5/5 - (1 امتیاز)
ویزای الیتالیا

انواع ویزای ایتالیا

یکی از زیباترین کشورهای اروپایی عضو شینگن ، کشور ایتالیا است. شما برای سفر به ایتالیا، به ویزای شینگن ایتالیا نیاز خواهید داشت. با دریافت این ویزا، شما مجازید به سایر کشورهای عضو شینگن سفر کنید.شما در یک بازه ۶ ماهه به مدت حداکثر ۹۰ اجازه سفر خواهید داشت. اگر قصد دارید بیش از ۹۰ روز در ایتالیا اقامت داشته باشید، باید برای دریافت ویزای ملی ایتالیا اقدام کنید.. وجود کنسولگری ایتالیا در شهر تهران، باعث شده که روند صدور ویزای شینگن ساده‌ شود.

 کشور ایتالیا جزو کشورهایی با سخت‌گیری متوسط در صدور ویزا است.

متقاضیان زیادی به دنبال کسب اطلاعات دقیق در زمینه اخذ ویزای ایتالیا، مخصوصا ویزای تحصیلی هستند. اگر شما در صدد دریافت ویزای ایتالیا هستید، با موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو در ادامه همراه شوید تا با انواع ویزای ایتالیا و شرایط دریافت هرکدام بیشتر آشنا شوید.

دریافت ویزای شینگن ایتالیا

ایرانیان و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا، سوئیس و منطقه اقتصادی اروپا، برای سفر یا مهاجرت به ایتالیا، ملزم به دریافت ویزای شنگن ایتالیا هستند.

 دو نوع ویزا در ایتالیا وجود دارد: ویزای بلندمدت و ویزای کوتاه‌مدت.

ویزای نوع C  یا کوتاه مدت ملی ایتالیا به شما امکان اقامت به مدت سه ماه یا ۹۰ روز در ایتالیا را میدهد.

ویزای نوع D یا بلندمدت ملی ایتالیا، امکان اقامت در این کشور برای بیش از ۹۰ روز را فراهم می‌کند.

ورود به ایتالیا با ویزای شینگن میتواند 3 حالت داشته باشد : یک‌بار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود. ویزای یکبار ورود یعنی درصورت خروج از منطقه شینگن، بار دیگر نمیتوانید به این منطقه ورود داشته باشید حتی اگر از مدت زمان اعتبار ویزای شما باقی مانده باشد.

پس از ورود به ایتالیا افرادی که ویزای بلندمدت ایتالیا را دریافت کرده اند، باید برای درخواست اجازه اقامت ایتالیا اقدام کنند.

برای اینکه بهتر بتوانید تشخیص دهید ویزای نوع C یا ویزای نوع D ایتالیا, کدامیک مناسب  شماست به جدول زیر توجه کنید:

ویزای بلند مدت ایتالیا نوع Dویزای کوتاه مدت ایتالیا نوع C
ویزای تحصیلی بلندمدت ایتالیاویزای توریستی ایتالیا
ویزای کاری ایتالیاویزای تجاری ایتالیا
ویزای اتحاد خانوادهویزای تحصیلی کوتاه مدت ایتالیا
ویزای سرمایه گذاری ایتالیاویزای اتحاد خانواده
ویزای ترانزیت ایتالیاویزای ترانزیت ایتالیا
ویزای درمان طولانی مدتویزای ملاقات خانواده ایتالیا
ویزای ورزشی ایتالیا 

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای ایتالیا

شما برای دریافت ویزای ایتالیا به مدارک زیر نیاز دارید :

 • فرم درخواست ویزای موردنظر را تکمیل کنید.
 • پاسپورت دارای اعتبار بالای ۹۰ روز باشد.
 • دو قطعه عکس پرسنلی زمینه سفید ۳.۵*۴ جدید
 • اسنادی که  به محل اقامت مربوط میشود.
 • دعوت نامه یا نامه پذیرش دانشگاه (درصورت وجود)
 • کپی از صفحه اول پاسپورت
 • کپی از ویزاهای قبلی و ارائه سابقه سفر
 • اجازه خروج محضری ترجمه شده
 • ترجمه مدارک تحصیلی یا شغلی (درصورت نیاز)
 • مدارک مربوط به تمکن مالی (پرینت حساب های بانکی۶ ماه اخیر)
 • ترجمه رسمی از تمام صفحات شناسنامه
 • کپی از بیمه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰۰۰۰ یورو
 • کپی از رزرو بلیت هواپیما و برنامه سفر
 • هزینه‌های درخواست ویزای ایتالیا پرداخت شود..

با توجه به نوع ویزای شما ، سفارت ایتالیا مدارک تمکن مالی موردنیاز را از شما میخواهد. تمکن مالی لازم برای ویزای شینگن بالای ۳۵۰۰ دلار آمریکا و تمکن مالی لازم برای ویزاهای بلندمدت مانند ویزای تحصیلی ایتالیا، حدود. ۶۰۰۰ یورو در سال (۵۰۰.یورو در ماه) است.

هزینه درخواست ویزای ایتالیا

با توجه به نوع ویزای درخواستی (کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت) و همچین سن و شرایط فرد متقاضی هزینه درخواست ویزای ایتالیا،متفاوت است. هزینه ویزای کوتاه مدت ایتالیا مطابق جدول زیر است:

سن متقاضیهزینه درخواست ویزا
بزرگسالان۸۰ یورو
کودکان ۶ تا ۱۲ سال۴۰ یورو
کودکان زیر ۶ سالرایگان

هزینه ویزای بلند مدت به شرح جدول زیر است:

نوع ویزاهزینه درخواست
ویزا کاری۱۱۶ یورو
ویزای سرمایه گذاری۱۱۶ یورو
ویزا ورزشی۱۱۶ یورو
 ویزای تحصیلی۵۰ یورو
ویزای پیوست به خانواده۱۱۶ یورو
ویزای درمان طولانی مدت۱۱۶ یورو

درصورت رد درخواست ویزا، هزینه دریافت شده عودت نخواهد شد.

آشنایی انواع ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا به صورت تمبر یا برچسب توسط سفارت یا کنسولگری ایتالیا در گذرنامه فرد متقاضی قرار می‌گیرد و به وی اجازه ورود و اخذ اقامت ایتالیا را می‌دهد.

انواع مختلفی از ویزا را در ادامه مقاله توضیح میدهیم.

ویزای الیتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

به دلیل سهولت دریافت برخی بورسیه‌های تحصیلی مانند بورسیه استانی ,ویزای  تحصیل در ایتالیا بسیار پرطرفدار است. در این کشور امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد و گپ تحصیلی معمولا مانعی کوتاه‌تر پیش پای متقاضیان است. برای ورود به ایتالیا با تحصیل و با توجه به طول مدت اقامت خود در این کشور، به دریافت ویزای کوتاه‌مدت یا ملی ایتالیا نیاز خواهید داشت. برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا علاوه ‌بر مدارک عمومی ذکر شده، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

نامه پذیرش از موسسه آموزشی معتبر

رزومه تحصیلی (در صورت وجود)

مدرک زبان:

آزمون آیلتس با حداقل نمره 6.5 برای تحصیل به زبان انگلیسی

آزمون تافل با حداقل نمره 81 برای تحصیل به زبان انگلیسی

مدرک زبان ایتالیایی حداقل سطح B2 برای تحصیل به زبان ایتالیایی

 

ویزاهای کاری ایتالیا

اگر برای کار در ایتالیا متقاضی هستید، برای دریافت ویزای کاری ایتالیا باید اقدام کنید. برای دریافت ویزای کار ایتالیا داشتن پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای ایتالیایی الزامی است. ایتالیا انواع مختلفی از ویزاهای کاری دارد که شامل موارد زیر است:

 • ویزاهای
 •  کار فصلی
 • کار فصلی طولانی مدت
 • خوداشتغالی
 • استخدامی با حقوق
 • تعطیلات کاری
 • تحقیقات علمی

ویزاهای کاری می‌توانند کوتاه‌مدت یا  بلند‌مدت باشند. مدارک موردنیاز بسته به نوع ویزای کاری درخواستی شما، نیز متفاوت خواهد بود. ارائه ، اسناد مرتبط با شغل موردنظرو رزومه و اثبات تمکن مالی کافی، از مدارک مهم‌ هستند

ویزای توریستی ایتالیا

متقاضیانی که قصد ورود به ایتالیا با هدف گردشگری را دارند، باید ویزای توریستی ایتالیا دریافت کنند. ویزای توریستی ایتالیا،  ۹۰ روزه است (کوتاه‌مدت). از ملزومات درخواست این ویزا ارائه برنامه کاملی از سفر خود به ایتالیا است.

اگر یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما را به ایتالیا دعوت ‌کنید، به دریافت ویزای ویزیتور ایتالیا نیاز دارید. برای دریافت این ویزا، باید دعوتنامه‌ای رسمی از میزبان در ایتالیا ارائه دهید. در دعوتنامه باید مشخصا قید شود که شما جزو اقوام یا دوستان نزدیک میزبان هستید و در تاریخ‌های مشخص شده ملاقات خواهید کرد. برای اثبات روابط خانوادگی ممکن است گواهی لازم را ارائه دهید.

کشور واتیکان، در داخل کشور ایتالیا قرار دارد و ویزای ایتالیا به شما اجازه ورود به سن مارینو و واتیکان را می‌دهد.

ویزای ترانزیت ایتالیا

برای سفر به یکی از کشورهای غیرشینگن، توقفی کوتاه‌مدت در فرودگاه یا بندرهای ایتالیا میکنید، برای این توقف شما نیاز به ویزای ترانزیت ایتالیا دارید.باید برای دریاقت آن اقدام کنید. صرفا ویزای ترانزیت برای گذر از ایتالیا استفاده می‌شود.

ویزای ترانزیت در ایتالیا دو نوع است :

 1. ویزای ترانزیت فرودگاهی۲۴ ساعت اعتبار دارد و دارنده این ویزا اجازه خروج از منطقه ترانزیت فرودگاه را نخواهد داشت
 2. ویزای ترانزیت دریایی برای سفرهای دریایی پنج روز اعتبار دارد

ویزای سرمایه‌گذاری ایتالیا

ویزای سرمایه‌گذاری ایتالیا ویزای دو ساله و قابل تمدید برای اتباع خارجی است. سرمایه‌گذاری در ایتالیا می‌تواند فرصتی طلایی برای اخذ اقامت ایتالیا باشد.

حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در ایتالیا به شرح زیر است:

سرمایه‌گذاری در بخش استارت آپ‌های نوآور : حداقل سرمایه ٢۵٠٠٠٠ یورو

سرمایه‌گذاری در سرمایه مجاز شرکت‌های ایتالیایی : حداقل سرمایه ۵٠٠٠٠٠ یورو

سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مهم اجتماعی : حداقل سرمایه ١٠٠٠٠٠٠ یورو

سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی ایتالیا : به ارزش ٢٠٠٠٠٠٠ یورو

 

ویزای تجاری ایتالیا

اگر هدف شما ، شرکت در فعالیت‌های مرتبط با تجارت و کسب و کار مانند شرکت در جلسات، بازدید، انجام معاملات تجاری، استخدام، آموزش یا موارد مشابه در ایتالیا باشد شما نیاز به دریافت ویزای تجاری ایتالیا هستید. برای دریافت این ویزا، باید برنامه سفر و دعوتنامه خود را ارائه دهید

ویزای پزشکی ایتالیا

گاهی اوقات افراد برای انجام درمان یا مراقبت‌های پزشکی تصمیم می‌گیرند که به کشورایتالیا بروند. ایتالیا ویزایی به منظور درمان صادر می‌کند. با ارائه گزارش ارجاع پزشکی، تاییده از پزشک یا بیمارستانی در ایتالیا و اثبات تمکن مالی لازم برای پوشش تمامی هزینه‌ها توسط فرد ویزای خدمات درمان پزشکی ایتالیا برای متقاضی صادر میشود.

ویزای ازدواج ایتالیا

با پیوستن یک فرد غیرایتالیایی به همسر ایتالیایی،  ویزای ازدواج ایتالیا صادر می‌شود. باید گواهی شهروندی فرد ایتالیایی و اسناد مربوط به ازدواج برای دریافت این ویزا ارائه شود.

 

ویزای پناهندگی ایتالیا

ایتالیا برای افرادی که در کشور خود جان یا مالشان در معرض تهدیدهای جدی است امکان پناهندگی میدهد.یکی از دشوار‌ترین و پر‌ریسک‌ترین راه‌های مهاجرت ، مهاجرت از طریق پناهندگی است که به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. افراد پناهنده باید ثابت کنند که واجد شرایط پناهندگی در این کشورهستند.

مصاحبه ویزای ایتالیا

برای دریافت ویزای ایتالیا ، مصاحبه سفارت حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. شما با افسر کنسولگری ایتالیا گفتگو خواهید کرد. مصاحبه کننده درمورد هدفتان از سفر به ایتالیا، نحوه تامین هزینه‌های سفر، محل اقامت و همچنین موضوعات شخصی شما از شما سؤال خواهد پرسید. سوالات را بدون تردید و صادقانه پاسخ دهید؛ سعی کنید دوستانه به نظر برسید و تصویر خوبی از خود در ذهن افسر کنسولگری ثبت کنید.

مدت زمان پردازش ویزای ایتالیا

مدت زمان پردازش ویزای ایتالیا، بستگی به نوع ویزای درخواستی شما  می‌تواند بین ۱۵ تا ۶۰ روز کاری متغیر باشد. از این رو توصیه می‌شود برای دریافت ویزای ایتالیا ، بین ۶ ماه تا حداقل ۳ هفته قبل از برنامه سفر خود اقدام کنید.

 

ریجکت ویزای ایتالیا

برچسب ویزای شینگن بر روی پاسپورت شما چسبانده خواهد شد، اگر درخواست ویزای شما پذیرفته شود. درصورتی که درخواست ویزای ایتالیای خود ریجکت شد ، دلایل رد درخواست و امکان اعتراض برای تجدیدنظر در قالب نامه‌ای به شما اعلام میشود با کمک یک وکیل ایتالیایی، . به‌ مدت ۶۰ روز فرصت دارید تا به نتیجه درخواست ویزای خود اعتراض کنید.

 

لغو ویزای ایتالیا

درصورت انجام یکی از شرایط زیر، مقامات کشور ایتالیا می‌توانند ویزای افراد را لغو کرده و آن‌ها را از خاک ایتالیا اخراج کنند:

 • مرتکب به جرم شوید
 • اطلاعات اشتباه ارائه دهید
 • قوانین ویزا را رعایت نکنید

درخواست اجازه اقامت ایتالیا

اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در کشور ایتالیا بمانید، باید پس از ورود به ایتالیا، ، برای دریافت اجازه اقامت ایتالیا اقدام کنید. باید ظرف 8 روز پس از ورود به ایتالیا این اقدام صورت پذیرد. شما با ویزای کوتا‌مدت یا  توریستی شینگن نمی‌توانید برای اجازه اقامت ایتالیا درخواست دهید

 

کارت اقامت ایتالیا حاوی یک ریزتراشه (مانند کارت ملی) است که اطلاعات شخصی شما را به‌صورت دیجیتال ذخیره می‌کند و نشان دهنده هویت شماست. توصیه می‌شود همواره کارت اقامت ایتالیایی خود را به همراه داشته باشید. برای دریافت این کارت به اداره پست صادر کننده کارت اقامت در محل زندگی خود مراجعه کرده و مراحل موردنیاز برای دریافت اجازه اقامت را انجام دهید.

 

توصیه می‌شود قبل از مهاجرت به این کشور زبان ایتالیایی خود را در حد برطرف کردن نیازهای ضروری افزایش دهید. در ایتالیا زندگی و کار به شدت به زبان ایتالیایی وابسته است.

سوالات متداول

ویزای توریستی (TOURIST VISA) ایتالیا چیست؟

اگر قصد دارید به عنوان توریست وارد ایتالیا شوید، به ویزای توریستی ایتالیا نیاز دارید. ویزای توریستی یکی از ویزای های نوع C یا شینگن است که با آن می توانید از کشورهای دیگر حوزه شینگن دیدن کنید. در نظر داشته باشید که حداکثر مدت اقامت شما در ایتالیا با این نوع ویزا 90 روز است و اقامت شما نباید بیش از 3 ماه باشد. همچنین در اخذ این نوع ویزای ایتالیا باید هدف اصلی خود را از ورود به ایتالیا به افسر مهاجرت توضیح دهید.

ویزای D ایتالیا چیست؟

اگر می خواهید بیش از 90 روز در ایتالیا بمانید، نوع D ویزایی است که باید دریافت کنید. همچنین حتما به خاطر داشته باشید که ویزای بلند مدت امکان ورود به ایتالیا را به شما می دهد. پس از آن، برای اقامت بیش از 90 روز، باید اجازه اقامت ایتالیا (permesso di soggiorno) را دریافت کنید. ویزای اقامت طولانی ایتالیا با نام های D-Visa یا National Visa نیز شناخته می شود.

آیا امکان اخذ ویزای کار ایتالیا (ویزای کاری ایتالیا) وجود دارد؟

یکی از انواع ویزای ایتالیا که بسیار مهم و پرکاربرد می باشد و در دسته ویزای اقامت طولانی مدت قرار می گیرد. برای دریافت ویزای کار در ایتالیا، باید در این کشور کار پیدا کنید و از کارفرمای خود بخواهید که از دولت مجوز کار بگیرد. مجوز کار ایتالیا Nulla Osta al lavoro نام دارد. کارفرمای شما باید برای مجوز Nulla Osta در اداره مهاجرت استانی که می خواهید کار و اقامت داشته باشید درخواست دهد.