5/5 - (2 امتیاز)

تحصیل رشته داروسازی در ترکیه، شرایط ، مدارک و هزینه ها

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در خارج از کشور از جمله اهدافی است که افراد بسیاری برای دست یابی به آن تلاش می کنند.  در این میان داروسازی در ترکیه یکی از رشته های محبوب می باشد.

در کشور ایران سالانه هزاران داوطلب خود را برای آزمون کنکور و ورود به دانشگاه در رشته دلخواهشان آماده می کنند. یکی از رشته های پرطرفدار این آزمون رشته علوم تجربی است  ک تعداد شرکت کننده های این رشته در کنکور هر ساله نزدیک به یک میلیون نفر می باشد.

افراد شرکت کننده در گروه آزمایشی تجربی به دنبال کسب رتبه خوب و قبولی در یکی از چند رشته تاپ و پر درامد آن می باشند. این رشته ها شامل پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و رشته های پیراپزشکی هستند. داروسازی به عنوان یکی از سه رشته برتر این گروه از متقاضیان زیادی برخوردار است.

رشته داروسازی همان گونه که از نام آن پیداست رشته مربوط به تولید دارو است. داروساز باید چگونگی ترکیب دارو و مقابله و ساخت آن و بررسی وضعیت دارو در بدن موجوادت زنده خصوصا انسان را بداند و بحران های مربوط به بیماری را کنترل کند.

تحصیل در این رشته مفید و پر درامد نیازمند تلاش فراوان است. علاقه مندان به رشته دارو سازی می توانند در کشور های خارجی نیز به تحصیل در این رشته بپردازند. از این رو سالانه افراد زیادی دانشکاه های معتبر در کشور های خارجی را برای تحصیل در داروسازی انتخاب می کنند.

با توجه به شرایط مناسب تحصیل در کشور ترکیه و وجود دانشگاه های مطرح و برتر در این کشور و هزینه های پایین آن تحصیل در رشته داروسازی در این کشور با استقبال زیادی از سوی افراد خارجی خصوصا ایرانیان روبه رو شده است.

در این مقاله تمامی اطلاعاتی لازم در این زمینه مانند شرایط، مدارک و هزینه های تحصیل در رشته دارو سازی در دانشگاه های کشور ترکیه را برای شما عنوان کرده ایم تا انتهای این مطلب با ما باشید.

 

داروسازی در ترکیه

این رشته تحصیلی محبوب در بسیاری از دانشگاه های ترکیه ارائه شده است. دانشجویان زیادی منقاضی تحصیل در رشته داروسازی در این کشور هستند. تحصیل در ترکیه مزایای بسیاری به همراه دارد و همین امر موجب رقابت برای اخذ پذیرش در این کشور شده است.

درباره تحصیل در رشته داروسازی لازم است بدانید که مقاطع این رشته در ترکیه به صورت پیوسته نبوده و مانند بسیاری از رشته های دیگر این دانشگاه ها این دانشجویان ابتدا مدرک کارشناسی خود را دریافت خواهند کرد و سپس می توانند در مقاطع بالاتر فوق لیسانس و دکتری این رشته تحصیل کنند.

زبان های تحصیلی این رشته در کشور ترکیه انگلیسی و ترکی استانبولی است و لازم است دانشجویان به یکی از این دو زبان تسلط داشته باشند. تحصیل در این رشته شامل یک دوره ۵ سال است. دروس ارائه شده در این رشته شامل:

 

 • شیمی تحلیلی
 •  تاریخچه و اصطلاحات دارویی
 •  فناوری اطلاعات پایه
 •  شیمی آلی
 •  علوم پایه دارویی
 •  شیمی دارویی
 •  داروسازی و علوم پایه پزشکی
 •  فناوری دارویی
 • مواد اولیه دارویی
 • بیوشیمی بالینی

 

برخی دیگر از دروس و آموزش های این رشته مربوط به علم پزشکی و اخلاقی داروخانه و کمک های اولیه می باشد. این آموزش ها جزء آموزش های پایه دانشجویان می باشد.

 

پزشکی در ترکیه

 

شرایط پذیرش دانشجو رشته داروسازی در ترکیه

 

در دانشگاه های ترکیه برخلاف دانشگاه های ایران که یک آزمون جامع به نام کنکور برگزار می کند هیچ آزمون سراسری برای ورود دانشجویان وجود ندارد. ورود این دانشجویان به دانشگاه در ترکیه از طریق چهار روش صورت می گیرد. این شرایط پذیرش برای تمامی رشته های تحصیلی این دانشگاه ها وجود داشته و فقط مربوط به رشته داروسازی نیست. این چهار روش شامل:

 آزمون YOS: این آزمون یکی از تست های مهم وردودی دانشگاه های ترکیه است که در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول سوالات مربوط به ریاضی، هندسه و تست هوش مطرح و در مرحله دوم مهارت زبان ترکی مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آزمون به زبان های مختلفی از جمله ترکی، فارسی، عربی، انگلیسی برگزار می شود.

 

آزمون sat: این آزمون را مهم ترین آزمون دانشگاه های ترکیه میدانند که شامل دو بخش ریاضیات و زبان انگلیسی می باشد و مهارت دانشجویان در این دو سطح را مورد ارزیابی قرار می دهد. آزمون ست تنها به زبان انگلیسی برگزار می شود. تسلط کامل داوطلبین به این زبان ضرروی می باشد.

 

آزمون ALES: این آزمون نیز همانند آزمون یوس در دو مرحله صورت می گیرد. مراحل این آزمون شامل بخش اول که در آن دروس هندسه، تست هوش و ریاضی سنجیده و مرحله دوم تست های مربوط به مهارت زبان ترکی استانبولی را شامل می شود. این آزمون در طول سال دو بار برگزار می شود که تاریخ اول آن اواخر اردیبهشت ماه و تاریخ دوم اواسط آذر ماه می باشد. مدت زمان اعتبار مدرک آزمون ALES سه سال است.

 

آزمون GRE: شرکت در این آزمون ویژه دانشجویانی است که بعد از فارغ التحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالا تر را دارند. در این آزمون تمامی مهارت ها و معلومات دانشجو که در طول مقطع تحصیلی قبلی خود کسب کرده سنجیده خواهد شد. این آزمون را در سطح General و سطح subject برگزار می کنند که دارای قسمت های تحلیلی، درک واژه و محاسبات است.

 

تحصیل کارشناسی در خارج

 

مدارک لازم برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه در سال 2022

لازمه تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته در ترکیه ارائه دیپلم یکی از رشته های علوم تجربی و ریاضی است. مدارک مورد نیاز تحصیل در این رشته شامل موارد زیر است:

 •  تکمیل فرم درخواست تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه مورد نظر
 • مدرک تحصیلی دیپلم دبیرستان
 •  ارائه سوابق تحصیلی
 •  کسب نمره مورد نیاز زبان
 •  پرداخت تمامی هزینه های درخواست( بین ۳۵ تا ۱۰۰ دلار)
 •  نامه ای جهت اثبات شرایط مالی مناسب برای پرداخت هزینه های تحصیلی در طول دوره تحصیل در این رشته
 •  زمان ارائه مدارک اول مرداد ماه می باشد

 

مدارک بالا جهت پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی داروسازی است و مدارک لازم جهت ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شامل:

 •  تکمیل فرم درخواست برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و یا دکترا
 •  ارائه مدرک فارغ التحصیلی در مقطع قبلی
 •  بیانیه ای مربوط به انگیزه و هدف ادامه این رشته در مقطع بالا تر
 •  نامه معرفی از دو استاد
 •  ارائه سوابق دوره تحصیلی
 •  برخورداری از شرایط مالی مناسب
 •  داشتن مهارت زبان و ارائه یکی از مدارک تافل و آیلتس
 • کسب نمره لازم آزمون GRE
 •  مصاحبه

بهترین دانشگاه های موجود در کشور ترکیه برای تحصیل در رشته داروسازی

دانشگاه های زیر از بهترین و معتبر ترین مراکز علمی در سطح بین الملل هستند که امکان تحصیل در رشته داروسازی در آن ها فراهم است.این دانشگاه ها شامل:

 •  دانشگاه یدی تپه
 •  دانشگاه قاضی
 •  دانشگاه آلتین باش
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه آجی بادام
 • دانشگاه آتاتورک
 •  دانشگاه استانبول
 • دانشگاه کوچ

 

دانشجویانی که پس از اتمام تحصیل خود در کشور ترکیه قصد بازگشت به کشور ایران و اشتغال را دارند لازم است در یکی از دانشگاه های استانبول، آتاتورک، آجی بادام و کوچ تحصیل کنند زیرا مدرک ارائه شده از این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

 

 دانشگاه های پزشکی ترکیه و هزینه های مربوط به تحصیل در رشته داروسازی

 

تحصیل در این رشته در دانشگاه های مختلف این کشور متفاوت است. هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها به صورت سالانه و دلار می باشد. هزینه تحصیل در رشته داروسازی به طور میانگین در دانشگاه های پزشکی کشور ترکیه در حدود ۱۵۰۰۰ دلار می باشد. کسب بورسیه های تحصیلی به دانشجویان کمک می کند تا از پرداخت این شهریه ها معاف باشند. بهترین نوع بورسیه فول فاند می باشد که با اخذ این نوع بورسیه دانشگاه هیچ هزینه ای بابت تحصیل از دانشجو دریافت نخواهد کرد. نوع دیگری از بورسیه وجود دارد که در آن دانشجو از تخفیف در هزینه های تحصیلی برخوردار می شود. این تخفیف مخصوص دانشجویانی است که از طریق آزمون های ورودی YOS و SAT به این دانشگاه ها راه پیدا کرده اند. ارائه رزومه بالا نیز در اخذ بورسیه تخفیف موثر خواهد بود.

 

درامد داروسازان کشور ترکیه

داروسازی در این کشور همانند سایر کشور ها از رشته های پردرامد است. درامد داروسازان در ترکیه بالا و به صورت ماهانه مبلغی در حدود ۱۰۲۰۰ لیر می باشد. لازم به ذکر است که این مبلغ متغییر بوده و در برخی مواقع این درامد به ۱۵۸۰۰ لیر نیز می رسد. دارو سازان در این کشور از مزایای زیادی نیز برخوردار هستند.

 

مشاوره

ایرانیان زیادی در طول سال های گذشته تا به کنون با مراجعه به موسسه اعزام دانشجو و استفاده از خدمات بی رقیب این موسسه موفق به اخذ پذیرش در رشته های مختلف تحصیلی خصوصا رشته داروسازی از دانشگاه های ترکیه و سایر کشور ها شده اند. موسسه اعزام دانشجو همواره در کنار شماست تا تمامی مراحل مهاجرت، پذیرش و اخذ اقامت در کشور ترکیه را طی کنید. می توانید با مشاوره قدم به قدم این موسسه به هدف خود جامه عمل بپوشانید.

سوالات متداول

درآمد یک داروساز به صورت میانگین در کشور ترکیه چقدر است؟

اگر شما پس از تحصیل قصد کار در کشور ترکیه را داشته باشید، می‌توان گفت درآمد یک پزشک داروساز به صورت میانگین در هر ماه ۱۵۵۰۰ لیر به صورت حداکثر و ۱۰۰۰۰ لیر به صورت حداقل است. البته قابل ذکر است که حقوق شما نه تنها در رشته داروسازی بلکه در تمامی رشته‌ها با توجه به تجربه و کارآمد بودن تعیین خواهد شد.

برای تحصیل در رشته داروسازی ترکیه چه شرایطی باید داشته باشیم؟

تحصیل در رشته داروسازی ترکیه با پزشکی تفاوت بسیار زیادی ندارد و مسلما از مهمترین شرایط پذیرش دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه می‌توانیم به شرکت در آزمون‌های YOS و Sat اشاره داشته باشیم که شما باید نمره بالایی در آنها دریافت کنید.

هزینه تحصیل در رشته داروسازی چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته داروسازی با توجه به اینکه شما در دانشگاه دولتی تحصیل می‌کند یا خصوصی تعیین خواهد شد اما به صورت میانگین می‌توان آن را در هر ماه مبلغ بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ دلار تعیین کرد.

در کشور ترکیه کدام دانشگاه برای تحصیل در رشته داروسازی مناسب است؟

اگر قصد تحصیل در رشته داروسازی ترکیه را دارید طبق اطلاعات سایت رسمی اعزام دانشجو ما دانشگاه‌های حاجت تپه، آلتین باش، آنکارا، قاضی و یدی‌ تپه به را به عنوان بهترین دانشگاه‌های داروسازی ترکیه پیشنهاد می‌کنیم.