5/5 - (1 امتیاز)

کارشناسی در المان

تحصیل کارشناسی در آلمان، شرایط پذیرش و مدارک

آلمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت در بین دانشجویان بین‌المللی است. هزینه پایین تحصیل و زندگی در آلمان، وجود دانشگاه‌های معروف با سطح علمی بالا، پیشرفت آلمان در زمینه مهندسی و فناوری، نرخ پایین بیکاری و شانس بالای یافتن شغل پس از تحصیل از جمله مواردی است که مهمترین مزایای تحصیل در آلمان داشتن مدرک زبان و گواهی پایان دوره دیپلم ۱۲ ساله یکی از پیش نیاز‌های درخواست و تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان می‌باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان در بیش از ۳۵۰ رشته در رشته‌های مهندسی، هنر، تجارت و مدیریت، علوم پزشکی و حقوق امکان‌پذیر است. دانشجویان پس از گذراندن دوره کارشناسی در آلمان می‌توانند از طریق روش‌های کاری، سرمایه گذاری، ازدواج با شهروند آلمانی و… اقامت این کشور را دریافت کنند.

روش مهاجرت تحصیلی یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم و پاسپورت آلمان می‌باشد، پس از مطالعه این مقاله می‌توانید برای بررسی شرایط و دریافت اطلاعات بیشتر به سایت اعزام دانشجو مراجعه کنید.همچنین این سایت یکی از معتبر ترین سایت های موجود در زمینه اعزام دانشجویان به سایر کشورهاست.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی در آلمان

آلمان به دلیل هزینه‌های پایین تحصیل به زبان آلمانی، سیستم آموزشی با کیفیت، وجود دانشگاه‌های مطرح، نرخ پایین بیکاری و امکان یافتن شغل در حین تحصیل و پس از تحصیل، مورد توجه می باشد.

دانشگاه‌های آلمان به دو دسته دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند که دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های دولتی بیشتر به زبان آلمانی و در دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. دانشجویان برای درخواست مستقیم و تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان به مدرک زبان و دیپلم ۱۲ ساله نیاز دارند.

در برخی از دانشگاه‌های آلمان امکان تحصیل در مقطع لیسانس بدون مدرک زبان وجود دارد، البته دوره‌های زبان به عنوان پیش نیاز الزامی است، دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های مختلف مهندسی، مدیریت، هنر، علوم پزشکی، علوم انسانی و… امکان تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان را دارند. پس از اتمام تحصیلات خود در آلمان، دانشجویان ۱ سال فرصت دارند تا شغل مورد نظر خود را جستجو کنند و پس از یافتن شغل مناسب برای مجوز کار اقدام کنند.

صفر تا صد تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا، رشته ها مدارک و هزینه ها

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در آلمان

دانشگاه‌های آلمان به دو دسته دولتی و خصوصی یا بین‌المللی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی عموماً شهریه کمتری دارند و اکثر رشته‌ها به زبان آلمانی ارائه می‌شوند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی رایگان در آلمان در دانشگاه‌های دولتی داشتن مدرک زبان آلمانی B۲ و مدرک دیپلم با معدل بالا الزامی است.

دانشجویان بین‌المللی که مدرک زبان آلمانی ندارند می‌توانند در دوره‌های زبان آلمانی دانشگاه شرکت کرده و پس از رسیدن به سطح زبان مورد نیاز دانشگاه وارد دوره‌های اصلی شوند،تحصیل در دانشگاه‌های دولتی کاملاً رایگان نیست و برای ثبت نام و هزینه‌های دانشجویی باید هزینه‌های اندکی پرداخت کرد، دانشجویان می‌توانند از بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در آلمان به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است که بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی بسیار محدود است و دانشجویان برای دریافت بورسیه باید شایستگی علمی بالایی داشته باشند. دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، دانشگاه هومبولت برلین و دانشگاه فنی مونیخ از بهترین دانشگاه‌های دولتی آلمان هستند.

تحصیل به زبان انگلیسی برای کارشناسی

دانشگاه‌های خصوصی و بین‌المللی در آلمان اکثر دوره‌ها را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در برخی از دانشگاه‌های دولتی آلمان، دوره‌های محدودی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. برای درخواست و تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان به زبان انگلیسی، دانشجویان باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله و آیلتس ۶ یا معادل آن را ارائه دهند. تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در رشته‌های مختلف مهندسی، هنر، مدیریت، علوم پزشکی، علوم انسانی و… امکان‌پذیر است.

از بهترین دانشگاه‌های خصوصی آلمان می‌توان به دانشگاه علوم کاربردی CODE، کالج بارد برلین، دانشگاه Adventist Friedens، دانشگاه EBC، دانشگاه اروپا اشاره کرد. علوم کاربردی و دانشگاه SRH برلین.

صفر تا صد دریافت ویزای آلمان، بهترین شرایط و نکات کلیدی

مدرک زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان الزامی است

یکی از مهمترین مدارکی که دانشجویان بین‌المللی هنگام تحصیل در آلمان باید تهیه کنند مدرک زبان است که بسته به کشور و دانشگاه انتخابی دانشجو متفاوت است. مدرک زبان مورد نیاز برای مدرک لیسانس در آلمان بستگی به نوع دانشگاه و رشته دانشجو دارد. تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان در دانشگاه‌های دولتی بیشتر به زبان آلمانی است و اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش مستقیم از دانشجویان می‌خواهند مدرک زبان آلمانی B۲ داشته باشند.

دانشجویان بین‌المللی در برخی از رشته‌ها امکان پذیرش مشروط و ورود به دوره‌های زبان آلمانی را بدون مدرک زبان آلمانی بالا دارند. دانشجویان پس از گذراندن دوره‌های زبان می‌توانند وارد دوره دانشگاهی خود شوند،برای پذیرش مشروط در دوره زبان، مدرک زبان آلمانی سطح A۲ الزامی است، تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های بین‌المللی و خصوصی به زبان انگلیسی است و برای پذیرش مستقیم، مدرک آیلتس ۶ یا معادل آن الزامی است.

شرط معدل در کارشناسی

معمولاً شرایط متفاوتی برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف در آلمان تعریف می‌شود. شرط معدل برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی در اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌ها، مدرک دیپلم با معدل ۳ به بالا می‌باشد. معدل پایین ۲. ۵ برای پذیرش در دوره‌های محدود قابل قبول است.

از آنجایی که رقابت برای پذیرش در دانشگاه‌های برتر و دولتی آلمان زیاد است، دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان باید مدرک دیپلم با معدل بالا و سطح زبان بالا ارائه دهند. معمولاً برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی علوم پزشکی داشتن مدرک دیپلم با معدل بالا شانس گرفتن پذیرش را افزایش می‌دهد.

مقطع لیسانس در آلمان چه  شرایط سنی دارد

در تمامی کشور‌های جهان دانشجویان در هر سنی می‌توانند ادامه تحصیل دهند. معمولاً برای پذیرش در رشته‌های مختلف محدودیت سنی وجود ندارد،شرایط سنی برای تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی برای دریافت ویزای تحصیلی افزایش می‌یابد، برای اخذ ویزای تحصیلی در آلمان مانند کشور‌های انگلیسی زبان، فاصله تحصیلی و سن دانشجو مهم است.

دانشجویان بین‌المللی برای افزایش شانس اخذ ویزای تحصیلی آلمان نباید فاصله تحصیلی بالایی داشته باشند و بهترین شرایط برای درخواست ویزای تحصیلی در این کشور برای کسانی است که فاصله تحصیلی کمتر از ۲ تا ۳ سال دارند. دانشجویان بین‌المللی که فاصله تحصیلی بالایی دارند باید کشور‌های اسکاندیناوی، اتریش، هلند و… را انتخاب کنند، در این کشور‌ها حساسیت به فاصله تحصیلی و سن دانشجو بسیار کمتر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه،مراحل پذیرش و اپلای

بهترین دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی

بدون شک تحصیل در بهترین دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی با هزینه‌های کم آرزوی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است. برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان در دانشگاه‌های برتر این کشور، داشتن شرایط علمی خوب از جمله معدل بالا، سطح بالای زبان انگلیسی و آلمانی و شرکت در سمینار‌های علمی و جشنواره‌ها در جدول زیر لیستی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان آورده شده است.

در ادامه تعدادی از دانشگاه‌های آلمان را معرفی می‌کنیم:

 • دانشگاه فنی مونیخ در رتبه ۵۰ قرار گرفت
 • دانشگاه مونیخ با رتبه ۶۳
 • دانشگاه هایدلبرگ با رتبه ۶۴
 • دانشگاه هومبولت برلین با رتبه ۱۱۷
 • دانشگاه آزاد برلین با رتبه ۱۳۰
 • مؤسسه فناوری کارلسروهه با رتبه ۱۳۱
 • دانشگاه فنی برلین در رتبه ۱۴۸ قرار گرفت

تحصیل در مقطع کارشناسی در خارج از کشور 

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

یکی از مواردی که دانشجویان بین‌المللی در انتخاب مسیر مهاجرتی خود باید به آن توجه کنند، هزینه تحصیل و زندگی در کشور مورد نظرشان است. بسته به نوع رشته و دانشگاهی که فرد انتخاب می‌کند، هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی کاملاً متفاوت است.

به طور کلی هزینه‌های سالانه لیسانس در آلمان از ۳۰۰ تا ۳۰۰۰۰ یورو متغیر است. دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی آلمان هزینه‌های کمتری می‌پردازند، معمولاً متوسط هزینه سالانه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی بین ۳۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو است. در دانشگاه‌های خصوصی، هزینه سالانه مدرک لیسانس در آلمان از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ یورو متغیر است.

طول دوره لیسانس در آلمان

طول دوره لیسانس در آلمان در رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلف این کشور متفاوت است که البته به طور متوسط این دوره ۳ تا ۴ سال به طول میانجامد. دانشجویان می‌توانند مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان در رشته‌های مختلف را در قسمت توضیحات رشته در سایت دانشگاه مورد نظر خود بررسی کنند. در برخی از رشته‌ها امکان تحصیل به صورت آنلاین وجود دارد و دانشجویان می‌توانند بخشی از دوره لیسانس خود را در آلمان در کشور خود بگذرانند.

تاریخ شروع ترم تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

معمولاً تاریخ شروع ترم تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان در فصل تابستان و زمستان می‌باشد. شروع ترم در هر دانشگاه متفاوت است. به طور کلی، ترم تابستان از‌آوریل و مارس و ترم زمستان از اکتبر شروع می‌شود. هر یک از دانشگاه‌ها مدت زمان ثبت نام دانشجویان بین‌المللی را مشخص می‌کنند، دانشجویان باید ترجمه و اصل کلیه مدارک خود اعم از مدارک هویتی، مدارک تحصیلی، مدرک زبان و سایر مدارک مورد نیاز دانشگاه را به واحد پذیرش ارسال کنند..

کارشناسی در المان

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی

پس از دریافت پذیرش از کالج‌ها و دانشگاه‌های آلمان، دانشجویان بین‌المللی برای ورود به این کشور و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنند. اولین قدم برای اخذ ویزای تحصیلی، تهیه مدارک مورد نیاز است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی

 • مدارک هویتی شامل پاسپورت دانشجویی معتبر و شناسنامه
 • گواهی پذیرش از کالج‌ها و دانشگاه‌ها برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان
 • مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • مدارک تحصیلی شامل دیپلم و ریز نمرات
 • نامه تمکن مالی که نشان دهد دانشجو مخارج زندگی و تحصیل سال اول خود را دارد.
 • نامه سلامت پزشکی دانشجو
 • نامه عدم سوء پیشینه کیفری
 • نامه اجاره یا رزرو هتل یا خوابگاه برای دانشجو

 

کار دانشجویی در آلمان در مقطع کارشناسی

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را کاهش دهند و بتوانند این هزینه‌ها را خودشان تأمین کنند. یکی از راه‌های کسب درآمد و تأمین هزینه‌ها، کار دانشجویی است. کار دانشجویی در آلمان در مقطع کارشناسی ۲۰ ساعت در هفته می‌باشد، بنابراین دانشجویان می‌توانند بخشی از هزینه‌های خود را جبران کنند.

یکی از مهم‌ترین نکات برای افزایش کاریابی در حین تحصیل، تسلط کافی به زبان آلمانی و داشتن مهارت در زمینه‌های مختلف به ویژه فنی است. دانشجویان مقطع کارشناسی در آلمان می‌توانند در مشاغل خدماتی و عمومی مشغول به کار شوند. متوسط حقوق در آلمان برای مشاغل ساده ۹. ۵ تا ۱۱ یورو در ساعت است. در واقع دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان ۲۰۰ یورو در هفته و ۸۰۰ یورو در ماه درآمد کسب کنند.

بدیهی است که یافتن شغل در حین تحصیل در آلمان یا هر کشور دیگری نیازمند تلاش و پشتکار فراوان دانشجویان است و دانشجویان باید هزینه‌های تحصیل و زندگی ۱ یا ۱. ۵ سال اول تحصیل خود را پیش‌بینی می‌کردند.

ویزای همراه دانشجویی آلمان در مقطع کارشناسی

یکی از مسائل مهم برای دانشجویان بین‌المللی متاهل، شرایط همراه داشتن ویزای تحصیلی برای کشور مقصد است. ویزای تحصیلی همراه آلمان برای دوره‌های کارشناسی و سایر دوره‌ها به طور ه همزمان معتبر نیست. دانشجویان ابتدا باید برای ویزای تحصیلی خود اقدام کنند و پس از ورود به آلمان و شروع دوره تحصیلی برای ویزای همراهان خود یعنی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقدام کنند.

ممکن است ۵-۶ ماه طول بکشد تا به خانواده دانش‌آموزان بپیوندید. دانشجویانی که می‌خواهند همزمان با خانواده خود مهاجرت کنند می‌توانند کشور‌هایی که ویزای همزمان دارند مانند اتریش و کشور‌های اسکاندیناوی مانند سوئد، فنلاند و… را بررسی کنند.

مزایای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان

 • اما مزایای تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی چیست؟ در زیر برخی از مزایای اصلی تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان آورده شده است.
 • هزینه پایین تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان در مقایسه با بسیاری از کشور‌های اروپایی
 • هزینه پایین زندگی در آلمان
 • نرخ پایین بیکاری و امکان یافتن شغل در حین تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان و پس از تحصیل
 • وجود دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا
 • رهبری آلمان در مهندسی و فناوری‌های جدید

صفر تا صد مهاجرت به آلمان، راهنمای کامل و هزینه ها

اقامت آلمان پس از فارغ التحصیلی

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی یکی از روش‌های اخذ اقامت دائم و پاسپورت آلمانی می‌باشد، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی، که گاهی ۳-۴ سال طول می‌کشد، برای اقامت کاری اقدام کنند. پس از اتمام تحصیلات لیسانس خود در آلمان، دانشجویان می‌توانند به مدت ۱. ۵ سال اقامت کاری پس از فارغ التحصیلی دریافت کنند.

در این دوره دانشجویان باید شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و برای اقامت کاری آلمان اقدام کنند، البته راه‌های دیگری نیز برای دانشجویان برای اخذ اقامت آلمان پس از اتمام دوره لیسانس وجود دارد، به عنوان مثال دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از اتمام دوره لیسانس خود در آلمان در زمینه‌های مختلف سرمایه گذاری کنند و یا از طریق ازدواج با یک شهروند آلمانی اقامت آلمان را دریافت کنند.

 

حرف پایانی

در این مقاله شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان بررسی شد، میزان هزینه‌های تحصیل، بهترین دانشگاه‌ها و شرایط اخذ اقامت کاری پس از فارغ التحصیلی توضیح داده شد. ارزان بودن تحصیل و هزینه‌های زندگی، وجود دانشگاه‌های معروف و نرخ پایین بیکاری و امکان یافتن شغل در حین تحصیل در مقطع کارشناسی و پس از آن از مزیت‌های اصلی تحصیل در این کشور است.

برای تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله با معدل ۳ به بالا و سطح B۲ زبان آلمانی و سطح آیلتس ۶ زبان انگلیسی الزامی است. تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند به مدت ۱. ۵ سال پس از تحصیل اقامت کاری دریافت کنند و پس از یافتن شغل مناسب می‌توانند اقامت کاری آلمان را دریافت کنند.

در این مقاله می‌توانید شرایط کامل تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان را مشاهده کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال یا اطلاعات بیشتر در این زمینه و زمینه های دیگر به سایت رسمی اعزام دانشجو مراجعه کنید

سؤالات متداول در مورد تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان

مدارک مورد نیاز برای پذیرش و تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان چیست؟

داشتن مدرک دیپلم و مدرک زبان برای اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع کارشناسی الزامی است.

آیا تحصیل در مقطع لیسانس بدون مدرک زبان در آلمان امکان‌پذیر است؟

بله در برخی از دانشگاه‌های دولتی آلمان دوره‌های زبان به عنوان پیش نیاز ارائه می‌شود و دانشجویان پس از گذراندن سطح زبان می‌توانند وارد دوره اصلی دانشگاه شوند.