5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا، رشته ها مدارک و هزینه ها

دانشگاه‌های ایتالیا به دلیل قدمت و رتبه خود در جهان مشهور هستند. وجود این عوامل و امکان تحصیل به زبان انگلیسی، تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا از محبوبیت بالایی در بین دانشجویان بین‌المللی برخوردار است. دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به میزان بالای رضایتمندی دانشجویان و اشتغال پس از فارغ التحصیلی گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل می‌باشند.

برای اطلاع از شرایط و صلاحیت‌های تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا این مطالب را دنبال کنید تا بتوانید در مقطع کارشناسی و لیسانس در ایتالیا تحصیل کنید. همچنین با مراجعه به سایت رسمی اعزام دانشجو به خارج که یکی از مطرح ترین سایت ها در زمینه اعزام دانشجو به ایتالیا و سایر کشور ها و در این زمینه یعنی تحصیل مقطع کارشناسی و سایر مقاطع است اطلاعات خود را افزایش دهید

بسیاری از کسانی که در مسیر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی گام بر می‌دارند با دریافت مدرک بین‌المللی از یکی از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا سعی در ورود به بازار کار جهانی دارند و یا از این فرصت به عنوان دروازه ورود به دوره استفاده می‌کنند.. تحصیلات تکمیلی در برترین دانشگاه‌های جهان.

ایتالیا به دلیل فضای چند فرهنگی، مقرون به صرفه بودن و وجود برترین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی، یکی از محبوب‌ترین مقاصد بین‌المللی برای دانشجویان سراسر جهان از جمله ایرانیان است. به عنوان مثال دانشگاه بولونیا در این کشور را می‌توان یکی از خاستگاه‌های اصلی توسعه علم و آموزش عالی در جامعه غربی و قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی در اروپا دانست.

در سیستم آموزش عالی ایتالیا هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید برای تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا در اکثر رشته‌ها وارد دانشگاه‌های این کشور شوید، اما بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا انتخاب می‌کنند زیرا این کشور در مقایسه با بسیاری از کشور‌های دیگر، تعالی اروپایی شرایط نسبتاً آسان‌تری برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی دارند و می‌توانند پلی برای ورود به موسسات آموزشی برتر جهان در سایر کشور‌های توسعه یافته باشند.

برای اطلاع از جزئیات شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

صفر تا صد شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

با توجه به اینکه ایتالیا یکی از ۲۶ کشور عضو حوزه شینگن است، اخذ ویزای تحصیلی این کشور که بعد از مدتی می‌تواند منجر به اقامت در آن شود، طرفداران زیادی دارد اما برای بسیاری از دانشجویان این سؤال مطرح است که آیا امکان‌پذیر است یا خیر. برای اخذ مدرک دیپلم در ایتالیا خوانده‌اید و هیچ امتحانی را قبول نکرده‌اید؟ آیا تحصیل در مقطع کارشناسی در تمامی دانشگاه‌های ایتالیا رایگان است؟ آیا ارائه مدرک زبان برای تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا درست است؟ پس بیایید هر یک از این سوالات را با دقت بررسی کنیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در ایتالیا یک تصور اشتباه است و نمی‌توان گفت که تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است. توجه داشته باشید که یک دانشجوی نخبه ممکن است به دلیل شرایط خاص بتواند با بورسیه کامل و به صورت رایگان در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کند، اما این امکان برای همه دانشجویان خارجی وجود ندارد، علاوه بر این، فرصت بورسیه کامل و تحصیل رایگان معمولاً شامل موارد زیر می‌شود. سطح تحصیلات فعلی مکمل است و به ندرت شامل تحصیل در مقطع کارشناسی می‌شود.

بنابراین، اگر تصمیم دارید به عنوان یک دانشجوی خارجی برای مقطع لیسانس در ایتالیا اقدام کنید، باید هزینه تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی را پرداخت کنید و تحصیل شما رایگان نخواهد بود. اگر صلاحیت‌های لازم را داشته باشید و بتوانید توانایی‌های خود را در یک محیط رقابتی به شدت ثابت کنید، می‌توانید از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های موسسات آموزش عالی ایتالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی نیز بهره‌مند شوید.

دانشجویان و متقاضیان می‌توانند با مدرک دیپلم شروع به تحصیل در دوره LAUREA در دانشگاه‌های ایتالیا کنند. این دوره معادل لیسانس در دانشگاه‌های ایران می‌باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا بین ۳ تا ۴ سال به طول میانجامد و متقاضیان برای پذیرش در این دوره باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله و دیپلم پیش دانشگاهی ارائه دهند.

به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های ایتالیا نیازی به قبولی در آزمون ورودی ندارد و فقط با مدرک دیپلم می‌توانید برای پذیرش اقدام کنید اما در برخی رشته‌های خاص در صورت وجود بورسیه دولتی یا خصوصی خاص. ، ممکن است نیاز به یک امتحان اولیه باشد. از متقاضی گرفته شود. توجه داشته باشید قبل از هر اقدامی ابتدا باید مطمئن شوید که دانشگاه مورد نظر شما در لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم در ایتالیا قرار دارد.

 

شرایط پذیرش لیسانس در ایتالیا

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ایتالیا در مقطع کارشناسی، باید تحصیلات متوسطه خود را با موفقیت به پایان رسانده باشید و مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر ارائه دهید. همچنین دقت داشته باشید که بسیاری از رشته‌های کارشناسی در ایتالیا فقط به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند که در این صورت لازم است دانش زبان خود را از طریق اراده مدارک معتبر اثبات کنیم.

اگرچه در دستورالعمل بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، سن خاصی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ذکر نشده است، اما به طور کلی، بر اساس شرایط و ضوابط موجود، حداکثر سن ۳۰ سال را می‌توان به عنوان سن مجاز برای پذیرش دانشجو پیشنهاد کرد. مدرک کارشناسی. واضح است که هر چه این سن کمتر و به ۲۰ سالگی نزدیکتر باشد، شانس متقاضی برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی بیشتر می‌شود.

 

این امکان وجود دارد که برخی از رشته‌های کارشناسی در هر یک از دانشگاه‌های ایتالیا شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو داشته باشند. ایتالیا به شرح زیر است:

 • دیپلم معتبر
 • مدرک پیش دانشگاهی معتبر
 • کسب حداقل ۶۰ نمره کل از نمرات دو سال آخر دوره متوسطه
 • حداقل معدل ۱۵ در دیپلم
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 • قبولی در آزمون ورودی (در برخی از دانشگاه‌های خاص)

صفر تا صد پزشکی در ایتالیا، آزمون ها و شرایط تحصیل

تحصیل در رشته پزشکی

دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی باید گواهینامه آزمون IAMT را ارائه دهند. همچنین توجه داشته باشید که طبق دستورالعمل برخی از دانشگاه‌ها برای اخذ پذیرش در برخی رشته‌ها حداقل نمره کسب شده در تعدادی از دروس خاص مانند ریاضی در دبیرستان حائز اهمیت است.

 • مدارک پذیرش لیسانس در ایتالیا
 • مدارک لازم جهت پذیرش لیسانس از دانشگاه‌های ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی به شرح زیر می‌باشد:
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده به ایتالیایی
 • ریز نمرات دانشگاهی به ایتالیایی ترجمه شده است
 • _تصویر
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • ارائه بودجه حداقل ۵۵۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی
 • تعیین محل سکونت و زندگی

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا شرایط و هزینه ها

مدرک زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

شاید شنیده باشید که تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های ایتالیا نیازی به مدرک زبان ندارد. آیا این درست است؟ نه اینطور نیست. به طور کلی برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های ایتالیا باید مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی ارائه دهید. ارائه اگر برنامه آموزشی شما به زبان انگلیسی ارائه شده باشد

حداقل نمره ۶ برای متقاضیان الزامی است. همچنین در صورتی که دوره به زبان ایتالیایی برگزار شود در اکثر موارد دانشگاه از متقاضی می‌خواهد که مدرک B۲ ایتالیا را ارائه دهد.

در برخی موارد، شرایط اعلام شده از سوی دانشگاه‌ها به این صورت است که برای تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجو نیازی به ارائه مدرک زبان در زمان پذیرش ندارد،

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

همانطور که قبلاً گفتیم تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا برای دانشجویان خارجی کاملاً رایگان نیست و دانشجویان باید بخشی از هزینه را بپردازند اما باید توجه داشت که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در موسسات آموزش عالی این کشور بالاتر از بسیاری دیگر است. نسبت به کشور‌های اروپایی کمتر است که باعث شده است برخی اطلاعات تحصیل در ایتالیا را رایگان توصیف کنند.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های ایتالیا برای هر موسسه آموزش عالی تا حدودی متفاوت است، به همین دلیل برای اطلاع دقیق از شهریه‌های دوره آموزشی خود باید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید، اما بر اساس آخرین آمار، به طور کلی. می‌توان گفت که متوسط شهریه سالانه لیسانس دانشجویان خارجی در موسسات دولتی بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو معادل ۱۰۰۰ تا ۴۸۰۰ دلار آمریکا برای یک سال تحصیلی است که در موسسات خصوصی بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو معادل ۷۲۰۰ تا ۲۴۱ می‌باشد. دلار آمریکا در سال.

در اغلب موارد، دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های ایتالیا از کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا (EEA) تحصیل می‌کنند، مجبور به پرداخت شهریه بالاتری نسبت به دانشجویان بومی کشور‌های عضو اتحادیه اروپا هستند، اما نکته قابل توجه این است که این وضعیت در همه دانشگاه‌های کشور وجود ندارد. این کشور. در برخی از موسسات آموزش عالی ایتالیا از جمله دانشگاه بولونیا، دانشجویان بین‌المللی و داخلی شهریه یکسانی را پرداخت می‌کنند، بنابراین تحصیل در چنین دانشگاه‌هایی برای متقاضیان خارجی ارزانتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که تنها محدود به شهریه دانشگاه نیست، بلکه موارد دیگری مانند هزینه مسکن یا اجاره خوابگاه دانشجویی، ایاب و ذهاب، خوراک، پوشاک، بهداشت و درمان، بیمه دانشجویی و سایر خدمات شهری را نیز شامل می‌شود.

مشاغل دانشجویی برای دانشجویان در ایتالیا

برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، حتی کسانی که توانسته‌اند بورسیه تحصیلی دریافت کنند، تأمین هزینه‌های زندگی دانشجویی دشوار است و نیاز به داشتن شغل دانشجویی همزمان با تحصیل دارند. تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا به شما اجازه می‌دهد تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید که در تعطیلات افزایش می‌یابد. درآمد شغلی دانشجویی بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی حداقل دستمزد برای شغل دانشجویی در ایتالیا ۷ یورو در ساعت است.

 

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در ایتالیا

بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های متعددی که دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کنند از مهم‌ترین عواملی است که هزینه‌های تحصیل در این کشور را به میزان قابل توجهی کاهش داده و متقاضیان زیادی پیدا کرده است. این بورسیه‌ها انواع مختلفی دارند و برخی از آن‌ها فقط به یک سطح تحصیلی یا رشته‌های خاص تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در ایتالیا بسته به نوع آن بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهد. برخی از این بورسیه‌ها فقط شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهند، در حالی که برخی دیگر هزینه‌های مسکن و زندگی دانشجویی را پوشش می‌دهند.

توجه داشته باشید که بورسیه کامل یا در اصطلاح فول فاند به ندرت در مقطع کارشناسی اتفاق می‌افتد و در صورت وجود، مختص دانشجویانی است که به عنوان نخبگان دانشگاهی شناخته می‌شوند و رزومه بسیار متفاوتی دارند. همچنین برای دریافت بورسیه بهتر، لازم است نمره زبان، معدل دیپلم و تسلط بر زبان ایتالیایی خود را در فضای رقابتی تقویت کنید تا شانس بیشتری برای دریافت کمک هزینه بهتر و تحصیل ارزان داشته باشید. حداکثر سن مجاز برای درخواست تحصیل رایگان در ایتالیا ۲۵ سال است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور 

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی چیست؟

برای دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل در ایتالیا به مدارک زیر نیاز دارید:

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه ایتالیا
 • مدارک تحصیلی (دیپلم و پیش دانشگاهی با ریز نمرات تایید شده)
 • خلاصه سوابق کاری
 • انگیزه نامه (SOP).
 • گواهی تمکن مالی معادل ۸۰۰۰ یورو (این مبلغ باید به مدت ۱۰ روز در یکی از بانک‌های ایران در حساب شما باشد، همچنین برای تمدید ویزای تحصیلی خود نیاز به شارژ مجدد این توانایی مالی دارید)
 • مدارک هویتی (گذرنامه، کارت ملی، شناسنامه، عکس، مدارک مشخص‌کننده وضعیت نظام وظیفه)

 

 دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر طول می‌کشد؟

هر ساله سفارت ایتالیا به دانشجویانی که می‌خواهند در این کشور تحصیل کنند بر اساس برنامه زمانی مشخص ویزای دانشجویی ارائه می‌کند. اما معمولاً، شما می‌توانید برای ویزای تحصیلی لیسانس در ایتالیا دو بار در سال درخواست دهید:

 1. در سپتامبر (از اواسط سپتامبر تا اکتبر)
 2. در ماه فوریه (از اواسط فوریه تا مارس)

 

شرایط بیمه درمانی برای دانشجویان مقطع کارشناسی در ایتالیا چگونه است؟

هنگام شروع تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا باید بیمه بخرید، هزینه بیمه دانشجویان مقطع کارشناسی در ایتالیا بین ۱۱۰ تا ۲۰۰ یورو در سال می‌باشد.

 

در مورد بیمه دانشجویی در ایتالیا به این نکات مهم توجه کنید:

برای تمدید ویزای تحصیلی شما بیمه الزامی است.

هزینه خدمات پزشکی بدون پشتیبانی بیمه در ایتالیا بسیار گران است.

دو نوع بیمه عمومی در ایتالیا وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید

سوالات متداول

آیا تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا با مدرک دیپلم امکان پذیر است؟

آره. شما می توانید با مدرک دیپلم و بدون نیاز به کنکور در تمام رشته ها در ایتالیا در مقطع لیسانس تحصیل کنید.

شرایط پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی چیست؟

به طور کلی برای پذیرش در مقطع لیسانس در ایتالیا و تحصیل در مقطع لیسانس باید ۲ شرط مهم را داشته باشید:
سن: شما باید کمتر از 30 سال داشته باشید (احتمال افراد زیر 28 سال بسیار زیاد است). زبان: باید آیلتس 6 یا ایتالیایی B2 داشته باشید.

تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

در حال حاضر تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی امکان پذیر است و تقریباً تمامی گرایش ها تحصیلات خود را به هر دو زبان در مقاطع مختلف ارائه می دهند.

آیا می‌توان برای دانشجویان کارشناسی ویزای همراه دریافت کرد؟

آره. تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا به شما این امکان را می دهد که ویزاهای همراه برای همسر و فرزندان زیر 17 سال خود را دریافت کنید.