5/5 - (2 امتیاز)

بورسیه فارابی

نحوه دریافت بورسیه تبادل دانشجو فارابی ترکیه، انتقال دانشجو ترکیه

تحصیل در ترکیه از اهدافی است که دانشجویان زیادی آن را دنبال می کنند. این کشور دارای دانشگاه های خصوصی و دولتی بسیار است که در سطح بین المللی از اعتبار زیادی برخوردار هستند. آموزش در این دانشگاه ها هم سو با دیگر دانشگاه های مطرح دنیا صورت می گیرد و مدرک ارائه شده از این دانشگاه ها در بسیاری از کشور ها قابل قبول می باشد.

افرادی به دنبال تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور ترکیه هستند به خوبی از شرایط و امکانات بالا و فوق العاده این دانشگاه ها آگاه هستند. سطح امکانات هم از نظر آموزشی و هم از نظر رفاهی در دانشگاه های ترکیه نسبت به خیلی از کشور های دیگر خصوصا کشور های آسیایی بالا تر است. اخذ پذیرش از این دانشگاه ها چندان هم کار سختی نیست و اگر شرایط لازم آن را داشته باشید می توانید به راحتی اقدام به ادامه تحصیل در این کشور کنید.

ترکیه از کشور های محبوب برای مهاجرت های تحصیلی و شغلی در بین ایرانیان است. این کشور به دلیل نزدیکی و روابط سیاسی خوبی که با کشور ایران دارد امکان مهاجرت ایرانیان را به راحتی فراهم کرده است. محبوبیت این کشور در بین ایرانیان به دلیل آب و هوای بی نظیر این کشور و هزینه مناسب مهاجرت و تحصیل و همچنین امکانات رفاهی آن نسبت به کشور ایران می باشد.

دانشجویان ایرانی زیادی هم از طریق اخذ پذیرش و پرداخت هزینه های تحصیل در ترکیه و هم از طریق کسب بورسه های تحصیلی در این کشور به تحصیل مشغول هستند.

بورسیه های چون بورسیه تحصیلی ب اگر هدف شما از مطالعه این مقاله آشنایی با بورسیه های تحصیلی توبیتاک، مولانا، بورسلاری، بورسیه تبادل دانشجو فارابی و دیگر بورسیه ها در دانشگاه های ترکیه وجود دارد که سالانه دانشجویان زیادی از طریق این بورسه ها به دانشگاه های ترکیه وارد می شوند. در این مقاله هر آنچه که درباره بورسیه تبادل دانشجو فارابی ترکیه وجود دارد را به شما خواهیم گفت.

تحصیل در ترکیه به همراه شرایط و مدارک مورد نیاز (هزینه پذیرش )

هدف از بورسیه تبادل دانشجو فارابی ترکیه چیست؟

هدف از این بورسیه در واقع تحصیل دانشجویان در دانشگاهی غیر از دانشگاه خود به طور موقت و در طول مدت کوتاه یک یا دو ترم می باشد. این فرصت هم برای دانشجویان و هم برای اعضای هیئت علمی وجود دارد. در واقع افرادی که در برنامه بورسیه تبادل دانشجو فارابی شرکت می کنند به دنبال تحصیل موقت در دانشگاه های معتبر ترکیه و بهره مندی از محیط آموزشی متفاوت و بهتر  هستند.

تحصیل از طریق این بورسیه به صورت رایگان است و نیازی به پرداخت شهریه و هزینه های دیگر تحصیلی نخواهد بود. به اعضای هیئت علمی که به دنبال اخذ این نوع بورسیه هستند هزینه بالاتری نسبت به دانشجویان پرداخت خواهد شد.

 

دلیل نام گذاری بورسیه تبادل دانشجو فارابی کشور ترکیه

فارابی از دانشمندان بزرگ عصر خود در سال ۸۷۰ در ترکستان و در شهرستان فاراب به دنیا آمد. این دانشمند و فیلسوف مشهور در به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و از مکاتب علمی بسیاری دیدن کرد.

آثار مختلف فارابی در زمینه های فلسفه و ریاضیات و حتی موسیقی و علوم سیاسی در جهان از اعتبار زیادی برخوردار است و کشور های مختلف ترجمه و در دانشگاه ها تدریس می شود. فارابی در علم فلسفه از دانش بسیاری برخوردار بود به طوری که او را با ارسطو و دیگر فلاسفه یونانی مقایسه کرده اند. این بورسیه تحصیلی به نام این فیلسوف بزرگ نام گذاری شده است.

همه چیز درباره ترکیه بورسلاری ( Türkiye Burslari)

 

کدام دانشگاه ها در بورسیه تبادل دانشجو فارابی ترکیه شرکت دارند؟

کشور ترکیه با بیش از ۲۰۰ دانشگاه و هزاران رشته تحصیلی به یکی از مراکز مهم تحصیلی در آسیا تبدیل شده است. این کشور دارای دانشگاه های برتر هم به صورت خصوصی و هم دولتی می باشد.

بسیاری از این دانشگاه ها در بورسیه تبادل دانشجو فارابی شرکت دارند و از این طریق به جذب دانشجو می پردازند. برخی از مهم ترین این دانشگاه ها عبارت اند از:

 • دانشگاه استانبول
 • عبدالله گل
 •  قهرمان مرعش
 • نامیک کمال
 •  باهیچه شهیر
 • جلال بایر مانیسا
 •  کیریگ کاله

بورسیه فارابی

شرایط اخذ بورسیه تبادل دانشجو فارابی ترکیه

برای شرکت در این نوع بورسیه لازم است در یکی از دانشگاه های معتبر کشور خود در یکی از مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد در ترکیه و یا دکتری ثبت نام کرده و یا مشغول به تحصیل باشید. دارا بودن معدل کافی یکی از مهم ترین شروط شرکت در این بورسه است. حداقل معدل از ۴/۰۰ برای دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی ۲/۴ و برای دانشجویان مقاطع بالاتر ۲/۵ می باشد.

دانشجویانی که به زبان ترکی مشغول به تحصیل هستند برای دانشگاه مقصد نیازی به مدرک زبان نداشته و فقط میانگین نمرات جهت پذیرش در نظر گرفته خواهد شد اما دانشجویانی که  له زبان ترکی تسلط نداشته و تحصیل به زبان های دیگر را در دانشگاه مقصد انتخاب می کنند لازم است مدرک رسمی و معتبر زبان مورد نظر خود را ارائه کنند.

مدرک زبان یکی از شرایط مهم پذیرش در برنامه بورسیه فارابی است که تایید شورای YOK به عنوان شورای آموزش عالی در خصوص معادل بودن مدارک بین المللی زبان دانشجویان و هیئت علمی لازم است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع ویزای ترکیه و نحوه دریافت آنها می توایند این مقاله را مطالعه کنید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در بورسیه تبادل دانشجو فارابی

مدارکی که دانشجو لازم است جهت ثبت نام در این بورسیه ارائه کند به شرح زیر است:

 •  تکمیل فرم و گواهی در خواست دانشجو برای استفاده از  بورسیه تبادل فارابی
 • ارائه معدل و رتبه بندی تحصیلی شرکت کننده
 •  مدرک معتبر و بین المللی زبان خارجی
 •  قراردادی که بین موسسه آموزش عالی و متقاضی بورسیه تحصیلی فارابی منعقد شده است.
 • ارائه قرار داد مسئولیت( این قرار داد توافق نامه ای است که توسط دانشجو و موسسه آموزش عالی امضا می شود و در آن مدت زمان بورسیه، هزینه و دیگر توافقات ذکر شده است)
 •  دانشجو فرصت دارد به مدت ۱۵ روز بعد از ارائه مدارک خود به موسسه آموزش عالی نسبت به تکمیل مدارک ناقص و نادرست اقدام کند
 • در صورتی که دانشجو پذیرفته نشود هزینه های پرداخته شده به وی باز گردانده خواهد شد.

 

زمان مناسب درخواست بورسیه تبادل دانشجو فارابی

این زمان در طول سال توسط موسسه آموزش عالی به دانشجویان و افراد متقاضی ابلاغ خواهد شد. زمان های اعلام شده برای درخواست و ثبت نام این بورسیه ۱۵ ماه مارس و ۱۵ اکتبر است.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

نکات مهم درباره بورسیه تبادل دانشجو فارابی

 

بعد از اتمام دوره بورسیه دانشگاه مقصد رزومه دانشجو و نمرات را در طول مدت تحصیل در این دانشگاه به دانشگاه مبدا ارائه خواهد کرد.

دانشجویان همه مقاطع تحصیلی در مرحله مقدماتی و سال اول تحصیل خود نمی توانند جهت شرکت در بورسیه تبادل فارابی اقدام کنند.

از شرایط مهم درخواست بورسیه تبادل دانشجو معدل بالای ۲/۴ برای دانشجویان کارشناسی و ۲/۵ برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و بالاتر، از ۴/۰۰ می باشد.

دانشجویان دو بار در سال و در ترم های پاییز و بهار امکان ثبت نام در این بورسیه را خواهند داشت.

میزان پرداخت هزینه بورسیه در طول سال به صورت ماهانه برای دانشجویانی که موفق به دریافت آن شده اند ۷۰ درصد بوده و در صورت موفقیت دانشجو ۳۰ درصد دیگر نیز به وی پرداخت می شود.

در نظر داشته باشید که همه دانشگاه های کشور ترکیه از  بورسیه تبادل دانشجو فارابی برخوردار نیستند و امکان درخواست به دانشگاه هایی وجود دارد که این قرار داد را امضا کرده و از این بورسیه برخوردار هستند.

 

 

مخاطب گرامی تمامی شرایط اخذ بورسیه تبادل دانشجو فارابی در ترکیه را در مقاله مطالعه کرده اید. اگر هدف شما نیز ثبت نام در بورسیه تبادل است لازم است از کارشناسان  این حوزه کمک بگیرید. موسسات مجاز برای اعزام دانشجو به ترکیه به همراه مشاورین و وکلای مجرب خود در زمینه مهاجرت و بورسیه تحصیلی تا انتهای دریافت بورسیه شما را یاری خواهد کرد.

سوالات متداول

برای برنامه تبادل فارابی در کجا باید درخواست ارسال کنم؟

اگر شما نیز از دانشجویانی است که مایل به شرکت در برنامه فارابی می‌باشند می‌توانید به دفتر هماهنگی برنامه تبادل فارابی مراجعه کرده و ثبت نام کنید. البته قابل ذکر است که موسسه‌های مختلفی مانند موسسه اعزام دانشجو نیز پذیرنده درخواست شما خواهند بود.

در چه زمانی ما می‌توانیم اعلام درخواست برای شرکت در برنامه تبادل دانشجو فارابی ترکیه داشته باشیم؟

زمان درخواست برای برنامه تبادل دانشجو فارابی ترکی هر سال است با سال دیگر متفاوت است و در وب سایت دانشگاه اعلام خواهد شد. اما به صورت کلی می‌توان این تاریخ را قبل از ۱۵ مارس برای ترم پاییز و قبل از ۱۵ اکتبر برای ترم بهار اعلام کرد. دقت داشته باشید که پس از تاریخ‌های مشخص شده شما قادر به ارائه درخواست برای برنامه فارابی نخواهید بود.

آیا دانشگاه‌های مورد نظر برنامه فارابی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند؟

بله. دانشگاههای مورد تایید برنامه فارابی از معتبرترین دانشگاه‌های بین‌المللی می‌باشند و به همین دلیل وزارت بهداشت ایران نیز آنها را تایید می‌کند. شما برای مطمئن شدن از وجود دانشگاه خود در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران به سایت رسمی اعزام دانشجو مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای شرکت در برنامه فارابی ترکیه و انتقال دانشجو چیست؟

با توجه به انتخاب دانشگاه مورد نظر مدارک مورد نیاز شما می‌تواند متفاوت باشد؛ اما از مدارک کلی می‌توانیم به فرم درخواست پذیرش، فرم برنامه و دوره‌های گذرانده شده، ترجمه مدرک دیپلم، ریز نمرات از تمامی واحد‌ها و پایه‌های مختلف به صورت رسمی و ترجمه شده به زبان ترکی همراه با مهر نوتر اشاره داشته باشیم.