5/5 - (3 امتیاز)

ویزای تحقیقاتی و شرایط اخذ آن در المان

ویزای محقق آلمان، شرایط اخذ ویزای تحقیقاتی آلمان، مدارک، هزینه ها

آلمان فرصت‌های شغلی ارزشمندی را به محققان در آلمان ارائه می‌دهد. در این مقاله توسط اطلاعات سایت اعزام دانشجو به شما نشان می‌دهیم که چگونه شروع به جستجوی شغل جدید کنید و ویزای محقق آلمان را دریافت کنید. در انتهای متن درصورت داشتن هرگونه سؤال می‌توانید از سایت اعزام دانشجو کمک بگیرید.

استخدام محققین در آلمان

اگر می‌خواهید در آلمان تحقیق کنید؛ بهتر است زمانی که هنوز در کشور خود هستید به دنبال کار بگردید. چه در دانشگاه‌ها، چه در مؤسسات تحقیقاتی و چه در صنعت آلمان، فرصت‌های تحقیقاتی بی‌شماری برای افراد ماهر خارجی وجود دارد.
در اینترنت، سایت‌های کاریابی بی‌شماری وجود دارد که امکان جستجوی شغل به خصوص در زمینه علمی و تحقیقاتی را برای شما فراهم می‌کند. لیستی از این سایت‌های استخدامی در سایت تحقیق در آلمان موجود است.

 

کمک‌های مالی و کمک‌های مالی برای محققان در آلمان

در اینجا میزان درآمد محققان بین‌المللی در آلمان و جایی که باید برای پروژه خود از حمایت مالی برخوردار شوید، آمده است. آگاه می‌شوید.

اعزام دانشجو به آلمان، راهنمای کامل شرایط و هزینه ها

حداقل درآمد محققین در آلمان

برای کار به عنوان محقق در آلمان باید ثابت کنید که می‌توانید از خود حمایت کنید. در ایالت‌های مرکزی بادن-وورتمبرگ، باواریا، برمن، هامبورگ، هسن، نیدرزاکسن، نوردراین-وستفالن، راینلاند-فالتز، زارلند و شلزویگ-هولشتاین به حداقل حقوق خالص ۱۸۹۰ یورو در ماه نیاز دارید، و در مرکز ایالت‌های براندنبورگ، برلین، مکلنبورگ-فورپومرن، زاکسن، زاکسن-آنهالت و تورینگن شما به حقوق خالص ۱۶۱۰ یورو نیاز دارید.
در شرایط عادی، چنین میزان درآمدی نباید برای یک دانشمند بین‌المللی مشکل ساز باشد. محققان در آلمان طبق قرارداد‌های دسته جمعی حقوق می‌گیرند و اگر تمام وقت کار کنید به راحتی حداقل دستمزد را دریافت خواهید کرد. در وب سایت انجمن اساتید و مدرسان دانشگاه در آلمان می‌توانید از حقوق کارمندان علمی در دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی دولتی مطلع شوید.

کمک هزینه محققین در آلمان

شما همچنین می‌توانید تحقیقات خود را از طریق کمک‌های مالی تأمین کنید. اگر بخواهید پروژه‌ای را در آلمان برای مدت زمان مشخصی دنبال کنید، این کمک هزینه به ویژه ارزشمند است. بسیاری از مؤسسات به محققان بین‌المللی در همه رشته‌ها کمک مالی می‌کنند.

 

ویزای محقق آلمان

چیز‌های کمی هیجان انگیزتر از بررسی مدارک در آلمان وجود دارد. اینطور به قضیه نگاه کنید: زمان زیادی نمی‌گذرد که به آلمان می‌آیید و پروژه تحقیقاتی خود را دنبال می‌کنید. درخواست ویزا بزرگترین گام برای دستیابی به این هدف است. برای ورود به آلمان معمولاً نیاز به ویزای محقق آلمان دارید که در مرحله بعد با توجه به شرایط شما باید به اجازه اقامت تبدیل شود.

دانشگاه های آلمان، لیست بهترین دانشگاه ها

چه کسی به ویزای محقق آلمان نیاز دارد؟

کارشناسان ماهر سایر کشور‌ها برای ورود به آلمان نیاز به ویزا دارند. به عنوان یک محقق می‌توانید برای ویزا درخواست دهید (بخش ۲۰ قانون اقامت آلمان). پس از آن می‌توانید اجازه اقامت دریافت کنید.

برای این کار باید شرایط زیر را داشته باشید:

شرایط اخذ ویزای تحقیقاتی در آلمان

 •  شما باید مدرک دانشگاهی از آلمان یا خارج از کشور داشته باشید.
 • قرارداد یا قرارداد میزبان را امضا کرده باشند.
 • باید بتوانید در آلمان از خود حمایت کنید. در صورتی که بتوانید گواهی قرارداد کار امضا شده یا تأییدیه کمک هزینه تحقیقاتی ارائه دهید، این شرایط تأیید می‌شود.
 • مجوز اقامت با هدف تحقیق حداقل یک سال اعتبار دارد. مگر اینکه دوره پروژه تحقیقاتی شما کوتاهتر باشد.

 

فرصت‌های بیشتر برای محققان بین‌المللی:

سایر تسهیلات برای انجام تحقیقات در آلمان از طریق ویزا‌های مختلف برای محققان بین‌المللی از کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا فراهم می‌شود. در اینجا می‌توانید لیستی از آن‌ها را مشاهده کنید.

 

موقعیت مکانی برای خانواده‌ها

اگر متاهل هستید و فرزند دارید؛ شما از ابتدا این امکان را دارید که خانواده خود را به آلمان بیاورید. این برای محققان بین‌المللی آسان است. اطلاعات مربوط به عزیمت خود و خانواده‌تان به وطن جدید را از اینجا دریافت کنید.

تحصیل رایگان در خارج از کشور بدون هزینه

درخواست ویزا برای خانواده افراد درخواست دهنده ویزای محقق آلمان

به عنوان شهروندان اتحادیه اروپا، همسران و فرزندان محققان در آلمان حق دارند آزادانه بدون نیاز به ویزا رفت و آمد کنند. اگر اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستید؛ اما به عنوان یک دانشمند یا محقق، شما اجازه اقامت دارید. همسر شما همچنین می‌تواند اجازه اقامت بگیرد که به او اجازه می‌دهد در آلمان کار کند و البته می‌توانید فرزندان خود را با خود بیاورید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای محقق آلمان

هنگام درخواست ویزای محقق آلمان بلند مدت آلمان، باید مدارک لازم را برای اثبات واجد شرایط بودن برای ورود به این کشور و توسعه تحقیقات خود ارائه دهید. مدارک مورد نیاز برای ویزای تحقیقاتی آلمان به شرح زیر است:

 •  فرم درخواست ویزای محقق آلمانی
 • پاسپورت معتبر با حداقل شش ماه اعتبار
 • دو مدرک اثبات اقامت در آلمان
 •  یک انگیزه نامه قانع‌کننده که هدف از اقامت شما در آلمان، مدت اقامت و سایر جزئیات را توضیح می‌دهد
 •  نامه‌ای از دانشگاه/مؤسسه تحقیقاتی فعلی شما که بیان می‌کند تعهدات قراردادی شما در کشوری که دارید و پس از تکمیل تحقیقات در آلمان، به کشور خود باز خواهید گشت.
 •  دعوت نامه از دانشگاه/مؤسسه تحقیقاتی آلمان که شرایط اقامت شما در آلمان از جمله بورسیه را تأیید می‌کند.
 • سابقه کیفری (در صورت نیاز)

نحوه درخواست ویزای محقق آلمان

مراحلی وجود دارد که باید برای درخواست ویزای تحقیقاتی طولانی مدت دنبال کنید. این مراحل به ترتیب عبارتند از:

 1.  فرم درخواست ویزای تحقیقاتی آلمان را تکمیل کنید. فرم درخواست باید به صورت آنلاین پر شود و سپس دو بار چاپ شود. در پایان هر دو نسخه را امضا کنید.
 2.  مدارک لازم را جمع‌آوری کنید.
 3.  پس از جمع‌آوری تمام مدارک مورد نیاز، از هر مدرک اصلی دو کپی تهیه کنید.
 4. برای ارسال مدارک و تعیین وقت مصاحبه به سایت ویزامتریک مراجعه کنید.
 5.  از طریق این وب سایت برای مصاحبه در سفارت آلمان برنامه‌ریزی کنید.
 6.  در روز مصاحبه در آدرس سفارت آلمان حضور داشته باشید.
 7. هزینه ویزا را پرداخت کنید و رسید دریافت کنید.
 8.  منتظر نتیجه درخواست خود باشید.

دانشگاه های فرانسه، لیست بهترین دانشگاه ها

فرصت‌های شغلی برای همسران محقق در آلمان

اکثر دانشگاه‌ها به همسر شما در یافتن شغل کمک می‌کنند. خدمات دو کارگی و مراکز اطلاعاتی به شما و خانواده‌تان کمک می‌کند تا برای عزیمت و اقامت در آلمان آماده شوید. خدماتی که ارائه می‌دهند شامل یافتن دوره زبان برای همسرتان، مهدکودک برای فرزندانتان و مکانی برای زندگی در آلمان است.

DCND، شبکه دو شغله آلمانی، اکنون شامل چهل دانشگاه است. در اینجا می‌توانید لیستی از آن‌ها را مشاهده کنید. اگر دانشگاهی که می‌خواهید برای آن اپلای کنید؛ در این لیست نیست اطلاعات حمایت خانواده را باید مستقیماً از دانشگاه مورد نظر دریافت کنید.

نکات بیشتر در مورد اقامت در آلمان
هنگامی که محققان در آلمان کار تحقیقاتی را آغاز می‌کنند. آن‌ها سؤالات زیادی دارند. سایت تحصیل در آلمان نکات مفیدی را برای آمادگی شما ارائه می‌دهد. راهنمای زندگی در آلمان حاوی نکات بسیاری است که اقامت شما در آلمان را آسان‌تر می‌کند. برخی از این نکات عبارتند از نحوه ثبت اقامت در اداره ثبت احوال، افتتاح حساب بانکی یا یافتن مکانی برای زندگی یا فعالیت‌های تفریحی برای خانواده. مهم‌ترین اطلاعات در این زمینه را در این سایت جمع‌آوری کرده‌ایم.

توانایی‌های زبانی

در اینجا خواهید فهمید که چرا صحبت کردن به زبان آلمانی زندگی روزمره شما را آسان می‌کند و کجا می‌توانید دوره‌های زبان را بیابید.

صحبت کردن به آلمانی زندگی روزمره را آسان‌تر می‌کند.

معمولاً محققان در آلمان نیازی به صحبت به زبان آلمانی ندارند زیرا در گروه تحقیقاتی بین‌المللی باید انگلیسی صحبت کنند. همسران محققین در آلمان نیز مجبور نیستند آلمانی صحبت کنند.
با این حال، داشتن مهارت‌های زبان آلمانی به محققان کمک می‌کند تا با همکاران، دانشجویان و کارمندان آلمانی ارتباط برقرار کنند. مهارت‌های زبانی به محققان در آلمان و خانواده‌های آن‌ها کمک می‌کند تا در آلمان مستقر شوند، دوست پیدا کنند و احساس راحتی کنند.

دوره‌های زبان آلمانی

در سرتاسر دنیا امکانات مختلفی مانند دوره‌های گروهی زبان، آموزش آنلاین، اپلیکیشن‌های آموزش لغات برای یادگیری زبان آلمانی وجود دارد. در این سایت نکات مفیدی در مورد یادگیری زبان آلمانی وجود دارد.

تجربیات یک محقق

اینجا مردم علم را بسیار جدی می‌گیرند، علم بخشی از جامعه است. به عنوان یک دانشمند، اینجا احساس راحتی می‌کنم.

تحقیق در آلمان

شما به سرعت متوجه می‌شوید که تحقیق در اینجا مهم است. اینجا مردم علم را بسیار جدی می‌گیرند، علم بخشی از جامعه است. به عنوان یک دانشمند، اینجا احساس راحتی می‌کنم.

هماهنگی زندگی کاری و خانوادگی محققان در آلمان

در اینجا پشتیبانی بیشتری خواهید یافت. می‌توانید از مرخصی زایمان استفاده کنید و از امتیاز حقوق کودک استفاده کنید.

 

ویزای پیوستن به خانواده در ترکیه

 

اقدامات لازم پس از ورود به آلمان با ویزای محقق آلمان

اقدامات لازم پس ورود به آلمان با ویزای تحقیقاتی

هنگامی که با ویزای محقق آلمان خود وارد آلمان شدید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. برای ثبت آدرس در آلمان به اداره ثبت مراجعه کنید: نزدیکترین دفتر ثبت به خانه خود را پیدا کنید و ظرف دو هفته پس از حضور در آلمان به آنجا بروید. پاسپورت، ویزای پژوهشی آلمان و مدرک اقامت در آلمان را به همراه داشته باشید.
 2.  برای دریافت مجوز اقامت محقق وقت بگذارید: برای اینکه اقامت شما در آلمان قانونی باشد، باید اجازه اقامت آلمان را نیز دریافت کنید. برای این کار ابتدا باید با مقامات مهاجرت آلمان در شهر محل زندگی خود وقت بگیرید.
 3.  برای دریافت مجوز اقامت محقق آلمانی در زمان مقرر در مصاحبه شرکت کنید.

الحاق خانواده با ویزای محقق آلمان

پس از دریافت ویزای محقق آلمان طولانی مدت و رفتن به آلمان، این امکان را دارید که فرزندان و همسر خود را نیز ببرید. توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای همراه آلمان لازم است فرزندان شما زیر سن قانونی باشند و ازدواج نکرده باشند. شما همچنین باید شرایط دیگری را داشته باشید:

ثابت کنید که فضای زندگی کافی برای اعضای

خانواده‌ای که می‌خواهید به آلمان بیاورید دارید. نشان دهید که می‌توانید از نظر مالی از خود و اعضای خانواده‌ای که قرار است به شما بپیوندند حمایت کنید. مدرکی ارائه دهید که این اعضای خانواده حداقل دانش اولیه زبان را دارند. آلمانی دارند. همسر شما نیز در مدت اقامت خود واجد شرایط کار در آلمان است. با این حال، برای شروع به کار، تأیید آژانس کار فدرال ضروری است.

مجوز اقامت چه مدت دریافت می‌شود؟

اگر دوره نامشخص باشد، اجازه اقامت معمولاً برای سه سال صادر می‌شود. البته این قانون مربوط به انجام تحقیقات در مؤسسات تحقیقاتی معتبر و شناخته شده است. در مورد مؤسسات تحقیقاتی که در لیست BAMF نیستند، اجازه اقامت فقط برای یک سال صادر و تمدید می‌شود.
قوانین امتیاز همچنین برای اعضای خانواده محققانی که حق پیوستن به آن‌ها را دارند اعمال می‌شود:

 • طبق بند یک بند ۳۰ قانون اقامت، شرط تسلط بر زبان آلمانی به روشی ساده برای همسران محققین برای پیوستن به همسران خود در آلمان لغو می‌شود.
 •  طبق بند ۳۲ بند ۲ حکم ۲ شماره ۲ قانون اقامت، فرزند صغیر مجرد محققی که مایل به پیوستن به خانواده است، حتی اگر به سن ۱۶ سالگی رسیده باشد، نیازی به اثبات دانش زبان آلمانی ندارد.
 • برای اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید با سایت اعزام دانشجو تماس بگیرید.

توان مالی ویزای فرصت تحصیلی آلمان چقدر است؟

به عنوان یک دانشمند می‌همان، متقاضی ممکن است قبل از سفر به آلمان نیاز به دریافت ویزا داشته باشد. نشان دادن توانایی مالی لازم برای دریافت ویزا یکی از مدارکی است که باید ارائه شود. متقاضیان ویزای فرصت تحصیلی در آلمان، مانند متقاضیان سایر انواع ویزای آلمان، باید نامه پشتیبانی مالی مورد نیاز را در مدارک خود قید کنند و ثابت کنند که در طول اقامت خود در آلمان قادر به پرداخت هزینه‌های زندگی در آلمان خواهند بود. بر این اساس و بر اساس اطلاعات کمیسیون اروپا، متقاضی خارجی که برای ویزای آلمان اقدام می‌کند باید بتواند ۴۵ یورو در روز برای مدت اقامت خود در آلمان به سفارت یا کنسولگری آلمان گواهی دهد.

شرایط اخذ تابعیت و اقامت از طریق ویزای محقق آلمان

نکته دیگری که متقاضیان ویزای اقامت طولانی مدت برای محققان یا دانشمندان آلمان باید به آن توجه کنند این است که این نوع ویزا در اکثر موارد قابل تمدید است. متقاضی باید حداقل دو ماه قبل از انقضای ویزای خود در اداره ثبت نام اتباع خارجی در شهر آلمان که در آن اقامت دارد، قرار ملاقات بگذارد.
در روز تعیین وقت، متقاضی باید با مدارک مورد نیاز در دفتر اتباع خارجی حاضر شود. کاور لتر دلیل درخواست تمدید ویزا است. همچنین باید نامه‌ای از دانشگاه یا پژوهشکده ارسال شود که تأیید کند متقاضی ادامه تحصیل را چند ماه دیگر تأیید می‌کند. هزینه تمدید ویزای محقق آلمان حدود ۸۰ یورو می‌باشد.
نکته قابل توجه این است که این نوع ویزا مستقیماً منجر به اقامت دائم و تابعیت آلمان نمی‌شود. برای اخذ اقامت دائم یا تابعیت آلمان، متقاضیان باید نوع ویزای خود را به ویزای دیگری مانند ویزای کار تغییر دهند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به سایر کشور‌های دنیا می‌توانید از مشاوره سایت اعزام دانشجو بهره ببرید.

سؤالات متداول درباره ویزای محقق آلمان

آیا محدودیت سنی برای دریافت ویزای پژوهشی آلمان وجود دارد؟

خیر، برای اخذ ویزای پژوهشی آلمان محدودیت سنی وجود ندارد.

ظرفیت مالی برای دریافت ویزای فرصت تحصیلی آلمان چقدر است؟

متقاضی خارجی که برای ویزای فرصت تحصیلی آلمان اقدام می‌کند باید بتواند ۴۵ یورو در روز برای مدت اقامت خود در آلمان به سفارت یا کنسولگری آلمان گواهی دهد.

آیا امکان پیوستن به خانواده متقاضی اصلی ویزای فرصت تحصیلی آلمان وجود دارد؟

پس از دریافت ویزای پژوهشی بلند مدت و آمدن به آلمان، امکان پیوستن به فرزندان و همسر متقاضی با اثبات شرایط لازم وجود دارد.

با چه مدارکی می‌توان میزان دانش زبان آلمانی را اثبات کرد؟

اثبات سطح مطلوب دانش زبان آلمانی فقط از طریق مدرک زبان و مدارک از مؤسسه گوته / مؤسسه زبان آلمانی تهران (DSIT)، مرکز آزمون گواهینامه زبان آلمانی اتریش (ÖSD) در شیراز، انجمن فرهنگی اتریش (ÖKF) ) و مؤسسه آزمون دف مقدور. پذیرفته شده است

آیا ویزای محقق آلمان منجر به اقامت دائم یا تابعیت آلمان می‌شود؟

لازم به ذکر است که این ویزا مستقیماً به اقامت دائم یا تابعیت آلمان منجر نمی‌شود. برای اخذ اقامت دائم یا تابعیت آلمان، متقاضیان باید نوع ویزای خود را به ویزای دیگری مانند ویزای کار تغییر دهند.

برای دوره‌های فوق دکتری در آلمان به ویزای تحصیلی آلمان نیاز دارم یا ویزای پژوهشی؟

دوره‌های فوق دکتری در آلمان دوره‌های تحقیقاتی محسوب می‌شوند و باید ویزای محقق آلمانی درخواست شود.

هزینه درخواست ویزای پژوهشی آلمان چقدر است؟

هزینه ویزای پژوهشی آلمان حدود ۸۰ یورو است.