبانی دارید، در ادامه این متن برای آشنایی به معروف‌ترین دانشگاه خلبانی ایتالیا یعنی آکادمی خلبانی del volo با ما همراه باشید.

 

تحصیلات خلبانی در ایتالیا

ایتالیا در جنوب اروپا واقع شده و پایتخت آن شهر رم است، این کشور با اتریش، فرانسه، اسلوونی و سوئیس هم مرز است.واتیکان و سن مارینو دو کشور ایتالیا هستند و دو جزیره در دریای مدیترانه بخشی از ایتالیا محسوب می‌شوند.

آب و هوای ایتالیا خنک است، اگرچه مناطق جنوبی کمی گرمتر است اما آب و هوای زندگی در آن عالی می‌باشد.واحد پول آن یورو و زبان رسمی این کشور ایتالیایی است. با توجه به هزینه کمتر زندگی در ایتالیا نسبت به سایر کشور‌های اروپایی، دانشجویان زیادی به این کشور مهاجرت می‌کنند.

یکی دیگر از مزایای مهاجرت به این کشور اخذ ویزای شینگن و دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی به همراه وجود دانشگاه‌های معتبری مانند آکادمی خلبانی del volo می‌باشد.مشاهده هنر‌ها و صنایع دستی، هنر‌های سواحل مدیترانه، کیفیت بالای دانشگاه‌ها و امکان یادگیری زبان انگلیسی و تعامل با ایتالیایی زبانان از دیگر مزایای تحصیل در این کشور است، البته لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه هم به زبان انگلیسی است و هم به زبان ایتالیایی امکان‌پذیر است.

 

مدارس خلبانی:

اولین گزینه برای تحصیل خلبانی در ایتالیا، ثبت نام در مدرسه خلبانی است. در مدارس ایتالیا خلبانی به صورت تئوری و عملی به متقاضیان تحصیل خلبانی در ایتالیا آموزش داده می‌شود، مدرسه پرواز تورین یکی از این آموزشگاه‌ها می‌باشد.

در پایان این دوره‌ها، متقاضیان گواهینامه خلبانی دریافت می‌کنند. مدرک تحصیلی این مدارس از اعتبار کافی برخوردار است. مدت دوره از ۱۸ تا ۳۶ماه متغیر است و درواقع می‌توان گفت این مدت به کلاس پروازی بستگی دارد.

آکادمی خلبانی del volo:

دومین گزینه پیش روی شما گذراندن دوره‌های خلبانی در دانشگاه هاست، در پایان این دوره، متقاضی گواهی فارغ التحصیلی از کالج خلبانی در ایتالیا دریافت می‌کند.

این دوره‌ها ۲ تا ۳ سال به طول میانجامد. به عنوان مثال، Accademia del Volo یکی از معتبرترین سازمان‌های آموزشی در ایتالیا است.

آکادمی خلبانی del volo در فرودگاه بین‌المللی سان فرانچسکو d\’Assis می‌باشند، همچنین قابل ذکر است که این دوره‌ها هم تئوری و هم عملی هستند.

آکادمی خلبانی del volo از تجربیات اساتید حرفه‌ای، تحصیل کرده و واجد شرایط بهره می‌برد و با استفاده از بهترین تجهیزات به آموزش عملی می‌پردازد.

مکان مرکز آموزشی فرودگاه به گونه‌ای انتخاب شده است که دانشجویان با محیط واقعی کار آشنا شوند و فرصت ملاقات با متخصصان و سایر خلبانان و کسب تجربه و دانش را داشته باشند.

هزینه دوره آکادمی خلبانی del volo شامل خوابگاه یا خوابگاه دانشجویی نمی‌شود، زیرا آکادمی خلبانی del volo دارای ساختمان‌های مسکونی در مجاورت محل آموزش می‌باشد که برای استفاده و تسویه آن‌ها باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت شود.

قابل ذکر است که امکان ثبت نام دانشجویان بین‌المللی در این آکادمی خلبانی وجود دارد و تیم پشتیبانی و راهنمایی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. درصورتی که شما نیز علاقه‌مند به ثبت نام در این آکادمی هستید، می‌توانید از مشاوره سایت اعزام دانشجو در این زمینه بهره ببرید.

آکادمی مد و لباس del lusso شرایط و هزینه ها

برنامه‌های آموزشی خطوط هوایی:

این دوره‌ها ۲ تا ۳ سال هستند و خطوط هوایی مستقیماً آن‌ها را برگزار می‌کنند. مزیت این دوره‌ها این است که در پایان دوره متقاضی می‌تواند در همان شرکت هواپیمایی مشغول به کار شود و اشتغال در پایان دوره این برنامه تضمین شده است.

آموزش در این برنامه به دو صورت عملی و تئوری می‌باشد. این برنامه آنقدر به روش‌های آموزشی خود اطمینان دارد که تضمین می‌کند و به متقاضی قول همکاری می‌دهد.

اما مشکلی که در این دورن کمی آزاردهنده است، شرط وجود پاسپورت اروپایی است، برای شرکت در این دوره‌ها متقاضی باید پاسپورت یک کشور اروپایی را داشته باشد.

اگرچه در قانون چنین چیزی وجود ندارد، اما اکثر این شرکت‌های هواپیمایی چنین موضوعی را مدنظر قرار می‌دهند.

درصورت هرگونه مشکل یا سؤال برای ورود به آکادمی خلبانی del volo می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

اعزام دانشجو به ایتالیا

آیا می‌دانید شرایط تحصیل پایلوت در ایتالیا چیست؟

شرایط تحصیل خلبانی در ایتالیا

برای هر یک از روش‌های آموزشی، چه مدارس خلبانی، چه دوره‌های کالج، چه دانشگاه‌های خلبانی و چه شرکت‌های هواپیمایی، شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. این شرایط عبارتند از:

سن:

اولین عامل سن است.

 

برای شرکت درآکادمی خلبانی del volo باید ۱۶ سال یا بیشتر داشته باشید، اما باید به خاطر داشته باشید که بسیاری از این مدارس و کالج‌ها دانش‌آموزان بالای ۳۵ سال را نمی‌پذیرند.

پس اگر رویای خلبان شدن را دارید، بهتر است همین الان به آن فکر کنید، زیرا در بسیاری از کشور‌ها، سن عامل مهمی در نظر گرفته می‌شود

 

گواهی سلامت پزشکی:

یکی از شرایط ضروری خلبانی داشتن گواهی سلامت است. برای دریافت این گواهی باید از سلامت کامل چشم برخوردار باشید زیرا چشم در انجام این کار بسیار مهم است.

خلبان نباید کور رنگ باشد، بنابراین آن‌ها این آزمایش را نیز انجام می‌دهند. در بسیاری از دانشگاه‌ها سلامت دندان‌ها و لثه‌ها نیز مهم است. برای این گواهینامه سلامت قلب، فشار خون، اعصاب، شنوایی و حلق و بینی نیز انجام می‌شود.

 

داشتن حداقل مدرک دیپلم:

برای اخذ مدرک خلبانی دانشجویی، خصوصی و بازرگانی حداقل مدرک دیپلم الزامی است، اما به این امر بسنده نکنید، زیرا اگر دو متقاضی دارای شرایط یکسان و تنها یکی از آن‌ها دارای مدرک لیسانس باشد، به احتمال زیاد موضوع رد خواهد شد در نظر بگیرید مهم نیست مدرک کارشناسی چیست و کجاست.

صفر تا صد بورسیه IYT ایتالیا

دانش زبان:

یکی دیگر از شرایط شرکت در دوره‌ها و کالج‌ها، دانستن زبان انگلیسی یا ایتالیایی است. برخی از شرکت‌ها و مدارس فقط به زبان انگلیسی پذیرش می‌کنند.

برخی دیگر از شرکت‌ها دانش زبان ایتالیایی را ضروری می‌دانند. بنابراین، اگر برای این کار در مصر هستید، باید انگلیسی و ایتالیایی بدانید. سطح B۲ برای هر دو زبان کافی است.

 

مدارک لازم برای شروع تحصیل خلبانی در ایتالیا

 

برای هر یک از روش‌های آموزشی، چه مدارس خلبانی، چه دوره‌های کالج، چه دانشگاه‌های خلبانی و چه شرکت‌های هواپیمایی، شرایط و مدارک خاصی در نظر گرفته شده است؛ این شرایط عبارتند از:

 

۱. سن:

اولین عامل سن است؛ برای شرکت در این دوره‌ها باید 16 سال یا بیشتر داشته باشید، اما باید به خاطر داشته باشید که بسیاری از این مدارس و کالج‌ها دانش‌آموزان بالای 35 سال را نمی‌پذیرند. پس اگر رویای خلبان شدن را دارید، بهتر است همین الان به آن فکر کنید؛ زیرا در بسیاری از کشورها، سن عامل مهمی در نظر گرفته می‌شود.

 

۲. گواهی سلامت پزشکی:

یکی از شرایط ضروری خلبانی داشتن گواهی سلامت است؛ برای دریافت این گواهی باید از سلامت کامل چشم برخوردار باشید زیرا چشم در انجام این کار بسیار مهم است. خلبان نباید کور رنگ باشد، بنابراین آنها این آزمایش را نیز انجام می‌دهند. البته قابل ذکر است که در بسیاری از دانشگاه‌ها سلامت دندان‌ها و لثه‌ها نیز مهم است؛ برای این گواهینامه سلامت قلب، فشار خون، اعصاب، شنوایی و حلق و بینی نیز انجام می‌شود.

 

۳. داشتن حداقل مدرک دیپلم:

برای اخذ مدرک خلبانی دانشجویی، خصوصی و بازرگانی حداقل مدرک دیپلم الزامی است، اما به این امر بسنده نکنید، زیرا اگر دو متقاضی دارای شرایط یکسان و تنها یکی از آنها دارای مدرک لیسانس باشد، به احتمال زیاد موضوع رد خواهد شد.

 

۴.دانش زبان:

یکی دیگر از شرایط شرکت در دوره‌ها و کالج‌ها، دانستن زبان انگلیسی یا ایتالیایی است؛ برخی از شرکت‌ها و مدارس فقط به زبان انگلیسی پذیرش می‌کنند. برخی دیگر از شرکت‌ها دانش زبان ایتالیایی را ضروری می‌دانند؛ بنابراین، اگر برای این کار مصمم هستید، باید انگلیسی و ایتالیایی را به صورت کامل بدانید، البته قابل ذکر است که سطح B2 برای هر دو زبان کافی است.

البته اگر شما دانش زبانی کافی برای تحصیل خلبانی در ایتالیا را ندارید؛ می‌توانید از  سایت رسمی اعزام دانشجو برای تحصیل در این کشور بهره ببرید.

 

موقعیت شغلی پس از تحصیل در در آکادمی خلبانی del volo

آیا می‌دانید آموزش خلبانی در ایتالیا چند مرحله دارد؟

همانطور که گفتیم آموزش خلبانی شامل دو قسمت تئوری و عملی است اما در سه مرحله انجام می‌شود و پس گذراندن این سه مرحله شما می‌توانید به کار مشغول شوید.

قابل ذکر است که که بازار کار خوبی در انتظار خلبانان است و شرکت‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند. متقاضی می‌تواند به محض گذراندن سه مرحله مورد نظر با ارائه مدارک و گواهینامه در یک شرکت هواپیمایی خوب فعالیت کند.

معروف‌ترین خطوط هوایی در زیر لیست شده است.

 

  1. دولومیت‌های هوایی
  2. آلیتالیا
  3. آلیتالیا سیتی لاینر
  4. خطوط هوایی پانوراما آبی
  5. عادلانه
  6. بنایر
  7. کارگولوکس ایتالیا
  8. بار هوایی پست
  9. جنوب غربی ایتالیا

 

در خصوص حقوق خلبانان نمی‌توان رقم خاصی را تعیین کرد، این حقوق به عوامل مختلفی بستگی دارد. حقوق خلبانان با توجه به درجه، ساعت پرواز، ایرلاین و نوع هواپیمایی که پرواز می‌کنند تعیین می‌شود.

اگر بخواهیم میانگین حقوق خلبانان را تعیین کنیم، از ۳۲۰۰ یورو تا ۹۵۰۰ یورو در ماه متغیر است. میانگین حقوق بیشتر خلبانان در ایتالیا ۶۲۰۰ یورو در ماه است.

حالا که در مورد حقوق صحبت کردیم بهتر است کمی در مورد روند‌های این حوزه صحبت کنیم. اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته و تخصص در کار در آن را دارید، قسمت بعدی مقاله را که توسط سایت اعزام دانشجو تهیه شده است، مطالعه کنید.

 

آیا از روند‌های خلبانی آگاه هستید؟

رشته خلبانی گرایش‌ها و زیر مجموعه‌های مختلفی دارد. پس از گذراندن دوره‌های اولیه، متقاضی این رشته می‌تواند انتخاب کند که در چه رشته‌ای می‌خواهد ادامه تحصیل دهد و در نهایت پس از آن مشغول به کار شود.

خلبانی نظامی، خلبانی هواپیمای تک موتوره، هواپیما‌های دو موتوره، خلبانی هواپیما‌های جنگنده، خلبانی هواپیما‌های فوق سنگین، خلبانی هواپیما‌های فوق سبک، خلبانی، خلبانی هواپیما‌های باری، خلبانی هواپیما‌های مسافربری از انواع گرایش‌ها در زمینه خلبانی هستند. و برای هر یک از این زیرمجموعه‌ها باید دوره‌های جداگانه گذرانده شود.

همچنین شرایط پذیرش برای هر یک از این دوره‌ها در هر کشور متفاوت است. با اطلاع از گرایش‌های رشته پایلوت در آکادمی خلبانی del volo بهتر است کمی در مورد واحد‌های تحصیلی این رشته تحقیق کنید.

 

واحد‌های دانشگاهی خلبانی در آکادمی خلبانی del volo

برای کار در این زمینه، دانستن اصول اولیه آن بسیار مهم است. آیروفیزیولوژی، آیرودینامیک، دانش موتور هواپیما، سیستم کنترل، سیستم کمک ناوبری، ناوبری هوایی، شبیه ساز پرواز، ابزار مهم در پرواز، رهگیری هوایی، قابلیت‌های هواپیما، ناوبری هوایی، مقررات وزن و تعادل، محاسبات و نقشه خوانی. در واحد‌های عملی دانشجو ابتدا اصول اولیه پرواز را در دوره مقدماتی پرواز فرا می‌گیرد.

بعد از آن پرواز اولیه و سپس پرواز پیشرفته است. پرواز عملی با استفاده از نوعی هواپیما به نام Bonanza انجام می‌شود و این دوره‌های کاربردی پرواز ابتدا با همراهی مربی و سپس به صورت مستقل انجام می‌شود.

شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور

رشته‌های مرتبط با خلبانی

رشته هوانوردی دارای سه گرایش یا سه زیر شاخه است که خلبانی یکی از آنهاست و دو زیرشاخه مهم دیگر هوانوردی تعمیر و نگهداری پرواز و ناوبری هوایی هستند. که به حوزه تعمیر و نگهداری پرواز به هدایت هواپیما در مسیر صحیح می‌پردازد.

گرایش های رشته هوانوردی

افرادی که در این شغل هستند باید بسیار مراقب بوده و دید قوی داشته باشند. دلیلش هم این است که در طول پرواز هر لحظه ممکن است تغییرات آب و هوایی رخ دهد و این تغییرات باید روی صفحه‌های رادار مشاهده شده و خلبان به سرعت در جریان قرار گیرد.همچنین قابل ذکر است که بدون مهماندار هواپیما که در زمینه تعمیر و نگهداری پرواز آموزش دیده باشد، نمی‌توان هواپیما را در جهت درست هدایت کرد.

یکی دیگر از زیر مجموعه‌های هوانوردی ناوبری هوایی است، ناوبری هوایی وظیفه تهیه نقشه پرواز را بر عهده دارد. به خلبانان هوایی خلبان دوم می‌گویند.

به عنوان مثال ممکن است در مسیر پرواز به دلیل تغییرات آب و هوایی مشکلی به وجود بیاید، ناوبر به سرعت و با دقت مسیر پرواز را تغییر داده و مسیر جدیدی را برای اطمینان از ایمنی مسافران و هواپیما طراحی می‌کند.

حال که دو گرایش مهم را که با خلبانی ارتباط نزدیک دارند، می‌دانیم، بهتر است کمی بیشتر در مورد وظایف خلبان صحبت کنیم.

 

اخذ مدرک SPL یا دانشجو:

این گواهی پس از گذراندن دوره‌های تئوری به داوطلب تحصیل خلبانی در ایتالیا داده می‌شود. با گذراندن این مرحله متقاضی مجاز به پرواز زیر نظر مربی می‌باشد.

 

اخذ گواهینامه PPL یا پرواز خصوصی:

متکاشی پس از دریافت این گواهی و در مرحله دوم آموزش می‌تواند به تنهایی و بدون همراه و مربی پرواز کند.

در این مرحله است که می‌تواند مسافر جابجا کند یا بار را از جایی به جای دیگر حمل کند اما این دوره آموزشی است و حق دریافت حقوق ندارد. برای عبور از این مرحله باید شرایط زیر را داشته باشد:

*در این مرحله متقاضی باید حداقل ۱۷ سال سن داشته باشد.

*متقاضی باید در مجموع ۴۵ ساعت آموزش تئوری دیده باشد و به مباحث خلبانی تسلط کامل داشته باشد.

۲۵* ساعت آموزش عملی پرواز با مربی یا معلمی که باید مجوز تدریس داشته باشد.

 

گواهی CPL از آکادمی خلبانی del volo دریافت کنید

این گواهینامه پرواز تجاری است که توسط آکادمی خلبانی del volo ارائه می‌شود. این گواهی در واقع به این معنی است که متقاضی خلبان شده و مجوز کار دارد.

برای دریافت این گواهی، شرایطی وجود دارد که متقاضی باید واجد آن‌ها باشد: این شرایط را بررسی می‌کنیم:

*در اینجا متقاضی باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد.

*متقاضی گواهینامه CPL باید در مجموع ۱۵۰ ساعت در شرایط مختلف زیر نظر مربی و به صورت مستقل پرواز کرده باشد.

*پس از اینکه متقاضی این گواهینامه را دریافت کرد، می‌توان او را رسما خلبان نامید. او می‌تواند در اتحادیه اروپا و به خصوص در خطوط هوایی ایتالیا کار کند

سوالات متداول

ساختار دوره خلبانی در آکادمی خلبانی دل ولو برای خلبانان چگونه است؟

پهپادهای حرفه ای شامل دوره های تئوری است که به صورت آنلاین و در کلاس درس برگزار می شود و آموزش پرواز عملی با امتحان نهایی برای صدور گواهینامه. بخش تئوری در آخر هفته در کلاس درس برگزار می شود، در حالی که بخش عملی در طی دو یا سه روز در آکادمی خلبانی دل ولو برگزار می شود، با دروس فردی متناسب با نیازهای هر فرد.

آیا فرصت های شغلی با هواپیماهای بدون سرنشین در این آکادمی وجود دارد؟

پهپاد که به آن هواپیمای بدون سرنشین نیز می گویند، نوعی هواپیمای بدون خلبان کنترل از راه دور است. پهپادها در حال حاضر به طور گسترده در زمینه های مخابراتی، ناوبری جهانی، تحقیقات هواشناسی، جغرافیا و جاسوسی استفاده می شوند. با توجه به پیشرفت روزافزون فناوری در تولید پهپاد، انتظار می‌رود شرکت‌های حمل‌ونقل و فروشگاه‌های آنلاین بخشی از نقل و انتقالات خود را با پهپادهای حامل راه‌اندازی کنند.

هزینه آکادمی خلبانی دل ولو چقدر است؟

آکادمی خلبانی دل ولو یک سازمان آموزشی است که توسط سازمان هواپیمایی کشوری ایتالیا (ENAC) تایید شده است. تمامی دوره ها طبق مقررات EASA برگزار می شود.