5/5 - (1 امتیاز)

بورسیه DSU ایتالیا، بورسیه استانی ایتالیا شرایط و هزینه ها

بورسیه استانی ایتالیا یا DSU نوعی کمک مالی است که در ایتالیا ایجاد می‌شود و توسط هر استان ایتالیا به دانشجویانی اعطا می‌شود که قصد ادامه تحصیل در استان مورد نظر را دارند.دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا را ندارند، می‌توانند با ارائه مدارک مالی مشخص به سازمان بورسیه استان محل تحصیل خود از این بورسیه بهره‌مند شوند.

سازمان بورسیه هر استان تقریباً در پایان خرداد ماه هر سال اطلاعیه‌ای منتشر می‌کند که در آن مدارک لازم برای اخذ بورسیه و اثبات‌های مالی ذکر شده است.در صورتی که شما نیاز به دریافت بورسیه DSU ایتالیا دارید باید به تهیه مدارک مالی خود دقت زیادی داشته باشید زیرا بر اساس این مدارک به طور کامل یا جزئی بورسیه به دانشجو تعلق می‌گیرد.

سایت اعزام دانشجو به عنوان یکی از معتبر‌ترین سایت‌هایی ارائه دهنده خدمات مهاجرتی، در صورتی که شما به دریافت بورسیه DSU ایتالیا علاقه‌مند باشید، با تجربیات بالای خود همراه شما خواهد بود.

صفر تا صد شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا

بورسیه استانی DSU ایتالیا چه هزینه‌هایی را پوشش می‌دهد؟

 • اقامت رایگان
 • غذای رایگان در سالن‌های غذاخوری دانشگاه
 • کمک به پوشش هزینه‌های اضافی (فعالیت‌های ورزشی، کتاب و غیره)
 • معافیت از شهریه دانشگاه

بورسیه DSU ایتالیا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که ابتدا در یکی از سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا (همه رشته‌ها اعم از پزشکی و غیر پزشکی) پذیرش بگیرند.

این دانشجویان سپس باید مدارکی مانند درآمد سالانه، تعداد افراد خانواده و ارزش اموال متعلق به خانواده که نشان دهنده عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی است را به دانشگاه ارسال کنند.

زمان درخواست بورسیه استانی ایتالیا چه زمانی است؟

فراخوان سالانه درخواست برای بورسیه تحصیلی DSU در ماه جولای (اوت در تابستان) در وب سایت DSU Toscana منتشر می‌شود.

برای اولین سال درخواست، رتبه‌بندی تنها درآمد سالانه خانوار را در نظر می‌گیرد، برای سال‌های بعدی، این فهرست شایستگی تحصیلی را نیز در نظر می‌گیرد.

شرایط لازم برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا

سه شرط برای اخذ بورسیه استانی وجود دارد که دانشجو برای استفاده از این موقعیت کمک هزینه تحصیلی باید آن‌ها را داشته باشد:

وضعیت مالی:

برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان از سوی دانشگاه‌های دولتی، درآمد خانواده در یکی از دسته‌های مالی قرار می‌گیرد و بر اساس وضعیت مالی خانواده‌ها (نسبت)، کمک هزینه یا بورسیه اعطا می‌شود.

در صورتی که وضعیت مالی متقاضی در دسته پایین باشد به فرد بورسیه کامل تعلق می‌گیرد و با توجه به دهک‌ها از میزان بورسیه کاسته می‌شود.

داشتن شرط سنی:

دولت ایتالیا شرط سنی خاصی برای اعطای بورسیه تحصیلی خود به دانشجویان در هر مقطعی ندارد. اما برای گرفتن ویزا دقت کنید.

اگر سن شما بالاتر از سطح تحصیلی شما باشد، شانس گرفتن ویزا کمتر می‌شود و باید سوابق تحصیلی خود را توجیه کنید.

داشتن مدرک زبان:

داشتن مدرک زبان در رشته تحصیلی مورد نظر مهمترین شرط بورسیه استانی ایتالیا می‌باشد. بسته به اینکه رشته تحصیلی مورد نظر شما به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تدریس می‌شود، باید مدرک زبان انگلیسی (آیلتس ۶ یا ۶. ۵) یا ایتالیایی (گواهی B۲) را دریافت کنید.

اعزام دانشجو به ایتالیا

پذیرش از دانشگاه ایتالیا:

برای درخواست این بورسیه ابتدا باید از دانشگاه دولتی ایتالیا پذیرش بگیرید تا بتوانید برای این بورسیه اقدام کنید. در صورت هرگونه سوال یا مشکل پیشنهاد می‌کنیم از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

نکته مهم:

با توجه به استانی بودن این بورسیه معمولاً یک سری شرایط این بورسیه برای همه استان‌ها مشترک است، اما هر استانی شرایط خاص خود را دارد.

در نتیجه ابتدا باید از دانشگاه پذیرش بگیرید و سپس در اینترنت جستجو کنید تا از شرایط و جزئیات دقیق بورسیه استان دانشگاه خود مطلع شوید.

اطلاعیه‌های هر استان به صورت سالانه منتشر می‌شود و لازم است قبل از درخواست بورسیه، اطلاعیه استان مربوط به دانشگاه خود را به طور کامل مطالعه کنید. البته اگر شما با سایت اعزام دانشجو همکاری داشته باشید، تمامی این مراحل بر عهده این سایت خواهد بود.

بورسیه ایتالیا

روند درخواست برای بورسیه DSU ایتالیا چگونه است؟

به طور خلاصه برای درخواست بورسیه DSU ایتالیا باید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید پذیرش از یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا به صورت خود فاندینگ دریافت کنید (پرداخت شهریه به عهده دانشجو می‌باشد).برای این امر لازم است به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و اطلاعیه‌های دانشگاه‌ها را که معمولاً در قسمت نحوه درخواست سایت دانشگاه قرار می‌گیرد، مطالعه نمایید.
 • مدارک و شرایط لازم را ارائه و در سایت دانشگاه اقدام نمایید.
 •  پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، باید به سفارت ایتالیا رفته و برای ویزا اقدام کنید.
 •  قبل از سفر به ایتالیا لازم است، در سایت دفتر استانی بورسیه دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید پیش ثبت نام انجام دهید و پس از اخذ ویزا و سفر به ایتالیا مدارک خود را به اداره بورسیه استان ارسال نمایید.
 •  برای درخواست بورسیه باید با توجه به استان دانشگاهی که از آن دریافت کرده‌اید، از طریق سایت خود دانشگاه یا سایت مخصوص مربوط به آن استان، ثبت نام و مدارک بورسیه استانی را ارسال کنید.

در صورت هرگونه مشکل از مشاوران سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

نتایج درخواست بورسیه استانی ایتالیا کی و کجا منتشر می‌شود؟

موسسه DSU (Diritto allo Studio Universitario) یک لیست رتبه‌بندی واحد شامل دانشجویان خارجی و داخلی ارائه می‌دهد، لیست‌های رتبه‌بندی موقت معمولاً تا پایان سپتامبر هر سال تأیید می‌شوند.

همچنین رتبه‌بندی نهایی معمولاً تا پایان نوامبر هر سال تأیید می‌شود و شما می‌توانید نتایج تخصیص کمک‌های مالی را در سایت www.dsu.toscana.it مشاهده کنید.

البته این نتایج در حساب شخصی دانشجویان در دسترس خواهد بود و شما باید به این سایت از قبل دسترسی داشته باشید، قابل ذکر است که هیچ گونه ارتباط کتبی شخصی در مورد نتایج با متقاضیان انجام نمی‌شود.

بورسیه استانی DSU ایتالیا چقدر است؟

به طور کلی دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند می‌توانند بین ۲۰۰۰ تا ۵۲۰۰ یورو در سال بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

در مورد بورسیه استانی DSU ایتالیا می‌توانیم به هزینه‌های اقامت دانشجویی رایگان، غذای رایگان برای دانشجویان داخل دانشگاه، شهریه رایگان برای دانشجویان، کمک هزینه برای فعالیت‌های ورزشی، خرید کتاب و… اشاره داشته باشیم.

برای دریافت بورسیه تحصیلی باید روند خاصی را دنبال کنید. تاریخ درخواست از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. از آنجایی که درخواست بورسیه فرآیندی حساس است، توصیه می‌کنیم از پشتیبانی سایت اعزام دانشجو بهره‌مند شوید.

قابل ذکر است که بورسیه دولتی برای پوشش بخشی از هزینه‌های سالانه شما کافی است. اگرچه هزینه زندگی سالانه یک دانشجو در ایتالیا بر اساس شهر و منطقه متفاوت است، اما حدود ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو تخمین‌زده می‌شود.

به همین دلیل است که به دانشجویان توصیه می‌شود طوری رفتار کنند که گویی هیچ بورسیه‌ای برای تأمین مالی تحصیل خود در ایتالیا اعطا نمی‌شود و برنامه‌ریزی مالی دقیقی داشته باشند.

در صورت هرگونه مشکل در دریافت بورسیه DSU ایتالیا یا نیاز به مشاوره می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

صفر تا صد بورسیه IYT ایتالیا

معرفی دانشگاه‌هایی که بورسیه DSU ایتالیا می‌دهند

در این بخش، برخی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا که به دانشجویان داخلی و بین‌المللی بورسیه دولتی ارائه می‌دهند، معرفی می‌شوند.

 1. دانشگاه میلان
 2. پلی تکنیک دی میلانو
 3. دانشگاه تورین دانشگاه تورین
 4. پلی تکنیک دی تورینو
 5. دانشگاه بولونیا
 6. دانشگاه پادووا
 7. دانشگاه پیزا دانشگاه پیزا
 8. دانشگاه سینا

مدارک مالی برای دریافت بورسیه DSU ایتالیا چیست؟

ترجمه و اسکن فرم حقوقی سرپرست خانوار یا دانشجو (در صورتی که دانشجو سرپرست خانوار باشد)

اسکن و ترجمه اجاره نامه سرپرست خانواده

ترجمه مدارک شناسایی مانند شناسنامه دانش‌آموز

گواهی بانکی اموال و دارایی سرپرستان خانوار از بانک مرکزی

کمک هزینه تحصیلی استانی ایتالیا چقدر است؟

پس از گذراندن مرحله اول و ارائه مدارک دریافت بورسیه، مبلغ بورسیه به حساب شما واریز خواهد شد. مبلغ تقریبی ۵۲۰۰ یورو در سال است (با توجه به شرایط هر استان متفاوت است) که بخش زیادی از هزینه‌های آموزشی مانند تخفیف یا پرداخت ۱۰ تا ۹۰ درصد شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و غذا را پوشش می‌دهد.

شرایط بورسیه تحصیلی DSU چیست؟

به منظور بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی DSU؛

درآمد خانواده شما باید کمتر از ۲۳۰۰۰ یورو در سال باشد.

درخواست و سایر فرآیند‌ها باید در زمان مشخص شده تکمیل و ارسال شود.

برای ادامه بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی در سال‌های بعد، اثبات شایستگی و برتری تحصیلی ضروری است.

شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور

متقاضیان بورسیه تحصیلی DSU باید:

برای همان سال برنامه خود از سایر موسسات بورسیه دریافت نکنید.

در یک برنامه پاره وقت ثبت نام نکنید.

به عنوان دانش‌آموز در سطح برنامه‌ای که قبلاً شرکت کرده‌اند ثبت نام نکنید.

الزامات دریافت بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

الزام مورد نیاز برای دریافت بورسیه، گذراندن واحد‌های درسی ترم جاری می‌باشد. در صورتی که دانشجو نتواند برخی از واحد‌های دانشگاهی خود را بگذراند، این کمک هزینه توسط دانشگاه قطع می‌شود و دانشجو ملزم به پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود خواهد بود.

تعداد واحد‌های تحصیلی در ایتالیا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، اما به طور کلی بین ۲۰ تا ۳۵ واحد تحصیلی است.نکته مهم دیگر این است که برخلاف تصور عموم، دانشجو پس از اتمام تحصیل می‌تواند به هر کشور دیگری مهاجرت کند و برای این هزینه‌ها تعهدی به دولت ایتالیا نخواهد داشت.

پرداخت اولین قسط بورسیه استانی ایتالیا ۲-۳ ماه پس از شروع تحصیل انجام می‌شود. بنابراین دانشجویان باید مبلغی را برای ماه‌های اول تحصیل در نظر بگیرند. هزینه‌های زندگی اعم از غذا، مسکن و… در شهر‌های مختلف متفاوت است و مهمترین تفاوت آن در هزینه اجاره مسکن است.

به عنوان مثال هزینه مسکن در شهر‌هایی که از این نظر ارزانتر هستند مانند جنوا، باری، تورین و غیره می‌تواند به ۶۰۰-۵۰۰ یورو در ماه برسد و برای شهر‌های گران‌تر مانند میلان تا ۹۰۰-۸۰۰ تعیین می‌شود. بنابراین دانشجویان برای سال اول تحصیل در ایتالیا باید مبلغی در حدود ۲۰۰۰-۳۰۰۰ یورو را با خود به این کشور ببرند.

زمان پرداخت بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟

تاریخ ارسال درخواست و میزان بورسیه استانی در ایتالیا در هر دانشگاهی متفاوت است و هر دانشگاه نمودار پرداخت خود را دارد. می‌توان گفت واریز هزینه کمک تحصیلی به حساب شخصی دانشجویان با ۲۰ هفته تاخیر از شروع ترم تحصیلی همراه است.

برای دریافت هزینه‌های تحصیلی، دانشجویان باید درخواست خود را ارسال کرده و مدارک مورد نیاز را بین سپتامبر تا اکتبر ارسال کنند تا واجد شرایط دریافت بورسیه استانی ایتالیا شوند.

زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا چه زمانی است؟

زمان ثبت نام برای بورسیه استانی ایتالیا (DSU) تنها یک بار در سال در ترم اول سال تحصیلی. معمولاً برای ثبت نام است. با ارائه درخواست دریافت بورسیه استانی ایتالیا، دانشجویان متقاضی می‌توانند از اواخر تیرماه (اول مرداد) تا پایان شهریور (پایان شهریور) اقدام کنند. برای آشنایی بیشتر با جزئیات این بورسیه می‌توانید به سایت اعزام دانشجو مراجعه کنید.

زمان اعلام نتایج بورسیه چه زمانی است؟

به طور متوسط ​​دو ماه پس از شروع کلاس‌ها، نتایج بورس مشخص است و شما نمی‌توانید زودتر یا قبل از این زمان از نتیجه بورس مطلع شوید.

برای مراجعه به سفارت ایتالیا چه مدارکی لازم است؟

ترجمه رسمی سوابق تحصیلی ایتالیایی

مدرک زبان، آیلتس ۶ یا تافل ۷۸ یا بالاتر

نامه پذیرش از دانشگاه

گواهی تمکن مالی که ۶ هزار یورو در هر سال تحصیلی در ایتالیا می‌باشد.

ترجمه رسمی شناسنامه ایتالیایی

توجه:

با توجه به اینکه پس از ورود به ایتالیا برای بورسیه استانی اقدام می‌کنید و در زمان مصاحبه سفارت بورسیه دریافت نمی‌کنید، ارائه گواهی تمکن مالی در حدود ۶ هزار یورو الزامی است.

همچنین می‌توانید صورت حساب بانکی سه ماه گذشته را به زبان انگلیسی به نام دانش‌آموز یا یکی از والدین داشته باشید. (پیوست آن، شناسنامه صاحب حساب، ترجمه شده به ایتالیایی یا انگلیسی) و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده (قرارداد کار، بیمه تامین اجتماعی، اعلام درآمد) را ارائه دهید.

سوالات متداول

آیا برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا داشتن رزومه علمی و پژوهشی قوی و مقالات علمی مانند ISI و… ضروری است؟

خیر برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا نیازی به داشتن مقالات علمی و رزومه علمی یا کاری نیست و تنها با ارائه مدارک مالی مربوط به سرپرست خانواده و شرایط زندگی و زندگی می‌توانید از بورسیه بهره‌مند شوید.

بورسیه استانی برای دانشگاه‌های دولتی ایتالیا هست یا شامل دانشگاه‌های خصوصی هم میشه؟

بورسیه استانی فقط برای دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در دسترس است.

مدارک بورسیه استانی به چه زبانی ترجمه شود؟

لازم به ذکر است مدارک مورد نیاز برای بورسیه استانی باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود.

آیا می‌توان مادر را نیز به عنوان سرپرست خانواده معرفی کرد؟

بله، اما در صورت معرفی مادر به عنوان قیم، باید مدارکی از قبیل طلاق، زندگی جداگانه، بیکاری یا از کارافتادگی پدر ارائه شود.