4.5/5 - (2 امتیاز)

کار در ایتالیا

کار در ایتالیا، شرایط کاری بهترین مشاغل مورد نیاز ایتالیا

کشور ایتالیا به خاطر تاریخ، فرهنگ و غذا‌های خوبش معروف است و جای تعجب نیست که افراد زیادی از طرق مختلف مانند تحصیل یا کار در ایتالیا برای مهاجرت به ایتالیا اقدام کنند. برای ایرانیان مهاجرت کاری به ایتالیا یکی از‌ایده‌آل‌ترین راه‌های مهاجرت و در واقع ارزان‌ترین راه‌ها محسوب می‌شود.

سایت اعزام دانشجو یکی از معتبر ترین سایت ها در این زمین است که در زمینه مهاجرت به منظور ارتقای دانش شما در زمینه مهاجرت و کار در ایتالیا این مقاله را به شما تقدیم می‌کند. در صورت نیاز به اطلاعات تخصصی بیشتر و یا بررسی شرایط مهاجرت خود کافیست با مراجعه به سایت اعزام دانشجو اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

 

قوانین کار و اخذ ویزای کار در ایتالیا

تعداد شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد کار در ایتالیا را دارند در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است، برخی از آن‌ها به عنوان مهاجران ماهر و برخی دیگر بر اساس مجوز‌های اشتغال موقت به این کشور نقل مکان می‌کنند،صرف نظر از نوع قرارداد کاری که توسط یک شهروند خارجی و یک شرکت ایتالیایی منعقد شده است، مجوز کار الزامی است.

اکثر اوقات این نوع مجوز‌ها باید توسط کارفرما اخذ شود. بیشتر مجوز‌های کار در ایتالیا برای مدت حداقل ۳ ماه است و حداکثر مدت این نوع مجوز کار ۲ سال است که قابل تمدید است.

مجوز کار فصلی در زمینه‌های کشاورزی و گردشگری وجود دارد. این بدان معناست که یک شرکت ایتالیایی که در یکی از این دو صنعت کار می‌کند می‌تواند پرسنل خارجی را با ویزای کار فصلی استخدام کند.

برای این کار شرکت باید درخواست خود را به وزارت کشور ارائه کند که بر اساس آن مجوز کارگران خارجی مورد نظر برای ورود به ایتالیا را دریافت کنند. بسیار مهم است که بدانید مجوز کار فصلی بین ۲۰ روز تا ۳ ماه اعتبار دارد و آن را به یکی از کوتاه‌ترین انواع مجوز تبدیل می‌کند.

 

مجوز موقت کار

برخلاف مجوز کار فصلی، مجوز موقت با مدت اقامت نامحدود را در اختیار شما قرار می‌دهد. مجوز موقت یکی از محبوب‌ترین انواع ویزا در بین شهروندان غیر اتحادیه اروپا است. افرادی که بر اساس مجوز‌های کار موقت در ایتالیا زندگی و کار کرده‌اند می‌توانند پس از ۵ سال برای یک مجوز طولانی مدت اقدام کنند. بزرگترین مزیت مجوز طولانی مدت این است که اگر شهروند خارجی ایتالیا را ترک کند، می‌تواند بدون نیاز به ویزا دوباره وارد کشور شود.

ویزای کار

ویزای استخدامی تابعه باید توسط کارفرما اخذ شود. برای این منظور شرکت ملزم به اخذ مجوز از اداره مهاجرت (nulla osta) می‌باشد.

موارد زیر باید توسط کارفرما در نظر گرفته شود:

کارفرما باید قرارداد کار ثابت یا نامحدود را برای کارمند تضمین کند.

کارفرما باید کارگر خارجی را در خود جای دهد.

کارفرما باید پس از پایان قرارداد کار، هزینه مرخصی کارگر خارجی را تامین کند.

مجوز استخدام حداکثر ۲ سال اعتبار دارد.

ویزای خوداشتغالی

کارآفرینان خارجی که مایل به مهاجرت به ایتالیا هستند می‌توانند برای مجوز کار درخواست دهند که به آن‌ها حق انجام انواع مختلف کار را می‌دهد. مجوز کار می‌تواند به اتباع خارجی اجازه دهد تا زمانی که قرارداد کار برای مدت نامحدودی منعقد شده است، خوداشتغال شوند. این نوع مجوز کار ایتالیا حداکثر برای مدت ۲ سال صادر می‌شود.

صفر تا صد مهاجرت به ایتالیا، شرایط، مزایا و نکات مهم

وضعیت کار در ایتالیا

اگر متقاضی کار در ایتالیا هستید، ابتدا باید وضعیت بازار کار این کشور را مطالعه کنید. درست است که ایتالیا هشتمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد، اما به دلیل بحران مالی با مشکلات زیادی مواجه شده و در حال حاضر یکی از بالاترین سطح بدهی عمومی در اروپا را دارد.

بر اساس آمار ژانویه ۲۰۲۰ ISTATS، رقم بیکاری ۹. ۸ درصد از جمعیت عمومی و ۲۹. ۳ درصد از بیکاران را جوانان تشکیل می‌دهند، که به این معنی است که رقابت برای یافتن شغل در ایتالیا شدید است.

بنابراین اگر به عنوان دانشجو وارد این کشور شوید و بعد از تحصیل قصد جستجوی کار را داشته باشید با مشکل مواجه خواهید شد. توصیه می‌کنیم شرایط تحصیل در آلمان، اتریش و… را بررسی کنید زیرا نرخ بیکاری در این کشور‌ها بسیار پایین است.

بهترین مشاغل دانشجویی پردرآمد در ایتالیا

اگرچه هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشور‌های مطرح اروپایی کمتر است، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که دانشجویان برای تأمین هزینه‌های زندگی خود مجبور به کار در حین تحصیل در ایتالیا هستند. طبق قوانین ایتالیا، هر دانشجو می‌تواند با کار در ایتالیا بین ۵ تا ۱۵ یورو در ساعت درآمد داشته باشد که می‌تواند هزینه قابل توجهی یا حتی کل هزینه زندگی در ایتالیا را برای دانشجویان پوشش دهد.

برای پوشش کلیه دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا نمی‌توانند در این کشور کار کنند و اخذ مجوز کار در حین تحصیل در ایتالیا برای ورود به بازار کار این کشور ضروری است. تبدیل ویزای تحصیلی ایتالیا به ویزای کار ایتالیا یکی از راه‌های اخذ اقامت ایتالیا می‌باشد.

معرفی بهترین مشاغل دانشجویی در ایتالیا

شرایط کاری هر فرد در ایتالیا متفاوت است و این مهارت اوست که تعیین می‌کند چقدر شانس برای یافتن کار وجود دارد. اگرچه در قسمت قبل اعلام کردیم که یک دانشجو می‌تواند تا ۲۰ یورو در ساعت درآمد داشته باشد، اما باید اذعان داشت که شرکت‌های بزرگ در ایتالیا یا حتی برند‌های مطرح هزینه بسیار بیشتری به نیروی کار پرداخت می‌کنند. do تسلط بر برنامه‌های کامپیوتری یکی از توانایی‌هایی است که می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا شانس بیشتری برای کار در ایتالیا داشته باشند.

مشاغل پاره وقت دانشجویی در ایتالیا عبارتند از:

 • آرایش
 • مهندسی فناوری اطلاعات و فناوری اطلاعات به عنوان یک پروژه
 • نقاشی ساختمان
 • کار برقی
 • لوله کشی
 • در هتل کار کنید
 • در یک رستوران کار کنید
 • در صنعت مد کار کنید
 • فعالیت در خرده فروشی
 • در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کار کنید
 • در اداره پست یا فرودگاه کار کنید
 • سایت‌ها و مؤسسات کاریابی ایتالیایی

 

شرایط کار حین تحصیل در ایتالیا چگونه است؟

در سال‌های اخیر وضعیت اقتصاد و یافتن شغل مناسب در ایتالیا با بحران‌های زیادی روبرو بوده است، با توجه به رکود اقتصاد ایتالیا و کمبود کار در این کشور، نیاز به مشاغل پاره وقت بیش از مشاغل تمام وقت احساس می‌شود و در شرایط فعلی، یافتن شغل برای دانشجویان کمی آسان‌تر خواهد بود زیرا دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل در ایتالیا به مشاغل پاره وقت مشغول شوند. عنوان مشاغل پاره وقت می‌تواند مرتبط با رشته تحصیلی یا غیر مرتبط با آن باشد، دانشجویان با یافتن شغلی مناسب با رشته تحصیلی خود می‌توانند رزومه‌ای عالی برای آینده شغلی خود متصور شوند.

همچنین قابل ذکر می‌باشد که زمینه اصلی مشاغل پاره وقت در بخش خدمات و گردشگری است و حوزه خدماتی شامل کار در رستوران‌ها و هتل‌ها، آموزش زبان انگلیسی، کار در دانشگاه به عنوان دستیار کتابخانه، کار اداری و همچنین فعالیت‌های تبلیغاتی، توزیع روزنامه و مجلات و غیره است. لازم به ذکر است که برای افزایش شانس انتخاب شغل، دانش و مکالمه به زبان ایتالیایی بسیار موثر خواهد بود. از آنجایی که موقعیت جغرافیایی آن بر شرایط کار و تحصیل در ایتالیا تأثیر بیشتری خواهد گذاشت، بنابراین با توجه به موقعیت ایتالیا، شمال این کشور از صنعت مدرن، به روز و توسعه یافته بهره بیشتری برده است. زیرا در قسمت جنوبی آن بیشتر کشاورزی می‌شود و در این زمینه رونق گرفته است.

با توجه به این موارد می‌توان شرایط کار و تحصیل در ایتالیا را در بخش‌های مختلف این کشور ارزیابی کرد. البته با توجه به توضیحات، دانشجویان جهت کار در ایتالیا، قسمت شمالی این کشور را بیشتر مدنظر قرار می‌دهند. هر چند دانستن این نکته نیز حائز اهمیت می‌دهد که تراکم جمعیت در قسمت شمالی نیز بیشتر است و خود را به خود بین دانشجویان بین الملل و افراد محلی پیشنهاد کار، تبدیل می‌کند. دانشجویان جزو اتحادیه اروپا این فرصت را در اختیار دارند تا بدون مجوز کار برای انجام کار اقدام کنند، این در صورتی است که دانشجویان بین الملل برای کار ضمن تحصیل برای کسب اجازه کار اقدام کنند. این دسته از افراد با اخذ پذیرش از دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به علاوه در بالای 90 روز می‌توانند مجوز کار را در حین تحصیل را به شکل قانونی دریافت کنند.

 

قوانین کار دانشجویی در ایتالیا

 

با توجه به ماهیت کار دانشجویی در ایتالیا که کار حین تحصیل می‌باشد، هدف این است که افراد در سایه قرار نگیرند و به عبارتی درس فدای کار نشوند. به همین منظور مدت زمان کار ضمن تحصیل بسیار کمتر از کارهای معمولی باشد و به آن لقب کار پاره وقت داده‌اند یعنی دانشجویان می‌توانند به طور کلی ۲۰ ساعت در هفته به کار و فعالیت بپردازند. البته این مدت زمان در تابستان افزایش یافته است و به تمام وقت یعنی 40 ساعت در هفته می‌رسد. 

درصورتی که دانشجویان به کار بیشتر بپردازند، متخلف خواهند شد و کار آنها خلاف قانون و وضع شده در ایتالیا می‌باشد. همچنین دانشجویان در بین دو ترم و تعطیلات می‌تواند تمام وقت در روز و 40 ساعت در طول هفته تبدیل شود.

قابل ذکر است که برخی از افراد خلاف موارد ذکر شده عمل می‌کنند در واقع مرتکب جرم سیاه شده‌اند که عواقب سختی از جمله دیپورت شدن را به دنبال خواهد داشت. 

از آنجا که دستمزد در هر ساعت در محدوده 8 الی 10 یورو می‌باشد، دانشجویان متقاضی کار پاره وقت به صورت متوسط، دستمزد ساعتی حدوداً مبلغ 9 یورو می‌گیرند. هر چند با این حقوق، تمام هزینه‌های زندگی دانشجویی نمی‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد و با دانستن اینکه این جزوه ارزان اروپا می‌شود، می‌تواند باعث خوشحالی را فراهم کند. 

ایتالیا با دانشگاه‌هایی با رنگ خیلی خوب و کیفیت عالی در سطح جهانی، شهریه کمتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی اخذ می‌شود. تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان متقاضی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به کشورهای اروپایی، از هزینه تحصیلی سایر دانشجویان است و باتوجه به هزینه‌های کمک هزینه، می‌توان با شهریه رایگان، مقاطع تحصیلی خود را به پایان می‌رساند. 

تحصیل در مقطع کارشناسی به دلیل ارائه دروس به زبان ایتالیایی، بعضاً مناسب است که می‌توانستند و افراد می‌توانند را برای تحصیل در این مقطع انتخاب کنند. این در حالی است که در دو مقطع دیگر کارشناسی ارشد و دکتری به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تدریس می‌شود. 

تحصیل در مقاطع دانشگاهی در ایتالیا با ارائه آخرین مدارک تحصیلی سابق به همراه ریز نمرات آن امکان‌پذیر می‌باشد، اگر آن دسته از افرادی هستند که شهروند ایتالیا رویای شماست، می‌توانید از طریق مهاجرت جزوه تحصیلی اقدام کنید، بدین صورت که بعد از فارغ التحصیلی از طریق ویزای کار نسبت به اقامت و اخذ تابعیت ایتالیا اقدام نمایید.

 

میزان حقوق و درآمد در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشور‌های پیشرفته و صنعتی اروپاست که شهر‌های متمدن زیادی دارد که مقصد سرمایه‌داران و مهاجران است. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های متقاضیان مهاجرت، میزان حقوق دریافتی و میزان هزینه‌ها در ایتالیا می‌باشد. همچنین باید دید با این میزان حقوق می‌توان هزینه‌های زندگی در ایتالیا را تأمین کرد یا خیر. فردی که در ایتالیا کار می‌کند به طور معمول حدود ۳۶۵۰ یورو در ماه درآمد دارد.

کمترین میزان حقوق از ۹۲۰ یورو و ۱۶۳۰۰ یورو بالاترین میزان حقوق است. حقوق شما می‌تواند هزینه‌های مسکن، حمل و نقل و سایر هزینه‌ها را پوشش دهد. طبیعتا میزان حقوق در مشاغل مختلف متفاوت است. اگر به حقوق شغل خاصی علاقه دارید، حقوق مربوط به عناوین شغلی خاص را در زیر مشاهده کنید.

کار در ایتالیا

لیست مشاغل مورد نیاز در ایتالیا

شرکت‌های ایتالیایی مانند فراری و پرادا شهرت جهانی دارند و این کشور به عنوان یک مرکز جهانی مد و تولید‌کننده خودرو شناخته شده است. در عین حال، تصویر کاملی از صنایع مختلف که در حال فعالیت هستند ارائه نمی‌کند. ایتالیا شرکت‌های بین‌المللی نسبتاً کمی دارد. در حالی که شرکت‌های کوچک و متوسط بیشترین شغل را ایجاد می‌کنند، صنایعی که به طور سنتی بزرگترین بازار کار برای خارجی‌ها بوده‌اند عبارتند از: ویزای توریستی و توریستی، امور مالی، رسانه، ارتباطات و تجارت بین‌المللی.

با این اوصاف، وضعیت اقتصادی فعلی یافتن شغل در ایتالیا به عنوان یک خارجی را بسیار چالش برانگیز می‌کند. آموزش زبان انگلیسی در ایتالیا یک گزینه محبوب برای مهاجرانی است که می‌خواهند در این کشور کار کنند. با توجه به سطح بالاتر رقابت برای مشاغل، افرادی با صلاحیت‌ها و تجربه‌های مرتبط بیشتر به عنوان معلم کار پیدا می‌کنند. یافتن شغل و میزان حقوق دریافتی شما با رشته تحصیلی شما و نبود شغل در ایتالیا ارتباط مستقیم دارد، مانند:

 • بخش آموزشی
 • صنعت گردشگری و هتلداری
 • فروش
 • مدیریت
 • مشاغلی که پاره وقت هستند

راهنمای دریافت ویزاری کار ترکیه، اقامت کاری ترکیه

شرایط اقتصادی ایتالیا در سال ۲۰۲۲

ایتالیا یکی از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا است، اما از نظر اقتصادی با کشور‌های عضو این اتحادیه اختلافاتی دارد. اگرچه شمال ایتالیا به عنوان یک قطب بزرگ صنعتی در نظر گرفته می‌شود، اما نرخ بیکاری در جنوب این کشور بسیار بالا است و در ژانویه ۲۰۲۲، طبق آمار، نرخ بیکاری ۸. ۱ درصد گزارش شده است. بسته به حرفه‌ای که افراد به دنبال یافتن شغل مناسب در آن هستند، وضعیت ممکن است متفاوت باشد،با این حال، هنوز تعداد زیادی از ایتالیایی‌ها وجود دارند که مهارت‌های انگلیسی آن‌ها در حد قابل قبول نیست، به همین دلیل است که دانستن زبان انگلیسی همیشه در این کشور یک مزیت است.

برای اقدام یا سفر به یک کشور خارجی مانند ایتالیا باید پارامتر‌هایی در نظر گرفته شود.. برخلاف کشور‌های پیشرفته اروپایی، کار برای اتباع خارجی در ایتالیا برای مشاغل سطح پایین بسیار دشوار است، اما افرادی که مهارت‌های خاصی دارند و به خوبی ایتالیایی صحبت می‌کنند، به راحتی می توانند شغلی که مورد نظر دارن را به دست آورند.

لازم به ذکر است که اگرچه کمبود فرصت‌های شغلی یکی از معایب ایتالیا است، اما زندگی در این کشور در سال ۲۰۲۲ همیشه ارزان‌تر از ۷۹ درصد سایر کشور‌های اروپای غربی است. در واقع، طبق آمار‌های اخیر، هزینه ماهانه زندگی یک فرد مجرد در ایتالیا در سال ۲۰۲۲ به طور متوسط ۱۶۷۰ یورو (یورو) گزارش شده است.

ویزای کار در ایتالیا

از آنجایی که ایتالیا عضو اتحادیه اروپا است، از قوانین اروپا تبعیت می‌کند و در صورت انعقاد قرارداد با کارفرما در این کشور، متقاضی باید مراحل اخذ ویزای کار را طی کند که در این مقاله بررسی خواهد شد. بازار کار ایتالیا به دو دسته تقسیم می‌شود: ایتالیای شمالی و ایتالیای جنوبی. در شمال ایتالیا، متقاضیان باید به دنبال کار در مشاغل صنعتی و ماهر باشند. لازم به ذکر است که شرکت‌های خصوصی بیشتری در این زمینه فعالیت می‌کنند. این در حالی است که در قسمت جنوبی ایتالیا امکان کار در بخش کشاورزی وجود دارد.

شرایط اخذ ویزای کار در ایتالیا نیز مانند سایر کشور‌های اروپایی است که هر متقاضی قبل از درخواست ویزا باید قرارداد کاری امضا کند،حقیقت این است که رسیدن به چنین شرایطی در خارج از ایتالیا بسیار سخت و حتی غیرممکن است. اما اگر فردی بتواند از طریق یکی از روش‌های مهاجرتی وارد ایتالیا شود، می‌تواند کار پیدا کند، قرارداد کاری امضا کند و برای ویزا اقدام کند.

صفر تا صد تحصیل رشته حقوق در روسیه،راهنمای مدارک و شرایط

پردرآمدترین شغل در ایتالیا

 

همانطور که گفتیم ایتالیا اقتصاد بسیار پیشرفته‌ای در دنیا دارد و از این نظر توانسته رتبه هشتم جهان را به خود اختصاص دهد به همین دلیل در سال‌های اخیر درآمد مردم رو به افزایش بوده و مهاجران زیادی قصد دارند برای سرمایه گذاری در ایتالیا اقدام کنند؛ اما متاسفانه بسیاری از افراد برای کار در ایتالیا توانایی سرمایه گذاری ندارند و مجبور به کار در مشاغلی مشخص خواهند بود، در این قسمت تعدادی از این مشاغل را برای شما مشخص کردیم.

 

جراحان و پزشکان

می توان گفت جراحان و پزشکان در صدر فهرست پردرآمدترین مشاغل ایتالیا قرار دارند، زیرا این افراد شغل بسیار حساسی دارند و مسیر طولانی را طی کرده‌اند تا در زمینه کاری خود متخصص شوند و به همین دلیل دارای یک شغل بسیار حساس هستند. همچنین با توجه به اینکه شغل این افراد دارای خطر و ریسک فراوانی است، یکی از پردرآمدترین مشاغل ایتالیا محسوب می‌شود.

 

قاضی

یکی دیگر از مشاغل پردرآمد در ایتالیا شغل قاضی است، زیرا قاضی وظایف شغلی زیادی دارد و از آنجایی که آنها باید در مورد سرنوشت افراد تصمیم بگیرند، مسئولیت بالایی دارند و به همین دلیل است که حقوق این افراد در درصد بالایی به آنها پرداخت می‌شود. در واقع قضاوت یکی از مقامات دولتی ایتالیا محسوب می‌شود و با توجه به اینکه قاضی می‌تواند حاکمیت این کشور را اعمال کند، افراد تنها در صورت داشتن تابعیت ایتالیا مجاز به فعالیت در این زمینه هستند.

 

وکالت :

وکالت نیز یکی از پردرآمدترین مشاغل در ایتالیا است و وکلا ایرانی نیز می‌توانند در کانون وکلای این کشور ثبت نام کرده و به عنوان وکیل شرکت‌ها یا افراد خصوصی کار کنند. البته قابل ذکر است برای اینکه این افراد در چنین سمتی منصوب شوند باید دارای مدرک لیسانس حقوق باشند که اخذ آن سه سال زمان می‌برد و پس از دریافت این مدرک باید دو سال در مرکز وکالت آموزش ببینند و سپس وکالت بگیرند. همچنین در صورت قبولی در امتحان واجد شرایط شما می‌توانید به عنوان وکیل در هر نقطه از این کشور کار کنید. میانگین درآمد ماهانه وکلا بین 4520 یورو تا 14400 یورو خواهد بود.

 

مدیر بانک

یکی دیگر از مشاغل پردرآمد در ایتالیا مدیر بانک است، مدیر بانک بالاترین سمت در بانک است که در واقع مسئولیت رهبری و بررسی مسائل مالی و ارزیابی بانک و همچنین هدایت کارکنان شعبه را بر عهده خواهد داشت. بررسی میزان جریان نقدی و وام یکی از وظایف این مدیران خواهد بود که باعث می‌شود این افراد حقوق بسیار بالایی را دریافت کنند.

حداقل تحصیلات در ایتالیا برای این شغل مدرک لیسانس حسابداری یا مدیریت بازرگانی است و افرادی که به عنوان مدیر بانک فعالیت می‌کنند باید بیش از 5 سال سابقه کار در زمینه حسابداری یا مدیر بانک باشند. میانگین حقوق ماهیانه مدیران بانک‌ها بین 4260 تا 13600 یورو است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار در ایتالیا

همانطور که گفته شد، اولین مدرک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار ایتالیا، امضای قرارداد کاری یا داشتن یک پیشنهاد کاری قوی است. در هر یک از مدارک ذکر شده باید شرایط کار، مسئولیت، حقوق، مدت قرارداد، شرایط بیمه و شرایط اقامت در ایتالیا مشخص شود. همچنین کارفرما باید مشخص کرده باشد که مجوز کار متقاضی را تحت شرایط خاصی از اداره کار ایتالیا دریافت کرده است.

مدارک مورد نظر که باید ارائه شود عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • قرارداد اقامت در ایتالیا که باید امضا شود
 • در دسترس بودن مالی به اندازه خرید بلیط برای بازگشت به کشورتان
 • مدارک آخرین سال تحصیلی
 • رزومه شخصی
 • شناسنامه ملی
 • عکس شخصی جدید
 • مجوز کار دریافت شد
 • آدرس محل سکونت اولیه
 • بیمه درمانی موقت
 • مهاجرت کاری به ایتالیا

کلید دریافت مجوز برای ورود به ایتالیا به عنوان نیروی کار، اخذ ویزای کار است و شهروندان غیر اروپایی باید ویزای کار دریافت کنند. وضعیت اشتغال در ایتالیا چندان مناسب نیست و با توجه به اینکه اتباع غیر اروپایی سومین فرصت شغلی هستند باید صادقانه گفت که گرفتن این ویزا بسیار سخت و زمان بر است.

یافتن شغل فرایندی زمانبر است و کارفرما باید زمان زیادی را برای استخدام یک شهروند خارجی صرف کند. کارفرما باید ثابت کند که نیروی کار خارجی تنها فردی است که از عهده این کار بر می‌آید. این پروسه حداقل ۶ ماه طول خواهد کشید و به همین دلیل سخت تلقی می‌شود. اگر فردی دعوتنامه کاری دریافت کند، شانس بسیار بالایی برای دریافت ویزای کار ایتالیا خواهد داشت.

 

در مقاله فوق که توسط سایت اعزام دانشجو تهیه شده است، اطلاعاتی در مورد کار در ایتالیا و شرایط این کشور از نظر آمار بیکاری، هزینه‌های زندگی و سایر مطالب مرتبط ارائه شده است که‌امید است مطالعه آن مورد توجه قرار گیرد. مفید به عنوان آخرین نکته لازم به ذکر است که یکی دیگر از نکات مثبت در مورد ایتالیا این است که سفارت ایتالیا برای صدور ویزا سخت‌گیری زیادی نمی‌کند و شانس گرفتن ویزا نسبتاً بالاست.

اخذ مجوز موسسه برای اعزام دانشجو، لیست موسسات مجاز

چگونه در ایتالیا کار پیدا کنیم؟

 هنگامی که حق قانونی خود را برای کار در ایتالیا را به دست آورید یا به عنوان بخشی از فرآیند درخواست ویزای کار به دنبال کار باشید، باید کارفرمایی را پیدا کنید که حامی مالی شما در ایتالیا باشد. با این حال، بدون توجه به شهروندی شما، یافتن کار در ایتالیا می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

ایتالیایی‌ها همه افراد یک خانواده هستند و دوستی قوی دارند، بنابراین بسیاری از صاحبان مشاغل تمایل دارند افرادی را که می‌شناسند، استخدام کنند. در نتیجه، ممکن است شانس بیشتری برای یافتن شغل در ایتالیا به عنوان دانشجو داشته باشید، زیرا می‌توانید در چند هفته اول زندگی در شهری که در آن اقامت دارید و به دنبال کار هستید و با برخی از افراد محلی آشنا شوید. 

اگرچه برخی از این مشاغل که دوستان محلی جدید به شما معرفی می‌کنند، ممکن است به جای پرداخت پول به شما محصولاتی را ارائه دهند (مانند دادن یک شیشه زیتون در ازای زیتون چینی کارکرده)، شما باید بتوانید مشاغلی را پیدا کنید که در برابر زحمات شما پول پرداخت کنند. همچنین علاوه بر این، باید تابلوی اطلاعات خوابگاهی که در آن اقامت دارید را بررسی کنید زیرا اغلب برای مشاغل کوتاه مدت تبلیغ می‌کنند.

در نهایت، باید برای مصاحبه با کارفرمایان آماده شوید. برای این کار، می‌توانید با خواندن کتاب‌های راهنما در مورد فرهنگ ایتالیایی و صحبت کردن به ایتالیایی، خود را آماده کنید و در مورد هر چیزی که در یک مصاحبه شغلی در ایتالیا از شما پرسیده می‌شود، به صورت آنلاین تحقیق کنید.

اگر می‌خواهید شغلی با درآمد بالاتر پیدا کنید، اما فقط می‌توانید انگلیسی صحبت کنید یا اطلاعات زیادی در مورد هنجارهای فرهنگی و انتظارات دنیای حرفه‌ای ایتالیا ندارید، باید تلاش بیشتری کنید.

پاسخ به سوالات متداول در مورد شرایط کار در ایتالیا

چگونه می توانیم در ایتالیا کار پیدا کنیم

برای کار در ایتالیا به کارفرما نیاز دارید. برای یافتن کارفرما می‌توانید از کاریابی فعال در این کشور کمک بگیرید و رزومه خود را ارسال کنید تا بتوانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

رایج‌ترین مشاغل در ایتالیا کدامند؟

رایج‌ترین و پردرآمدترین شغل در ایتالیا می‌تواند مربوط به صنعت گردشگری و آموزش باشد، اما برای این شغل علاوه بر زبان انگلیسی باید به زبان ایتالیایی نیز مسلط باشید.

آیا یافتن کار در ایتالیا سخت است؟

با نگاهی دقیق به آمار و نرخ بیکاری این کشور، پاسخ این سؤال مثبت است. وضعیت بیکاری در مناطق جنوبی شدیدتر است و برای یافتن شغل بهتر است به زبان رسمی این کشور یعنی ایتالیایی تسلط داشته باشید و لیست رشته‌های مورد نیاز ایتالیا را بررسی کنید.