5/5 - (1 امتیاز)

بورسیه دولتی ایتالیا

بورسیه دولتی ایتالیا، شرایط دریافت بورسیه به همراه مدارک لازم

اکثر دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارند، برای بورسیه دولتی ایتالیا اقدام می‌کنند. ایتالیا یکی از زیباترین کشور‌های جهان است و سالانه میلیون‌ها گردشگر برای گذراندن تعطیلات به ایتالیا سفر می‌کنند.

دولت و دانشگاه‌های ایتالیا برای دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند، این بورسیه‌ها شامل هزینه تحصیل، خوابگاه و غذای دانشجویان می‌باشد. اگر شما نیز علاقه‌مند به ادامه تحصیل و اخذ اقامت دائم این کشور هستید، می‌توانید با کمک سایت رسمی اعزام دانشجو از بورسیه دولتی و تحصیلی این کشور بهره‌مند شوید.

اعزام دانشجو به ایتالیا

بورسیه دولتی ایتالیا

ایتالیا یکی از کشور‌های اروپایی است که دارای دانشگاه‌های معتبر جهان می‌باشد. هر ساله دانشجویان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای ادامه تحصیل و گذراندن دوره‌های تخصصی به ایتالیا ‌می‌روند.

از دیگر مزایای تحصیل در ایتالیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است. همچنین علاوه بر بورسیه دولتی ایتالیا دانشجویان بین‌المللی در این کشور می‌توانند از کمک‌های مالی مشابه دانشجویان مهاجرت استفاده کنند. اگر شما نیز به تحصیل در ایتالیا علاقه‌مند هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه بهره ببرید.

 

چرا تحصیل در ایتالیا؟

ایتالیا یکی از بهترین کشور‌ها برای دانشجویانی است که به دنبال مکانی شگفت‌انگیز برای تحصیل هستند، زیرا دانشگاه‌های ایتالیا فرصت‌های زیادی را برای دانشجویان پس از تحصیل فراهم می‌کنند.

همچنین ایتالیا دارای تاریخ باشکوه و فرهنگ‌های متنوع و غذا‌های فوق‌العاده است که زندگی در این کشور را بسیار هیجان انگیزتر می‌کند.

 

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • ایتالیا دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد که دانشجو می‌تواند آن‌ها را انتخاب کند.
 • دانشجویان می‌توانند زبان ایتالیایی را در سطح بسیار بالایی بیاموزند که یکی از مزیت‌های یافتن شغل مناسب پس از فارغ التحصیلی می‌باشد.
 • دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنند.
 • اکثر دانشگاه‌ها با هزینه ۳۰۰-۴۰۰ یورو در ماه برای دانشجویان خود خوابگاه تهیه می‌کنند.
 • دانشجویان بین‌المللی می‌توانند آزادانه به اروپا سفر کنند و از کمک هزینه‌ها نیز بهره‌مند شوند.
 • اگر نتوانستید بورسیه بگیرید، نگران نباشید. چون دانشگاه‌های ایتالیا بسیار ارزان و مقرون به صرفه هستند.
 • دانشجویان پس از فارغ التحصیلی مجاز به تمدید ویزای خود می‌باشند.
 • دانشجویان در حین تحصیل مجاز به کار پاره وقت خواهند بود. همچنین به طور متوسط ​​یک کار پاره وقت ساعتی ۱۰ یورو حقوق می‌گیرد.
 • موسسات مهاجرتی معتبری همچون سایت اعزام دانشجو در زمینه دریافت بورسیه ایتالیا به شما کمک خواهد کرد.

 

پنج بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی

۱- بورسیه دانشگاه بولونیا

اولین دانشگاه ایتالیایی در لیست ما برای بورسیه دولتی ایتالیا، دانشگاه بولونیا است. زیرا بولونیا یکی از شگفت انگیزترین شهر‌های ایتالیا می‌باشد و دانشگاه‌های معتبری در آن بنا شده است.

این شهر تاریخی غنی دارد و مرکز شهر قدیمی مملو از ساختمان‌های شگفت‌انگیزی است که قدمت آن به دوره روم می‌رسد. دانشگاه بولونیا بورسیه‌هایی به ارزش ۱۱۰۰۰۰ یورو به دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهد.

 

۲- بورسیه دولت ایتالیا

دومین مورد، بورسیه دولت ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است. این بورسیه از طریق وزارت امور خارجه اعطا می‌شود و هدف از این بورسیه فراهم آوردن شرایط برای تحصیل دانشجویان غیر ایتالیایی در دانشگاه‌های این کشور می‌باشد.

این بورسیه شامل شهریه دانشگاه، بیمه درمانی و همچنین کمک هزینه زندگی به مبلغ ۹۰۰ یورو در ماه است و تا پایان تحصیل و اقامت شما در ایتالیا آمده خواهد داشت.

 

۳- بورسیه دانشگاه بوکونی ایتالیا

بورسیه تحصیلی این دانشگاه برای دانشجویان غیر ایتالیایی در حال تحصیل در سال اول لیسانس و فوق لیسانس برای تاریخ سال تحصیلی ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ قابل دسترس است.

این بورسیه شامل هزینه‌های دانشگاه به ارزش ۱۲۰۰۰ یورو در سال می‌باشد، همچین بورسیه تحصیلات تکمیلی شامل هزینه‌های دانشگاه به ارزش ۱۳۰۰۰ یورو در سال است.

لازم به ذکر است که به دلیل کمک‌های مالی بالا به افراد انتخابی در این بورسیه، تعداد متقاضیان پذیرفته شده بسیار اندک است. اگر شما نیز مایل به دریافت این بورسیه عالی هستید، سایت اعزام دانشجو همراه شما می‌باشد.

صفر تا صد بورسیه IYT ایتالیا

۴- بورسیه دانشگاه پادوا ایتالیا

پادوا به دلیل تاریخ غنی و جذابش یکی از محبوب‌ترین شهر‌ها در بین گردشگران است. در حال حاضر این شهر یکی از بهترین شهر‌های ایتالیا است که دانشجویان می‌توانند در آن تحصیلات عالی داشته باشند.

دانشگاه پادوا برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه ارائه می‌کند، این بورسیه‌ها برای ادامه تحصیل به دانشجویان کم درآمد ایتالیایی و خارجی با سوابق تحصیلی عالی تعلق می‌گیرد.

 

۵- بورسیه بین‌المللی Politecnico di torino

آخرین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در لیست ما توسط Politecnico di Torino اعطا می‌شود.

هدف از این بورسیه جذب آن دسته از دانشجویان خارجی است که علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های مهندسی و معماری هستند.

یکی از مزایای دریافت این بورسیه، بهره‌مندی از تحصیلات دانشگاهی رایگان است، اگر شما نیز علاقه‌مند به دریافت این بورسیه هستید، سایت اعزام دانشجو همراه شما می‌باشد.

 

شرایط تحصیل در ایتالیا

داشتن شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا بسیار مهم است، شهروندان اروپایی و غیر اروپایی مقیم ایتالیا مستقیماً وارد دانشگاه می‌شوند.

اما دانشجویانی که مجوز اقامت ندارند باید از طریق سفارت اقدام کنند، سفارت مدارک آن‌ها را به دانشگاهی که انتخاب کرده‌اند و از آنجا پذیرش کرده‌اند ارسال می‌کند. در صورتی که در انجام هر کدام از مراحل مورد نظر با مشکل روبرو هستید، می‌توانید از مشاوره سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

برای دانشجو‌های غیر ایتالیایی که مقیم این کشور نیستند، سفارت ایتالیا در مرحله اول شرایط اخذ ویزای تحصیلی آن‌ها را بررسی می‌کند و در صورت تایید قانونی شرایط متقاضیان، مراحل بعدی ادامه خواهد داشت. همچنین لازم به ذکر است که متقاضیان باید مدارک خود را به زبان ایتالیایی ترجمه کنند.

 

شرایط استثنایی دریافت بورسیه دولتی ایتالیا

در این قسمت قصد داریم شرایطی را به شما معرفی کنیم که دریافت بورسیه دولتی ایتالیا را برای شما راحت می‌کند. برای مثال مدارکی که به متقاضی در کسب امتیاز برای دریافت بورسیه ایتالیا و افزایش شانس وی برای دریافت بورسیه ایتالیا کمک می‌کند به شرح زیر است:

 • پدر یا مادر متقاضی در قید حیات نباشند، یا والدین دانش‌آموز دارای معلولیت خاصی هستند، ذکر این مشکل شانس فرد را افزایش می‌دهد.
 • اگر با مدارک ثابت کنند که سایر اعضای خانواده هم دانشجو هستند و در کشور دیگری مشغول به تحصیل هستند، به راحتی می‌تواند بورسیه دولتی ایتالیا را دریافت کند.
 • در صورتی که خواهر یا برادر زیر هفت سال دارید و پدر و مادر شما هر دو شاغل هستند، این کودک در غیاب پدر و مادر تنها در خانه می‌ماند، در گرفتن بورسیه شما به دلیل شرایط زندگی سخت موثر خواهد بود. در صورتی که قصد استفاده از شرایط استثنایی دریافت بورسیه ایتالیا را دارید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

بورسیه دولتی ایتالیا

محدودیت سنی برای بورسیه دولتی ایتالیا:

محدودیت سنی شانس گرفتن بورسیه تحصیلی در ایتالیا را نیز در نظر داشته باشید، حداکثر سن برای دریافت این بورسیه تحصیلی در ایتالیا ۳۵ سال است.

علاوه بر این، این بورسیه به افرادی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند تعلق نمی‌گیرد. همچنین برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا بورسیه تحصیلی وجود دارد.

موسسات مجاز برای اعزام دانشجو به ترکیه

نکات مهم برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

ارائه مدرک تحصیلی قبل از وقت سفارت

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر متقاضی فارغ التحصیل نشده و در ترم آخر تحصیل می‌کند، امکان پذیرش وجود دارد اما باید قبل از وقت سفارت مدرک خود را ارائه کند.

 

امکان بهره‌مندی از یک بورسیه

توجه داشته باشید که فرد تنها مجاز به استفاده و اخذ یکی از ویزای بورسیه دانشگاهی یا استانی است و امکان بهره‌مندی دانشجو از هر دو نوع بورسیه به صورت همزمان وجود ندارد.

 

با دریافت بورسیه متعهد به گذراندن واحد‌های درسی هستید.

شاید به نظر می‌رسد اخذ بورسیه استانی دولت ایتالیا کار سختی نیست، اما متقاضی با دریافت این بورسیه متعهد به گذراندن تعداد واحد در سال می‌باشد.

از دی ماه درستون رو شروع خواهد شد و مقدار واحد درسی رو باید در شش ماه بگذرونید که قطعاً سخت است، اما باید به این موضوع دقت داشته باشید که پذیرش در مقطع کارشناسی فقط یک بار در سال امکان‌پذیر است و این تنها شانس شما می‌باشد.

 

پرداخت هزینه ترم اول توسط خود دانشجو

اخذ بورسیه ایتالیا برای متقاضیانی که در ماه سپتامبر وارد می‌شوند بر خلاف کسانی که در ماه ژانویه وارد می‌شوند مشخص نشده است، بنابراین فرد باید هزینه ترم اول تحصیل خود را که شامل هزینه دانشگاه، خوابگاه، هزینه رفت و آمد و… می‌شود، تهیه کند.

این هزینه حدود ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو می‌باشد و پس از دریافت بورسیه ایتالیا این هزینه‌ها در سال دوم توسط دانشگاه به حساب‌ایشان واریز می‌شود.

 

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا به سبک زندگی افراد و محل زندگی آن‌ها بستگی دارد. هزینه زندگی در شهر‌های بزرگ با هزینه‌های زندگی در شهر‌های کوچک بسیار متفاوت است.

مثلاً باید گفت که هزینه اجاره مسکن در شهر بیشتر است، اما کیفیت بالای زندگی ارزش پرداخت بیشتر را دارد. به عنوان مثال، در رم، دانشجویان حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه هزینه می‌کنند، در حالی که در شهر‌های دیگر ایتالیا مانند تورین، پادورا، پیزا و بولونیا، هزینه زندگی دانشجویی بین ۵۵۰ تا ۷۵۰ یورو در ماه است. در صورتی که علاقه‌مند به دریافت بورسیه تحصیلی هستید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه بهره ببرید.

 

طبقه‌بندی دانشگاه‌های ایتالیا

دانشگاه‌های دولتی با بورسیه دولتی ایتالیا:

اکثر دانشگاه‌های بزرگ ایتالیا جزء این گروه هستند، زیرا این دانشگاه توسط خود دولت تأمین می‌شوند و درصد آن‌ها نسبت به دانشگاه‌های که توسط سازمان‌های دیگر مورد تأمین هستند ۵ برابر است.

 

دانشگاه‌های که توسط سایر سازمان‌های دولتی پشتیبانی می‌شوند:

دانشگاه‌های خصوصی: دانشگاه‌های خصوصی که به طور رسمی مورد تایید برای دریافت بورسیه دولتی ایتالیا نیستند.

دانشگاه‌های آموزش عالی: این نوع دانشگاه‌ها صرفاً بر آموزش عالی تمرکز دارند و دریافت بورسیه دولتی ایتالیا در آن‌ها با درصد موفقیت پایینی برخوردار است.

 

پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا:

پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا و دریافت بورسیه دولتی بستگی به ملیت و سطح تحصیلات شما دارد. تحصیل در هر مقطع تحصیلی نیازمند شرایطی است.

به همین دلیل اگر قصد تحصیل و دریافت بورسیه دارید باید در ابتدا مشخص کنید در چه رشته‌ای می‌خواهید تحصیل کنید.

به عنوان مثال تحصیل در برخی از رشته‌ها مانند پزشکی، دامپزشکی و مهندسی معماری در برخی از دانشگاه‌ها مستلزم شرکت و قبولی در آزمون ورودی است و حتی برای برخی از رشته‌ها بورسیه تحصیلی در ایتالیا مانند پزشکی وجود ندارد.

 

مدارک دانشگاهی در ایتالیا

Laurea Triennale

این مدرک را اولین دوره مینامند که معادل لیسانس است و بعد از ۳ سال تحصیل در دانشگاه با اعطای مدرک نشان می‌دهد که می‌توانید در کشور خود یا ایتالیا تحصیلات عالی داشته باشید.

پذیرش در این مرحله در دانشگاه‌های مختلف ممکن است، رایگان باشد یا نیاز به آزمون ورودی داشته باشد. علاوه بر این، باید به زبان ایتالیایی در این مرحله تسلط کافی داشته باشید. طبق تحقیقات سایت اعزام دانشجو دریافت بورسیه دولتی ایتالیا در این مرحله نسبت به مراحل دیگر راحت‌تر است.

 

Laurea Magistrale

مدرک دوم معادل فوق لیسانس می‌باشد، برای ورود به این مقطع تحصیلی باید مدرک لیسانس مرتبط داشته باشید. اما این مدرک را نباید با مدرک کارشناسی ارشد ایتالیایی اشتباه گرفت.

کارشناسی ارشد یک واحد مطالعاتی عملی است که به مدت یک سال آموزش تخصصی می‌بینید. اما مدرک دوره دوم امکان تحصیل در مقطع دکتری را به شما می‌دهد.

همچنین در زمینه دریافت این مدرک باید به این نکته توجه کنید که برخی از رشته‌های تحصیلات تکمیلی مانند هنر و موسیقی به پنج سال تحصیل نیاز دارند.

طبق تحقیقات سایت اعزام دانشجو دریافت بورسیه دولتی ایتالیا برای این مرحله اندکی سخت است و همچنین برای بسیاری از رشته‌ها امکان‌پذیر نیست.

 

Ph. D

این مدرک معادل مدرک دکترا می‌باشد، متقاضیان در این مرحله باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. همچنین برخی از دانشگاه‌های ایتالیا برای مجاز کردن دانشجو و ارائه بورسیه دولتی ایتالیا نیاز به پروپوزال پایان‌نامه از متقاضیان دارند.

 

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا

هر دانشگاه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی ممکن است مدارک متفاوتی را از داوطلبان درخواست کند. داوطلبان جهت کسب اطلاع از مدارک لازم به سایت رسمی هر دانشگاه مراجعه و پس از مطالعه دقیق مدارک لازم نسبت به تهیه کامل مدارک اقدام نمایند. اگر زمان کافی برای انجام کار‌های مهاجرتی ندارید، می‌توانید از سایت اعزام دانشجو در این زمینه کمک بگیرید.

 

مدارک اولیه مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

 • کپی مدارک تحصیلی متقاضی
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • تکمیل فرم ثبت نام
 • یک کپی از ریز نمرات متقاضی
 • ۲ عکس
 • مدرک معتبر زبان ایتالیایی
 • ارائه مقالات و تحقیقات علمی در صورت نیاز

 

بورسیه تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

همانطور که گفته شد ارائه بورسیه دولتی ایتالیا به رشته پزشکی و دندانپزشکی ممکن نیست مگر اینکه شما در آزمون این رشته‌ها شرکت کنید و نمره بالایی به دست‌آورید.

اگر علاقه‌مند به ادامه تحصیل در گروه‌های پزشکی این کشور هستید، شرکت در آزمون سراسری که اوایل شهریور ماه برگزار می‌شود، الزامی است. این آزمون معمولاً در دبی، امارات، قبرس و یا در ایتالیا به زبان دلخواه شما ایتالیایی یا انگلیسی برگزار می‌شود.

اگر زبان انگلیسی را انتخاب می‌کنید، باید نمره آیلتس ۵. ۵ یا ۶ داشته باشید، در غیر این صورت باید در دوره‌های زبان ایتالیایی شرکت کنید، برای مثال باید در آزمون Esterni شرکت کنید و نمره لازم را کسب کنید.

این آزمون در بهمن ماه هر سال برگزار می‌شود و برای قبولی باید کتاب‌های اسپرسو۱ و اسپرسو۲ را مطالعه کرده و حداقل نمره ۱۶۰ از ۲۰۰ را کسب کنید.

لازم به ذکر است که ممکن است تعداد متقاضیان ثبت نام در آزمون پزشکی ایتالیا در سال بیش از ۶۰۰ نفر نباشد، اما این آزمون بسیار رقابتی بوده و موفقیت در آن با مشکلاتی همراه است.

بورسیه تحصیل داروسازی در ایتالیا

برای شرکت در برنامه‌های داروسازی، شرکت در آزمون جزء برنامه‌های متقاضی محسوب می‌شود. در حالی که برخی از آزمون‌ها انتخابی و برخی از آن‌ها رقابتی هستند، افراد می‌توانند در رشته‌هایی مانند پزشکی، جراحی، دامپزشکی یا رشته‌های مرتبط با سلامت تحصیل کنند.

به یاد داشته باشید که سایر موارد زمانی داوطلبانه است که افراد با هدف دسترسی به گرایش‌های علمی وارد این حوزه می‌شوند. همچنین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا نیز با استقبال خوبی مواجه شده است اما داروسازی با رقابت بسیار شدید مواجه بوده و شما حتماً باید در آزمون TOLC شرکت کنید تا بتوانید قبولی و بورسیه تحصیلی داروسازی را به دست‌آورید.

شهروندان غیر اروپایی و مقیم خارج از کشور که قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارند باید به خاطر داشته باشند که افراد باید به سفارت یا کنسولگری ایتالیا مراجعه کنند، زیرا این یک فرآیند پیش از درخواست است. در صورتی که در هر کدام از مراحل دریافت بورسیه تحصیلی با مشکل مواجه هستید، سایت اعزام دانشجو همراه شما خواهد بود.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی در رشته داروسازی در ایتالیا

 1.  دیپلم دبیرستان؛ مدرک باید به زبان ایتالیایی باشد. زبان رسمی و اداری کشور مقصد باید ترجمه شود. این سند باید توسط کلیه مراجع ذیربط بررسی و اعتبار و ارزش آن مورد ارزیابی قرار گیرد. این فرآیند توسط سفارت ایتالیا انجام می‌شود.
 2.  ارائه مدرکی که نشان دهنده توانایی شما برای تحصیل در کشور مقصد باشد.
 3.  ارائه کد مالیاتی (کد فی مقیاس)
 4.  تکمیل فرم A؛ برای افراد غیر اروپایی و شهروندان مقیم خارج از کشور
 5. ارائه پاسپورت معتبر
 6.  ارائه مجوز اقامت معتبر (permesso di soggiorno) برای شهروندان غیر اروپایی
 7. گواهی ثبت نام دانشگاه به همراه لیست امتحانات و یا ارائه گواهی تحصیلات متوسطه به موسسات آموزش عالی و در صورتی که سیستم آموزشی بومی شما کمتر از ۱۲ سال باشد.

سوالات متداول

آیا سطح تحصیلات تاثیری در دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا دارد؟

هیچ محدودیتی در سطح تحصیلات و حداقل معدل برای بورسیه وجود ندارد. بنابراین امکان درخواست و درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا در تمامی مقاطع تحصیلی وجود دارد.

شرایط سنی برای بورسیه تحصیلی ایتالیا چیست؟

در برنامه بورسیه تحصیلی ایتالیا 2023 و بورسیه استانی ایتالیا، در گزارش های منتشر شده توسط دانشگاه و لیست مدارک مورد نیاز، هیچ اشاره ای به اهمیت سن و محدودیت سنی برای دریافت بورسیه نشده است.

هدف از ارائه بورسیه تحصیلی در ایتالیا چیست؟

سیستم آموزشی ایتالیا بر این باور است که بر اساس قوانین مؤثر، همه اقشار جامعه باید فرصت و شرایط تحصیل پس از متوسطه را داشته باشند.

آیا تحصیل در ایتالیا با بورسیه تحصیلی برای دانشجویان اجبار یا محدودیت ایجاد می کند؟

اکثر دانشجویان فکر می کنند که با دریافت بورسیه تحصیلی، تعهدی در قبال دولت ایتالیا برای ارائه خدمات به این کشور خواهند داشت. اما باید به این نکته اشاره کنیم که این تصور اشتباهی است و دانشجو هیچ تعهدی نخواهد داشت.